Tan de drie timmerlieden, die er bovenop zaten, werden twee ernstig gekwetst; de derde had genoeg tegenwoordigheid van geest om op het geschiktste oogeublik los te laten en kwam met den schrik vrij. De rechtbank te Deventer veroordeelde Dinsdag den jongen, die 4 of 5 peren van onder een perenboom had weggenomen, tot 5 dagen celstraf. Eeue landhoeve, gelegen aan de Z ij - perslnis, in de gemeente Zuid-Zijpe, bewoond door den heer L. Groot, is gisteren tot den grond toe afgebrand. Menschen, levend vee en huisraad (voor 't grootste deel) werden geredde hooi- en koren oogst echter is totaal vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was geassureerd. Dinsdag-middag tegen drie uren is Elisabeth Gerritsen, huisvrouw van Jan Wilbrink te Beekbergen, vermoord op den Apeldoornschen weg, nabij de Woeste Hoeve. Zij heeft een steek in den hals ontvangen, die haar nagenoeg den strot afstak, zoodat zij binnen weinige oogenblik- ken een lijk moet zijn geweest, De vrouw had zich met den vrachtwagen naar haar broeder be geven, die ongesteld was; zij meende ook met den wagen huiswaarts te keeren, maar omdat zij zich niet wel gevoelde, zes weken geleden was zij moeder geworden, begaf zij zich te voet op weg. Een paar boeren, die in het land plaggen staken, zagen haar op den weg en van de tegen overgestelde zijde een manspersoon haar tegemoet komen. Toen deze laatste hen kort daarop voorbij ging, zag hij er onthutst uit, zoodat zij hem onwille keurig meer aandachtig opnamen. Toen het gerucht- van den moord verspreid werd, gaven de boeren ter stond kennis van hetgeen zij gezien hadden en wezen zelfs de. plaats aan, waar de vrouw moest ver moord zijn. Werkelijk werd haar lijk daar ge vonden. Zij verklaarden tevens, dat zij den per soon, die hun achterdocht had gaande gemaakt, wel zouden herkennen en inderdaad herkenden zij een vreemdeling in deze streek, die Dinsdag avond in een logement in de Langstraat was aangekomen en door de justitie verdacht werd. Deze man had eerst opgegeven uit Utrecht ge komen te zijn, later verklaarde hij van Otterloo, in de buurt van Beekbergen, te voet den weg te hebben afgelegd. Ziin rechter-vonrmnnw ërnoo- uc sporen van Kort te voren uitgewasschen te zijn. De reden van den moord moet waarschijn lijk in diefstal worden gezocht. De 90 cents, welke de ongelukkige vrouw bij zich had, zijn haar ontnomenop den grond vond men nog een dubbeltje. De verdachte, de polderwerker Peters, is in verzekerde bewaring. Dezer dagen circuleerde een bericht betredende zekeren voortvluchtigen kassier van het Europeesch dames-concert. De „ITiesche Courant" geeft hiervan de volgende lezing. Een vermogend persoon in de noordelijke provinciën, zegt het blad, stelde de dames concertgeefsters in de gelegenheid, om eenige uitvoeringen te geven. Vóór ze echter van Amsterdam konden overko men, hadden ze geld noodig, om hun logement in de hoofdstad te kunnen betalen, waar ze gelijk bekend is weinig succes hadden. Later werden er meer voorschotten gegeven, zoodat, na afrekening, de dames nog ƒ700 debet waren. Om nu zijn geld terug te krijgen, zond de crediteur iemand met het gezelschap de route op, opdat deze telkens een deel der contanten zou kunnen inhou den. Te Arnhem kreeg de gevolmachtigde last terug te keeren. Hij nam de voorhanden gelden, ruim 400, mee, maar informeerde niet vooraf de leden van het gezelschap van zijn voornemen. Den volgenden dag is alles prompt afgedaan, met dien verstande, dat de leden van het dames-concert op heden nog altijd voor eenige honderd gulden bij hem in het krijt staan. Men meldt uit Maastricht, dat de arrondissements-rechtbank daar eene instructie heeft bevolen naar aanleiding van het proces-verbaal, opgemaakt ter zake eener op 14 Mei te Sittard gehouden processie. De keizcrklok te Keulen heeft nu een nieuwen klepel outvaugen, die 21 centenaars (ruim duizend kilogram) weegt en in riemen hangt. De „Kölnische Zeilung" heeft vernomen, dat de eerste proefneming met den nieuwen klepel goed geslaagd is. De klepel slaat aan beide zijden van de klok geregeld aan, en het knarsende geluid. dat de vroegere, lichtere klepels gaven, heeft voor een ronden, vollen toon plaats gemaakt. Indien geen onvoorziene onheilen het werk vertragen, zullen de twee torens van den Keulschen Dom voltooid zijn in 18S0 en wel op den jaardag van het leggen van den eer sten steen. BUI TE TV L A IV D. Frnnkrijk. Door den minister van financiën is op de be grooting eene verhooging van 300,000 fr. voor reis- en representatie-kosten van den president der republiek voorgesteld. Sommige dagbladen hebben dit voorstel scherp afgekeurddoch de commissie der Kamer heeft er zich mede vereenigd. Maar nu heeft Mac Mahon aan de commissie laten verzoeken de 300,000 fr. te schrappen, aangezien hij zich voorbehield eene vergoeding voor reis kosten, enz. aan te vragen, indien de omstandig heden het noodig maakten. De commissie heeft echter met eenparige stemmen de verhooging van 300,000 fr. gehandhaafd. Over de geruchten omtrent het bestaan eener ministerieele crisis wordt verschillend ge oordeeld. Velen gelooven dat Dufanre zijn ontslag heeft ingediend, en dat zijne aftreding de ontbin ding van het geheele Kabinet zou na zich sleepen, maar zij gelooven tevens dat het ontslag niet aan genomen wordt, en de linkerzijde zelve het minis terie zal verzoeken te blijven. De commissie van onderzoek voor het wets ontwerp tot wijziging der besluiten aangaande het militair geleide bij begrafenissen heeft eene bijeen komst gehad met de ministers Dufaure, De Marcère en Berthaut. In hoofdzaak gaf Dufaure te kennen dat de regeering het ontwerp heeft ingediend, om aan een verwarden toestand een einde te maken. Intusschen is het ontwerp niet de eenig aannemelijke regeling. Indien het aanleiding geeft tot misverstand, dan kan een andere regeling voor gesteld worden. Men kan b. v. aan de ridders van het legioen van eer, hetzij de begrafenis burgerlijk of kerkelijk zij, de militaire eer bewijzen ter plaatse waar het lijk nedergelegd is. Doch dan zou het militair geleide vervelt#»» I 1» »i -- »-<»»» oorlog verklaarde dat hij, zoo het besluit van Messidor van kracht bleef, of zoo het regeeringsontwerp werd aangenomen, geen militaire eerbewijzen bij burgerlijke begrafenissen zou dulden. Indien echter eene regeling werd goedgekeurd, in den zin als thans door den minister van justitie is opgegeven, dan zouden de militaire eerbewijzen ten deel vallen aan ieder, die er recht op heeft, onver schillig of hij met of zonder geestelijken bijstand begraven wordt. De militairen zouden echter den stoet niet volgenaan eene anti-godsdienstige manifestatie mogen zij niet deelnemen. Het zede lijk begrip in het leger moet aangekweekt worden, en dit kan niet geschieden, indien het geloof aan een leven hiernamaals bij den soldaat verzwakt wordt. Mocht de door Dufaure voorgestelde schik king worden goedgekeurd, dan stelt hij zich voor aan de kerkelijke begrafenis, hetzij van militaire of geridderden, meer staatsie bij te zetten dan aan de burgerlijke begrafenis. Het eerbewijs zal hetzelfde, maar in een ander opzicht zal er onder scheid zijn. Dili tsch land. De rijksdag heeft Dinsdag de tweede lezing van het wetboek van strafvordering tot aan art. 85 voortgezet. Eene uitvoerige discussie vond alleen bij art, 44 plaats, waarin de commissie had voorgesteld om het hulppersoneel der dag bladen van de verplichting om getuigenis af te leggen vrij te stellen, wanneer de verantwoordelijke redacteur als getuige opgeroepen wordt. In weer wil van het hardnekkig verzet der regeering is het voorstel der commissie met de bijzonder groote meerderheid van 238 tegen 50 stemmen aange nomen. Ook geneesheeren zijn, mede in strijd met den wensch der regeering, van de verplich ting tot het oileggen van getuigenis vrijgesteld. Italië. De officieuze „Diritto" besluit een lang hoofd artikel met de opmerking, dat de zending van lord Salisbury een nieuw licht werpt op Enge- lands bedoelingen ten aanzien van Egypte en de geheele Oostersche quaestie. Wij hebben, zegt het blad, de ontwikkeling der goede betrekkingen tusschen Engeland en Italië met vreugde gade geslagen, maar wij kunnen niet nalaten ons ge legen te laten zijn aan den nieuwen toestand der Middellandsehe zee, indien het Engelsche gezag in Egypte zulk eene hoogte bereiken mocht, dat de bedrijvigheid en de rechtmatige invloed van elke andere natie er werd buitengesloten. De „Diritto" beseft de noodzakelijkheid voor Engeland om zijne gemeenschap met Indië zooveel mogelijk te waarborgen, maar zij is van gevoelen, dat er nieuwe reden van bekom mering over den vrede van Europa zou wor den voorbereid, indien de conferentie te Konstanti- nopel louter uitliep op wederkeerige concessiën van Rusland en Engeland. De Oostersche quaestie kan volgens haar alleen uit een meer algemeen oogpunt worden beschouwd en in betrekking tot alle mogendheden welke daarbij groote rechtstreek- sche belangen hebben. Onder deze voorwaarde gelooft de „Diritto", dat lord Salisbury's zending tot den vrede van Europa kan bijdragen. Turbiie. De „National Zeitung" verklaart van be voegde zijde in staat te zijn gesteld om het be richt van het Weener „Fremdenblatt", volgens hetwelk Bismarck aan Salisbury zou hebben gezegd, dat eene bezetting van Bulgarije het eenige af doende middel zal zijn om de hervormingen in Turkije te waarborgen, als geheel ongegrond tegen te spreken. Voorts wordt uit Weenen aan de „National Zeitung" geschreven, dat ook het gerucht eener poging van lord Salisbury om eene alliantie tusschen Oostenrijk en Engeland tot stand te brengen, een verzinsel is. Uit St.-Petersburg schrijft een correspondent dei „Polit. Corr.": „Hoewel het Russische volk thans eene vreedzame oplossing der quaestie van de emancipatie der christenen gaarne tot stand gebracht zag, toch zou het op de roepstem van zijn czaar, maar ook alleen van den czaar en niet meer voor de Serviërs geen offers in goed en bloed ontziende, ten strijde trekken. Dit worde bij de spoedig beginnende diplomatieke onderhande lingen niet vergeten en ook niet misverstaan. De Servische klachten over herhaalde schendingen van Jeu wapenstilstand door Turksche troepen hebben tot dus verre aan generaal Ignatiefl' geen aanlei ding gegeven over deze aangelegenheid tot de Porte vertoogen te richten, daar zij door schending van Servische zijde volkomen gecompenseerd worden. Even ongegrond als de geruchten omtrent gewel denarijen, op bevel der Russische regeering in Polen gepleegd, zijn de berichten over het sluiten van een Russisch-Grieksch verbond, waarbij Thes- salië en Epirus als prijs zouden dienen. Evenmin verkeert Rusland op 't oogenblik in de noodza kelijkheid om zijne allianties te moeten koopen, als Griekenland de macht zou zijn, die een prijs voor hare alliantie zou kunnen verlangen. Epirus en Thessalië, zelfs al betreft 't hier ook de huid van den beer die nog niet geschoten is, zijn toch nog wat meer waard dan eenige duizenden militie-soldaten!" -De „Köln. Zeitung" ontvangt uit Konstanti- nopel „het Russische plan tot hervorming voor Bulgarije". Het houdt voornamelijk het volgende in. Bulgarije zal eene autonome provincie van Turkije vormen, die zich van den Donau tot in Ma cedonië uitstrekt. De beambten in de kantons en districten van die provincie zijn Christenen of Muzelmannen, naarmate de eene of de andere partij de meerderheid bezit. De gouverneur-gene raal der provincie moet een Christen zijnhem staat eene proviciale vergadering ter zijde, die uit afgevaardigden der kantons bestaat. De recht spraak wordt aan afzetbare rechters toevertrouwd, voor de helft door den gouverneur, voor de andere helft door de provinciale vergadering te benoemen alleen de voorzitter en leden van het hof van appèl worden door de Porte onder goedkeuring der mo gendheden benoemdde officieele taal der provincie is het Bulgaarschin gemengde kantons hebben Bulgaarsch en Turksch evenwel gelijke rechten. De inkomsten der regeering worden naar de gemid delde opbrengst der laatste 10 jaren berekend. Turksche troepen mogen zich alleen in de vestin gen en enkele door de Porte en de mogendheden aan te wijzen steden ophouden. Tot handhaving der veiligheid wordt eene nationale garde gevormd, uit Christenen en Mohammedanen bestaande, die elk.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2