IV». 5184. Maandag A0. 1877. 8 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. [STA D S-B E RICHT E N. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomtners0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17-J. Groolere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnur van Béiden, doet te weten, dat de ineevnlde patentbladen over het 2de kwartaal dienatjaar 1876/7, bij het college van zetters, in sen der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar z\jn dagelijks vao een tot drie uren, van 4 tot 13 Janoari e. k. uitgezonderd des ïondags. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- tondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 3 Januari 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen e weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de nvordering der plaatselijke belastiDg op bonden, ieder houder 'an een of meer houdeD die aan de belastiDg onderhevig zijn, 'erplicbt ia, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari lij deu Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van an behoorlijk iDgevuld en door den aangever onderteekend biljet; lat bedoelde invullingsbiljetten voor bet dienstjaar 1877, koste- oos ten kaDtore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. •Leiden, 6 Januari 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roe ien bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over iet afgeloopen jaar 1876 ten laste der gemeente eenige vordering ebbeD, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk voor ult° 'anuari e. k. ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te (jjren. - >1? jrtrr :n io?b orb Burgemeester-en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LeideD, 6 Januari 1877. LEIDEN, O Januari. Men schrijft van hier aan het „Vaderland" Heden (Vrijdag) kwamen te halfelf de Senaten mzer Hoogescholen in de Stadsgehoorzaal alhier e zamen om den Minister van Binnenl. Zaken iver de uitvoering van de wet op het II. O. van idvies te dienen. De meeste professoren der ver schillende Hoogescholen waren opgekomenslechts snkelen ontbraken, onder dezen prof. Donders, die juitenslands is. Te halfelf werd de Min., vergezeld fan den rector Scholten en den referendaris Vol- enhoven, staande ontvangen. Nadat Z.Exc. zijn plaats op de tribune had ingenomen de Refe rendaris plaatste zich aan zijn rechterhand sprak hij de Vergadering een woord van welkom tóe en verklaarde, dat het hem een bijzonder aan gename taak was zulk een vergadering te presi- leeren. Want de eigenaardigheid dezer vergadering bestond niet slechts in de vele geleerde mannen, lie haar samenstelden, maar vooral daarin dat de IWetgevende Macht daar, waar het de détail-uit voering van algemeene bepalingen gold, gemeend heeft niet beter te kunnen doen dan de gezamen lijke Senaten te raadplegen. Een adviseerend lichaam van zoodanigen aard is eenig. Zijn Exc. wees verder op de principieele verschillen tusschen het organ, besluit van 1815 omtrent het H. O. en de nu tot stand gekomen wet. Niettegenstaande de milde beginselen en de ruime mate van vrijheid in bedoeld besluit, dat hij niet genoeg kon prijzen, is de ware geest van vrije studie bij volkomen Verantwoordelijkheid van den studeerenden jongeling en den docent toch eerst door deze wet gewaar borgd. In dien geest zullen tok, naar hij vertrouwt, de adviezen van den Senaat worden gegeven, en mets zou Z. Exc. aangenamer zijn dan zich geheel tan dat advies te kunnen aansluiten, zonder dat hij natuurlijk zich daartoe verplichten kon. Hij flfesloot met den wensch, dat de beraadslagingen mochten strekken tot heil van het Vaderland. aarop droeg de Minister het voorzitterschap op aan den Rector der Leidsche Hoogeschool, en benoemde tot secretarissen de heeren Wijnne van Utrecht en Moltzer van Groningen. In naam van de hoogleeraren bedankte nu de heer Scholten den Minister voor de zorg en de moeite, die Z.Exc. aan de belangen van het H. O. besteedt, en prees daarbij de overwinning, die de Minister dikwijls over zijn eigen beginselen had behaald in het belang van het algemeen. OndeT uitgeleide van de jongste leden der vijf faculteiten verlieten Z.Exc. en de Referendaris daarna de zaal. De hoogleeraren gingen onmiddellijk over tot den arbeid der sectiën. Heden had de tweede en laatste algemeene vergadering plaats, waarin rapport werd uitgebracht. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene gewone vergadering houden op a. s. Maandag. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7893 volwas sen personen en van 2239 kinderen. Gisteren werd het stoffelijk overschot van msgr. Wilmer op plechtige wijze ter aarde besteld. Vooraf hadden ceremoniën plaats in de kathedraal, die geheel in rouwgewaad was gehuld. De kist, waarin het stoffelijk omhulsel lag en waarop de teekenen der bisschoppelijke waardigheid rustten, stond onder een met rouwfloers bekleed zes meter in het vierkant groot baldakijn,'.dalmet het kruis, waarin het eindigde, negen meter hoog was. Te halftien begon de plechtigheid met de Laudes en circa tien uren betrad de aartsbisschop van Utrecht, de heer Schaepman, het altaar, om eene pontifi cale mis op te dragen. Na de mis geschiedden de vijf absolutiën. De taak om de lijkrede uit te spreken, was ten deel gevallen aan den kanunnik Van den Akker, plebaan, die in breede trekken schetste wie en wat de ontslapene voor zijn dio cees geweest is. Te 1 uur zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof der parochie Overveen, aan welker grenzen hij ontvangen werd door de kerkelijke corporatiën dier parochie. Deze plaatsten zich ver volgens aan het hoofd van den stoet. Aan twaalf leden van de H. Vincentius-vereeniging en aan 12 collectanten van de kathedraal was de functie van dragers toevertrouwd. Achter den lijkwagen volgde allereerst, te voet, de huisknecht van den overle den prelaat; daarachter kwamen, eveneens te voet, het college armverzorgers van Haarlem, de leden der broederschap van de H. familie en weesjongens. De volgkoetsen voor genoodigden waren 31 in getal. Aan de kerk van Overveen gekomen, werd het lijk door den pastoor dier gemeente, den heer Schoon- derbeek, met zijne beide kapelaans Zondag en Le Jeune alsmede door den pastoor Gompertz, den rector Roozen en den kapelaan Eldering in ontvangst genomen en de kerk binnengeleid. De begrafenis werd verricht door den internuntius. Na de ge wone plechtigheden in de kerk werd het lijk over het kerkhof gedragen en in den bisschoppelijken grafkelder bijgezet. In de „Staatscourant" wordt gemeld dat voor het Nederlandsch Museum van den heer Jules Boasberg te Amsterdam ten geschenke ontvangen zijneen fraai gesneden keukenstoeltje uit het begin der 18de eeuw en een paar zijden priester handschoenen met gouden stikwerk en franje ver sierd, waarschijnlijk uit denzelfden tijd. Door het ministerie van oorlog is bepaald, dat het nieuwe munitiebrood, bereid uit roode en witte tarwe en gist, eerst tegen den 15den Februari a. s. aan de militairen zal worden uitgegeven. P. Posthumus, R. J. Akkerman en D. Land meter zijn gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemdde twee eerstgenoemden tot tweeden en de laatstgenoemde tot, derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Z. M. heeft benoemd bij het personeel der milit. admin, tot intend. 2de kl. P. Yan Harreveld, C. Thomas en W. F. Meyl; tot onder-int 1ste kl. J. E. Muller en J. P. Koster; tot onder-inten dant 2de kl. P. L. G. Doormantot majoor-kwar- tierm. J. J. D. H. Verschoor en J. A. G. Fleischackertot kapitein-kwartiermeester 1ste kl. bij het 5de reg. inf. S. C. Rijnbende; tot kapitein-kwartierm. 2de kl. bij het 3de reg. vesting-art. P.J. Beausar; tot lsten luit.-kwartierm.: bij het 2de reg. huzaren W. J. J. C. De Rechteren van Hemert; bij het 5de reg. inf. J. J. T. Van der Eist; overgeplaatst bij den staf der inf. met bestemming om werkzaam te zijn bij het depart, van oorlog den lsten luit.-kwartierm. B.C. Vermijne. Z. M. heeft aan den officier van administratie 8de klasse bij de kou. Ned. marine J. Mets verlof toegestaan voor den tijd van één jaar, en hem voor dien tijd de waarneming opgedragen der be trekking van leerling-consulbenoemd tot leerling consul H. H. De Vos, te Zutfen; de ritmeesters jhr. E. W. N. De Pesters, van het 3de, en J. F. Van Moorsel, van het 2de reg. huzaren, op non- aetiviteit gesteld, in. afwachting dat omtrent, hen nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuws. Ond&rAlphen is een poging tot moord gepleegd door een man op zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde. De dader, die zijn slachtoffer verschillende verwondingen met een mes aan den pols en de hand heeft toegebracht, is in verzekerde bewaring genomen. De verwonde verkeert niet buiten levensgevaar. In het laatst der vorige maand zijn door een 42-jarigen polderwerker, wonende te Rotterdam, in een slaapstede te 's-Gravenhage onverzorgd achtergelaten zijne twee kinderen, oud 8 en 6 jaren. De hoofdcommissaris van politie aldaar verzoekt opsporing en bericht. Eene vrouw, die gedurende bijnazes- tig jaren in de provincie Drente rondzwierf en door aalmoezen in haar sober levensonderhoud voorzag, is onder de gemeente Borger, door koude bevangen, ineengezakt en kort daarna overleden. Zij had bijna den ouderdom van 97 jaren bereikt. Uit het huis van verbetering en op voeding voor jongens te Alkmaar is een 14-jarige knaap ontvlucht, geboortig uit Groenlo en laatst woonachtig te Ruurlo. Onlangs is uit Barneveld gemeld, dat eene vrouw, E. R. genaamd, gevankelijk naar Arnhem is getransporteerd, beschuldigd van ver giftiging van haar tweeden echtgenoot, wiens lijk voor eenigen tijd opgegraven is. Haar knecht, met wien bedoelde vrouw een derde huwelijk aan ging, J. v. d. B., bleef na het eerste verhoor op vrije voeten. Sedert heeft de politie vruchteloos moeite gedaan om hem op te sporen. Thans is bij het gemeentebestuur van Barneveld de tijding ont vangen, dat hij zich goed en wel in Amerika be vindt. De vrouw is nog steeds in de gevangenis. Dezer dagen heeft te Peruwelz in het spoorwegstation een reiziger, die van Bergen aan kwam, zijn eigen reiskoffer gestolen; ziehier op welke wijzeDe koffer werd door de spoorbeamb-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1