LEIDSCH MGBLAD. i\T0. 5176 Donderdag A0. 1876. 28 December. Nieuwjaarswenschen PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek A d v e r- te ntiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. STAD S-B E RICHT N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEtDEN, Gezien het adres van JOHAXNES CHRISTIAAN VAN DER TAS, metselaar alhier, tot het oprichten van eene bergplaats voor ongebluschte kalk in het perceel aan de Oostdwarsgracht N°. 10 alhier; Gelet op de artt, 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den lOden Januari aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 December 1876. LEIDEV, 2? December. Naar men verneemt zullen alle professoren der drie rijks-academiën den 4den Jan. a. s. alhier bijeenkomen, ten einde overeenkomstig de bepa lingen der nieuwe wet op het hooger onderwijs de academische statuten vast te stellen. Waar schijnlijk zal die vergadering door den minister Heemskerk worden gepresideerd. Dr. C. H. Van Herwerden CHz., predikant hij de Ned. herv. gemeente te Groningen, vierde Zondag het feest zijner 50-jarige ambtsbediening. Onder de vele blijken van sympathie, den jubi laris op dien dag te beurt gevallen, dient vooral te worden vermeld het hem namens een groot aantal leden der Ned. herv. gemeente aangeboden geschenk, bestaande uit een exemplaar van den door Gnstave Doré geïllustreerden prachtbijbel, een exemplaar van Miltons „Het verloren Paradijs" en een sierlijk bewerkt album met de namen van de gevers. -Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft de betrekking van eere-voorzitter van het hoofdbestuur der internationale tninbouwtentoon stelling, in 1877 te Amsterdam te houden, aan genomen. De commissie tot stichting van een Neder- landsch schoolmuseum heeft haar prospectus ver zonden. Het museum is bestemd om door tentoon stelling, hetzij voortdurend of voor geruimen tijd, van binnen- en buitenlandsche leer- en hulpmiddelen van het onderwijs, van voorwerpen, toestellen en afbeeldingen betreffende school-hygiène, schoolbouw en schoolinrichting en verder van al, wat voor tentoonstelling vatbaar, geschikt wordt geacht, het doel der inrichting te bereikenbevordering na melijk van den bloei en de ontwikkeling van het Nederlandsch schoolwezen. Vanwege het bestuur zullen in een bestaand blad of in een eigen orgaan op geregelde tijden de noodige berichten van de handelingen des bestuurs, van de belangrijkste voorvallen het museuln betreffende, benevens eene opgave van de veranderingen in de tentoonstelling worden uitgegeven. Door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te londen en van Zr. Ms. raad van legatie jhr. A. De Stuers is, naar eene schilderij van J. Breughel, voorstellende het gebouw van het Binnenhof in het begin der 17de eeuw en op den voorgrond de koningin van Bohemen die zich met haar gevolg op de jacht begeeft, eene teekening ver vaardigd, welke in het Nederlandsch museum zal geplaatst worden. Genoemde schilderij maakt deel uit der vermaarde verzameling van lord Spencer. Maandag en Dinsdag werd te Amsterdam de vergadering gehouden van het Nederlandsch werkliedenverbond. Aangenomen werden de vol gende motiën1°. De vergadering machtigt het centraalbestuur namens haar te onderzoeken of er bepalingen bestaan welke de wet op de wo ningen ook toepasselijk maken op fabriekgebou- wen en werkplaatsenzoo neen, dat dour middel van petitionnement door het centraalbestuur zoo spoedig mogelijk worde aangedrongen op het ver krijgen van zulk een wet, opdat ook in dit opzicht worde tegemoetgekomen aan de zoozeer gewenschte gezondheid der werklieden. 2". Dat het centraal bestuur zich tot de hooge regeering zal wenden met het verzoek, dat de prijzen voor het werk in gevangenissen zóó zullen worden geregeld, dat zij met de prijzen van het werk der particulieren overeenstemmen. 3*. De vergadering, overwogen heb bende of het wenschelijk is dat het werklieden verbond eandidaten stelt ofcandidaturen ondersteunt voor de Tweede Kamer, machtigt het centraal bestuur haar voortaan in het blad van het verbond ten deze voor te lichten, en verklaart zioh over eenkomstig dien raad te gedragen. 4". De ver gadering spreekt bij acclamatie de wenschelijkheid uit, dat arbeid, die uitstel gedoogt, op Zondag zal worden afgeschaftter bereiking van dat doel zal geen afzonderlijk bond worden opgericht; regeling van het onderwerp bij de wet werd met 33 tegen 9 stemmen wenschelijk geoordeeld. - De wenschelijkheid werd uitgesproken van de wet op den kinderarbeid ook op den veldarbeid toe te passen. Namens het bestuur van het genootschap „Cultura Ilortorum" is aan den voorzitter van het centraalbestuur, den heer Heldt, het eere lidmaatschap aangeboden. De toenemende beoefening der aardrijkskundige wetenschap in de laatste jaren heeft er toe geleid, dat allerwegen geographische genootschappen wor den opgericht. Zag men eenige maanden geleden dergelijke vereenigingen in Spanje, Portugal en ltumenië verrijzen, in de laatste dagen zijn er te Marseille, Brussel, Antwerpen en Kopenhagen tot stand gekomen. De laatste, waarvan de kroonprins van Denemarken president is, telt aanvankelijk reeds 380 leden, De Amerikaansehe Vereeniging ter bevor dering der wetenschappen heeft eene commissie benoemd, om een internationaal congres van geologie te organiseeren, dat in 1878 te Parijs zal bijeenkomen en ten doel heeft, eenheid te brengen in de verschillende namen der lagen en uniformiteit in de wijze van tentoonstelling van geologische producten. Aan deze commissie is opge dragen, alle geleerde maatschappyen uit te noo- digen, bijdragen te leveren voor eene tentoon stelling vau alles wat op geologie betrekking heeft. Daartoe zal eene circulaire aan alle geologen op de wereld worden gezonden, ten einde hunne ondersteuning in te roepen. Allen, die belang stellen in dit plan, wordt verzocht," zich in be trekking te stellen met de leden der commissie, welke bestaat uit de heerenprof. R. PI. Huxley, te Londen, dr. Otto Forrell, te Stokholm, dr. E. H. Von Baumhauer, te Haarlem, en dr. E. Sterry Huilt, te Boston (Massachusetts). Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen is de persoon, schuldig aan diefstal van parapluies in een winkel alhier, door de politie te Rotterdam aangehouden. Een menigte volks stond Zaterdag ochtend in Den Haag te kijken naar het dak van het krankzinnigengesticht op het Slijkeinde, waar een der verpleegden, met een mes gewapend, om zich heen sloeg en stond te schreeuwen. Aan de herhaalde aanmaningen om naar beneden te komen, gaf de man geen gehoor, tot hij eensklaps het mes wegwierp en hatd langs de goot liep, met het ongelukkig gevolg, dat hij op eene bin nenplaats nederstortte. Ernstig gewond en gekneusd is hij daarna door de bedienden opgenomen. Een paar nachtwakers in Den Haag geraakten Zaterdag-nacht in twist, waarna de een den ander een sabelhouw op 't hoofd toebracht, waardoor hij bewusteloos neerviel. Beiden zijn naar 't politiebureel overgebracht. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is bij de tirma E. H. Krelage en Zoon, op den Kleinen Houtweg te Haarlem, ingebroken. Langs den tuin heeft men zich door het uitsnij den eener ruit, die voorzichtig was neergelegd, den toegang weten te verschaffen tot de kantoren en van de aldaar aanwezige waskaarsen gebruik gemaakt tot verlichting. Het is den dader of den daders echter niet gelukt, de bewaarplaatsen der kas te vindenimmers voor zoover is na te gaau wordt geen geld of iets anders van waarde gemist. Onder Nieuwerbrug had dezer dagen eene poging tot diefstal plaats. De bewoners waren reeds te bed, toen de knecht, die later was thuis gekomen en naar bed wilde gaau, eenig onraad vernam, veroorzaakt doordat de vreemde bezoeker de lantaarn omverliep, waarvan de knecht zich bij het naar huis komen bediend had. De dief koos daarop het hazepad, zonder iets mede te nemen, en de knecht toonde zich zóó moe dig, dat hij bij den man en de vrouw in de bed stede kroop. Omtrent den diefstal bij den ontvan ger te Heerlen verneemt men dat de dief of dieven door inklimming in het huis zijn gedrongen en met behulp van een ijzeren voorwerp het slot van de brandkast, dat niet tot de soliedste schijnt te hebben behoord, hebben opengebroken. Tot heden heeft men de dader of de daders niet kunnen ontdekken. In Friesland ziin reeds op meer dan 20 plaatsen hardrijderijen op schaatsen uitgeschre ven aan prijzen en premiën is voor pl. m. f 4000 aan geld of geldswaarde uitgeloofd. Op de kust van Schotland zijn Vrij dag en Zaterdag nog meer schepen verongelukt, dan reeds gemeld is. Minstens honderd menschen zijn er bij omgekomen. In de laatste 14 dagen zijn 120 schepen verongelukt en 200 menschen verdronken. Versoheiden Duitsche schepen trof het ongeluk. Wederom is uit de Seine, te Puteaux, bij Parijs, een lijk opgehaald, en wel van een veertigjarig man, dat zes weken in het water scheen gelegen te hebben en de sporen vertoon de van met vuurwapenen en messen of dolken toegebrachte wouden. Het lichaam, waaraan nog slechts eenige flarden van kleedingstukken werden aangetroffen, is naar de Morgue gevoerd en een gerechtelijk onderzoek onverwijld ingesteld,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1