"Woensdag-avond is te Amsterdam op den Buitensingel een aangespannen vigilante in het water- geraakt. De heer, die er in zat, is er gelukkig uitgekomen, maar de koetsier werd leven loos onder het rijtuig vandaan gehaald. De „Middelb. Ct". verneemt nader, dat de komst van een met afval van aniline kleur stoffen geladen vaartuig, waarvan in een vorig be richt sprake was, aan de autoriteiten te Vlissingen in zooverre bekeud was, dat men een bark met die vergiftige, zelfstandigheid verwachtte. De lading schijnt echter te groot geweest te zijn voor één schip en is daarom voor een gedeelte met de stoomboot „Holmrood" vervoerd, die tot "Vlissin gen door de douaniers vergezeld is, terwijl van daar aan de loodsen strenge order is gegeven om op te letten dat. er niets overboord werd gewor pen alvorens men een behoorlijk eind in zee was. De tweelingbroeders KumlingteAm- sterdam vierden gisteren in goede gezondheid hun S8sten verjaardag, hetgeen als een zeldzaam feit wel vermeldiug verdient. Donderdag-ochtend is te Rotterdam uit de Schie opgehaald het lijk van den zestigjarigen II. R., een oud-soldaat met houten been en ver sierd met de milit. Willemsorde en het expedi- tiekruis van Bali. De overledene woonde vroeger te Dordrecht, laatstelijk te 's-Hage. Het lijk is overgebracht naar de loods voor drenkelingen. Gisternacht is te Rotterdam een man iri beschonken toestand aan de Goudschevest in het water gevallen en eenigen tijd daarna leven loos opgehaald. Gisterochtend is een meisje van vier jaren daar ter stede, door met vuur in aan raking te komen, in brand geraakt. Zij heeft eenige brandwouden bekomen, en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Te Arnhem heeft een man z ij ne vrouw AVoensdag-middag zoo geslagen, dat haar linkerarm op twee plaatsen is gebroken. Beiden maakten zich nogal eens aan misbruik van sterken drank schuldig. Door het hof van assises in Brabant werd onlangs een 20-jarig jongmensch, zekere Degieter, laatst gewoond hebbende te Ukkel, bij verstek ter dood veroordeeld wegens moord op zijn beminde. De moordenaar had onder een valschen naam voor Atjeh dienst genomen. Daar gestorven, kwam zijn geboorte-acte, opgemaakt onder den valschen naam, in België terug en nu doet zich hel zonderlinge geval voor, dat een beschuldigde, hoewel overleden, ter dood is veroordeelt en dat een levende, de persoon, wiens papieren Degieter had weten machtig te worden, als overleden is ingeschreven op de registers van den burgerlijken stand. Onlangs moet baron Rothschild te Parijs een vrij onaangename ontmoeting gehad hebben. Op een regenachtigen en guren dag ging hij in een der Parijsche omnibussen, om zich naar de beurs te laten brengen en verliet deze zonder te betalen. De conducteur hield hem echter staande en herinnerde hem, dat hij nog niet betaald had. Rothschild voelde in zijn zak, maar had volstrekt geen klein geld. De conducteur was vrij barsch en hernam„Waarom ben je er ingegaan, indien je niet betalen kon? Je wist het wel dat je geen geld hadt." „Ik ben baron Rothschild", riep de andere uit, „en daar is mijn kaartje". De conduc teur wierp het naamkaartje in de goot cu zeide „Ik heb nooit vroeger van je gehoord en ik hoop ook niet verder van je te hooren, maar ik wil mijn geld hebben, en moet dit hebben ook." De baron was in groote haast, en hernam: „Ik heb slechts een wissel voor een millioen bij mij, geef mij geld terug." De conducteur keek hem ver bluft aan en de omslandcrs barstten in lachen uit, .Tuist ging er een wisselagent voorbij, van wien baron Rothschild daarop zes stuivers leende om zijn schuld te betalen. De conducteur ver anderde. nu eensklaps en zich naar den geldko- ning keerende, sprak hij vriendelijk„Indien ge tien franken hebben wilt, zal ik die wel op mijn eigen rekening aan u leenen." Onlangs werd zekere Marin, eenjeug- dig mathematicus, tot dusverre van onberispelijk gedrag, door den krijgsraad te Parijs ter dood ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan commuue- misdaden. Ilij had nl. zich door deu minister van oorlog, Rosse), tot directeur eener afdecling laten benoemen en in deze betrekking vele beschikkingen onderteekend, onder welke een waarbij de levering van petroleum gelast werd. Een gebrek in den vorm had de vernietiging van het vonnis ten ge volge, en Marin verscheen voor een nieuwen krijgs raad. Hoewel hij ontkende bedoelde beschikking onderteekend te hebben en de gunstigste getuige nissen van zijn vroeger gedrag overlegde, werd hij weder, met. algemeene stemmen, ter dood veroordeeld. Eerlang zal Ie Par ij s een gesticht verrijzen voor behoeftige werklieden van beiderlei kunne, die door een of ander ongeluk te gronde zijn gericht. Dit gesticht, dat den naam zal drogen van Vacassy-asyl, is te danken aan de milddadig heid van den heer Vacassy, die daartoe bij testament roerende en onroerende goederen heeft vermaakt tot eene waarde van omstreeks 1,200,000 fr. Op een gemotiveerd verslag van den minister De Marcère heeft de president der republiek dezen gemachtigd om de nalatenschap te aanvaarden. Reehtznkeu. Zeven raadsleden der gemeente Zwijndrecht en de burgemeester van die gemeente waren dezer dagen voor het gerechtshof te 's-Gravenhage gedagvaard, om in hooger beroep getuigenis af te leggen in de zaak van een hunner medeleden, die in eersten aanleg door de rechtbank te Dordrecht, wegens gebrek aan bewijs, is vrijgesproken van de door den burgemeester tegen hem ingediende aanklacht, als zou hij zich in de gemeenteraadszitting van 19 April jl. jegens het hoofd der gemeente eenige beleedigende uitdrukkingen hebben veroorloofd. De burgemeester volhardde bij het door hem op gemaakt proces-verbaal en herhaalde ook thans, dat. de in dat verbaal voorkomende woorden tegen hem waren geuit, doch het meerendeel der raads leden, als getuigen h decharge gehoord, verklaarde wel door hun medelid de uitdrukking te hebben hooren bezigen, dat de burgemeester met het geld van de gemeentekas in den zak had geloopen, maar zij hadden de woordendief, schoft en lamoor niet. hooren bezigen. De beklaagde zelf erkende, dat hem de woorden betrekkelijk de gelden der gemeentekas waren ontvallen bij zekere discussie, maar ontkende dat hij den burgemeester had uit gescholden en verklaarde volstrekt niet de bedoe ling te hebben gehad hem te beleedigen. Niette genstaande deze verklaring achtte de adv.-gen. mr. Van Maanen wettig en overtuigend bewezen dat. de bekl. zich aan beleediging heeft schuldig gemaakt en requireerde, met vernietiging van het vonnis des eersten rechters, de veroordeeling van het raadslid tot eene maand gevangenisstraf. Als verdediger voerde het woord de advocaat Loder uit Rotterdam, die de onschuld van zijn cliënt trachtte aan te toonen en tot bevestiging van het vonnis concludeerde. In deze voor den rechter zoo moeielijke zaak, gelijk de president van het hof haar noemde, werd heden uitspraak gedaan. Het hof bevestigde het vonnis, daar uit het getuigen verhoor niet ten volle de schuld van den bekl. bleek. Voor de rechtbank te Deventer stonden AVoensdag terecht twee jongens uit Goor, oud 16 en 15 jaren, beschuldigd van eenvoudigen diefstal, omdat zij, volgens het door den veldwachter op zijn ambtseed opgemaakt proces-verbaal, uit een tuin eenige peren hadden weggenomen, die uit den boom waren gevallen. De veldwachter, die door het O. M. als getuige n charge gedagvaard was, verklaarde ter terechtzitting, dat hij niet gezien heeft, dat beiden peren hebben weggenomen, maar wel dat de oudste dat gedaan had en er 4 of 5 in zijn zak had gestoken. De veldwachter werd door den ambtenaar van het O. M. berispt, omdat, hij thans anders verklaarde dan in zijn proces-verbaal. Tegen den eersten beschuldigde werd veroordeeling geëischt van 5 dagen celstraf. BUI TE iVLAN "O. bVankrijk. Do regeering heeft een wetsontwerp ingediend, inhoudendedat de militaire honneurs, vastgesteld bij decreet van October 1863, bij begrafenissen bij voortduring zullen worden bewezen aan mili tairen, leden van hel. legioen van eer, overleden in werkelijkcn dienst. Het decreet zal niet worden toegepast op burgerlijke leden van het legioen van eer. De lieer Germain stelde de urgentie voor, die werd aangenomen. Oostenr.- Hong. Monarchie. De „Polit. Corr." meldt uit Ragusa, dat de com mandant der aldaar binneugeloopen, thans in Gravosa liggende Turksche korvet, niettegenstaande her haalde dringende sommatie, onder allerlei uitvluch ten weigert met zijn schip die haven te verlaten. De chef van het Oostenrijksch maritiem station heeft bevel ontvangen, het schip te onderzoeken, teneinde te constateeren of het oorlogscontrabande aan boord heeft. Aan de Oostenrijksche autoriteiten is gelast, het binnenloopen van Turksche oorlogschepen slechts toe te staan in geval de schepen door noodweer er toe genoodzaakt worden. Het lossen van pro viand en het inschepen van zieken en gewonden zal onder toezicht der haven-wachtscliepen alleen aan ongewapende Turksche schepen worden vergund. Volgens particuliere berichten uit Weenen heeft het aldaar in regeeringskringen veel opzien verwekt, dat de Porte te Gravosa en Kiek troepen wil inschepen. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Czas" gemeld, dat de Russische regeering, ter bespoediging van het vervoer van militairen en wegens gebrek aan spoorwegmaterieel, last heeft gegeven tot dadelijke aanschaffing van 280 locomotieven en 5000 wag gons. A7oor zoolang deze nog niet zijn afgeleverd, wordt het. materieel der zijliniën naar de hoofdlij nen overgebracht en aan de maatschappijen de verplichting opgelegd, dagelijks elf treinen voor militair en een trein voor publiek vervoer te doen loopen. Per telegraaf is reeds gemeld, dat er bij Chotin een belegeringspark van 92 stukken wordt opgericht.. De organisatie van het legerkamp bij Kischenefi' is nagenoeg voltooid. De troepensterkte aldaar zal bestaan uit zes corpsen, thans te zamen uitmakende 214,000 man, waaraan nog een versterking van 90,000 man zal worden toegevoegd. Alle aldaar bestaande tele graaflijnen zijn aan de armee uitsluitend ten haren behoeve overgedragen. Langs de linie der Pruth worden 34 lazareths opgeslagen. Iumiddels worden er aanzienlijke partijen graan voor de militaire intendance opgekocht. In navolging van de beide hoofdsteden des rijks hebben een aantal steden en corporation in Groot- en Klein-Ruslaud aan den czaar adressen gericht ter dankbetuiging wegens zijne rede te Moskou. Servië. Als opheldering van het bericht, dat het Servische ministerie zijn ontslag heeft ingediend, zonder dat de reden daarvan bekend is, kan wellicht dit te legram dienen, hetwelk den 21sten dezer uit St.-Petersburg aan enkele Duitsche bladen gezon gen werd „Een bericht der internationale tele- graaf-agentuur meldt, uit Semlin, dat het Servische ministerie het door Tschernajeff geuite verlangen om in het ministerie opgenomen te worden met de bedreiging van collectief ontslag beantwoordde". Telegrammen. LONDEN, 23 November. Hedennamiddag is er een kabinetsraad gehouden, die morgen zal worden voortgezet. Het gouvernement heeft eene dépêche ontvangen, inhoudende eene bekendmaking vanwege de Russische regeering aau de Britsche consuls-generaal, dat aan de schepen is verboden, des nachts de havens van Odessa en Sebastopol, de monden van den Dnieper en de straat van Kertch te naderen. Reuters agentschap te Cairo meldt dat de khe- dive hedenmiddag de vergadering van gedelegeerden heeft geopend. PESTH, 23 November. In het lagerhuis weder- legde de minister van financiën in eene rede, die twee uren duurde en een zeer goeden indruk maakte, door cijfers onweersprekelijk alle door de oppositie op het budget gemaakte aanmerkingen. RAGUSA, 23 November. De Turksche korvet „Zuzzafer" heeft om de visitatie, die met 't oog op de oorlogscontrabaude geboden is, te ontgaan, ofschoon ze voorgaf dat ze uit nood was binneu geloopen, wat niet waar was, de haven van Gravosa verlaten. BRUSSEL, 23 November. Na een zeer levendige discussie heeft de kamer van afgevaardigden ver worpen het voorstel van Bara, om een onderzoek in te stellen omtrent de verkiezingen te Antwerpen,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2