Te Purmerend is op Nieuwjaarsmor gen een jongeling, terwijl hij uit de gracht water schepte, voorover gevallen en verdronken. Nan 19 tot 25 December hebben in Sleeswijk, Jutland, de Deenscbe eilanden, Zweden en Noorwegen hevige stormen gewoed, waarbij 'zooveel sneeuw is gevallen, dat de communicatie op spoor- en andere wegen ten eenenmale onmo gelijk was. Ook de stoomvaart tusschen Kopen hagen en Zweden meest eenige dagen gestaakt worden. Langs den spoorweg op Funen, alsook tusschen Fredericia en Aarhuus ligt de sneeuw 12, tusschen Randers, alsook tusschen laatstgenoemde plaats en Aalborg 14, te Vendsysel 17 voethoog. Bij den storm van Maandag werd te Utrecht de sterkste stoot waargenomen des mid dags om halfdrie, namelijk 65 KG. drukking op den vierk. meter. Den vorigen dag schijnt die storm al gewoed te hebben in het Kanaal, want te Havre had men toen reeds des ochtends om 8 uren een storm uit het Z.Z.W., die denkelijk in eene noord-noordoostelijke richting is opgetrokken, want in het zuidelijk deel van ons land had men vroeger dien sterkeren wind dan in het noorden. Men meldt uit Deinum: Den laat sten Kerstdag ging een arm man op schaatsen zijne welgestelde broeders, die in de nabijheid van Hen- naard wonen, bezoeken. Onderweg kwam hij te vallen. Hij is in de vreeselijke koude blijven lig gen, totdat een schaatsenrijder, die daar voorbij kwam, hem vond. Met een gebroken been en bevroren vingers werd hij in eene slede naar een zijner broeders gebracht, die hem echter den toe gang tot zijn huisweigerde. De andere broe der heeft hem opgenomen en vier dagen later per wagen naar Deinum terug laten brengen. Zondags jl.'sdaags vóór Nieuwjaar, heeft de politie te Parijs niet minder dan 370 zakkerollers in verzekerde bewaring genomen. Den volgenden dag heeft zij er nog 180 gevat. Te Katerveer is door den hevigen storm van Maandag de muziektent, onlangs voor rekening der gemeente Zwolle voor ruim ƒ8000 gebouwd, omgewaaid en geheel verbrijzeld. De wind werd omstreeks 3 uur zoo hevig, dat men aan het veer met pont noch met roeiboot over konde golven sloegen over de spoorbrug, zoodat de menschen die er over liepen, druipnat werden uit vrees dat wegens den wind de brug niet weder zoude kunuen worden gesloten, liet men die dicht, daarentegen was het in het nabijgelegen Ilattem prachtig weder. In de vorige week werd te Hengelo Frederik "Wilmink, van beroep molenaar, oud 27 jaren, ongehuwd en inwonende bij zijn vader, dood in zijn bed gevonden; zooals gezegd werd, was hij beschonken te huis gekomen, voorover in bed gevallen en zoo gestikt. Daar zijn vader niemand bij het lijk wilde toelaten, in der haast een doodkist bestelde, het lijk zelf er in legde, verzocht om het spoedig te mogen doen begraven en eenige vreemde uitdrukkingen bezigde, ontstond vermoeden, dat er iets onbehoorlijks geschied was, ten gevolge waarvan op bevel der arrondissements rechtbank te Almelo eene rechterlijke schouwing van het lijk en verhoor van Wilmink heeft plaats gehad. Het moet zooals gezegd wordt geconstateerd zijn, dat er teekenen van gepleegd geweld op het lijk zichtbaar waren. Volgens eene mededeeling inStum- mer's „Ingenieur" worden te Gitteburg proeven genomen om de metalen tappannen door glazen te vervangen. Zij hebben voorloopig goed voldaan en 't is gebleken, dat zij een drukking van 500 kilo per Eng. duim kunnen uithouden, zonder te breken. Het glas wordt ook toegepast voor wiel- bussen en er loopen reeds eenige wagens en karren, die daarvan voorzien zijn. Een groot voordeel moet het wezen, dat het glas zoo moeilijk warm loopt. KOLONIËN. BATAVIA, 2 December. Het gewichtigste nieuws is de onderwerping vau den radja van Simpang Olim, een naam, dien j ieder, die de Atjehsche zaken gevolgd heeft, zich herinneren zal als dien van een der rijkste en machtigste vorsten in het zuiden van het rijk van Groot-Atjeh. Reeds sedert maanden had zekere Toengkoe Angkassa bij onzen opperbevelhebber te Atjeh aangedrongen, dat wij hem zouden helpen om zijn vroeger gebied op den radja van Simpang Olim, die het veroverd had, weder te bemeesteren. Toengkoe Angkassa, onze bondgenoot, schijnt een energiek man, vol vuur en volharding; ofschoon zijn volk reeds na een eerste échec door een pa niek overvallen werd, heeft hij hen weder ten strijde gebracht en, terwijl onze schepen en mari niers andere bentings namen, de groote benting Lessong zelf bemeesterd; waarna in inelle volg orde verscheidene verdere vijandelijke versterkingen genomen werden en eindelijk de vorst zich overgaf. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot ads -res. van Bawean jhr. L. F. Goldman; tot adv.-gen. bij het Uoogger. mr. VV. De Gelder; tot gr iff. bij den landraad te l'robolingo G. P. A. Dn Pui; tot lsten klerk, tevens griff. bij den landr. te Poerworedjo, A. Lafontaine; tot 3den subst.-griff. bij het hoogger. ror. S. J. Lagerwey; tot adj.-landm. 3de kl. bjj het kad., G. E. L. Bloch; tot comm. 3de kl. by den post- en telegraafd., H. F. Neumann bij den raad van just te Amboina, tot lid A. Boers; lot contr. 1ste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura J. L. Jar man Jr.; tot adm. van het klein zegel te Batavia H. Le G'onge; tot griff. bij den landr. der stad en voorst, van Batavia Ch. Knaud. Bij de in- en uitvoerr. en acc.tot ontv. te Tandjong-Poera, H. Th. Willens; tot ontv. te Tandjong-Balei, Th. F. Beynon; tot ontv. te Bantau-Pandjang, A. A. A. Liederruooy; tot boekh. te Palembang J. A. V an Rosmalenbij den waterstaat enz.tot opz. 1ste kl. G. D. Van der Swaagh, M. J. IJserman en J. De Vink; tot opz. 2de kl. J. L. P. Lapra en J. E. Scheller; tot opz. 3de kl. 61. Donk, J. Van Balgooy en J. A. C. Ha- melton; tot adsp.-ingen. J. W. O. II. Bueninck en H. H. Van Kol; tot opz. 2de kl. A. De Baat, G. Van Kleef, C. Doesberg, J. W. F. Van Brussel, G. B. Berkhout en G. C. J. Bruins; tot opz. 3de kl., G. J. La Bastide, C. J. Koster, W. A. Harte, W. II. Van Poeteren, D. Monjé en J. 61. Lethe; tot comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd., P. W. H. Hornung. Aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Bandong, tot 3den oud., W. Voorthuysen; tot 4den ond., E. D. Vau Capelletot 5den ond, H. W. L. G. Brouwer. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den secret, bij het dep. vau ün. mr. F. Van OldeD, en den ambt. op wachtg. A. De Bruin; w. ziekte, aan den griflier bij den landr. te Probolinggo, H. E Van der Woerd; den ads.-res. van Bawean, mr. P. Dekethen den comm. 3de kl. bij den post-en telegraafd. J. L. W. G. Koch. Aangesteld: Bij den spoorweg aanlegSoerabaia Pasoeroean 61alang, als opz. 2de kl., E. H. W. Cavelius; als opz. 3de kl. i H. J. Tak; als betaalm. J. E. Doup. Ontslagen: Bij den raad van just, te Amboina, eervol als lid, N. F. Kiehl; eervol, de klerk by de algem. rek. L. E. Briickner; eervol, de klerk ter algem. secret. H. 61. Andrée Wiltens; eervol, met toek. van pens, de gew. 1ste klerk op het res.-kant. te Soerabaia W. C. Wardenaar; uit 's lands dienst de geschorste klerk op het parket van deu off. van just, bij den raad van just, te Batavia i W. L. P. Hanibals. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-lndie, aan den lsten luit. der inf. H. P. F. Lutje. Geplaatst: Als chef van den staf in de 2de mil. afd. op Java de kapt vau den gen. staf F. Pompe van 61eerdervoort; bij het mil. hoep. te Welte vreden, de off.-van-gez. 2de kl. D. J. Visscher en C. W. F. Dekema; bij dat te Samaraag, de off.-van gez. 2de kl. J. G. A. Czebanyi; bij dat te Willem I, de offic.-van-gez. 2de kl. J. Störk; bij dat te Soerabaia, de off.-van-gez. Vde kl. H. Brei- tenstein, en bij dat te Padang, de offic -van-gez. 2de kl. L. 61oskovics; bij de iuf. als adj. bij het 8ste bat., de 2deluit. J. Kobus; by de art. als comm. der veld- eu bergbatterijen op Java, de luit.-kolonel H. G. Bouwmeester. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd met bchonl van recht op pens., de onder-int. 1ste kl. bij de mil. adm. (maj P. Van der Weide; de inqj. der iuf. A. P. W. 61eis; de luit.-kol. der inf. E. V. Jelteseervol, de burg. schr. 5de kl. bij den mil. geneesk. dienst C. A. Coolen. Bevorderd: Tot kapt. der inf. F. E. Hartmann, J. A. E SaltzmanD, H. Begemann, C. P. Roskes, B. L. R De Sturler en J A. Vink; tot lsten luit. J. U. 61asman, J. F. Breyer, II. C. 61oorrees, F. A. Le Grand, 61. E. J. Van den Bossche, N. Ten Broek, H. Hemmes, J. H. A. Kroll en S. L. Boersma. Benoemd: Tot meesterknecht koper- en bliksl. bij den art, constr.-winkel te Soerabaia de art. werkman 1ste kl. J. Schmidt. Departement van Marine. Benoemd: Tot adsistent bij den geogr. dienst, J. L. baron Vau Isselmuden. Gedetacheerd: Bij het dop. der marine, de luit.-ter-zee 1 ate kl. J.T. F. Bruyn, belast met bet overbrengen van Nederland naar Indië en het ontpakken te Batavia van het archief van het weder op te rich ten bydrogr. bureau, en verder met het geven van de uoodige inlichtiugt n en aanwijzingen betrekkelijk dat archief. BUITENLAND. Prankrij k. De voorzitter van den ministerraad heeft Oude jaarsdag de burgerlijke en militaire ambtenaren, die tot zijn departement behooren, ten gehoore ontvangen. Als zoodanig hebben ook de officieren der garde républicaine (de Parijsche stadssoldaten) zich naar hem begeven. Ik reken, dus luidde 's ministers toespraak tot hen, op uwe beproefde trouw om ons behulpzaam te zijn in de taak, om het republikeinsch gouvernement te doen eerbie digen. 't Is thans voor de eerste maal, dat ik de eer heb gelukwenschen te ontvangen van een corps officieren. Ik maak deze gelegenheid mij ten nutte om te zeggen, dat het mijn ernstig streven is de belangen van het leger te dienen. Niemand begrijpt beter dan ik, hoezeer wij behoefte hebben aan een leger. Door uwe dapperheid, door uwe discipline en uw achtenswaardig leven behoort gij tot de beste legers van Europa. En wanneer gij in den oorlog de nederlaag lijdt, weet ieder dat gij er niet verantwoordelijk voor zijt. Tot de maires en adjunct-maires van Parijs sprak Jules Simon aldusDoor uw vastberaden en verlicht bestuur hebt gij aanspraak op de open bare erkentelijkheid. Gedurende de twee volgende jaren zult gij door de toebereidselen voor de we reldtentoonstelling de werkzaamheden van uw ambt nog zien toenemen. Parijs had tot op den dag onzer rampen den naam van eene stad van pleizier te zijn. Men kwam er veeltijds als in de hoofd plaats van wufte vermaken. Maar Parijs is ook de stad der Sorbonne, van het Collége de France, van de onvergelijkbare bibliotheken, van de musea. Maken wij geen vergelijkingen. Wij moeten er naar streven om de vertegenwoordigers te zijn van den arbeid, van de nijverheid, van de we tenschap, en bij gevolg van de moraal. Wij allen hebben in den grond van ons hart dezelfde liefde voor Parijs. Het is het middelpunt der verlichting in Frankrijk, en ik betuig u mijn dank voor alles, wat gij doet om zijn rechtmatigen roem te verhoogen. Het bankiershuis Lachaussée, Payen, Des- moulins en Co. te Rouaan is gefailleerd. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg twee millioen, Het passief wordt op minstens vijf millioen geschat. De maire en adjunct-maire te Cavaillon (departement Vaucluse) zijn ontslagen wegens de voorvallen te dier plaatse kort vóór de verkiezin gen van 20 Februari. Gambetta namelijk kwam toen in die stad, om er eene kiesvergadering bij te wonen en er het woord te voerenmaar bij zijne komst hadden er ernstige ongeregeldheden plaats en werd er zelfs met steenen naar hem geworpen, zonder dat door de overheid iets tegen de rust verstoorders en geweldenaren ondernomen werd. De kiesvergadering ging toen ook niet door, onder voorwendsel, dat die gevaarlijk voor de rust was. JI>iïitschlar»cl. Bij het militair jubilé des keizers waren de koningen van Beieren en Wurtemberg vertegen woordigd door de bevelvoerende generaals hunner legerafdeelingen, de koning van Saksen door prins George, de groothertog van Hessen door prins Bodewijk, terwijl ook alle overige Duitsche vorsten i bf persoonlijk aanwezig bf vertegenwoordigd warea. Behalve de depuiatiën uit het leger was er ook eene uit oud-strijders, van den hoogsten tot den laagsten rang, uit alle oorden des rijks. Deze deputatie heeft den keizer een zwaard aangeboden, oud-Duilsch model, greep en scheede uit massief goud vervaardigd, prijkende met zinnebeeldige fi guren, waarvan eenige samengesteld uit edelge steenten, terwijl op de kling in sierlijke inscriptiën alle veldslagen en gevechten (te zamen 26) zijn vermeld, waaraan hij heeft deelgenomen. Groot- Uritannië. Koningin Victoria werd op Nieuwjaarsdag met groote staatsie en praal geproclameerd tot „keizerin van Indië." De plechtigheid geschiedde op eene opene vlakte nabij Delhi, in tegenwoordigheid van eene ontzaglijke menschenmenigte. Onder een troon hemel van roode zijde en goud zat de onder koning. Tegenover hem zaten tachtig inlandsche vorsten en hoofden onder een troonhemel van blauwe zijde en goud. Al die inlandsche grooten flonkerden van edelgesteenten, terwijl hunne banie ren alle denkbare kleuren vertoonden. Achter den onderkoning bekleedden 4000 aanzienlijke Euro peanen en inlanders de zetels der genoodigden. Duizend prachtig getuigde olifanten vormden een cirkel rondom deze groepen En verder in 't rond stonden 15000 man Engelsche troepen benevens een leger van inlandsche ruiters en volgelingen geschaard. De proclamatie werd in 't Engelsch en llindostansch afgelezen door den heraut, voor welke waardigheid de reusachtigste officier van het leger gekozen 'en in een gelegenheidscostuum ter waarde van 200 pd. st. gestoken was. De onder koning legde in zijne rede vooral nadruk op 't recht der inlandsche vorsten en onderdanen om deel te hebben aan 't beheer des lands. Hij drukte voorts zijne overtuiging uit, dat Britsch-Indie geen vreemden vijand te vreezen had, wijl de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2