LEIDSCH DAGBLAD Nü. 5175. Woensdag 1876. 27 December. T\ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS HER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17$ Groolere letters naar plaatsruimte. Uithoofde van het Kerstfeest zal deze Courant Maandag en Dinsdag niet worden uitgegeven. Van tijd tot tijd ontvangen wij klachten over het laat bezorgen van het Leidsch Dagblad. Zooveel mogelijk wordt getracht deze te voorkomen, maar er zijn soms om standigheden die dit geheel onmogelijk ma ken. Zoo gaf de zitting van den Gemeen teraad, die Donderdag buitengewoon laat eindigde, wederom eene belangrijke vertra ging, hetgeen somtijds door de ontvangst van belangrijke telegraphische tijdingen mede het geval is. De Staats-Courant, waaruit de benoemingen worden getele- grapheerd, verschijnt eerst te 7 u. 10 min. vóór dien tijd kan dus met drukken geen aanvang worden gemaakt. Door de gesta dige vermeerdering van het aantal abonné's heeft een snelpers bij de meest spoedige aflevering bovendien anderhalf uur noodig om de oplaag af te drukken. Wij roepen echter nog voor slechts eenigen tijd de toegevendheid der abonné's in, tot, naar wij hopen, spoedig aan hunne wenschen kan worden tegemoetgekomen. Leiden, DE UITGEVER. 23 December 1876. STAD S-B E RICHT E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Lei den brengen bij deze ter algemeene kennis dat het bureau Tan tien Burgerlijken stand Maandag 25 December e. k. zal geopend zijn van des middags 12 tot dca namiddags te 2 oren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 December 1876. LEIDEN, 33 December. De openbare uitvoering door de leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toon kunst alhier in de Stadszaal gegeven, is in alle opzichten naar wensch afgeloopen. De proeven die door de jeugdige musici van hunne bekwaamheden of vorderingen, zoowel in het vocale als instrumentale gedeelte, werden afgelegd, mogen alleszins bevredi gend genoemd worden. Niet minder is dit ook het geval met den solozang, waarvan men door eene voordracht voor de eerste maal na het nog zoo kort bestaan dier afdeeling in de gelegenheid werd gesteld met de vruchten van dit onderwijs bekend te worden. De afgelegde proeven droegen de luide goedkeuring der aanwezigen weg. Terecht mocht de Voorzitter aan het einde der uitvoering dan ook opmerken, dat alle onderwijzers en onder wijzeressen, die aan de Muziekschool verbonden zijn, met voldoening op dezen avond mochten terugzien. Zoowel beneden als op de gaanderij bleef ternauwernood een plaats in de zaal onbezet. Gedurende de prijsuitdeeling werd door den Voor zitter met genoegen medegedeeld dat Commissarissen door een liefhebber van zang en muziek met een belangrijke gift waren verrast, bestemd om aan eenige der beste leerlingen extra-belooningen toe te kennen. Gaarne hadden Commissarissen aan dit verlangen voldaan en besloten op dezen avond er nitvoering aan te geven. In overleg met den directeur en de onderwijzers was besloten deze rozenprijzen niet toe te kennen aan hen die het verst in de muziek waren, maar aan hen die de grootste muzikale ontwikkeling bezaten en in den kortsten tijd de meeste vlijt en grootste vorde ringen hadden getoond. Ze werden uitgereikt aan de leerlingen: W. Van der Blij, wegens zijne vorderingen op de klarinet, aan O. W. Sipkes, wegens zijne vorderingen op de viool, aan mej. J. T. Kuyper, wegens hare vorderingen op de piano, en aan mej. M. A. Terlaag, wegens hare algemeene muzikale ontwikkeling, gebleken uit hare vorde ringen op piano, in theorie en zang. De gemeente-commissie van de Neder- duitsche hervormde gemeente alhier heeft op het tweede adres van hen, die zich over den kerke- lijken hoofdelijken omslag bezwaard gevoelden, geantwoord, dat zij de voorstellen van de adres santen in ernstige overweging zal nemen. Donderdag werd alhier het examen voor be waarschoolonderwijzeres afgelegd door acht candi dates van welke 7 slaagden, mej.: G. Toorens, W. Weyers, .T. v. d. Upwich, W. Boon, S. Van Es, W. Usener en W. Kouwenhoven, zuster in het gesticht „de Voorzienigheid". Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25,00, f 5.10 en f 2.55; de laagste f 25.00, f 5.00 en f 2.50. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6487 volwas sen personen en van 1625 kinderen. Het ingediende ontwerp van wet op het lager onderwijs bevat naar men verneemt nog het volgende: Bijzondere scholen zullen niet meer door gemeenten, provincie of het rijk gesubsidieerd kunnen worden. De bevoegdheid der provinciën om subsidiën te geven aan de gemeenten voor instandhouding van het openbaar onderwijs vervalt, behoudens die gevallen, dat eene gemeente na onderzoek gebleken is te zwaar door de kosten van het lager onderwijs te worden gedrukt. In dat geval zal echter de provincie niet meer, zooals thans, de helft betalen in hetgeen door rijk en provincie samen aan een gemeente wordt uitgekeerd, maar slechts een derde. Over de regeling van de schooltijden der openbare scholen moeten de leeraren der kerkgenootschappen worden gehoord, en die regeling moet in verband gebracht worden met de uren, waarop die leeraren onderwijs geven. De beslissing over de boeken- keus zal worden overgelaten aan de plaatselijke schoolcommissies. Inspecteurs, schoolopzieners en plaatselijke schoolcommissies blijven behouden, maar de mogelijkheid is geopend, om in één provincie meer dan één inspecteur aan te stellen. In de wet wordt uitdrukkelijk bepaald, dat ook aan het hoofd van iedere bijzondere school een hoofdonderwijzer moet staan. Bij iedere openbare lagere school kan een bewaarschoolklasse worden geopend, bestuurd door onderwijzeressen. De vorm leer vervalt. Het bekende art. 23 van de tegen woordige schoolwet is gewijzigd, maar de woorden „christelijke deugden" zijn behouden gebleven. Kweekscholen zullen ook in 't vervolg voor een deel in de opleiding voorzien. Bijzondere kweek scholen worden door de wet erkend. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het voorstel van den heer De Casembroot om voor Vlaardingen een uitzonderings-wet ten aan zien der plaatselijke accijnsheffing te maken, ver worpen, en zijn de verdere aanhangige wetten aangenomen, waaronder de wet op de middelen en de tijdelijke muntwet. Na het reces zal de minister een ontwerp indienen tot regeling van de bronzen pasmunt. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Uit het eindverslag der commissie van rap porteurs over het ontwerp tot nadere tijdelijke voorziening omtrent het muntwezen blijkt dat de meeste leden het betreurden, dat de regeering niet had kunnen besluiten daarin de regeling der bron zen pasmunt voor te stellen. Anderen vonden die bepalingen niet zoo eenvoudig, daar er nog veel verschil over de strafbepalingen bestaat. De meerderheid der commissie betwijfelt ook of zulk een voorstel wei als een amendement zou kunnen worden beschouwd. Ten slotte wenschte men vrij algemeen, dat de regeering zoodra mogelijk in het volgende jaar een voorstel zou indienen om aan de bepalingen vau het vorig ontwerp nopens de koperen munt kracht van wet te geven. Omtrent den in het wetsontwerp gestelden termijn heerschte verschil van meening, en van verschillende zijden werd ook op een spoedige regeling van het Indisch muntwezen aangedrongen. —4- Te Weenen is eene nieuwe symphonie (in C-mol) van Joh. Brahms ten gehoore gebracht. Eduard Hauslick zegt daarvaD in de „N. fr. Presse" „Deze muziek mag sommigen toehoorders meer of minder duidelijk, meer of minder sympathisch in de ooren geklonken hebben, één ding moet, naar ik meen, door vriend en vijand erkend wor den: dat geen componist tot dusver zoo dicht bij de grootste scheppingen van Beethoven gekomen is als Brahms in het fiDale van deze symphonie." Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. M. P. Verhoeti', van Sluis (Zeeland). De gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten Generaal maakt in de „Staatsct." bekend, dat de heer C. A. Steger, eerste stenograaf bij de Staten Generaal, den 29sten Januari c. k. den achtsten jaarlijkschen cursus voor stenographie zal openen. Zij, die van het onderricht gebruik wenschen te maken, kunnen zich daartoe aanmelden bij den heer Steger, De Ruyterstraat 14, in Den Haag, van den 8sten tot den 28sten Januari. Z. M. de koning groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, den heer C. W. Mieling, directeur der algemeene lands drukkerij. Z. M. heeft aan J. J. Verheys, wegens 65-jarigen ouderdom, met den laatsten dezer eer vol ontslag verleend uit zijne betr. van hoofd commies bij het departement van marine, onder dankbetuiging voor zijn langd. dienst en onder toekenning van pensioenbenoemd tot commies bij de directie van de grootboeken der nationale schuld, L. B. Van Tienen, thans adjunct-commies bij die directie. Gemengd IVieu-ws. Bij den diefstal in het kerkgebouw der Israëlieten te Woerden in den nacht van 15 op 16 dezer zijn blijkens bericht in het „Politie blad" vermist 2 zilveren sierhorens, 3 zilveren handwijzers en een armbns met eenig daarin voorhanden geld. De officier van justitie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Gisternacht is te Amsterdam in de Warmoesstraat een hevige brand uitgebroken in een perceel waarin heneden een kruideniers-affaire en boven een pettenfabriek. Drie handspuiten zijn in werking geweest, en de drijvende stoomspuit lag met stoom op, doch behoefde geen dienst te doen. Het bovengedeelte van het perceel is uitgebrand.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1