N°' 5181. Donderdag A°. 1877. 4 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J- Groolere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnnr van Leiden, doet te weten, dat de ingevnide patentbladen over het 2de kwartaal dienstjaar 1876/7, bij het college van zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks van een tot drie uren, van 4 tot 13 Januari e. k. uitgezonderd des .Zondags. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 3 Jannari 1877. LEIDEN, 3 Januari. Maandag aanstaande begint de nieuwe cursus van de Kweekschool voor Bewaarschoolhouderes- sen. Wij hopen dat veel meisjes daaraan deel zul len nemen. Met vrij goede vooruitzichten maken zij zich dan bekwaam voor een zeer nuttigen werkkring. Gedurende de eerste helft der maand December zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: Mej. Yan de Vliet-Smits, S. Van Gelderen, mej. H. J. Seyn, mej. M. Zimmer, T. Krelenkamp, F. de Mooy, Feldman, mej. S. W. Perrin, wed. Den Dekker, Vermeulen, Amsterdam; C. Van der Zon, DelftA. De Graaf, Bodijn, 's-Graven- hage; wed. v. d. Poel (2 stuks), 's-Bosch; J. Vroolijk, Hillegom; A. De Graaf, Kralingenmej. B. Noudland, A. Meerburg, LeidenT. W. Ak kerman, Lijnden; mej. Van den Berg-Lindschut, Noordwijk; Boesel, Sassenheimmej. Van der Stam, ScheveningenNovie, Sas-van-GentC. F. Bakker, H. Wijsman, (niet vermeld). Briefkaar ten: W. Van Eell, mej. J. F. Schmöle, Amster dam Van der Hoeven, 's-Gravenhage. Tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland is voor 1877 benoemd Dr. C. P. Pous Koolbaas, te 's-Gravenhage. Uit het algemeen verslag van bet verhan delde in de afdeelingen van den Amsterdamscbeu gemeenteraad over het rapport der commissie van October 1875 voor de herziening van het belas tingstelsel in de gemeente blijkt, dat in het al gemeen bet voorstel tot invoering eener inkom stenbelasting naar eigen aangifte niet ongunstig door de leden van den raad is ontvangen en wei nig bestrijding vondslechts enkele hunner ver klaarden zich bepaaldelijk daartegen. De meerder heid wenschte met de commissie de nu bestaande plaatselijke directe belasting eenigszins gewijzigd te behouden en de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in de toekomst van gemeente wege niet meer te heffen, doch daarentegen, door eventueele wijziging van art. 240 der gemeentewet, de opcenten op de belasting op de gebouwde eigendommen te vermeerderen. Door mr. Van Nierop is eene afzonderlijke nota overgelegd, waarin hij verklaart, zich niet te kunnen vereeni gen met het voorstel tot heffen van twee inkom stenbelastingen, eene naar het werkelijk inkomen, de andere naar de vertering te heffen, maar ter vervanging van de laatste voorstelt, opcenten op het successierecht te heffen. De 61ste jaarlijksche rekening en verant woording van de directie der weduwen- en weezen- kas voor de officieren van de landmacht over 1875 heeft de volgende uitkomst opgeleverd. De ont- vangst heeft bedragen ƒ416,734.44, waartegen de uitgaven zijn geweest (met inbegrip van de gedane betalingen in West-Indië) 314,278.93'/,, zoodat op 1 Januari 1876 meer ontvangen dan uitgegeven is 102,455.50'/2. Er blijft voorhanden aan in schrijvingen op het grootboek rentende 2*/j pCt., eene kapitale som van ƒ3,463,000. Op 1 Januari 1875 bedroeg het getal weduwen 608, hetwelk in hst jaar 1875 is vermeerderd met 83, te zamen 641. Daartegen zijn overleden of hertrouwd 38, waardoor op 1 Januari 1878 het getal gepen sioneerde weduwen bedraagt 603. Het bedrag der sommen, welke gedurende het jaar 1877 bij de landmacht voor het werflonds zullen worden te goed gedaan mitsgaders van het maximum der sommen, welke voor premie- en aanbrenggeld mogen worden betaald, is bepaald als volgt: Voor ieder aangeworven militair boven de 18 jaren en voor iederen milicien (soldaat) die zich verbindt om als vrijwilliger te dienen ƒ75; voor iederen soldaat, korporaal en onder officier telkens wanneer zij zich vóór hun 40ste levensjaar en vóór of bij het einde van hun loopend engagement opnieuw voor den dienst verbinden respectievelijk 60, 90 en 120, welke sommen ook worden te goed gedaan voor iederen sergeant of korporaal milicien, die zich verbindt om als vrijwilliger te dienen; voor iederen loteling en voor iederen sergeant of korporaal milicien, die van den grooten verloftijd geen gebruik wenscht te maken, voor elke zes maanden werkelijken dienst, eene som, evenredig aan het maximum bedrag der premiën die voor vrijwillige verbintenissen aan soldaten, korporaals of onderofficieren bij reëugagement worden toegekendvoor iederen adspirant-korporaal die bij het wapen der inf. of dat der artillerie vrijwillig voor zes jaren in dienst treedt, eene premie van 85; voor iederen adspirant-onderofficier als voren 115. Het maximum van aanbrenggeld bedraagt: voor een nieuw aangenomen rekruut en voor een milicien (soldaat) die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen 8; voor een tamboer en hoornblazer beneden den leeftijd van 18 jaren ƒ4. Maandag-namiddag is msgr. G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, aan de gevolgen van eene hartkwaal overleden. Zijn dood is, hoewel hij reeds geruimen tijd lijdende was, nog plotseling geweest. De afgestorvene was geboren te Boxtel den Sden Maart 1800. De 1ste luit. H. C. Van den Broek is van het 2de reg. inf. te Maastricht bij het depot van het 8ste reg. inf. te Utrecht, de 2de luit.-kwar- tiermeester F. G. E. Eranssen van het 4de reg. te Gouda naar het 5de reg. inf. te 's-Bosch over geplaatst. Het stoomschip „Drenthe", van Batavia, arriveerde in den vroegen morgen van 1 Januari te Vlissingende „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde dien dag Point de Galle; de „Torrington" is 31 December van Batavia via Penang naar Rotterdam vertrokken. Men schrijft uit Vlissingen aan het „Han delsblad" Door overeenkomsten tusschen Duitsche veehandelaren en expediteurs alhier schijnt thans het vervoer van vee langs de lijn Vlissingen Queensborongh verzekerd. Gisteren werden o. m. 1400 schapen per „Stad Vlissingen" overgevoerd. In verband hiermede zullen na 1 Januari, dagelijks wanneer dit noodig is, veetreinen loopen van Noord-Duitschland over Venlo naar Vlissingen. Deze treinen zullen des morgens te 7 uren en des namiddags te 6 uren 15 min. van Venlo vertrekken. Z. M. heeft den heer Regnier, oud-sociétaire van het „Théatre Francais", benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. De heer Regnier is thans professeur o. a. van eene der pensionnaires van Z. M. Te beginnen met 1 Februari a. 8. kunnen tusschen Duitschland en Zwitserland per post pak ketten worden verzonden tot een gewicht van 10 pond voor 50 cent. Thans worden door de Duit sche postadministratie onderhandelingen met België Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen gevoerd. Het beho-ft wel geen betoog dat de in voering van een dergelijken maatregel het inter nationaal verkeer sterk zou bevorderen. Z. M. de koning groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer E. Neeffs, burgem. der gem. Bonheyde (België.) Z. M. de koning heeft de jaarlijksche toelage van den commandant en de kapiteins bij het koloniaal werfdepot met ingang van 1 Januari verhoogd, van eerstgenoemden met ƒ300, voor laatstgemeld en met 150. De officier van administratie 3de kl. J. L. Kroeze wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Z. M. heeft mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois, president van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, vergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van den H. Gregorius den Grooten; aan H. H. Hess, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als te Hoogkarspel; benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gem. Rot terdam, L. H. Schenkenberg van Mierop, en H. P. A. Voorhoeve, beiden candidaat-notaris aldaar bij de algem. landsdrukkerij tot adjunct-commies C. R. Mingelen, tot eersten klerk F. L. Behre; aan K. Koopman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van de gem. Wervershoof en in zijne plaats benoemd J. Koopmanter ver vanging van J. C. D. Burlage (overleden), wiens diensttijd als directeur vanwege den handel bij het vrij entrepot te Rotterdam met 31 December 1877 zou eindigen, D. H. A. Kolff als zoodanig in zijne plaats benoemd; aan den luit.-ter-zee 2de kl. C. R. A. Van Osenbruggen, op zijn ver zoek, met ingang van 16 Febr. a. s. een verlof verleend voor den tijd van één jaar; bij den rijkstelegraaf benoemdtot telegr. 1ste kl. G. De Mooy, J. Vis, B. Knuppe, G. Monna, G. J. Stokkers, H. Elbrink, F. Van der Drift, F. E. Pieren en F. W. Johanningmeyer, allen thans telegr. 2de kl.tot telegr. 2de kl. W. B. Feen- stra, thans leerling-telegr., en D. Van de Rotte, W. G. Jekel, W. H. M. De Veer en F. W. Van Meurs, allen thans telegr. 3de kl.tot op zichter der 2de kl. P. J. Dietz, thans lijn- wachter; Jhr. A. Von Bülow, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en acc. te Kampen, benoemd tot controleur derz. middelen; A. J. H. Van den Bosch, thans ont vanger der directe belastingen en acc. te Na'arden, tot ontvanger derz. middelen te Wormerveer. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen viel buiten de voorm. Koepoort het dochtertje van G. in een sloot. Eenige buren riepen óm hulp en 't mocht zekeren N. gelnkken het kind te redden. Maandag-namiddag is op het Noord- Hollandsche Kanaal uit een melkschuit een der opvarenden overboord geslagen en in de diepte verdwenen. Tot heden heeft men vruchteloos naar het lijk gezocht. De man laat eene weduwe na met twee kinderen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1