zal aan alle Weener stations de tot dnsver ge bruikelijke gasverlichting door electrische verlich ting worden vervangen. Een vreeselijke wijze van zelfmoord werd dezer dagen te Parijs gepleegd. Een zetter van „Galignani's Messenger" wilde zich door een pistoolschot van het leven berooven. Om zekerder te zijn van de uitwerking vulde hij ook zijn mond met kruit. Het schot was echter niet doodelijk, maar het kruit ontplofte en sloeg den neus, de wangen en oogen van den ongelukkige uiteen. "Uren lang leefde hij nog. Hij trachtte zelfs hulp te zoeken, gelijk blijkt uit de bloedige afdrukken van zijn hand op den muur, in welks nabijheid hij de daad bedreef. Sommigen hebben ook zijne ranwe geluiden gehoord, maar in de duisternis hem voor een beschonkene gehouden. Eindelijk stierf hij, volgens het getuigenis der geneesheeren bij de lijkschouw, door bloedverlies. Uit Philadelphia wordt geschreven wat er alzoo te vinden is in het „bureel voor verloren voorwerpen" van de aldaar gehouden we reldtentoonstelling. In de eerste plaats een vol ledige voorraad portemonnaies van het dikke, sterke zakboek en den geldbuidel van den veehandelaar, tot de kleine, met parelen beslikte portemonnaie van 't kostschooljuffertje. Van alles is er in die portemonnaies te vinden, behalve geld, want in het geheel bevat de gansche verzameling misschien niet eens 100 dollarsdaarentegen vindt men er kaartjes in, memoranda's, spoorwegkaarten en ander papier, dat slechts waarde heeft voor hem wien het toe behoort. Onafhankelijk van de kleine som in deze onopgevraagde verzameling geldbeurzen voorhan den, hebben de oppassers gedurende de tentoon stelling aan geld meer dan 3000 dollars gevon den. Dit geld is door de bezitters opgeëischt tot den laatsten cent. Verreweg het grootste gedeelte der verloren voorwerpen behoort aan de damesals das jes van kant en linnen, papieren of linnen man chetten, in velen nog gouden of stalen knoopen, sjaals, mantels, hoeden, voiles, zakdoeken, linten, sjerpen, spelden, chignons, nog een ander soort valsch aanhangsel, enz. Nog vindt men er een voorraad waaiers om er een magazijn mede te vullen, waren zij in 't algemeen niet zoo onbe- teekenend van waarde. Een duizendtal regenscher men en evenveel parasols berusten er ook. Onder de parasols zijn er van waarde. Een ongelooflijk groot aantal juweelen is door de wachters en op passers gevonden in de gebouwen en op de ter reinen, maar de meest kostbaren zijn opgevraagd en teruggegeven. De anderen worden ook terugge geven, indien de eigendom kan worden aangetoond. Verder zijn er nog in dat bureel van verloren voorwerpen geweest een grijs merriepaard en meer dan 500 kinderen van beider kunne. De merrie kwam nog denzelfden dag waarop zij verloren was op haar stal terug, en de kinderen werden, al naarmate de ouders van zich hooren lieten, terug gezonden naar hunne respectieve familie. Geen enkel kind bleef onopgevraagd. KOLONIËN. BATAVIA, 10 November. Bij gelegenheid van het Mohammedaansche nieuwe jaar, hebben te Atjeh eenige hoofden van de aan zee liggende kampong Marassa, bij den met het militaire en civiele beheer belasten generaal, als een teeken vau hunne goede gezindheid hunne opwachting gemaakt. Na een voorloopig onderzoek, ingesteld door de in de wateren van Atjeh aanwezige marine, is gebleken, dat men totnutoe niet genoegzaam acht heeft geslagen op het kleine eiland Way, dat, op p. m. 4 geogr. mijlen ten noorden van het strand van Kotta Radja liggende, dit in meer dan één opzicht verdient. Op dit eiland, dat door ongeveer 500 Maleiers bewoond wordt, bevindt zich een p. m. 3000 voet hooge berg en men doet de vraag, of daar niet een gezondheids-établissement voor onze zieke militairen zou kunnen worden aangelegd. De nabyhcid van het terrein des oorlogs, de ze kerheid van in het gebergte een plaats te zullen vinden, die voor dit doel geschikt kan geacht worden en het vooruitzicht, om de genezen mili tairen spoediger en zekerder terug te zullen krijgen, dan wanneer men ze naar de Padangsche boven landen of naar Java zendt, zijn geene verwerpelijke voordeelen. Buitendien, zegt het bericht, zou het eiland tevens zeer geschikt zijn voor het aanleggen van dokken. Generaal Diemont, die, ter vervanging van generaal Wiggers van Kerchem, naar Atjeh is gezonden, zal onderweg ook Edi bezoeken en van daar aan den gouverneur-generaal telegrapheeren, in hoeverre hij het noodig acht, dat nog meer troepen daarheen gezonden worden. Intusschen gaat het met den handel te Oleh- leh goed vooruitChineescbe werklieden zijn daar weder aangekomende gezondheidstoestand is niet ongunstig te noemen en elkeen ziet met gespannen verwachting de toekomst tegemoet. Het is de politie gelukt de bende boosdoe ners, die den postbode van Maros beroofd en meer andere misdrijven gepleegd hebben, in het Parang - loesche, juist op de grenzen van Goa's grond gebied te overvallen en gevangen te nemen. Drie der voornaamste, waaronder Seedee en Daeng Malisa, zijn bij den aanval gedood en zes in hechtenis gebracht. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, de kl. ophetada.- rea. kant. te Toeban K. W. A. Von Mauw; eervol w. ziekte, de adsp.-contr. bij het binnenl. beat, op Java en Madura A. De Casparis. Benoemd: Tot boekk. bij de in- en uitvoerr. en acc. 6. J. Robioson; bij het vendu-dep. te Batavia, tot laten afsl. W. Jacobs; tot 2den afsl. H. F. Hanibala. Geplaatst: Te Samarang de ben. boekh. J. A. W. Kempenera; te Padang de beD. boekb. R. B. De Bruin en de ben. verif. Bde kl. J. R. Velden; te Soerabaya de ben. verif. 5de kl. J. H. Patera. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de off.-van-gez. 2de kl. L. Klaas. Geplaatst: bij het linker 13de bot. inf., de 1ste luit. R. K. Stergma; by het 17de bat., de 1ste luit. J. W. H. Werlemanu; bij de art., 13de comp. te Batavia, de 2de luit. J. C. J. Van Vrijberghe de Comngh; bij de genie: bij den staf van het wapen van Sumatra's Westk. (Padang), de late luit. J. H. Ten Hoet; bij den staf van het wapen in de 2dc rail. afd. op Java (Willem I), de 2de luit. H. W. Scheuer; b(j den staf van het wapen in de 3de mil. afd. op Java (Soerabaya), de 2de luit. Ii. R. De Vries. BUITENLAND. Frnnbrijk. In het departement Tarn-et-Garonne is Delbriel, clericaal en Bonapartist, tot senator gekozen met 149 stemmen tegen 94, die aan Rous, republikein, ten deel vielen. De heer Chaix-d'Est-Ange, deken der orde van advocaten, oud procureur-generaal bij het hof te Parijs, oud senator en oud vice-president van den Raad van State (onder het Keizerrijk) is in 76-jarigen ouderdom overleden. Hij had als rechts geleerde een grooten naam Reeds op ruim 40-jari- gen leeftijd werd hij gekozen tot deken der orde van advocaten te Parijs. Italië. Naar luid van een telegram heeft de commis sie der kamer van afgevaardigden, belast met het onderzoek van het ontwerp tot herziening van het wetboek van strafrecht, met eenparige stem men zich voor de afschaffing der doodstraf ver klaard. Kumenië. Door den minister van oorlog is bij de kamer een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de gemeenten verplicht worden de huisgezinnen der onder de Wapenen staande soldaten van het terri toriale leger te onderhouden. Een tweede wetsont werp stelt de schorsing voor der wet op de recru- teering. Turkije. De gouverneur van het Donau-vilajet heeft den Ssten dezer aan den grootvizier een dépêche ge zonden, ter kennisgeving dat Russische agenten de Bulgaren trachten over te halen, zich tot de con ferentie te wenden, met verzoek Bulgarije door Russische troepen te doen bezetten, omdat zij geen vertrouwen hebben op de uitvoering der voorgestelde hervormingen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 16 December. De Griek - sche gezant woonde de conferentie niet bijhij had Donderdag slechts een onderhoud met eenige gezanten, om den inhoud van het Griekscbe me morandum, bestemd voor de volle conferentie, mede te deelen. Het memorandum is opgesteld in voor de Porte zeer vriendschappelijke termen. De wapening wordt krachtig voortgezet. Geregelde troepen vrijwilligers worden naar de Donau- en de Aziatische grenzen gezonden. In het arsenaal heerscht groote bedrijvigheid. BRUSSEL, 16 December. De uitlevering van Emérique is nog twijfelachtig. De politie heeft maatregelen genomen voor 't geval dat de huren der werklieden niet mochten worden uitbetaald. LONDEN, 17 December. Goschen deelt ineen brief aan de houders van schuldbrieven van de daïra mede, dat hij hen zal blijven vertegenwoor digen en trachten zal eene bevredigende schikking te maken. BRUSSEL, 17 December. De „Nord" behelst een schrijven uit St.-Petersburg, waarin de bij zonderheden, door „Havas" gemeld omtrent de eerste zitting der conferentie, waarin gehandeld is over de voorwaarden van den vrede met Servië en Montenegro, bevestigd worden. De „Nord" maakt verder een telegram uit Berlijn bekend, waarin het volgende gezegd wordt Men koestert hier veel hoop, dat het doel der conferentie bereikt zal worden, 't Is niet meer twijfelachtig, dat er voorloopig eene goede over eenstemming bestaat met Turkije, dat nog altijd op Engelands steun hoopt. KONSTANTINOPEL, 17 December. In de bijeenkomst der ambassadeurs zijn de werkzaam heden der voorbereidende conferentie in hoofdzaak afgeloopen. Na het doen van eenige wederzijdsche concessiën, zijn de gevolmachtigden het eens ge worden en hebben zich tot hunne respectieve regeeringen gewend voor definitieve instructiën. Men denkt, dat lord Salisbury zijne instructiën morgenavond zal ontvangen. In dat geval zal men zich onmiddellijk in verbinding stellen met de Porte, tot bepaling van den dag der opening van de volle conferentie. LONDEN, 18 December. Goschen betoogt dat Egypte in staat is zijne verplichtingen na te komen. Overtreding van het contract is voortaan onmogelijk. BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 17 December. II. Stevens jm. 26 j. en J. E. Smit jd. 26 j. A. De Haas jm. 25 j. en C. Turenhoutjd. 81 j. J. E. M. De Does jm. 22 j. en G. Van der Molen jd. 20 j. E. D. Zwaan jm. 30 j. en S. W. Hendriks jd. 30 j. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Oen Burg alhier op 16 December 1876, ten overstaan van den notaris Mr. J. L. Klaverwijden N°. 1. Een huis en erf aan de oostzijde van de Kraaierstraat aan den hoek van de Nieuwe Rijn of Utrechtsche Veer N°. 1, sectie D, N°. 64, kooper M. H. Fontein; voor ƒ8150. N°. 2. Een huis en erf aan de zuidzijde vau de Groenesteeg, aan den hoek der Langestraat, N". 65, sectie C, N°. 787; kooper J. Pieters voor ƒ1350; N°. 3. Een huis en erf aan de oost zijde van de Geerengracht, N". 38, sectie E, N°. 521; kooper B. Kret, voor ƒ1076; N°. 4. Een huis en erf aan de oostzijde van de Waard- gracht omtrent de Groenesteeg, N°. 33, sectie C, N°. 313; kooper J. C. Van der Westen, voor ƒ801; N°. 5. Een huis en erf aan denoord- zijde van de Gortestraat tusschen de Geere- en Kraaierstraat, N°. 20, sectie E, N°. 666kooper J. T. P. Peekman voor 550; N°. 6. Een huis, erf en tuin, aan het Philosophenpad, uit komende aan den Singel tusschen de voormalige Koe- en Hoogewoerdspoorten onder de gemeente Zoeterwoude, Wijk H N°. 17, sectie A, N°. 2797 en 2728; kooper J. I. Planjer q.q., voor 2725. Ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: Een heerenhuis en erf aan de oostzijde van het Steenschuur, tusschen de Iloogewoerd en het Levendaal, N°. 12, sectie D, N°. 547kooper J. Van der Togt Jz. q.q., voor 6800. Ten overstaan van den notaris Mr. A. J. Wijn stroom Een winkelhuis waarin de meubelmakersaffaire wordt uitgeoefend, met bovenwoning, in deVrou- wensteeg tusschen den Apothekersdijk en de Haar lemmerstraat, N°. 6, sectie H, N°. 2403kooper J. W. Elorijn, voor ƒ5025. Ten overstaan van den notaris W. P. Kaiser: Een heerenhuis en erf met tuin aan de Haar lemmerstraat nabij de Hartebrug, N°. 123, sectie H, N". 516kooper C. W. Van Overeem, voor 9650.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2