LEI 1> S('II DAGBLAD. N°. 5156. Vrijdag A0. 1876. I December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke IVoramcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PltUS DEIt ADVERTENTIES' Van 16 regels Iedere regel meer Groolere lellcrs naar plaatsruimte. 1.05. 0.17J. Nieuwe Abonnementen worden dagelijks aan genomen en ontvangen eveneens de premie DBIE MAANDEN ONDER DIENST. Morgen zal een aanvang worden ge maakt niet het ontvangen der AUONNE- MË^TSGELDEN over SeptemberNovem ber. Daar die Inning wegens het groot aantal Abonné's zeer kostbaar en tijd- roovend Is, wordt men beleefd verzocht de qultantie op vertoon te willen voldoen. TA i) S-li E K 1 (j li i E i\. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. S der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. II); Brengen ter algerneene kennis, dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt der 1ste klasse voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt der 2de klasse voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat der 2de klasse voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breesiraat en wel van den 4den tot en met den IGden December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien, van halftwee lot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat- sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KI8T, Secretaris. Leiden, 30 November 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat de gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n°. 85), in zijno vergadering van beden beeft vastgesteld het 2de snppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1876 en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente (financieele afdedina), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelcgd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 6de zinsnede van boven genoemd wetsartikel, zijoe bezwaren tegen den aanslag, bij ver zoekschrift op ougezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan openbare afkoodiging door plaatsing in de Leidsche courant. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 November 1876. LEIDEN, 30 November. Toen we onlangs na afloop van het concert, ■door de dames Redeker en Koning en den heer Cramer gegeven, de Stadszaal verlieten, koesterden we den stillen wensch het drietal nogmaals hier te zien optreden, een wensch echter dien we gerust tot de vrome meenden te mogen rekenen. De opkomst van het publiek toch was dien avond van dien aard, dat ze wel geschikt was, zeiden we, om ware kunstenaars, op hun reis door ons vaderland, voor een bezoek aan Leiden voorgoed te doen afschrikken. Die wensch zal evenwel toch worden verwezenlijkt. Op uitnoodiging van eenige kunstminnenden, wien de eer hunner stad ter harte gaat, zal het drietal nogmaals een concert geven. Na de beoordeeling van het eerste optreden hier ter stede en den bijval dien de concertgevers in andere plaatsen ondervonden, achten wij alle aanbeveling overbodig. Wij wenschen alleen dat onze stadgenooten Maandag-avond op bevredigender wijze dan de vorige maal van hnn kunstzin zullen blijk geven en evenmin het drietal als zij die in deze op de medewerking hunner mede-ingezetenen hebben gerekend, zich in hunne verwachtingen zul len teleurgesteld zien. Heden had ten gemeentehuize te Katwijk de herbesteding plaats van het graven van een kanaal i van Katwijk aan Zee naar Rijnlands uitwateriugs- kanaal. Voor dit werk waren twee inschrijvers de heeren Jb. Haasnoot te Katwijk aan Zee en Jb. Monster te Puttershoek voor ƒ134.440 en Jos. Boshouwers te Utrecht voor ƒ149.600. De aanbesteding van een ijzeren brug aan de Roskam en van een ophaalbrug is door bh. gedep. staten goedgekeurd. Ds. Ph. Peter te Valkenburg heeft voor het beroep naar Loon-op-Zand bedankt; te Noorden (cl. Leiden) is beroepen de heer J. Heringa, cand. De heer J. PI. Hartgerink, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, heeft voor de beroepingen als predikant bij de Ned. herv. gem. te Dedemsvaart en te Oude eu Nieuwe Wetering bedankt en die naar Oldemarkt aan- genomeu. Bij den raad der gemeente Groningen is ingekomen een adres van den academischen senaat, met verzoek, dat de raad moge besluiten de kermis af te schaften of, zoo daartegen bezwaren mochten bestaan, althans het tijdstip voor bet houden der kermis te bepalen in eene der zomermaanden ge durende de groote vacantie. De zitting van den Amsterdamschen gemeen teraad van gisteren leverde een incident op, dat to muux l/urrooxoiliuQ Lc( L J bereid was op een belangrijke vergadering. Op de tribune was reeds bij den aanvang der zitting een talrijk publiek. Weldra bleek het dat de belang stelling was opgewekt door het voorstel van B. en Ws. om 8 per jaar te heffen van een buis, alleen dienstig tot afvoering van faecale stoffen op het pneumatisch buizennet der gemeente. Dat voorstel werd o. a. verdedigd door den heer Kuiper, lid der commissie van bijstand in het beheer der stads publieke, werken, en door den wethouder van financiën, mr. Van Tienhoven, o. a. op grond dat, waar de gemeente zulke aanzienlijke sommen (ruim twee ton) ten koste had gelegd, een kleine bijdrage wel mocht worden gevorderd van de gebruikers, die bevrijd worden van de bij het gebruik der riolen onvermijdelijke kosten. De opbrengst dezer heffing werd door den wethouder geschat op 5000. Plet voorstel werd bestreden o. a. door de heeren De Pjeao Laguna en Van Nierop. Zij achten het onraadzaam bij den tegenstand, dien het Liernurstelsel van som mige zijden ondervond, een som te heffen voor het gebruik van buizen dat voor sommige be woners verplichtend was. De heer Laguna wees er op dat bij de andere stelsels van afvoer der faecale stoffen eene dergelijke heffing niet plaats vond. De redevoeringen van beide sprekers wer den door de groote meerderheid van het publiek op de tribune (meestal eigenaren van huizen) met levendig applaus begroet, betgeen de heeren Kuiper en Van Tienhoven hadden gesproken met allerlei teekenen van afkeuring, als geschuifel en gehoest. De rede des wethouders was vanwege den alge- meenen hoest niet meer te volgen. De Burge meester verzocht herhaaldelijk het publiek zich te 1 onthouden van teekenen van goed- of afkeuring. Toen deze echter niet ophielden, gaf hij last tot 1 ontruiming der tribune. Dat bevel wercl evenwel niet alleen niet opgevolgd, maar er werd zelfs van de tribune het woord tot hem gericht. Er werd geroepen„wij mogen onze belangen wel hooren bespreken", „als gij ons weg wilt hebben, gaat dan over in geheime zitting", enz. De Bur gemeester liet daarop door inmiddels ontboden politieagenten de tribune ontruimen en schorste, de vergadering voor eenige oogenblikken. Na de heropening werd het voorstel aangenomen met algerneene stemmen op vier na (de heeren Boas, Van Nierop, Eeith en Pjaguna). In deze zitting werd o. a. nog aangenomen een. voorstel van mr. Van Nierop om, alvorens het gewijzigde voorstel van B. en Ws. tot het aan leggen van een handelskade in het oosten der stad in behandeling te nemen, door dat college een rapport te doen indienen over de vraag, waarom voor zulk een handelskade thaus ongeschikt zou zijn ecnig terrein aan het Westerdok, den Westerdoksdijk, de overzijde van het IJ en het Oosterhoofd. B. en Ws. verklaarden zich bereid die opdracht aan te nemen. Naar men verneemt is aan den kunstschilder A. Pleysier opgedragen voor een lid onzer konink lijke familie twee schilderijen te vervaardigen, voorstellende de plechtige opening van het nieuwe Noordzeekanaal en de haven van IJmuiden op 1 November jl. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is 29 dezer 's morgens van Southampton vertrokken; de „Koning der Nederlanden", 14 October van Nieuwediep ver trokken, is 24 dezer te Batavia aangekomen; de „Hampton", van Java naar Rotterdam, is 29 dezer des ochtends het eiland Wight gepasseerd. De ülj Kun. uesiuit van so uup yu verzoek, met ingang van 1 Dec., eervol ontslagen adjunct-commies bij het departement van financiën, mr. F. G. A. Reitz, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Blijkens bericht van Zr. Ms. consul-gene raal te Budapest is de uitvoer van paarden over de grenzen van het Oostcnrijksch-Hongaarsche en van het Dalmatiscbe tolgebied verboden. Dit ver bod is den SJFsten dezer in werking getreden. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Steenwijk J. J. Fabius, ontv. der registr. en dom. aldaar; aan mr. H. M. C. Poortman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais plaatsverv. kantonr. te Schiedam. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werden te Edam huis en inboedel verkocht van den vroegeren stadsteeken- meester Krumpelman. Onder meer teekeningen en schilderijen werd ook een stuk verkocht voor 85 gulden, voorstellende den engel bij hel graf van Jezus. Naar het „Vaderland" verneemt blijkt het thans, dat de gelukkige kooper, de heer W. Tuyn, een echte Rubens heeft gekocht, Uit goede bron wordt aan het „Va derland" medegedeeld dat er geen schip „Louisa" bekend is, waarvan de flesch, welke dezer dagen in het kanaal van Holland op zijn Smalst werd opgevischt, afkomstig kan zijn. Het geheele ver haal van den moord door den stuurman op den gezagvoerder gepleegd, alsmede het bericht dat het schip zich in wrakken toestand bevond, is uit de lucht gegrepen. De schrijver van den gefin- geerden brief heeft door deze grap(?) menigeen zon der noodzaak vrijwat last op den hals gehaald. Dinsdag-namiddag, toen men te Am sterdam bezig was een spant van de in aanbouw zijnde overdekkingskappen voor stoom-kanouneer- booten op 's rijks werf te richten, viel deze omver.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1