LEIDSCH DAGBLAD N°. 5155. Donderdag A0. 1876. 30 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per po<U1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere tellers naar plaatsruimte. LEIDEN, 29 November. De Ilaagsche gemeenteraad heeft benoemd tot directeur der openbare reiniging den heer J. j Hoogwerf, hoofdopzichter van de gevangenissen en rechtsgebouweii te Amsterdam, met 25 stemmen, tegen 7 uitgebracht op den heer J. O. Van Tricht, opzichter bij de staatsspoorwegen, den tweeden candidaat op de voordracht. De krediet-aanvrage van f 5000 tot het be kostigen der voorloopige werkzaamheden voor het riolenplan is bij acclamatie toegestaan. Aan het plan voor de uitbreiding der gemeente aan de zijde van het kleine Veentje (noordwestelijk ge deelte der stad) en het daartoe betrekkelijke voorstel heeft de raad zijne goedkeuring gehecht. Het onveranderd aan de orde gestelde voorstel van B. en Ws. tot het toekennen eener geldelijke belooning van ƒ7500 aan den directeur der gas fabriek voor zijne werkzaamheden bij den bouw der gasfabriek, is wederom ongewijzigd van de agenda afgevoerd. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is in gekomen eene voordracht van B. en Ws. naar aanlei ding van het besluit in April genomen om de benoeming van een hoogleeraar aan het athenaeum iu plaats van dr. H. Oorl, aan B. en Ws. terug te zenden, met verzoek, om die te herzien met het oog op de hervorming van het alhennaum tot eene universiteit. Na gehouden overleg met cu ratoren over genoemde instelling, achtten B. en Ws. het wenschelijk, dat voovloopig tijdelijk in bedoelde vacature worde voorzien, en wel door den hoogleeraar aan het seminarium der Doopsge zinden, J. G. De Hoop Schetter, op te dragen de waarneming der lessen in Oostersche taal- en letterkunde, en den hoogleeraar aan dezelfde instelling, S. Hoekstra Bz., die in de logica, beiden gedurende den loopenden cursus en elk tegen een honorarium van f 500, behoudens hunne aanspraak op de collegegelden. Genoemde heeren hebben zich daartoe bereid verklaard. Met het oog echter op de geldigheid der testimonia door hen af te geven, is het noodig dat beide heeren tijdelijk tot hoogleeraars aan het athenaeum worden benoemd, en dit wordt door B. en Ws. voorgesteld. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is 28 dezer des avonds te Southampton aangekomende „Madura" en de „Conrad" zijn 28 dezer van Batavia te Nieuwediep gearriveerd. De koning der Belgen heeft benoemd tot officier der Leopolds-orde den heer Langlois van den Bergh, luitenant-kolonel, commandant van het depot 8ste regiment infanterie te Utrecht. Tot directeur van het gebouw voor kunsten en wetenschappen in Den Haag is benoemd de heer Ary van Veen Hz. De minister van koloniën maakt in de „Staatscourant" bekend het personeel benoodigd voor de uitvoering der Bataviasche havenwerken. De „Staatscourant" behelst de wet van den 17den dezer, tot regeling der coöperatieve ver- eenigingen. Aan de directie der Nederl. Rijnspoorweg maatschappij, gevestigd te Utrecht, en aan J. Van Den Heuvel te Dordrecht, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in acht provinciën. Bij beschikking van den minister van biu- nenlandsche zaken is het dagelijksch toezicht op den spoorweg van Nieuweschans naar de Prui sische grenzen in de richting van Ihrhove opge dragen aan den rijksopziener op de spoorwegdien sten 3de kl., jhr. W. Van Andringa de Kempenaer, ter standplaats Groningen. Tweede Kamer. De algemeene beraad slaging over de staatsbegrooting is heden voort gezet. De heer Des Amorie Van der Hoeven heeft uitvoerig de regeering tegen de ongegronde ver wijten van gisteren verdedigd. Na verschillende replieken heeft de regeering zelve de grieven wederlegd, die meerendeels op misverstand berust ten. Het ontwerp tot herziening der Kieswet zal spoedig het departement verluien: de Onder wijswet zal worden ingediend voor het reces. Om trent de uitvoering der agrarische wet heerscht bij de regeering overeenstemming. De lieer Kappeyne heeft daarna aan de conservatieven hunne stelselmatige oppositie tegenover liberale kabinetten verweten. Morgen voortzetting. Z. M. heeft den intendant 2de kl. P. P. De Groot, van de milit. admin., pensioen verleend tot een bedrag van 1500 benoemdbij de milit. admin.tot intendant, den majoor J. C. C. Den Beer Poortngael van den generalen staf, directeur der krijgsschool voor officiereneervol ontheven van de waarn. der functiën van hoofd-intendant den kol. J. M. Van der Star van den genenden staf; benoemd tot directeur der krijgsschuol voor officieren den majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen van den generalen staf; op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als rijksontvanger der 2de afdeeling te Rotterdam adn J. F. Van Har- revelt. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kan- tonr. te Enkhuizen, D. A. Hamerster Dijkstra; de benoeming van II. W. C. Reyneke van Stuwe tot burgem. der. gem. Sneek, op zijn verzoek, inge trokken, en tot burgem. dier gem. benoemd J. Van Driesen, weth. aldaar; II. Coops, ontv. der dir. bel. enz. te Aardenburg, benoemd tot ontv. derz. middelen te BodegravenW. Hillebrandt, ontv. der dir. bel. en ace. te Nieuwkoop, benoemd tot ontv. derz. middelen te Hazerswoude. Gemengd INieuws. Maandag-avond ontstond op den Scheveningschen weg tusschen twee personen, die nog kort te voren kameraadschappelijk waren uit gegaan een hevige twist. De een, een brigadier hoefsmid der huzaren, trok zijn sabel en bracht den ander een houw langs het hoofd en op de wang toede verwonde heeft van die mishandeling aangifte aan de politie gedaan. Eene bejaarde vrouw, die achtereen volgens reeds vele jaren in de gevangenis en in rijksgestichten voor hedelaars had doorgebracht, werd Maandag-avond laat op den Nieuweudijk te Amsterdam, toen zij zich in een winkel arglistig van een dames-regenmantel meester maakte, door een aldaar op post zijnden dienaar van politie en een burger op heeterdaad betrapt. In de vorige week heeft die vrouw een dito mantel ontvreemd, welke zij in eene der beleenbanken heeft verpand. Een brief van een passagier aan boord van de stoomboot „Prinses Amalia" behelst het volgende dd. Ismaïla 15 dezer: In plaats van ons gisteravond te Port Saïd aan wal te vermaken, hebben wij geagiteerde oogenblikken gehad. Om streeks zes uren verspreidde zich de mare, dat er oproer was onder de troepen aan boord (125 man). Men trachtte, om de dames niet te verontrusten, het gerucht niet tot haar te doen doordringen maar toen de kruitkamer, die achteruit was, ont sloten werd, en al de wapens, die in de nabijheid van onze hutten worden bewaard, naar voren ge bracht werden, kon, ondanks alle voorzorg, de zaak niet voor de dames geheim blijven. Aanvan kelijk waren de geruchten en mededeelingen ver ward, totdat eindelijk met zekerheid vernomen werd, dat de soldaten, die allen beneden in het schip waren, den toegang van het soldatenkwar- tier tot. de gangen der officiersverblijven wilden verbreken. In groote haast vluchtten na de dames in ecue der vele langs zijde liggende sloepen en gingen, onder begeleiding van enkele heeren, naar wal. De officiersvrouwen en ook de moeders ble ven aan boord, dewijl vele kinderen reeds te bed lagen. Omstreeks halfelf werd het bericht naar wal gezonden, dat de orde hersteld was. Zij, die derwaarts vertrokken waren, keerden daarop naar boord terug. De zaak had zich volgenderwijze toegedragenDe manschappen waren beneden in hun verblijf geconsigneerd, omdat de majoor be vreesd was voor desertie. Niet ten onrechte zeker, want ook te Southampton reeds hadden drie man zich daaraan schuldig gemaakt. Doch die maat regel beviel hun niet. Eenigen spraken toen af om het schip in brand te steken en in massa te deserteeren. Eerst trachtten zij door de luiken aan dek te komen, maar de onderofficieren stonden er op wacht om hun dit te beletten, en wilden te dien einde de trappen optrekken. Doch daarop begon een algemeen tumult. De belhamels sloegen de lantaarns stuk en wierpen met de stukken en alles wat zij maar grijpen en vangen konden naar boven. Toen werd het scheepsvolk gewapend en begon er een degelijke vechtpartij met de sabel. Eerst nadat er een paar revolverschoten gevallen en zeven der oproerlingen buiten gevecht gesteld waren, werd men hen meester, die gelukkig geene andere wapeus dan huisraad, ketels, banken enz. hadden, waarmede zij evenwel eenige scheeps officieren gewond hebben. De zeven gekwetste muiters zijn er niet tnalsch afgekomen; sabel houwen op het hoofd, en een twee ribben stuk. Te 12 uren konden alle passagiers zich rustig naar bed begeven, 's Nachts evenwel werden zij weder door geroep„te wapen", gewekt. Alles vloog, zooveel mogelijk gewapend, naar boven. Maar gelukkig, ditmaal was het een loos alarm. Een onderofficier, door het gebeurde in den slaap vervolgd, was uit zijne kooi gevallen, en had dien wapenkreet geuit. liet volk op wacht had daarop alarm gemaakt. Een onderofficier, iu de eerste opschudding door een matroos voor een oproer maker aangezien, ontving van hem een sabelslag, die echter geene kwetsuur veroorzaakte; althans de bedoelde onderofficier deed vanmorgen zijne dienst reeds weder. Heden is een eerst onderzoek ingesteld, ten gevolge waarvaD een vijftal dade lijk in de boeien werd geslt. P' onderzoek heeft voorts de bovenvermelde misdadige oogmer ken bevestigd. Het krachtdadig optreden van majoor Guff tv eu de andere officieren heeftalles gelukkig verijdeld. De schuldigen zijn specie .1 Prauschen en Belgen. Men meldt uit Roermond van 27 dezer: Door de justitie zijn heden twee personen in hechtenis genomen (waarvan de eene gehuwd is en vader), die verdacht gehouden worden Zon dag-avond tegen elf uur et hunner kennissen, met wien zij samen in een bierhuis eenigen tijd hadden doorgebracht, te hebben opgewacht en hem voor dc deur van de ouderlijke woning verschil lende steken en sneden te hebben toegebracht. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. Naar men verzekert moet niet zoozeer opgewondenheid door drank als wel wraakneming de aanleiding

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1