LEIDSCH N°. 5162. A0. 1876. Vrijdag 8 December. EEN GOED PLAN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posla 1.40. Afzonderlijke INommersa 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIENs Van 16 regels1.05. Iedere regel meerO-"*- Grooiere letters naar plaatsruimte. Op 25 en 26 dezer zal door het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond zijne jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden worden in het gebouw van den Amsterdamschen Werkmansbond te Amster dam. Dat de tijdruimte van twee dagen, voor die bijeenkomst vastgesteld, volstrekt niet te groot is genomen, kan blijken uit een inzage der agenda, waarop niet minder dan twaalf punten van be handeling voorkomen, nog daargelaten eenige andere werkzaamheden, zooals het voorzien in ontstane vacatures enz. Buitendien zijn die punten belang rijk genoeg om elk op zich zelf een wijdloopige bespreking uit te lokken. Het is volstrekt ons doel niet ze hier één voor één na te gaan, of zelfs maar er een bloote opsom ming van te geven. Slechts op een enkel willen wij de aandacht vestigen, dat nl. hetwelk voorkomt onder 11' en aldus luidt: het oprichten van een bureel van informatie voor werk en verbetering zoekende leden. Al is de plaats, aan dat punt op de agenda toegewezen, juist niet een van de gelukkigste, bij het lezen van het nomraer, 11, waaronder het voorkomt, zal in dit geval wel niemand aan een dwaasheid denken. Integendeel, indien de instelling, die daarbij bedoeld wordt, mocht tot stand komen, zullen reeds daardoor alleen de vergaderingen van 25 en 26 December rijk aan goede gevolgen kunnen worden genoemd. Eu men kan hier bij ondervinding spreken. Thans toch wil men ook voor werklieden verwezenlijken wat voor personen van een anderen maatschappe- lijken stand alleszins aan de verwachting heeft beantwoord. Wij bedoelen het informatie-bureel, door de bekende Amsterdamsche Vereeniging „Vervroegd Beursuur" niet lang na haar ontstaan in het leven geroepen en dat de gunstigste resul taten opleverde. Daarbij bracht men het naar onze meening zeer juiste beginsel in toepassing, dat zulk een bureel wederkeerig moet zijn, dat het moet openstaan zoowel voor hen, die plaatsing zoeken, als voor hen, die ze aanbieden, en beiden, hoofden van handelshuizen en kantoren evenzeer als ge ëmployeerden van verschillenden aard, erlangen dan ook, door zich als lid te doen inschrijven, het recht bij voorkomende gelegenheid de diensten van het informatie-bureel in te roepen. Nu ligt het in den aard der zaak, dat de nauwere aan raking, waarin heide partijen zoodoende met elkan der worden gebracht, over het algemeen ten ge volge zal hebben, dat veelal de degelijkste patroons ook de kundigste geëmployeerden zollen erlangen er ontstaat langs dien weg een vrijwillige controle, die niet zal nalaten voor beide partijen de heil zaamste gevolgen teweeg te brengen. Wel is waar geldt dat alles niet ten volle van het informatie-bureel, waarvan sprake is op meer gemelde agenda. Die inrichting toch zal meer uitsluitend bestemd zijn voor „werk en verbetering zoekende leden" van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbonddoch al mocht den werkgevers de gelegenheid niet worden aangeboden zich bij het informatie-bureel te doen inschrijven, het spreekt van zelf, dat zij zich, zoodra zij werklieden noodig hebben, tot die inrichting zullen kunnen wenden om te weten welke personen er beschik baar zijn. Het punt van aanraking bestaat dus ook hier, en wel op zeer uitgebreide schaal. Immers, het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft zijne vertakkingen door het geheele land, en door zijne bureelen zal het dus in staat zijn een hoogst nuttige verdeeling van werkkrachten naar gelang der behoefte te bevorderen, vooral in onzen tijd van zoo groot belang, nu de versnelde middelen van vervoer de verplaatsing dier krachten zoo ge makkelijk maken. Ook nog in een ander opzicht zal zulk een informatie-bureel nuttig werken; het zal meer gelijkmatigheid brengen in den stand der loonen, ook naar evenredigheid der bekwaamheid. Door middel van zulk een inrichting toch zal de werk man gemakkelijk kunnen nagaan welke patroons de gunstigste voorwaarden aanbiedendezen zullen, gelijk wij boven reeds opmerkten, de knapste werklieden tot zich trekken, en de algemeene toestand zal dientengevolge op des te billijker grondslagen berusten. Zoo zal men langzamerhand komen tot de op lossing van een andere vraag, die eveneens op de agenda van het A. N. W. voorkomt, nl.„Wat is er te doen tot verkrijging van een algemeenen loonstandaard in de voornaamste vakken?" Met een meer gelijkmatige verdeeling der werkkrachten zai 't ligt in den aard der zaak meerdere gelijkmatigheid in den stand der loonen gelijken tred houden. Eindelijk door tnsschenkomst van het informatie bureel zal de werkman hetzelfde doel bereiken, waartoe de pers haar hulp aan den werkgever schenkt. De ondervinding toch leert, dat zelfs van die goedkoopere rubriek van aankondigingen, onder de benaming van dienstaanbiedingen door sommige nieuwsbladen geopend, door den werkman slechts een zeer schaarsch gebruik wordt gemaakt, wat bij nader inzien vrij verklaarbaar wordt, als men bedenkt, dat juist hij, die werk zoekt, veelal in omstandigheden verkeert, die hem beletten zich uitgaven van bijzonderen aard te getroosten. Velen zullen het zeker met ons eens zijn, dat een inrichting als hier wordt bedoeld, grootelijks kan bijdragen ter bevordering van de welvaart onzer nijvere werklieden. LEIDEN, 7 December. De heeren De Jong c. s. hebben breed voerig geantwoord op het voorloopig verslag over hun voorstel tot eene enquête omtrent de besmet telijke longziekte onder het rundvee. In de eerste plaats wederleggen zij de nota van den beer Rombacb, en beweren dat de wetenschap nog geen voldoend licht over deze gewichtige zaak heeft verspreid. De voorstellers zijn overigens be moedigd over de gunstige ontvangst, die aan hun voorstel over 't algemeen ten deel viel, en be ijveren zich om eenige gemaakte bedenkingen of opmerkingen te beantwoorden. Zeer terecht wordt in het verslag opgemerkt, dat 't geenszins de be - doeling was, om gedurende de enquête elke poging tot beteugeling der ziekte te schorsen. Of daarom de maatregel, door de Regeering bij art. 62 van de begrootiug van binnenlandsche zaken voor 1877 voorgesteld, in dezen stand der zaak aannemelijk en met het enquête-voorstel bestaanbaar is, meenen de voorstellers ontkennend te moeten beantwoor den. Of afmaking van alle aangetaste en ver dachte runderen 't afdoend middel is om doel te treffen, dat is juist volgens de voorstellers niet gestaafd of aannemelijk gemaakt. De Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering van Geneeskunde heeft vier verzoekschrif ten gericht tot den minister van binnenland sche zaken. Daarbij wordt gevraagd1°. dat het onderwijs in de gymnastiek verplichtend wordt gesteld aan alle scholen voor lager onderwijs2°. dat de gemeentebesturen worden herinnerd aan hunne verplichting om afschriften van vaccinebe- wijzen te geven; 3°. dat op het programma der hoogere burgerscholen voor jongens en meisjes en de kweekscholen voor onderwijzers-personeel de gezondheidsleer als leervak worde opgenomen; 4». dat de vaccinatie in het eerste levensjaar verplich tend worde gesteld, gelijk in Engeland het geval is. De Maatschappij heeft verder de besturen van die gemeenten, waar gymnasiën moesten bestaan, gewezen op de noodzakelijkheid, dat de gymnas tiek, ofschoon geen verplicht leervak, toch ala zoodanig worde beschouwd. De adressen, welke door Multapatior en het bestuur der Vereeniging voor handelen nijverheid aan Z. M. den Koning en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingediefid, de afschaffing der patentbelasting verzoekende, ziju bereids door adressen van adhaesie ondersteund en wel door de heeren J. H. Klütgen en 1203 anderen te Rotter dam, Jan Dekker en 45 anderen te Wormerveer, E. Kiderlin en 103 anderen te Delfshaven, A. Houttuyn en 131 anderen te Zaandijk en Westzaan, J. J. Ocbtman en 224 anderen te Goes, H. G. Hammacher en 25 anderen te Groede, E. Jannink en 95 anderen te Goor, H. J. Anker smit en 145 anderen te Deventer, de Vereen, voor handel en nijverheid en 320 anderen te Breda, J. H. Roelofsema en 129 anderen te Hooge- zand, en G. L. De Jonge en 119 anderen te Meppel. In nog een aantal plaatsen zijn adressen van adhaesie in circulatie, terwijl het hoofdbe stuur der Vereeniging tot bev. van fabriek- en handwerknijverheid binnen eenige dagen een af zonderlijk adres zal inzenden als een blijk van instemming met het streven van de leiders der beweging tot afschaffing der patentbelasting. Onder de vervolg-opgave van gewonde en gesneuvelde Europeesche militairen van het Atjeh- leger komen o. a. voor J. H. Van Harteveld, geboren te Leiden, sapp. 2de klasse 1ste comp. mineurs en sappeurs, matte kogel linkerschouder, en Proost, geboren te Warmond, Eur. korp. rech ter 9de bat., de laatste overleden ten gevolge van een lanssteek in linkerschouder en borst, bij een vijandelijken aanval op de versterking Kadjoe. De studenten der Groningsche hoogeschool zullen zich tot heeren curatoren wenden ter zake van 't adres van den academischen Senaat over het al of niet kermis-houden. Na langdurige beraadslagingen heeft de Am sterdamsche gemeenteraad gisteren met 20 tegen 17 stemmen aangenomen het voorstel van Barge- meester en Wethouders tot het aanleggen aan de Nieuwe-vaart, en dus aan de oostzijde der stad, van eene handelskade, bestemd voor los- en ligplaats. Met algemeene stemmen werd tevens besloten aan gedeputeerde staten te antwoorden, dat de raad zich vereenigt met het denkbeeld om het traktement der wethouders van ƒ2000 te verhoogen tot ƒ4000. De wethouders hielden zich buiten stemming. Het hoofdbestuur der vereeniging „Volks onderwijs" zal dezer dagen aan de hoofdonder wijzers in Nederland eene circulaire richten, waarbij zij worden uitgenoodigd om gedurende het jaar 1877 geregeld driemaandelijksche statistieke op geven van het schoolverzuim in te zenden. Uit het 56tal sollicitanten naar de vacante betrekking van secretaris te Zutfen is de volgende voordracht gemaakt; 1°. de heer J. E. De Voogd, burgemeester van Nieuwerkerk aan den IJsel en Capelle, cand.-notarisen 2°. de heer S. A. Vernède, ambtenaar ter secretarie te Schiedam. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia*

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1