een fragment uit Hildebrands Trekschuit en Jan Willemsen van C. Honigh. Uit eene mededeeling van den voorzitter bleek dat, met het oog op den kerstboom, liet bezoeken van de Musea en den Hortus, dat anders a. s. Zondag zou hebben plaats gehad, tot na nieuwjaar moet worden uitgesteldterwijl hij de aanwezigen op wekte om van de hun gegeven gelegenheid om toegangskaarten voor den kerstboom te bekomen, op Woensdag en Donderdag a. s. tusschen 1 en 2 uren, gebruik te maken. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 22 dezer door de leerlingen der Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier eene openbare uitvoering gegeven worden, door de 1ste afd. des namiddags te halfeen, door de 2de afd. des avonds te halfzeven. Toegang hebben leden der Maat schappij, die ieder bovendien twee introductiekaar- ten ontvangenouders en voogden van leerlingen, geen leden zijnde van de Maatschappij, ontvangen twee toegangskaartenaan de leerlingen worden bijzondere kaarten uitgereikt, die zij aan den ingang hebben te vertoonen. De Eerste Kamer heeft gisteren in de avond zitting de discussie over de Muntwet voortgezet. De heer Hartsen, repliceerende, erkende volkomen, dat het de taak der regeering is, dépréciatie te voorkomen. Daartoe heeft de wet van 1875 gediend en daarbij moeten wij nu blijven, totdat het oogenblik zal zijn gekomen om eene definitieve Muntwet aan te nemen. Maar voorzichtigheid eischt, nu op dit oogenblik geen beslissenden stap te doen. De minister van financiën heeft daarop geant woord: dat het ontwerp juist bedoelt, zich te onthouden van eiken beslissenden stap. Hetgeen nu is voorgesteld, is eene geheel onbeteekenende aanvulling der wet van 1875. Die wet bedoelde middelen te verschaffen om dépréciatie te voor komen (en zij heeft haar doel bereikt). Deze wet nu bedoelt eenvoudig, evenals de wet van 1875, handelend te kunnen optreden. Als zilververkoop niet noodig is, welnu, dan zal hij niet geschieden. Maar niemand kan de toekomst voorzien en a priori zeggen dat machtiging niet noodig kan zijn. Lettende op de adviezen der Amsterdamsche en Nederlandsche Banken mag de minister gerust verklaren, dat voor 't ontwerp veel, tegen 't ontwerp weinig is te zeggen. Eene eindregeling der muntquaestie zal binnen korter of langer tijd moeten volgen. Voor den minister is die keuze niet moeielijk Maar volgens deze Kamer zal men moeten kiezen tusschen den enkel gouden of den dubbelen standaard. Wordt de enkel gouden standaard aangenomen, is het dan niet wenschelijk nu zonder veel kosten, zonder veel moeilijke gevolgen voor het publiek, te kunnen opruimen een betrekkelijk gering gedeelte van onzen zilvervoorraad Wordt de dubbele stan daard gekozen, zal het dan, terwijl de zilvercircu- lalie meer dan voldoende is, nog noodig zijn 80 millioen zilver ongebruikt bij de Bank te laten liggen? .Hoe men de zaak keere of wende, er is inderdaad geen reden denkbaar waarom niet op dit oouenblik met. het velete vertrouwen der regee ring machtiging tot zilver-verkoop zou worden gegeven, waarvan de regeering geen gebruik zal maken, dan wanneer dit noodig is. Eindelijk wijst de minister er op, dat door verwerping van het Nederlandsche muntontwerp ook het Indische, dat zooveel instemming vindt, zou vervallen. Na nog eenige beraadslaging is het ontwerp tot wijziging der Nederlandsche Muntwet verwor pen met 16 tegen 11 stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft bij de behandeling van het hoofdstuk finan ciën de minister van buitenlandsche zaken aan den heer Godefroi geantwoord, dat het handelsverdrag met ltumeuië zal zijn gebaseerd op gelijkstelling van alle onderdanen, zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid. In de zitting van heden is ingekomen een voor stel van den heer Hafl'mans tot regeling van het recht van antwoord (droit, de réponse) en de discussie over liet, hoofdstuk financiën voortgezel. Een amendement van den heer Geertsema is verwor pen twee andere amendementen zijn aangeno men. De minister heeft de som voor demoueti- satie van zilver en aankoop van goud ingetrok ken na de beslissing der Eerste Kamer over de Muntwet. Het hoofdstuk financiën is ten slotte aangenomen met Cl tegen 5 stemmen. Morgen is iet hoofdstuk oorlog aan de orde. Z. M. heeft den vice-admiraal Brutel de la Rivière benoemd tot commandant der zeemacht in Ned.-Indië ter vervanging van den vice-admiraal Geerling; de 1ste luit. De Bruyn, Gevers Deynoot en Apol, van het 4de reg. inf., overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Het fonds voor weduwen en weezen van onderofficieren, korporaals en soldaten van het Nederl. leger, dat door de luitenants Erancken en De Meester is ontworpen en door den minister van oorlog geconcessionneerd, is bij genoegzame deelneming sedert het begin dezer maand onder het beheer dier heeren gevestied en in werking gekomen. De door den minister van oorlog voorge stelde pupillenschool zal voorloopig voor 50 leer lingen worden ingericht, maar zóó, dat zonder uitbreiding van het kader het aantal leerlingen tot 150 of 200 kan worden vermeerderd. Aan het hoofd der inrichting zal geplaatst worden een kapi tein der infanterie als directeur. De bisschop van Haarlem heeft tot pastoor van Nieuwkoop benoemd den heer C. Bouman, prof. aan het seminarie te Warmond. De raad van administratie der Hollandsche IJzeren-Spuorwegmaatschappij heeft ten gevolge van overlijden en het verleenen van pensioen, benoemd de heeren R. W. F. Koopmans, tot adjunct-ingenieur-werktuigkundige, belast met het beheer van de werkplaatsen te HaarlemJ. J. Taskin Jr., tot opzichter van de afdceling voor rijtuigen en wagens; J. J. Schretlen, tot opzichter van de afdeeling voor locomotieveu, en E. J. Bor ger tot lsten teekenaar, terwijl de lieer H. Stolp, onder-directeur der gasfabriek te Leiden, als ad- spirant-ingenieur-werktuigkundige is toegevoegd aan den ingenieur-werktuigkundige. In een der laatste zittingen van de „Society of Arts", te Londen, is tot eerelid van dit ge nootschap benoemd de heer dr. J. G. Kramers, adsistent aan het chemisch laboratorium der po lytechnische school te Delft. Het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1877 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten, de letter K in den ge wonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gas meters, de koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, eene vijf- stralige ster. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor Leiden het cijfer 7. Het Nederl. stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, heeft 17 dezer van Napels de reis voortgezet. Z. K. H. prins Frederik is hedenmiddag te 1 uur uit Duitsehland, waar hij sedert ge- ruimen tijd verblijf heeft gehouden, in de resi dentie aangekomen. Z. K. H., wiens gezondheids toestand ten gevolge zijner jongste ongesteldheid nogal geleden heeft, werd aan het Kijnspoorstation door II. M. de koningin verwelkomd. Z. M. heeft aan Ph. A. Knoop, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Hamburg; aan E. Fuld, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van com mandeur der Perzische orde van den leeuw en de zon; met ingang van 1 Januari e. k., tot lee- raar aan de rijkslaudbouwschool benoemd den tijdelijken leeraar aan die school C. Honigh; aan den Ó.-I. ambtenaar J. H. Deibert, laatstelijk con troleur 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari e. k. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met behoud van recht op pensioen. Gisteravond werd in den Schouwburg alhier een voorstelling gegeven door het gezelschap van het Theatre des Variétés van Amsterdam onder directie van de heeren N. Judels en Louis Bouwmeester. Een blik in de zaal leverde het bewijs dat deze directie ook hier ter stede nog bij velen een goede oude kennis is, die men gaarne ziet en bij wie men eenige genoeglijke oogenblikken kan door brengen. In zooverre althans is de opvoering vau „de Vader van de debutante" vrij wel geslaagd. De heer Judels wist van veel wat al heel weinig om 't lijf had, nog iets te maken en aan sommige uitdrukkingen die anders bijzonder zouteloos zouden geweest zijn, door zijn spel eenige beteekeuis te geven. Meu ziet hem nog gaarne op het tooneel. Herhaaldelijk ontving hij dan ook tusschen het spel door toejuichingen, wat aan het stuk zelf al weinig schade deedmen kon zoo nu en dan wel wat missen. De overige vertooners deden over 't algemeen eveneens vrij goed huu best. Waarschijn lijk lag het aan 't stuk zelf, dat zij in sommige oogenblikken minder tot hun recht kwamen. Het zij evenwel tot aller lof gezegd dat het geheel vlug werd afgespeeld, wat hier wel een der eerste vereischten was. Het nastukje: „777 of het verlaten landgoed" behoorde evenmin als het vorige tot de nieuwe stukken. Een der toeschou wers hoorden we zelfs verzekeren dat hij Judels daarin reeds voor ongeveer dertig jaar had zien optreden. Evenzoo is het hier meer dan eens door dilettanten, soms ook wel onder anderen titel, opgevoerd. Dit nam evenwel niet weg dat Jmdels ook nu weder als klerk uitmuntend was. De heer Hees- been was als de schijnheilige notaris Voordeel „ook niet kwaad", hoewel we liever dit genre van het tooneel verwijderd zien. Men geeft allicht sommigen eenigen aanstoot en dat moet men in een schouwburg vooral zooveel mogelijk trachten te vermijden. Mej. Gazina als Roosje en mevr. Huyzers als mevr. Pronk waren eveneens goed op haar plaats. Indien het gezelschap dezen winter nogmaals hier mocht optreden, dan hopen we dat de keuze der stukken eenigszins gelukkiger moge zijn. Gemengd Nieatvs. Gisteren is door de politie te Haarlem een gevaarlijke dief en inbreker gearresteerd, we gens diefstal van een vat petroleum ten nadeele van een schipper aan het Spaarne. Onder een aantal vonnissen, die deze persoon, Izaak Misérius genaamd, oud 4S jaren, reeds onderging, zijn er twee crimineele, één van vijf en één van acht jaren, welke laatste straftijd in 1875 is geëindigd. Weinige dagen geleden werd zekere F. uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam, waar hij twee jaren had doorgebracht, ontslagen. Thans is hij weder in hechtenis, daar hij onmid dellijk een begin maakte met, een gelijk soort oplichterij te plegen, waarvoor hij in 1874 werd veroordeeld, door op naam van allerlei aanzien lijke personen goederen te koopen en die dadelijk weer aan den man te brengen. De vindingrijke en bekwame mecha- nicus Olland heeft, een werktuig gereed, dat op den Domtoren te Utrecht geplaatst zal worden en de aanwijzingen van barometerhoogte en wind snelheid in het lokaal van het meteorologisch instituut elk kwartier zal opschrijven. Door de politie te Utrecht is aange houden een slagersknecht, die sedert geruimen tijd bij het wekelijks rondbrengen der quitautiën voor het geleverde vleesch het ontvangen geld van enkele klanten niet aan zijn patroon heeft over handigd. Hij scheurde de handteekeuing voor vol- daau van de rekening af en stelde die bij zijne tehuiskomst aan zijn patroon ter hand, onder voorwendsel, dat de rekening niet betaald was ge worden; de origineele rekening onderteekende hij met den naam van zijn patroon. Er heerschte Zaterdag-morgen eene ongewone bedrijvigheid in de gemeente Nieuwe diep. Op het tijdstip, dat de oorlogstoomschepen „Leeuwarden" en „Zilveren Kruis" zouden ver trekken, ontbraken niet. minder dan 60 a 65 matrozen der equipage. Politie en patrouilles waren ijverig in de weer om die snakeu op te sporen. Dat ging niet zeer gemakkelijk, omdat de meesten in beschonken toestand verkeerden. Vooral hebben de matrozen er tegen, om, als zij op straat zijn, zich door de politie-agenlen aan boord te laten brengen, omdat zij dan f 3 moeten betalen. Zoo waren er die in het water sprongen om zich niet door de politie te laten vatteneen paar waren er ook die om dezelfde reden in de haven sprongeu en zoo naar boord zwommen, 't Spreekt van zelf, dat een en ander veel toeschouwers op de been bracht. Naar men verneemt, zijn de matrozen allen aan boord gekomen. Zondag zag men op den Dam te Am sterdam een schutter, in volle wapenrusting, op klompen. Bedaard marcheerde hij naar de Beurs, om, behoorende tot de lichting van dit jaar, voor het eerst geïnspecteerd te worden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2