LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Maandag 27 November. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frauco per post1.40. Afzonderlijke Nomjners0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»': Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE Bladen. R e c h t z alien. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 24 November W. Den H., te Woerden, wegens mishande ling, vrijgesprokenJ. B., te Leiden, in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Woubrugge, w. het snijden van riet, vonnis be vestigd D. De M., te Rijnsburg, w. boon, boete van f 12. of subs. 2 d. gev.P. Yander N., te Woerden, w. bet laten loopen van paarden langs den spoorweg, boete van f 1 of subs. 1 d. gev.; W. K., te Noordwijkerhout, w. boon, boete van f 12 of subs. 2 d. gev.; S. Van E. te Leiden, w. diefstal, vrijgesprokenJ. II. te Noordwijk, w. beleediging van een bedienend be ambte in de waarneming zijner bediening, boete van ƒ15 of subs. 2 d. gev. BUI TE IV L A IV D. Frankrli li. Tot senator voor bet leven werden gisteren door den Senaat gekozen de oud-afgevaardigden Chesnelong, legitimist, en llenouard, republikein. In de Kamer heeft bij gelegenheid der behan deling van het budget van eeredienst prins Napo leon bet woord gevoerd tegen de clericale partij en tegen de aanmatigingen der geestelijkheid. Het Erankrijk, zeide bij, dat de groote revolutie van 17S9 waak'e, mocht niet de eenige clericale natie in Europa zijn. Keiler protesteerde tegen de'tel lingen van prins Napoleon. Dréolle verweet Keiler bet Keizerrijk beleedigd te hebben. Er ontstond daarop een levendige woordenwisseling, waarbij vele Bonapartisten tot de orde Geroepen werden. Te midden van het rumoer riep Tristan-Lambert. leve de Keizer! De Kamer nam het groote meer derheid bet voorstel aan, om op hem de censuur toe te passen. De bladen der linkerzijde zeggen ten opzichte van bet wetsontwerp betreflende de militaire eer bewijzen bij begrafenissen, dat' de meerderheid besloten heeft in de quaestie, die de vrijheid van geweten raakt, niets van haar beginsel te laten vallen. De „Rappel" verzekert, dat de republi- keinsche meerderheid bijna eenparig tegen bet ontwerp de quaestie oplost zooals 't behoort. Grroot- Britannië. Terwijl de „Morning Post" aan de vredelievende woorden van den czaar de bet eekenis geeft, dat zij er op berekend zijn om de Russische leening ge makkelijker ingang te doen vinden, waarschuwt de „Times" voor een onbillijk wantrouwen in bet keizerlijk woord en voor overdreven geruchten van Engelscbe toerustingen, die de goedkeuring van bet parlement behoeven, maar stellig niet zouden toegestaan worden. Daarop behandelt het blad de verhouding van Engeland tot de conferentie, welke, naar zij hoopt, tot den vrede zal leiden. Om des vredes wille zal Engeland alle voorstellen ondersteunen, welke een waarborg bieden voor eene goede regeering in de opgestane Turksche provinciën, zonder tevens eene wijziging der in ternationale grenzen ten gevolge te hebben. Mochten Engelands pogingen vruchteloos blijven, dan zou het afwachten wat de toekomst baart. Oostenr.- Hong. Monarch ie. De Czechiscbe partij te Praag had bet plan gevormd om aan generaal Tscbernayefi eene eere sabel aan te bieden; zij heeft dat plan moeten laten varen, omdat de 1200 gulden, die de sabel kosten moest, bij lange niet waren ingezameld. Turkije. De Turksche regeering had twee of drie jaren geleden aan den Hongaarschen graaf Szechenyi de reorganisatie der brandweer te Konstantinopel op gedragen. Met den besten uitslag werd die taak volbracht en de menigvuldige branden te Konstan tinopel verkregen, sedert hij opperbevelhebber der brandweer is, niet langer den omvang, die vroeger bijna regel was. Thans echter schijnt de regeering te verlangen, dat graaf Szechenyi niet alleen bran den blusschen, maar ook voorkomen zal. Eenige dagen geleden is plotseling brand ontstaan op het plein eener moskee, waar een voorraad winterklee- deren voor het leger ter waarde van ruim een millioen gulden was bijeengebracht. De brandweer slaagde er in om de moskee te behouden, maar de voorraad kleederen, waarin de brand door welke oorzaak is onbekend ontstaan was, ging verloren. Den volgenden dag ontving graaf Szechenyi zijn ontslag, zonder opgaaf van redenen. De Oosten rij ksche ambassadeur heeft daarop op heldering gevraagd, maar niet ontvangenzijne tusschenkomst beeft ten gevolge gehad, dat het ontslag, hoewel nog niet teruggenomen, toch is geschorst. Rusland. De „Golos" treedt in eenige beschouwingen over bet voorstel, dat naar 't heet door Engeland gedaan wordt, om in Konstantinopel eene Euro- peesche commissie te vestigen, met het doel om, bijgestaan door zeker in naam van Europa han delend uitvoerend bestuur, waarborgen te geven voor de uitvoering der verlangde hervormingen. Het blad komt tot de conclusie dat dergelijke combinatie niet slechts doelloos, maar ook onnoodig zou zijn. Volgens een telegram uit Belgrado aan de „Daily News" zijn groote massa's Russische troepen, ongeveer 30,000 man, derwaarts onderweg. Ge neraal Semel zou, in de plaats van TschernayefF, tot opperbevelhebber van het Russisch-Servische leger benoemd worden. Te Belgrado worden kazernes voor de Russen ingericht. Telegrammen. BERLIJN, 21 November. Edhera Pacha is gisternamiddag te vier uren naar Konstantinopel vertrokken. In een correspondentie uit St.-Petersburg wordt gezegdDe zes corpsen van bet leger der Pruth zijn voor een winterveldtocbt uitgerust; voor den opperbevelhebber is alles in gereedheid gebracht en de geheele organisatie is tot in alle onderdeden vastgesteld. LONDEN, 21 November. Op eene meeting van invloedrijke Engelscbe kooplieden is besloten al bet mogelijke te doen om het succes der ten toonstelling in de Kaapstad te verzekeren en de opening te verdagen tot 15 Maart 1877. Lord Carnarvon deed aan de meeting weten dat bij veel belang stelt in deze onderneming en van harte wenscht dat zij moge slagen. RAGUSA, 24 November. De commissie voor de demarcatielijn beeft besloten de voornaamste demarcatiepunten ter plaatse in oogenscbouw te nemen. De Russische, Oostenrijksche en Monte- negrijnsche commissarissen gaan naar de Herze- gowiua, de Duitsche, Engelscbe en Eranscbe naar Albanië. NIEUW-YORK, 23 November. In het jaar- lijksche rapport omtrent het leger zect generaal Sherman dat bet 25,000 man sterk, in goeden toestand is en zoo goed verdeeld, dat het in staat is rust en orde in 't land te handhaven. Hij prijst de voorzichtigheid en standvastigheid der troepen en acht bet einde van den ïndiaan- schen oorlog nabij. CAïRO, 24 November. De khedive stelt voor aan de bank van Egypte en de Anglo-Egyptische bank, om gezamenlijk de oprichting van eene nationale Egyptische bank te ondernemen met een kapitaal van 2,000,000 pd. st. BERLIJN, 24 November. Lord Salisbury is met een extratrein naar Weenen vertrokken, en zal waarschijnlijk Maandag van daar naar Rome gaan. De Engelsche gevolmachtigde moet de over tuiging medenemen, dat Duitschland alle vrede lievende pogingen nadrukkelijk zal ondersteunen. De mogendheden zijn het tegenwoordig eens in de poging en het streven, om den vrede te behouden. Er bestaat reden om te verwachten, dat de onderhandelingen van de gevolmachtigden der zes groote mogendheden te Konstantinopel, (welke acht of tien dagen zullen duren), tot eene overeenstemming zullen leiden ten opzichte van de grondslagen voor de latere conferentie. De houding der Porte zal alsdan beslissend zijn voor den verderen loop van zaken. ATHENE, 24 November. De kamer der afge vaardigden heeft de wetsontwerpen betreffende de buitengewone uitrustingen en de organisatie van een leger van 200,000 man bij eerste lezing aangenomen. WEENEN, 25 November. Lord Salisbury is gisteravond alhier aangekomen, vergezeld door vier secretarissen. Hij werd aan het station door bet personeel van het Engelsche gezantschap ontvangen. Ter markt te Leiden aangevoerd. 31 en 25 November. Wintertarwe 10 hectoliter f 11."50 a 12.Zomer- arwe 1 hectol. f 9.50 a 10. Winterrogge 12 heet. f 7.01» a 7.50. Zomerroggel2 hectol. 6.2* a 5. Zoraergerst 14 hectol. 6.2* a 6.7 - Ghevalier-gerst 14 hectol. 7.25 a f ".75. Zware Haver 15 hectol. f 5.00 a 6.50. Lichte Haver 15 hectol. 3.75 a ƒ4.00.Dui- venboonen 7 hectol. 10.50 a ƒ11. 0 - Paardenboonen 9 hectol. t y-°r- a /y.2-. Ossen stuks a - Stieren, 5 stuks f GO.O a »75. Kalfkoeien 15 stuks 1 180 'O a 275.HO. Varekoeien 300 stuks '30.00 a 235.00. Vette koeien 54'» stuks f 19 ».00 a 340.00. Kalveren (vette) 20 stuks ƒ30 00 a 80. Kalveren magere) 12 stuks f 7.00 a i3.0". Hamels (magere) stuks —.00 a .00. Hamels (vette) 8 stuks, f-/8.t 0 a 44.50. Varkens (magere) 70 stuks ƒ12.00 a 1 27.00. - Varkens (biggen) 2<'0 stuks 5.00 a^G.oO Grasboter 6950 kilogr., 1ste qualit. I vatjr 74.0" a 78 00. Schei- 2de qualit. I vat f 61.Oo a 65.00; Grasboter ste qual per kilogr. 1.85 a 1.95, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.52s a 1.62. Ter markt aangebracht 879 runderen, 32 kalveren en 836 schapen. fHJjiHMOMETER VAN FAHRENHEIT. inorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 H. 12u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Vrijdag. co co 34" 34* Zaterd. 32" co co co co 42° Wind: Zaterdag-middag 4 u. Z. O.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1