Voor eenige dagen stond voor het hof van assises te Agen een arbeider, Barenne genaamd, terecht wegens, poging tot moord op zekeren persoon, Buston, grondeigenaar te Layrac, nabij Agen. Buston had in Januari 1875 de vrouw van Barenne, met wie deze sedert 1870 was gehuwd, uit de echtelijke woning weggevoerd en naar Agen gebracht. Eenigen tijd daarna stelde hij aan Barenne voor, hem zijne vrouw voor 30,000 fr. te verkoopen. Barenne beweerde voor het hof, dat hij dit aanbod van de hand had ge wezen maar dit kwam met zijne vroegere ver klaringen niet overeen. Hierdoor in 'tnauw ge bracht, erkende hij, dat, aangezien zijne vrouw met Buston op den loop was gegaan, hij haar aan hem afgestaan had, terwijl Buston hem eene ver klaring had laten teekenen, dat hij geen klacht tegen hem zou indienen. Naar het schijnt had Barenne tot dusver van Buston 500 fr. op reke ning ontvangen. De rest zou van lieverlede vol gen. Doch toen Buston den lOden Augustus j.l. te Agen voor de woning, waar de door hem ge kochte vrouw verblijf hield, zijn paard voor het rijtuig liet spannen om naar Layrac terug te kee- ren, schoot Barenne met een geweer gewapend toe, zeggendelaat niet voorspannen, het helpt u niet. Buston nam de vlucht, en de ander schoot, en hij zou Buston een kogel door het hoofd ge jaagd hebben, ware het niet dat deze instinct matig zijn linkerarm aan het hoofd had gebracht om zijn kruin te beschermen. Daardoor had het schot slechts den linkerarm getroffen. De jury heeft over Barenne het niet-schuldig uitgespro ken, zoodat hij onmiddellijk op vrije voeten werd gesteld. Door mr. L. J. G. VanOgtrop, den verdediger van Maria Magdalena Adolfs, is namens haar cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij zij wegens het met bedrog wegvoeren van eene minderjarige tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf werd ver oordeeld. BUITENLAND. Frnnkrijlt. De rcpublikeinsche linkerzijde heeft het voorstel verworpen om eene algemeene vergadering van alle republikeinsche groepen in de Kamer en den Senaat bijeen te roepen en besloten, nagenoeg eenstemmig, de begrooting, zooals die door den Senaat is geamen deerd, in haar geheel te verwerpen en de eerste besluiten der Kamer te handhaven. De Kamer heeft Dinsdag de begrooting van inkomsten eenstemmig goedgekeurd. Te halfvijf ontstond een begin van brand in het timmerwerk van het dak der vergaderzaal. De zitting werd gesloten en de zaal ontruimd. -De dagbladen houden zich vooral bezig met ■de vraag of de Kamer moet goedkeuren de wijzi gingen door den Senaat in de begrooting gebracht. Het „Journal des Débats" zegt, dat als de Senaat eisclit, dat al zijn amendementen door de Kamer aangenomen worden, de botsing, die daarvan het gevolg moet zijn, zou komen voor zijn verantwoor ding. Het blad gelooft dan ook veeleer, dat de Senaat de begrooting zal aannemen, zooals de Kamer die binnen weinige dagen aan hem zal terugzenden. Doch daartoe is noodig, dat de Kamer op haar beurt niet weigere sommige der door den Senaat herstelde posten goed te keuren. Dit is het eenig middel om een botsing en een eindelooze discussie te voorkomen. De senaat heeft Zaterdag de begrooting voor eeredienst aangenomen, nadat hij bij het vierde hoofdstuk met 310 tegen 43 stemmen den post voor de bezoldiging der geestelijkheid weder had gebracht op liet door den minister voorge steld bedrag, dat door de Kamer was verlaagd, en bij het zesde hoofdstuk den post voor beurzen, te verleenen aan de seminariën, met 177 tegen 58 stemmen had hersteld. De begrooting voor Algerië werd vervolgens goedgekeurd. Dnitschland. De commissie voor de oprichting van een Bis marck-monument te Keulen heeft de uitvoering van het plan opgedragen aan den Berlijnschen beeldhouwer Schaper, voor de som van 40,000 mark. Turkije. Aan de „Polit. Corresp." wordt uit St.-Peters- burg gemeld, dat, Inidens aldaar ingekomen be richten, een antwoord van de Porte te verwachten is op de haar gedane mededeelingen betreffende het gebeurde op de voorloopige conferentie. Dit zou den toestand volstrekt niet hopeloos maken, daar in toongevende Russische kringen de aan de Porte voorgelegde voorwaarden niet beschouwd worden als onvatbaar voor wijziging. Er is eene verlenging van den wapenstilstand tot 15 Januari voorgesteld. Volgens de „Corr. Autr." wordt de opper bevelhebber der Turksche troepen in Bulgarije en aan den Donau, Abdul Kerim Pacha, den 28sten met zijn état-major te Scliumla verwacht, waar hij zijn hoofdkwartier vestigen zal. Zaterdag is de Turksche constitutie plechtig afgekondigd. Zij bevat o. a. deze bepalingenhet rijk is dén en ondeelbaar; de sultan is de khalif der Muzelmannen en souverein van alle Turken zijne praerogatieven zijn dezelfde als die der constitutioneele vorsten in het Westen; het Islamisme is staatsgodsdienst, de andere gezindten echter behouden hare godsdienstige privileges en de vrijheid van eeredienst wordt allen gewaarborgd vrijheid van drukpersvrijheid van onderwijs verplicht lager onderwijsrecht van vereeniging en recht van petitie aan de Kamers; gelijkheid van allen voor de wet; openstelling der openbare ambten voor allen zonder onderscheid van gods dienst gelijke verdeeling der belastingen en de inning daarvan krachtens eene wet als conditio sine qua nonde eigendom wordt gewaarborgd en het domicilie is onschendbaarde bevoegdheden der rechtbanken worden omschreven en niemand kan aan zijn natuurlijkeu rechter onttrokken worden verbod van verbeurdverklaring, heerendiensten en pijnbankminislerieele verantwoordelijkheid de ambtenaren kunnen zonder wettige reden niet ontslagen worden, zij dragen echter de volle ver antwoordelijkheid hunner handelingenhet twee kamerstelsel, een Senaat en een Kamer van afge vaardigden, met welke de sultan per schriftelijke boodschap in relatie treedtvrijheid van stemming en van 't uitspreken zijner meening, het „mandat impératifis verbodenhet initiatief der wetten hebben de ministers en de afgevaardigden; de wetten, welke aan de goedkeuring der Kamer on derworpen waren en door den Senaat onderzocht zijn, worden door den sultan bekrachtigdde Senaat heeft het recht wetten te verwerpen, welke in strijd zijn met de constitutie, of ze aan de Kamer terug te zendende afgevaardigden zijn onschendbaar, de rechters en ambtenaren onafzet- baar; een rekenkamer wordt opgericht, welke aan het einde van elk jaar een overzicht van den fiuancieelen toestand zal opmaken. Het bestuur der provinciën wordt geregeld op den meest rui men grondslag van decentralisatie; algemeene en plaatselijke raden worden bij keuze samengesteld. In de grondwet kan geene wijziging gebracht wor den zonder goedkeuring der twee Kamers en mits bekrachtigd door den sultan. Er had eene manifestatie op de beurs plaats ter gelegenheid van het uitvaardigen der consti tutie. Van de beurs ging men naar het paleis van den sultan om hem toe te juichen. Safvet-pacha zeide tot de gevolmachtigden Hoort, de salvo's van het geschut verkondigen den volke dat er eene constitutie is uitgevaar digd, die den toestand in Turkije zal veranderen. Telegrammen. DEN HAAG, 27 December (6.55). Een be richt uit Atjeh van 21 dezer meldt: De adsistent- resident De Scheemaker is van de oostkust aan gekomen met eenige grooten. De Ketoea's van Simpangopim verzochten een hunner tot radja te verheffen. De bevolking aldaar is rustig. In Groot- Atjeh zijn zeer vele zieken. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit. der infanterie: 2de reg. De Veer, Oltmans; 4de Hooghwiukel en Brouwer, allen 2de luit. bij het 4de. KONSTANTINOPEL, 26 December. Het ge rucht liep gisteren, dat de Porte besloten had de voorstellen der mogendheden af te slaan. Lord Salisbury doet heden démarches bij den sultan. Het gerucht -vil verder, dat in geval van afwijzing der voorstellen al de ambassadeurs vertrekken zullen en slechts eenvoudige zaakgelastigden hier zullen laten. WASHINGTON, 25 December. Gisteren heeft president Grant in eene bijeenkomst aan den cor respondent der geassiocieerde pers verklaard, dat hem van eene gewapende democratische samen spanning niets bekend was. Hij verwachtte ook geen gewapend conflict. Wat de verkiezingen voor het presidentschap betreft, hij zal den gekozene erkennen. Volgens alhier ontvangen bericht is op St.-Do mingo eene revolutie uitgebroken. De president Ganzaletz heeft den 9den dezer zijn ontslag geno men en is op de vlucht gegaan. Baez is terug geroepen. KONSTANTINOPEL, 25 December. De sultan heeft gisteren den Oostenrijkschen gevolmachtigde in particuliere audiëntie ontvangen. De tweede conferentie is tot Donderdag uitgesteld. Sir H. Elliot zou eerst na afloop der conferentie vertrekken. LONDEN, 25 December. Reuters agentschap heeft bericht ontvangen, dat de Porte zich zal verzetten tegen elke bezetting barer provinciën door vreemde troepen. CAïRO, 26 December. Generaal Marriot is be noemd tot chef der Europeesche administratie over de spoorwegen. De opperste raad der schat kist is afgeschaft. ST.-PETERSBURG, 26 December. Het regee- ringsblad maakt een door vijf artsen onderteekend bulletin openbaar, volgens hetwelk de opperbevel hebber van het zuiderleger, grootvorst Nicolaas, den 19den December, ten gevolge van gevatte koude, aan buikziekte lijdt. Tot 24 December was in zijn toestand geen verbetering. De „Herold" meldt, dat de verlenging van den wapenstilstand tot 15 Januari als zeker be schouwd kan worden. Luidens nadere berichten echter heeft de Porte omtrent deze aangelegen heid haar besluit nog niet doen kennen. BUCHAREST, 26 December. De Kamer nam heden de wet aau, waarbij de gemeenten verplicht worden de akkers van de opgeroepen reservetroe pen te bearbeiden en hunne familiën te onder houden, De ex-ministers werden heden met den ster ken arm voor de commissie van onderzoek uit de Kamer gebracht. WEENEN, 27 December. Aan de hier ver schijnende dagbladen wordt uit Belgrado gemeld De eergisteren hier aangekomen Russische generaal Nikitiu vervangt Tschernajeil', die niet herwaarts terugkeert. Nikitin hield gisteren een revue over de Russische troepenafdeelingenhij richtte het woord tot het korps officieren en zeide op last des keizers gekomen te zijn, om het bevel over het leger te aanvaarden. Aan de corpscommandan ten is bevel gegeven, om onverwijld naar de plaats hunner bestemming te vertrekken. Al de aan wezige vrijwilligers moeten zich naar de Drina begeven. BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN, van den 21sten tot en met den 27sten December. BEVALLEN. C. M. Van EgmoDd geb. Lindenhof Z. A. C. Leyh geb. Roodenburg D. J. Massaar geb. Van der Reyden IJ. S. J. Blommendaal geb. Schnddernat Z. W. Mizce geb. Verlind D. S. C. Jansen geb. Flippo D. E. Van Steenbergen geb. Bey D. J. Tronwee geb. Wagcmaker tw. Z. Z. E. Bey geb. Dok D. E. J. Tibboel geb. Wobbe D. G. Mieremct geb. Lambooy D. M. Kwaadgras geb. O verduin Z. H. Eggink geb. Vellekoop Z. M. Nieboer geb. Verver Z. M. Smit geb. Selier Z. J. M. De Wolf geb. De Mey D. M. Keereweer geb. Lareat Z. C. J. Van Velzen geb. Stangerop Z. M. Frank geb. Kloek D. J. M. Ue Mey geb. De Ru Z. levenl. S. Van LecuweD geb. Van Groeuingen Z. levenl. GEHUWD. F. Decnik jra. en H. Teljeur jd. J. De "Wolf jm. en C. Nieboer jd. A. De Haas jm. en C. Turen- hout jd. I. N. Korsw8gen jm. en E. Neuteboora jd. OVERLEDEN. F. F. Duyverman geb. Gutberlet46 j. N. J. Van der Reyden 50 j. H. Smit Hessing 62 j. C. J. Stikkelman 75 j. H. H. Steyger D. 1 m. J. Den Os D. 1 m. E. Alt D. 23 d. M. Van der Weyden V. 79 j. A. Van Beukering geb. Van Kempen 69 j. M. L. F. Verhoog Z. 5 m. J. G. J. Bekooy D. 5 j. G. J. Van der Weyden Z. 4 ra. J. Van Meygaarden Z. 4 j. M. Plat- teel geb. Moote 61 j. C Velthuyzen D. 1 m. Geveilde Terceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 23 'December 1876, ten overstaan van den notaris Mr. J. A. F. Coebergli: Een winkelhuis en erf ..waarin de kruideniers affaire sedert tal van jaren wordt uitgeoefend, aau den Nieuwen Rijn tussclien de Visch- en Koren- brug, N». 19, sectie J, N°. 12; kooper M. Spever.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2