N°. 5152. Maandag A0. 1876. 27 November. Eerste Blad. Premie Leidscli Dagblad. S TA D S-15 E KI CHT E N. IETS TER NAVOLGING! LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke iNommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE Bladen. Het militaire leven begint ook hier te lande meer de aandacht tot zich te trek ken. Telken jare toch doen zich door de steeds aanzienlijker wordende prijzen ook voor den meergegoeden burger bezwaren op tot het stellen van plaatsvervangers of nummerverwisselaars en het gevolg daar van is dat zich tegenwoordig in de gelede ren ook meer ontwikkelde en beschaafde jongelieden bevinden en het gehalte van ons leger daardoor niet weinig wordt ver beterd. Geen wonder dus dat de belang stelling in den militairen stand tegelij kertijd grooter wordt. En hieraan is 'tdan ook toe te schrijven dat de uitgever van het Leidsch Dagblad zich den eigendom heeft verzekerd van een oorspronkelijk handschrift, getiteld: Drie maanden in dienst, waarin door een adspirant-onder- officier op onderhoudende en soms humo ristische wijze zijne lotgevallen en ontmoe tingen als soldaat, het vertrek uit de ouderlijke woning, de eerste intrede in de kazerne, zijn eerste nachtverblijf en het leven aldaar en in zijn vrijen tijd worden geschetst. Evenals vorige malen, wenscht de uitgever ook deze inderdaad belangrijke en geestig geteekende novelle, die ons een diepen blik doet slaan in het wel en wee van het leven van hen, die soms op hun krachtigsten leeftijd uit hun werkkring worden geroepen om zich aan de belangen van het vaderland te wijden, als premie boekwerk aan te bieden, 't Zal worden ge drukt op velijn papier en ongeveer 5 vel druks of 80 pagina's beslaan. Ook zij die zich van 1 December a. s. af op deze Courant abon- neeren, zullen het kunnen verkrijgen. De uitgifte is bepaald omstreeks 15 December. Voor 't gereedmaken zal 10 ets. inreke ning worden gebracht. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 30 November e. k. Onder de nuttige stichtingen uit onze dagen bekleeden de volksgaarkeukens een voorname plaats. Zelfs de meest verstokte pessimist, die, waar hij niet rechtstreeks tegen de woorden van goedkeuring, door minder zwartgalligen aan een of andere goede zaak gewijd, protest durft aanteekenen, toch altijd een beperkend „maar" gereed heeft, zal dat moeten toestemmen. Waar lieden, die over heel wat ruimer kennis hebben te beschikken, zich be klagen over het ondeugdelijk voedsel, dat hun te Leiden wordt voorgezet, is het geen wonder dat de ongehuwde uit nederiger stand gretig gebruik maakt van de gelegenheid, hem in de volksgaar keuken aangeboden, om zich van een eenvoudig, maar degelijk maal te voorzien. Die inrichting nam dan ook sedert haar opening op 1 Juni 1871 steeds in bloei toe en bleef beantwoorden aan haar bestemming: verbetering der voedingsmidde len van den arbeidersstand, zoodat aan het einde van het vorige jaar kon worden geconstateerd dat gedurende 1875 niet minder dan 40438 portion verschillende spijzen werden afgeleverd, d. i. ge middeld ruim 110 portiën per dag. Dat getal is op zich zelf zeker niet onbelang rijk, doch stelt men het tegenover het gehcelc aantal ongehuwde werklieden, dat in een gemeente als de onze ongetwijfeld nogal een aardig cijfer vertegenwoordigt, dan blijkt het, dat slechts een betrekkelijk gering gedeelte van hen, voor wie de volkskeuken bestemd is, daarvan gebruik gemaakt; en die verhouding wordt wederom ongunstiger, wanneer men in aanmerking neemt, dat het aantal consumenten heel wat kleiner is dan dat der afgeleverde portiën; immers de meeste, zoo niet alle bezoekers gebruiken meer dan een enkele portie. Inderdaad, indien onze pessimist hier zijn „maar" deed hoorei), zon hij niet zoo geheel en al onge lijk hebben. Zonder ook in het minst iets te willen afdingen op het nut der volksgaarkeukens, leveren die inrichtingen een leemte op, waardoor menig ongehuwd werkman verhinderd wordt er gebruik van te maken. Goed voedsel is wel een van de voornaamste levensbehoeften, maar daarom nog niet de eenige; ook een voegzame verblijf- en slaapplaats is een onmisbaar vereischte, en daarin nu juist wordt door de volksgaarkeukens niet voorzien. Al die behoeften te zamen vindt de werkman vervuld bij lieden, die zoogenaamde kosthuizen houdenen al geeft hij nu ook de voorkeur aan het maal, dat de volkskeuken hem aanbiedt, ter wille van hetgeen deze niet verschaft maakt hij ook van het betere en goedkoopete geen gebruik. In die leemte heeft uien te Amsterdam, Bot terdam en Utrecht trachten te voorzien door het oprichten van kosthuizen, die steeds goed worden bezocht, en in de gunstige resultaten, daardoor aanvankelijk verkregen, vond het ijverig bestuur der jeugdige, maar krachtig optredende vereeni- ging voor handel en nijverheid te 's-Gravenhage, wier loffelijk streven ter bestrijding der meer en meer onhoudbaar geworden patentbelasting alge- meenen bijval ondervindt, gereede aanleiding om de handen aan het werk te slaan, ten einde ook in de residentie een dergelijke inrichting tot stand te doen komen. Daartoe stelde het zich in de eerste plaats in betrekking met het bestuur der volksgaarkeukens aldaar, en zoo ontstond weldra een commissie, gevormd behalve uit beide genoemde besturen, uit een 25-tal ingezetenen, van welke eerlang een circulaire ter bevordering der zaak zal uitgaan. Met opzet maakten wij melding van den loop, dien deze belangrijke zaak tot dusver in de nabu rige residentie heeft genomen, omdat ook hier ter stede dezelfde elementen aanwezig zijn, althans wat de volksgaarkeuken betreft. Het valt onzes inziens dan ook niet te betwijfelen, dat, evenals op het voorbeeld van andere groote steden laatst genoemde inrichting te Leiden werd in het leven geroepen, zoo ook het bezit van een kosthuis voor ongehuwde werklieden hier niet altijd tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Het veelzijdig nut van zulk een stichting strekt daarvan tot waarborg. Op die voordeelen nader te wijzen, mag dan ook vrij overbodig heeten; de belanghebbenden zelf, die bij ondervinding weten welke ongerief lijkheden aan het verblijf in bijzondere kosthuizen verbonden zijn, al zijn ook daaronder ongetwijfeld enkele vrij voldoende inrichtingen op te noemen, zullen ze het eerst erkennen. Onder de oorzaken, die de stoffelijke welvaart van den werkman in den weg staan, wordt veelal ook genoemd het al te vroegtijdig aangaan van een niet zelden onberaden huwelijk. Zou men te veel zeggeu, door te beweren dat menig jeugdig werkman tot het aangaan van zulk een overijlde verbintenis wordt gedreven onder den invloed van het eenzelvige, ongezellige leven, dat hij leidt? Of wel: zou de zucht naar uithuizigheid met haar niet zelden maar al te noodlottigen nasleep, niet voor een groot deel moeten gezocht worden in de onbehaaglijke levenswijze, waartoe de onge huwde werkman zich veroordeeld ziet? In dat alles en nog veel meer zon de stichting van een kosthuis, ingericht ook met het oog op gezellig verkeer, op voldoende wijze kunnen voorzien. En bij het tot stand brengen daarvan behoeft volstrekt geen sprake te zijn van ziekelijke philanthropic. Geeft toch de toenemende bloei der thans hier ter stede bestaande volkskeuken ge grond uitzicht op de uitdeeling van een dividend, er valt niet aan te twijfelen of een volkskosthuis, dat in zooveel meer behoeften voorziet, zou nog gunstiger financieele resultaten opleveren. Zeker is de zaak een ernstige overweging ten volle waardig. LEIDEN, 25 November. Voor de verkiezing van vijf leden der Kamer van koophandel en fabrieken alhier, ten gevolge van de aftreding met 1 Januari van de heeren P. I. De Fremery, A. C. Leembruggen, Mr. P. Dn Rieu, J. I. Van Wensen en B. F. Krantz, zijn ingeleverd 29 stembriefjes. De aftredende leden zijn allen herkozen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5779 volwas sen personen en van 1523 kinderen. Donderdag had te Dordrecht in tegenwoor digheid van B. en Ws. een laatste proef plaats met Liernur's poudrette-bereiding. Burg. en eenige leden van den gemeenteraad van Botterdam en Leiden woonden, daartoe uitgenoodigd, de proef hij. De bewerking werd door de heeren Liernur en De Bruyn Kops tot in de kleinste bijzonder heden verklaard. Ten slotte werden er in aller tegenwoordigheid monsters genomen en verzegeld, zoowel van de verkregen poudrette als van het faecaalwater dat afgevoerd wordt. Die monsters zijn bestemd voor een scheikundig onderzoek, waar van de uitslag publiek gemaakt zal worden. De poudrette-bereiding wordt thans voorloopig gestaakt, omd d de inrichting voor een grootere hoeveelheid faecaliën is bestemd dan thans wordt verkregen, zoodat, om met voordeed te werken, het buizennet zal moeten uitgebreid worden. Intusschen gaat meu voort met de verzameling der faecaliën langs pneu- matischen weg, volgens de Liernur's methode, en worden de daarmee verkregen stoffen door den pachter van het gemeentevuilnis weggehaald. Door het kiescollege der Ned. herv. gemeente te 's-Hage is het volgend drietal opgemaakt ter voorziening in de predikantsvacature ten gevolge van het overlijden van ds. Van den Broekds. H. W. Creutzberg, te Schiedamds. G. A. Rade maker, te Dordrecht, en dr. H. Smeding, te Haarlem. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar het Nieuwediep, is 24 dezer te Aden aangekomen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1