Gemengd Nieuws. BUITENLAND. frankrijk. deel; tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, standpl. Dantumawoude, gem. Dantumadeel, W. Hellema, candidaat-notaris, burgern. der gemeenten AchtkarSpelen en: plaatsverv. kantonrechter in het kanton Bergum. r V" y Hedenmorgen is uit de sloot bij het acad. ziekenhuis alhier het dijk opgehaald vafe een manspersoon die sedert ongeveer zès weken was* vermist. Gisteren is te Haarlem in een wei land aan den Schooterweg, achter eene daar aan wezige vuurwerkmakerswerkplaats, het lijk van een man gevonden, die volgens verklaring van een geneeskundige is doodgevroren. Toen men Woensdag bezig wasophet binnenplein van het voormalige Oudemannenhuis te Amsterdam het standbeeld van M. A. De Ruyter weg te nemen, brak een der touwen, waardoor het sierlijke beeld met een vervaarlijk geraas van zijn voetstuk stortte, doch betrekkelijk weinig beschadigd werd. Gist er na middag is eene negentien jarige schippersvrouw in de Yluchthaven te Bot terdam bij het overstappen van een schip op het vaartuig van haar man, ten gevolge van een misstap in het water gevallen. Na verloop van een kwartier werd zij met een dregge levenloos opgehaald. Op den eersten dag des jaafs zijn te Andel twee personen vrij ernstig met een mes verwond. Ook te Giesen zijn ongeregeldheden ge pleegd; bij verschillende inwoners werden glazen ingeslagen. Van deze feiten is proces-verbaal op- gemapkt. V fj' i Te Nijmegen is Woensdag een werk man van de spoorwegbrug gevallen. Hij werd inwendig zoodanig gekneusd, dat men vreest dat hij het leven er bij zal inschieten, Omtrent de doorbraak van polder lila van de droogmaking der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, die tot aan den spoorwegdijk van de lijn Zaandam-Amsterdam onder water ligt, wordt gemeld dat zij zich uitstrekt van Amster dam tot aan de spoorwegbrug van bovengenoemde lijn. De doorbraak is geschied op twee plaatsen, aan beide zijden van de stoommachine, die pas ongeveer den geheelen polder drooggemalen had. In den dijk zijn' twee'gaten geslagen, ieder onge- veér11 40 meter. De oorzaak wordt toegeschreven aan het zoogenaamd „achterloops worden" van het uitgemalen water, in den nacht van 2 op 3 Januari. Het overstroomde gedeelte van den pol der is nog niet verkochthet verkochte deel is geheel veilig. E'enigen tijd geledenkwamteAmster- dam eeh boedel onder den hamer, waartoe eenige antiquiteiten behoorden, o. a. een wapenschild, dat, hoewel érg roestig en verweerd, hier endaar sporen vertoonde, prachtig geciseleerd te wezen en van een véél zilverhoudend metaal De vraag was echter, in hoeverre het werk onbeschadigd zóu te voorschijn komen, als roest en vuil ver- wijdèrd waren. Om de risico van den koop, be sloten de opkoopers het stuk aan te koopen voor gezamenlijke rekening. Een heer, die toevallig van deze afspraak getuige was, wilde de kooplui eéiis in '1 nauw brengen en joeg het stuk op verre boven de berekening. Het gevolg was, dat dézen niet meer boden, toen hij't schild tot 300 had Opgejaagd. Ouder het gelach der concurrenten trbk de kooper huiswaarts, ontstemd dat hij zoo onhandig was geweest te blijven hangen aan het prul. Het werd hem echter thuis bezorgd opzijn tijd en de koopprijs moést door hem worden vol- dahri met de opgelden er bij. Intusschen was hij aari 't schuren ép poetsen gegaan, om te zien wat hij wel voor zijn goed geld gekocht had. Eene cisélünr, vaii dé prachtigste arabesken kwam te vdórsdliijh om het gedreven' wapen van Bourgon- diei' De koopèr, die geen kenper was, vond het wel mooi, maar nog' veel aangenamer stemde hem deh 'zïlvereit glans én klpnk van het schoonge maakte' sHik. 'Zijn,1 ƒ300 .waren, dan toch ni'et geheel <jnal >veg,. meende jhij! Met verontwaardiging welbij dus, eqn hem, vanwege dé gecombineerde opkbbpers, 'ondershands gedaan bod af vaja^'f Tdevalllg kreeg een onzer incest bekende historie schilders het schild te zien. Hij vond 't mooi. Een prijs bepalen dorst hij echter niet. Dat hing af van wat er een liefhebber voor geven wilde. Als hij hem 't schild echter toevertrouwen wilde de schilder zou juist een uitsfapje naar Parijs maken dan zou nij 't-daar misschien welmoed kunnen verkoopen. De' andet stemde toe. Er werd; een marokijnen foudraal gemaakt voor het stuk, waarin het prachtig uitkwam, Onze schilder kjvam: te Parijs, liet dezen en genen Jt iperkwaardige stuk zien, en weldra vond hij in zijn hotel 't vi sitekaartje van Bothschild. De baron had van 't stuk gehoord, zag bet en kocht het schild na lang loven en bieden voor zijn collectie. Het ging in Rothschild's handen over voor36,000. Te Tilburg is Dinsdag- avond in een timmermanswinkel tusschen eenigè werklieden twist ontstaan, die zoo hoog liep, dat een der twistenden een ander een zeer gevaarlijke verwonding met een beitel aan het hoofd toebracht. De dader, die sis een zeer oppassend, jongeling bekend staat, bevindt zich voorloopig in verzekerde bewaring. Op het Noordhollandsche Kanaal is een vaartuigje door den hevigen wind omgeslagen. Van de vier personen, die er in zaten, werden drie gered. Een van dezen is echter Woensdag aan de gevolgen overleden. Het lijk van den ver dronkene is later opgevisebt. Een venter uit Groningen, die „op den boer" placht te gaan en in de koude dagen van de vorige week weder zijn tocht ging doen naar de Leek, is vóór eenige dagen dood terug gevonden. Men onderstelt dat de strenge koude hem den dood heeft gedaan. Niettegenstaande de reeds genomen maatregelen is men te Eindhoven en omstreken den omloop van Belgische centen nog niet meester. De verschillende brouwers hebben zich reeds ieder onder verbeurte eener som van 200 verbonden geene Belgische pasmunt meer in betaling aan te nemen; thans zijn alle koffiehuishouders en her bergiers tot het houden van een vergadering bijeen geroepen, ten einde geschikte maatregelen te beramen, waardoor zij zonder merkelijk nadeel voortaan de vreemde oenten zullen kunnen weigeren. De sneltreinen tusschen Parijs en Marseille leggen tegenwoordig den afstand in min stens 16 uren af. DoJr middel van locomotieven van nieuwen bouw wil men vier uren op dien tocht uitwinnen, en de reis alzoo in twaalf uren doen. Deze locomotieven zullen veel liooger zijn dan de thans bestaande en hunne wielen eene middellijn hebben van ruim twee meter. Locomotieven van dezelfde constructie heeft men ook in Engeland, en vandaar dat de treinen er veel sneller loopen. Het versnelde spoorwegvervoer tusschen Parijs en Marseille zal echter vooreerst nog niet kunnen plaats hebben. De maatschappij toch heeft 60 locomotieven noodig, en de firma Oullins te Parijs, bij wie ze vervaardigd zullen worden, minstens een jaar noodig om ze af te leveren. Blijkens officieel bericht omtrent de dijkbreuk en overstrooming in de provincie West- Pruisen zijn langs den Nogat 36 plaatsen, geza menlijk ter oppervlakte van 15,650 hectaren, met eene bevolking van 10,794 zielen, ondergeloopen. Tot 30 December kon men over bet ijs het noodige personeel en materiaal tot hulp aanvoeren, doch op Nieuwjaarsdag was ten gevolge van den dooi alle communicatie met de overstroomde plaatsen afgesneden. e Parijs werd op de Nieuwjaarsmarkt te koop geboden »la question d'Orient". Dit „joujou" bestaat uit een stalen halve maan, waar aan op een of andere wijze eenige onderling ver warde ringen bevestigd zijndie ringen nu moeten ontward worden en 't eigenaardige van het voor werpje is, dat hoe meer moeite men zich daartoe geeft, des te meer de ringen in elkander verwarren. Geeft men 't eindelijk op, dan breekt de verkooper myt het onnoozelste gezicht ter wereld de halve maan in stukje?, waardoor de ringen onmiddellijk ontward zijn- In de, nabijheid vap Girgenti hebben eépige, roovers zich van een kind van een zekeren Antonio Reina ineester gemaakt. Zij vragen een losgeld vap 5000 franken. jZij hadden aan Iteiua een brandbrief gezonden, waarin zulk eene som getpscht ppnl, en hebben, daar die niet betaald was, zijp Jsppd, gestolen. De Pransche gezant te Berlijn, burg- graaf De Gontaut-Biron, heeft onlangs, door de aan het hollen geraakte paarden vvan'eeh rijtuig in den toom te vatten, de daarin gezetenen, en met name den reeds van den bok geslagen koet sier, bet leven gered. Voor deze Jaa^ werd hem bijde receptie op Nieuwjaarsdag doof den keizer eigenhandig dë reddings-medaille geschonken. j j- j li e V» h' t as alk etn. j ijr. J*» Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 5 Januarii I. C., te Aarlanderveert, wegens verstoring van een godsdienstoefening, gedeeltelijk vrijgesproken en gedeeltelijk ontslagen van alle rechtsvervol ging W. H. K„ J. G. en J. P., allen te Leidén, de 1ste w. diefstal, de 2de en 3de w. medeplichtigheid daaraan, de 1ste 1 maand eenz. opsluiting, de 2de en 3de vrijgesproken; H. Van H., en A. Van D., beiden te Kafwijk-aan-zee, w. beleedigiDg met woorden van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, de lste boete van ƒ16,, sqbs, 2, dagen gev.de 2de boete van ƒ8, subs. 1 dag gev.; P.,v. d. W., te Aarlanderveen, w. bedelarij, 1 dag gevange nisstraf. Zes maanden celstraf heeft de arrondissements rechtbank te 's-Gravenbage gisteren opgelegd aan L, Hartjesveld uit Delft, die zich in October des vorigen jaars heeft schuldig gemaakt aari het toe brengen van verwondingen aan zijn aanstaanden zwager, waardoor eene ziekte of beletsel om te wer ken van meer dan 20 dagen is ontstaan. De rechtbank behandelde voorts o. a. een appèl van een vonnis van den kantonrechter waarbij gevan genisstraf en geldboete zijn uitgesproken tegen drie ingezetenen ter zake van het in strijd met de politieverordening, als gezamenlijke eigenaren van een hofje, waarin 32 woningen, niet aanwezig hebben van een voldoend aantal privaten. Ofschoon voor dat aantal woningen acht privaten werden gevorderd, was het getal van vier na het in wer king treden der verordening van Eebruari 1876 niet tot het vereischt aantal gebracht. De beklaag den ontkenden bun gezamenlijk bezit en ver klaarden sedert 20 jaren ieder voor een derde gedeelte door aankoop eigenaren van het hofje te zijn geworden en dat die eigendom voor elk hunner op zich zelf staatterwijl het aantal secre ten, aanvankelijk nit drie bestaande, later met één is vermeerderd. De eerste beklaagde, betuigde boven dien hare verwondering dat zij en niet haar man voor den rechter was geroepen, daar zij in gemeen schap van goederen was gehuwd. Het O. M. eischte evenwel de bevestiging van het vonnis. Mr. Van Gigch, voor de eerste bekl. het woord voerende, concludeerde tot vrijspraak, op grond dat de man als hoofd der echtverbintenis had moeten zijn gedagvaard. Hij betwijfelde overigens de juistheid van bet gezamenlijk bezit en was ten slotte van oordeel dat de verordening in deze niet toepasselijk was, omdat daarbij alleen de werk bazen of zij die tot de daarstelling van het werk hebben last gegeven strafbaar zijn. De beide andere beklaagden droegen zelf hunne verdediging voor en verzochten van rechtsvervolging te worden ontslagen. Tegen de vonnissen der rechtbank te Dor drecht, betreflende het vervoer van metaalpatronen per spoorweg, heeft het openbaar ministerie hoo- ger beroep aangeteekend. Er is den 3den dezer op het paleis in het Elysée een ministerraad gehouden, waarin beslo ten is de gewone zitting der Kamers op 9 dezer niet met een boodschap van den president der republiek te openen, Zoo althans luidt een tele- graphisch bericht uit Parijs. Men wil geen bood schap, zoo heet het verder, ten einde niet in de nood zakelijkheid te zijn de regeeringspolitiek, die door de eene of andere gebeurtenis allicht eene ver andering zou kunnen ondergaan, uiteen te zetten. Jules Simon heeft in den ministerraad medege- dëeld, da.t bet voqrbereidend onderzoek voor de veranderingen in het personeel der prefecten nog niet afgeloopen is. Doch minstens zullen negen onder-prefecten en tien prefecten ontslagen of verplaatst moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2