N- 51 S3. Zaterdag A0. 1877. 6 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BE RICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.0S. iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. EER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 27sten December 1876, n°. 11/1 Provinciaal Blad n°. 87), houdende bepaling van de tgdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1877; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad n6. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen van 1 en 2 decameter, de ruimtematen, de inhoudsmaten voor droge waren met de daarbij behoorende strijkers en de gewichten, (zullende de herijk van dit jaar zich alleen bepalen ■tot het vorenstaandeonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, ■voor wijk I, op den 9 Januari, II, III, IV, V, VI, VII, 10 en 11 Januari, 12, 16 en 17 Januari, 18, 19, 23 en 24 Januari, 25, 26, 30 en 31 Jan. en 1 Februari, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14 en 15 Februari, 16, 20, 21, 22, 23, 27 en 28 Februari, VIII en de buitenwijk, op den 1, 2, 6, 7, 8 en 9 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 13 en 14 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 15 en 16 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; ■dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 9, 10 en 30 April, 1, 22 en 23 Mei, 11 en 12 Juni, 2, 3, 21 en 23 Juli, van •des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 27sten Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, by den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den Isten September nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 18den December 1876, de letter K, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weeg werktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weeg- werktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaals heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder veroorzaken, Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen IeKSis verleend aan CARLO GEN NARE en l ,1 DEFF DEL SASSO, schoorsteenvegers fr> ^e' oprichten van een bergplaats van roet in een Apakhuis in de Lange Paradijssteeg N°. 38. Plattepoort N».1 Ln geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- jsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. d. BRANDELER Burgemeester. t E. KIST, Secretaris. -Leiden, 5 Januari 1877. LEIDEN, A Januari. In de maand December zijn binnen de ge meente Leiden geboren 123 kinderen, als63 zoons en 60 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeliuggeboortenoverleden 91 personen, als: 16 mannen, 16 vrouwen, 34 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10gehuwd 17 paren. Gedurende het jaar 1876 zijn binnen deze gemeente geboren 805 zoons en 783 dochters, te zamen 1588 kinderen; overleden van het manne lijk geslacht 567, van het vrouwelijk geslacht 546, te zamen 1113, waarvan ongehuwd van het manne lijk geslacht 376, van het vrouwelijk geslacht 356, gehuwde mannen 132, gehuwde vrouwen 98, weduwnaars 59, weduwen 92. Nog zijn alhier ingeschreven 19 personen van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden doch alhier gewoond hebbende, en 84 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 342 paren en ingeschreven 1 echtscheiding. De heer P. A. Van Aken, ingenieur bij de stoomvaartmaatschappij „Nederland", is benoemd tot ingenieur-administrateur bij de onlangs ge projecteerde waterleiding alhier, om later als di recteur op te treden. Naar men verzekert heeft hij zich die benoeming laten welgevallen en voor eerstgenoemde betrekking bedankt. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gisteren ten behoeve der staatsspoorwegen op Java aanbesteedhet vervaardigen, ineenzetten, weder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping vervoeren van den metalen bovenbouw voor veertig bruggen. Hiervoor waren dertien biljetten van inschrijving ontvangen, waarvan 2 van onwaarde werden verklaard. Het minste was dat van den heer Th. Paris-Isaac, te Marchiennes (België), voor ƒ44,000. De hoogste inschrijving, van P. Kloos en Zonen te Alblasserdam, bedroeg ƒ64.000; die van de firma D. A. Schretlen en C°. alhier ƒ60.610. De heer Ph. Peter, predikant te Valkenburg, heeft voor de beroepingen naar Maassluis en Zun- dert en Rijsbergen bedankt. Van het jaarboekje der Maatschappij van weldadigheid, waaraan de heer Jongkindt Coninck ook na zijn vertrek uit Prederiksoord medewerker is gebleven, is de jaargang 1877 verschenen. De redactie van „Erica" beoogt met de uitgave verspreiding van meerdere kennis omtrent de Maatschappij van weldadigheid, en bevordering van het onderwijs der kinderen, nl. voor jonge lieden, die lust en aanleg bezitten om, na van de dagschool ontslagen te zijn en zich op een ambacht of handwerk gaan toeleggen, zich verder te blijven oefenen door het genot van voortgezet lager onderwijs. Moge een ruim debiet van het boekje, dat zich door zijn degelijken inhoud (het eindigt met twee marschliederen voor het jeugdig corps te Prede riksoord) en net uiterlijk onderscheidt, het goede doel helpen bevorderen. „Een twaalfjarige dichter. Drie gedichten van P. A. De Génestet, op twaalfjarigen leeftijd vervaardigd. Uitgegeven door P. J. Andriessen. Amsterdam C. L. Brinkman." De heer Andriessen, door eene vriendelijke hand in 't bezit gesteld van dit drietal verzen, heeft ongetwijfeld den bezitters van De Génestet's dichtwerken geen ondienst ge daan met ze in 't licht te geven, te meer omdat er thans alleen van hem bekend zijn van zijn zestien- jarigen leeftijd. Deze verzen zijn door De Génestet vervaardigd toen hij van 1842 tot 43 een korten tijd interne wa3 op de kostschool van den heer Kapteyn te Barneveld, en toegang had tot eene familie, welke een buiten in de nabijheid van het dorp bewoonde. Blijkt er uit dat De Génestet dichter geboren was, een familiare brief, die te vens wordt medegedeeld, kan ten bewijze strek ken, hoe geestig en tevens kinderlijk eenvoudig de knaap zich in proza uitdrukte. Een meer dan 25 jaren aanhangige quaesti# is Zaterdag-avond te Amsterdam in eene verga dering van voorname musici, orkestdirecteuren, directeuren van zaugvereenigingen en enkele in vloedrijke beschermers der kunst weder ter sprake gebracht, nl. de verlaging van den diapason. Het gold de vraag of de normale stemming, die tot heden alhier gebruikelijk is, zou worden gewijzigd en in overeenstemming gebracht worden met de hoogte, die voor den grondtoon a in de na burige landeu is aangenomen. De gestelde vraag: of de verlaging van de normale stemming wen- schelijk is, en zoo ja, of het denkbeeld uitvoerbaar zou zijn, werd bevestigend beantwoord, waarop twee commissiën werden benoemd, de eerste als technisch comité om de ligging van den grondtoon te bepalen, de tweede belast met de uitvoering van de eindresultaten, door de eerste verkregen^ De eerstgenoemde commissie bestaat uit de heeren Ch. Philbert, president, Prans Coenen, Joh. M. Coenen, Dan. De Lange en W. Stumpft. Na afloop van de algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap, welke morgen te Amsterdam in „het Vosje" zal gehouden wor den, zal door een gedeelte van het bestuur van dat genootschap aan de leden der wetenschappelijke expeditie naar Midden-Sumatra een diner worden aangeboden. Deze expeditie zal 13 dezer vertrekken. Het vertrek der pakketbooten van Hamburg naar West-Indië en Midden-Amerika zal in het vervolg den 8sten en 22sten van elke maand plaats vinden. Voor de verzending der correspon dentie naar Curagao, langs den weg van Hamburg, is alleen gebruik te maken van de pakketbooten welke den 8sten van elke maand uit die haven vertrekken. De kanunniken van Haarlem hebben Woens dag tot vicaris-capitularis gekozen den heer P. M. Snickers, die alzoo, zoolang de bisschoppelijke zetel ledig staat, met het bestuur van het diocees Haarlem belast is. De Belgische schilder Adolph Dillens, door zijne tafereelen uit Zeeland bekend, is op Nieuw jaarsdag overleden. Hij was in 1821, eveneens op dien dag, geboren. Gisteravond is in Den Haag aangekomen de heer Christophe, minister van openbare werken in Prankrijk. ZEx. is afgestapt ten huize van den Pranschen gezant bij ons hof, den heer Target, die het lid der Pransche regeering met de hem vergezellende deskundigen te Utrecht was tegemoet- gereisd. Het personeel, bestaande uit negental heeren, waarmede de heer Christophe eene tour- née door ons land maakt ter bezichtiging der voornaamste openbare werken, heeft intrek geno men in het hotel Paulez. Gisteren vertoefden zij eenigen tijd te Utrecht en zullen morgen de groote werken te Amsterdam bezoeken. Het contingent suppletie-troepen, dat in den loop dezes jaars naar Oost-Indië zal worden uit gezonden, is vastgesteld op 2500 man. De adelborst 1ste kl. J. M. Phaft', behoo rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms, schroefstoomschip 1ste kl. „Leeuwarden". Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kanton- rechter te Bergum, S. O. J. Crommelin baron 1 Van Heeckeren, secretaris der gem. Tietjerkstera-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1