LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5151. Zaterdag ST. 1876. 25 November. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke iNommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»! Van 1—6 regels1.01. Iedere regel meero-"* Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 24 ^November. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer D. Engelberts, geb. te Zutfen, met Stellingen. Uit Sassenheim schrijft men van 23 dezerj De liefhebbers van degelijke muziek hebben gis- j teren een genotvollen avond gehad. In de sociëteits zaal werd een concert gegeven door de heeren J. A. "Vreeswijk, viool, H. Godefroy, piano, W. Van der Blij, clarinet, en L. Van Praag, violoncelle, allen wonende te Leiden. De uitvoering van het goed gekozen programma droeg de algemeene goed keuring ruimschoots weg. De bijval, dien de heer A. D. Bamberg onlangs bij zijne voorstelling in het Nutsgebouw mocht ondervinden, heeft hem op aanvraag van eenige families doen besluiten nog eene voorstel ling te geven, de laatste alhier in dit jaar, nu iri de Stadszaal, daar toch bij de vorige de ruimte wel wat klein bleek. Het goochelen zal worden afgewisseld door zang en muziek, na afloop waar van een kinderbal zal gegeven worden in de netjes gedecoreerde zaal. Omdat het dien dag (29 dezer) de 58ste verjaardag van den heer Bamberg is, kunnen de kinderen ook eenige surprises verwach ten. Mogen deze pogingen om 't der jeugd zoo aangenaam te maken door een talrijk bezoek be loond worden. Door den gemeenteraad van Alphen is be sloten dal van I Januari af eene belasting op de inkomsten zal geheven worden. Deze zal naar het salaris van ambtenaren, of naar de vermoedelijke bezittingen van renteniers, of naar stand of leef wijze van neringdoenden berekend worden. Dit besluit is door ged. staten reeds goedgekeurd. De minister van financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in de maand Maart, a. s. te 's-Gravenbage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van hen, die wenschen te din gen naar de betrekking van klerk bij de rijks telegraaf. Aanmelding vóór of op 10 Februari. Uit Den Haag wordt gemeldHet ontwerp der zegelwet is van groote uitgebreidheid. Het zal eerst in de volgende week gedrukt zijn. Het recht op haudelspapier wordt verlaagd en de 38 opcenten afgeschaft, de akten van den burgerlijken stand worden vrijgesteld en het evenredig recht door vast recht vervangen. De memorie van toe lichting treedt overigens in een overzicht der financieele gevolgen van opgenoemde en nog andere bepalingen. In de memorie van antwoord op de vesting- begrooting zegt de minister dat een overzicht van de kosten der geheele voltooiing van het vesting- stelsel eerst kan gegeven worden, nadat een vast algemeen plan gereed zal zijn nopens de voor de onderscheidene liniën noodige werken met het daarvoor vereischt artillerie- en genie-materieel. De minister wenscht intusschen de uitvoering der vestingwet, zooveel in zijn vermogen is, toch te bespoedigen. Er zijn verschillende nuttige werken te maken die in zoodanig algemeen plan passen. "Voor deze werken heeft de minister thans nieuwe sommen uitgetrokken. Zij behooren grootendeels tot de Nieuwe Hollandsche waterlinie. Het totaal der begrooting wordt nu ƒ5.100.000. De minister van oorlog heeft het voornemen om in de administratie der corpsen zoodanige ver anderingen te brengen, dat die zoo eenvoudig mogelijk in overeenstemming met de bestaande toestanden zij ingericht en dat tevens de corpsen van de verantwoording en het beheer der maga zijnen van kleeding en uitrusting worden ontheven. Om daartoe te geraken zullen er moeten komen centrale magazijnen en kleine garnizoens-verbruiks- magazijnen. Intusschen wenscht de minister tot het voorgestelde doel al dadelijk het kledingma gazijn te Amsterdam te bestemmen. De minister van oorlog is voornemens te Amersfoort eene kazerne en eene infirmerie en ééne kazerne voor een garnizoen binnen de liniën of te Bergen-op-Zoom te doen bouwen en deze zoo te doen inrichten dat zij kunnen dienen als types voor verder te bouwen kazernes. Het door den minister van oorlog over gelegd gewijzigd ontwerp eener begrooting bevat onderscheidene veranderingen en bedraagt 26.029.451, zijnde 5.366.751 meer dan in het ontwerp der begrootiug was uitgetrokken. De voornaamste vermeerderingen zijn: voor ver betering der voeding in te gaan met 1 Januari e. k. door verstrekking van eene andere soort van brood en vermeerdering van dierlijk voedsel ƒ150.000; voor het langer ouder de wapenen houden der militie, ƒ298.110, welke vermeerde ring moet dienen om den voor den dienst der militie bestemden tijd te verlengen met 2'/a maand bij het regiment grenadiers en jagers, de regi menten infanterie en het bataljon mineurs eu sappeurs en met 6 maanden bij de regimenten vesting-artillerie; subsidie aan het fonds voor weduwen en weezen van vrijwillig dienende mili tairen beneden den rang van officier 2000voor eene pupillenschool 3000; voor materieel der artillerie (buitengewoon) ƒ3 392.170; voor kazer neering (buitengewoon) ƒ447.000. Blijkens eene nadere toelichting door den minister van oorlog zullen tot de pupillenschool, die de minister wenscht op te richten, worden toegelaten knapen van gehuwde militairen tot vijftienjarigen leeftijd. Aan hunne militaire, zede lijke en maatschappelijke vorming zal met de meeste zorg gewerkt moeten worden, terwijl de geldelijke bijdrage, die daartoe ten behoeve van andere kinderen dan die van militairen, jaarlijks hetzij door ouders, hetzij langs philanthropiscben weg, verleend zal moeten worden, zeer gering zal behooren le zijn. De pupillen zullen de school verlaten op 15- a 16-jarigen leeftijd en dan in dienst treden, hetzij als volontair bij het instructie- bataljon te Kampen, of bij de instructie-compagnie te Schoonhoven, hetzij als jongeling bij een der regimenten cavalerie of bij het bataljon mineurs en sappeurs, hetzij als tamboer, hoornblazer of élève-muzikant bij een der regimenten iufanterie of artillerie. Gisternacht is te Amsterdam overleden de heer J. Van Oosterwijk Bruyn, de dichter van wien onderscheiden stukken, als „de Kamerjacht", „de Trekschuit" en ook eenige dramatische werken een algemeene bekendheid verwierven. Hij heeft den hoogen ouderdom van 82 jaren bereikt. Onze voormalige landgenoot dr. Moleschott, hoogleeraar aan de universiteit te Turijn, heeft zich dezer dagen, na zijne benoeming tot senator in het koninkrijk Italië, tot het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch gewend tot het bekomen van een uittreksel nit de geboorteregisters, ten bewijze, dat hij den vereischten ouderdom van 40 jaren heeft bereikt. Hij is namelijk aldaar geboren in 1822. Hij verzoekt hem dat stuk eenigszins spoedig op te zenden, aangezien de onderwijswet j in behandeling zal worden genomen en hij gaarne aan de beraadslaging daarover zou deelnemen. I Aan het protestantsch bestedelingenhuis te Arnhem is door mr. R. M. Putman Cramer een legaat besproken, groot 5000, vrij van het recht van successie. Het aantal studenten aan het athenaeum illustre te Amsterdam bij het begin van het nieuwe studiejaar bedraagt 420, alsin de godgeleerdheid 12, rechtsgeleerdheid 47, letteren 15, natuurlijke wijsbegeerte 8, geneeskunde 338, waaronder 238 militairen en 22 die slechts enkele colleges bij wonen. Zr. Ms. schroefstoomschip „Samarang", onder hevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. D. J. Weys, is in den ochtend van 22 dezer van Rot terdam, langs den nieuwen waterweg, naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Tweede Kamer. Heden is het ontwerp der Nederlandsche muntregeling (tijdelijk behoud van den bestaanden toestand met bevoegdheid van deu minister tot zilverontmunting, zoomede in voering van bronzen pasmnnt) aangenomen met 36 tegen 25 stemmen. Daarna is de Indische muntwet (waarvan art. 4 nader aldus is gewijzigdvreemde gouden en zilveren munten, waarvan de koers door den gouv.-generaal bij algemeene verordening ia bepaald, worden aangenomen in de door den gouv.-generaal bij algemeene verordening aangewe zen landskassen) aangenomen. Dinsdag is de staats- begrooting aan de orde. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Zweeloo J. A. Atzema Hzn., thans commies verifi cateur der eerste categorie voor den actieven dienst bij de belasting te Vlaardingen. Gemengd INieu-ws. Hedenmiddag omstreeks vier uren is op den Vliet eene dienstmeid, die water schepte, te water geraakt en spoedig door een schipper gered. Gisternacht hebben te Amsterdam dieven toegang weten te verkrijgen tot het kantoor van gehrs. De Jong, handelaars in huiden en vellen, in de Joden-Houttuinen, 84. Waarschijnlijk waren zij vóór het sluiten der voordeur binnengeslopen en hadden zich in een kolen- of turfhok verborgen. De kantoordeur werd des ochtends verbrijzeld ge vonden en de geheele brandkast was verdwenen. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat de dieven haar uit het kantoor over de straat hebben ge dragen naar een erf, genummerd 57, waarvan zij de sluiting eerst moesten verbreken. Daar werd een poging beproefd om het slot door middel van buskruit te doen springen, want de buren en de nachtwacht hoorden omstreeks halfvijf een ontplof fing. De nachtwacht maakte daarvan, naar men verneemt, drie kwartier later rapport aan zijn politiebureau in de derde sectie. Hoewel een stuk van het bovendeel der kast op het erf werd ge vonden, schijnen de brutale inbrekers er niet ia geslaagd te zijn haar open te krijgen. Ten minste zij namen de brandkast op een handkar van de heeren De Jong mede, nadat zij, gelijk uit de verbreking van een afsluiting aan de zijde der Markengracht blijkt, tevergeefs naar een schuitje hadden omgezien. In de kast bevond zich 50 gulden aan Engelsch eu 15 galden aan Fransch geld, benevens 40 gulden aan Hollandsch geld en een Keurhessisch lot. De daders zijn niet ge vonden. Door de politie te Utrecht is een bende jeugdige booswichten ontdekt, die er hun werk van maakten om de winkeliers aldaar te bestelen. Des avonds gingen zij op roof uit en slopen de winkels binnen, zoodra niemand daarin was. Twee der aanvoerders zijn in arrest genomen, in het bezit van ontvreemde voorwerpen. De overige worden bewaakt.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1