Z. M. heeft tot burgem. der gem. Noord- dijk benoemd W. A. H. Gelderman, met toeken ning van eervol ontslag als burgem. der gem. Woudriehem: tot burgem. der gem. Bergharen C. Baaraan den scheepsklerk J. P. M. Klup- pell, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zee- diénst'"verleend; aan den kapt. L. P. Maas Gees- tnanus, van het 1ste reg. vesting-art., op zijn verzoek, een eervpl .ontslag, verleend uit den milit. dienst; op zijn "rcWoek,- -airi-den met verlof hier te lande teruggekeerden intendant 2de kl. van het leger iu Ned-Indië A. G. Geloudemans, met in gang van 1 Jan. e. k. eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pen sioen aan den O.-L ambtenaar B. J. Suringa, gewezen controleur 1ste kl. bij het binneul. be stuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstbljjknflnet -verlof bier te lande, op zijn yer- zoek, eervöl ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Heden is een aanvang en zijn reeds goede vorderingen gemaakt met het afbreken van de houten schutting om de Ruïne. Bewoners van de Raamsteeg, Koepoortsgracht en Garenmarkt toonden hunne ingenomenheid hiermede door het uitsteken van vlaggen. Als een zeldzaamheid in den tegen- woordigen tijd, wordt ons medegedeeld dat Maria Van der Wilk heden gedachtenis viert van den dag, waarop zij vódr 25 jaren als dienstbode in betrekking kwam bij de familie Geeraas aan de kosterij van de Oosterkerk, en dat zij die familie gedurende dat tijdvak en tot op dezen dag, onder verschillende omstandigheden, met voorbeeldige trouw en eerlijkheid heeft gediend. Zaterdag-avond omstreeks elf uren viel een beschonken persoon op den Nieuwen Rijn bij de Uiterstegracht in het water, en schrikte daardoor zoo, dat hij in korten tijd nuchter werd en al schreeuwende door drie personen op het droge werd gebracht en naar zijn woning vervoerd. De beide planten van Victoria regia in het bassin van de Victoria-kas in den Leid- schen hortus meldt „Sieboldia" bloeien nog altijd door, ofschoon de tusschenruimten tus- schen de ééne bloem en de andere steeds grooter en de bloemen kleiner worden. Ook blijven ze den tweeden dag bijna geheel wit. De planten bren gen mede nog voortdurend nieuwe bladeren voort, zoodat er, daar thans een aantal andere planten in het bassin boven water geplaatst zijn, gestadig bladeren uitgesneden moeten worden. De nieuwere worden mede niet groot meer, en de rand staat genoegzaam niet meer op. Het grootste blad heeft intusschen nog een doorsnede van 1.S0 Meter. Uit Katwijk wordt ons gemeld: Inde afgeloopeu week werd de haringvisscherij zeer begunstigd door de aankomst van 20 schuiten in 8 dagen, die gezamenlijk aanbrachten 1815 kantjes pekel- en 972,000 stuks steurharing, waarvan de prijzen stijgende waren. Er werd besteed voor volle steurharing ƒ21 a ƒ31, voor ijle ƒ18 a ƒ21 per 1000, volle pekelharing 24 a ƒ27 per ton; sommige schuiten verkregen in 4 reizen ƒ8000 a ƒ10,000, de laagste besomming tot heden. Voor zoover bekend is, heeft geen vaartuig in den sneeuwstorm van 12 dezer schade bekomeu. Men verloor echter 17 netten, teTwijl een jonge ling, die overboord viel, ondanks alle pogingen tot redding is verdronken. De kantvisscherij werd de laatste drie weken door onstuimig weer niet begunstigd. Er werd besomd in de afgeloopen week per schuit ƒ50 a ƒ160; de vischprijzen waren zeer hoog. - Voor de landbouwers is de aardappelenteelt in het zuidduin over het algemeen vrij voordeelig afgeloopenbeschot ruim en quali- teit uitstekend', er werd besteed 4 a ƒ5.25 per hectoliter. Men meldt uit Leeuwarden van 18 dezerDe Groninger trein, die hier 's morgens te halftien aankomt, was heden eenigszins te vroeg. De over den straatweg bij de Schans geplaatste afsluitingshekken waren nog niet gesloten toen de trein moest passeeren, terwijl de wachter eenigs zins verder op het station aan het werk was. Het gevolg was, dat de trein, hoewel niet meer in volle vaart, bij het voorbijrijden de hekken totaal verbrijzelde; de stukkeu werden wijd en zijd ver spreid. Een voorbijganger, die den trein had zien naderen, had gelukkig nog de gelegenheid eenige aankomende personen, onder welke ook een paar kinderen, te waarschuwen. Een rijtuig zou er waarschijulijk minder goed zijn afgekomen. Een ongeval als het bovengemelde is op genoemd punt reeds meer dan eens voorgekomen. Betere voor schriften omtrent de afsluiting en dc bediening der hekken mogen dus volstrekt noodig worden geacht. Uit de gang van een hotel te Amster dam werd Vrijdag-nacht een koffer gestolen met een kostbaren inhoud lorgnetten, brillen en allerlei optische instrumenten. De dader viel met het ontvreemde in handen van de nacnt-politie en werd naar het politiebureau aan de Oudebrug ge bracht. Zaterdag-ochtend is de dief, die vroeger reeds 7 jaren in de gevangenis had doorgebracht, andermaal derwaarts overgebracht. In eeue der zalen van het paleis voor volksvlijt te Amsterdam is een asphaltvloer in bewerking, waarop over een paar weken de eerste skating-rink in de hoofdstad geopend zal worden. Door den heer Boelen, sigarenfabri kant te Kampen, is een stuk grond aldaar aaugekocht, om 50 woningen te bouwen voor ziine werklieden, die tegen een zeer geringen huurprijs aan hen verhuurd zulleu worden. Op eene dezer dagen gehouden ver- kooping te Capelle, iu Noord-Brabant, zijn vier antieke stoelen, voorstellende de vier jaargetijden, voor 650 verkocht. Eenige oogenblikken later werd den kooper vijf honderd gulden winst geboden, waarvoor hij ze echter niet wilde afstaan. De eerste locomobile ten behoeve van stoomploeg en dorschmachine beide, door een land bouwer te Groningen aangekocht, nl. door den heer Gravenmeyer, te Reiderwolderpolder, heeft het zeer lastige inconvenient opgeleverd, dat ze van het station Scheemda, waar ze per spoor was aangebracht, niet verder vervoerd kou worden, vermits het gevaarte te zwaar was om de bestaande brug te Scheemda te passeeren. Na alzoo sinds het voorjaar aan het station te hebben gelogeerd, is de machine Vrijdag eindelijk, per stoomkracht, naar hare bestemmingsplaats vervoerd kunnen wor den. De leverancier uit Herfort (Engeland), de heer Howard, bestuurde zelf de onderneming. Te Sneek is Zaterdag een zuigeling, die aau de borst der moeder sliep, gestikt. Donderdag had te Zutfen het vol gende geval plaatsZekere boer had op de markt eene koe verkocht en bracht die, toevertrouwd aau de handen van een kleinen jongen, naar den nieuwen eigenaar. Door het vallen van een Keul- schen pot schrikt het dier zoo, dat het zich los rukt en half wild den grooten manufactuurwinkel van den heer E. binnenvliegt en daar in de mode- of kleedkamer zijn intocht neemt. Hier richt het onder de zijden artikelen en kleederen eene ge duchte verwoesting aan en wordt van oogenblik tot oogenblik al wilder, zoodat ten laatste niemand den moed heeft zich in de kamer te begeven. Twee uren duurde dat voort, toen eindelijk in den zolder der kamer een opening werd gezaagd, waardoor men een touw liet, de koe een strik om den hals wierp en haar ophaalde. Vervolgens waagde een slagersknecht zich door dezelfde ope ning naar beueden, en sneed do koe de hielpezen door, ten gevolge waarvan zij ineenzakte. Nu had zij hare kracht verlorenmen sleepte haar uit de deerlijk gehavende en bevuilde kamer en bracht haar op straat ter dood. De winkelier eischt 500 schadevergoeding. Kapitein ICühn, de gezagvoerder van de Duitsche stoomboot „Eranconia", is, daar de Britsche erimineele wet hem niet vervolgen kan, voor den Duitscheu rechter betrokken wegens manslag ten gevolge van achteloosheid. Alle bezoekers van de tentoonstel ling te Philadelphia te zamen genomen leveren een getal van 9,789,392 personen op, van welke 8,004,325 entree betaalden. De ontvangsten beliepen 3,813,749 dollars; gemiddeld kwamen 61,568 per sonen daags. K e c b t z a li e n, In de erimineele zitting van het hof te Leeu warden is het arrest uitgesproken tegen J. D. Van Leens, die verleden week terechtstond wegens schaking van een 15-jarig meisje en moedwillige mishaudeling van haar vader. Het bewijs voor de chaking was ter terechtzitting niet wettig aan het hof gebleken, zoodat hij deswege werd vrijge sproken. De mishandeling evenwel achtte het hof wettig eu overtuigend bewezen en wegens dit feit werd besch. veroordeeld tot eene eorrectionneele gevangenisstraf van. 2 maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting,en 8 boete. Voor de arrondissements-rechtbank in Den Haag werd Zaterdag de behandeling voortgezet der zaak van den heer d. B., vervolgd omdat hij eene vals'che aanklacht van oplichting zou hebben gedaan. Het O. M. requireerde schuldigverklaring eu veroordeeling tot eene celstraf van minstens 15 dagen en hoogstens jaar, benevens eene boete van 50 tot ƒ.1500, met ontzegging zijner bur gerschapsrechten voor den tijd van 5 tot 10 jaren. Mr. A. ffm. Jacobson trad als verdediger op. De uitspraak werd op a. s. Zaterdag bepaald. BUI TE NL AN D. Er ankrij li- Voor Besancon is De Merode tot lid van den senaat gekozen met 395 tegen 302 stemmen. De nieuwe porceleinfabriek te Sèvres is den 17den dezer in tegenwoordigheid van den president der republiek en van den minister Waddington ingewijd. De filiancieele commissie der kamer van afgevaardigden was officieel bij die plechtigheid uitgenoodigd, en als zoodanig was ook Gambetta, voorzitter dier commissie, er bij aanwezig. Dnitschland. De officieuze „Polit. Corr." deelt een bericht uit Versailles mede van dezen inhoud„Uit ver trouwbare bronnen wordt gemeld, dat de Duitsche ambassadeur, prins Hohenlohe, niet iu staat is het deelnemen van Duitschland aan de Parijsche wereldtentoonstelling van 1S78 in het vooruitzicht te stellen." Liroot-Ï ïritiinniö. De „Observer" is gemachtigd te verklaren dat het gerucht uit de lucht gegrepen is, als zou den, in strijd met de wet op den arbeid van kinderen, in het arsenaal te Woolwich kinderen aan het werk gezet zijn om te voldoen aan de dringende behoefte aan ammunitie. De vermeer derde aanmaak van patronen is enkel veroorzaakt door de invoering van het Martini-Henry-geweer hij het leger in Èritsch-Indië. Volgens de laatste berichten zijn bij den laatsten typhoon in Bengalen 120,000 menscheu omgekomen. De regeering nam de noodige maat regelen om de bevolking te hulp te komen. Oostenr.- Hong. Monarch ie. Uit Budapest wordt gemeld: Bij de beraadsla ging over de begrooting diende Simonyi, van de uiterste linkerzijde, een gemotiveerde motie in. Daarbij verklaart het Ilongaarsche volk, dat het, van allen lust naar verovering vrij, zich tegen veroveringsplannen beslist verzetten zal. Het is bereid al zijn invloed aan te wenden voor de in voering van hervormingen, die aan alle tot Turkije behoorende volken burgerlijke en godsdienstige vrijheid waarborgen. Het verklaart elke verklei ning, hetzij van Tnrkijes grondgebied hetzij van zijne suzereiniteit, schadelijk te achten voor Hou- garijes belangen. Daarom is de status quo ante bellum wenschelijk voor het spoedig herstel van den vrede. In dezen zin is Hongarije tot alle offers, die gevraagd kunnen worden, bereid. Tisza bestreed de motie, omdat een misstap van het wetgevend lichaam noodlottige gevolgen kan heb ben en niet te herstellen zou zijn. Turlf fj e. Lady Strangford, die in Bulgarije verblijf houdt om den nood aldaar te helpen lenigen, heeft uit Philippopolis tot den lord-mayor van Londen een schrijven gericht, waarin zij een hartverscheurend tafereel ophangt van dë ellende in die door de Turken verwoeste provincie. De meeste dorpen zijn puinhoopen geworden, en tienduizenden vrou wen en kinderen hebben geen andere beschutting tegen de winlerkoude, dan een paar planken boven hun hoofden. Lady Strangford smeekt den lord- major een nieuw beroep te doen op de weldadig heid van 't rijke Engeland.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2