van. oorlog belast met het houden van het toe zicht over de inrichtingen bestemd tot vervaar diging, verwerking en bewaring van buskruit en andere ontplofbare stollen. Zr. Ms., schroefstoomschip „Samarang", tot vertrek naar Indië gereed liggende, werd gisteren geïnspecteerd door den vice-admiraal Brutel de la Rivicre en gevolg. De luit.-ter-zee 1ste kl. H. A. Schippers wordt met den 26sten dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De adviezen van de commissie uit de Staten dezer provincie op de aanvragen der gemeenten Kralingen, Maasdam,. Strijen, Rijnsburg, Brand wijk, Koudekerk, 's-Gravendeel, Heinenoord en Goudriaan, tot tegemoetkoming in de kosten voor liet lager onderwijs, luiden alle gunstig, zoodat zij aan de vergadering heeft, voorgesteld zich met de voorstellen der Gedeputeerden te vereenigen. Z. M. heeft aan den soldaat J. Engel, van het 2de reg. inf., vergund het dragen van de Duit- sche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd. Nieuws. Gisteren had te Amsterdam vanwege de Holl. Maatschappij van landbouw afdeeling Amsterdam de zesde groote paardenmarkt plaats. Het aantal paarden, bij den marktmeester aange geven, bedroeg 260. De bestede prijzen waren hoog en er was veel vraag. Men schrijft aan de „N. R. C t."Voor eenige weken met vreemdelingen eens weder een bezoek brengende aan het monument te Heiligerlee, bevond ik, dat het. terrein aldaar een wildernis geleek. Voor een behoorlijke beplanting is schier nog niets gedaanvoetpad en gangen waren bijna niet te onderkennen, en de toegang op het terrein wordt nog altijd verschaft door een ruwe plank op twee palen rustende, welke de bezoekers met moeite en niet zonder gevaar van zich te bemorsen hebben op te lichten. liet moet voor vreemdelingen al den schijn hebben, dat Nederland wel bij machte is gedenkteekeneu op te richten, maar niet ze te bewaren en onderhouden, gelijk behoort. Een inwoner van Gulpen verleende dezer dagen aan een jongen van 14 jaar, die porselein rondventte, uit medelijden nachtkwartier 's morgens ontwaarde hij dat de knaap vertrokken was en tien gulden had medegenomen. Op de zelfde wijze heeft deze jeugdige, booswicht op ver schillende plaatsen diefstallen gepleegd. Donderdag is uit de rivier de Rotte nabij Crooswijk hel lijk opgehaald van eene be jaarde vrouw, die sedert den vorigen avond werd vermist. Aangaande het gerucht van de ver giftiging eener vrouw met. twee kinderen te Am sterdam meldt men aan het „Handelsblad" dat wel eene vrouw met twee kinderen onder ver schijnselen die aan vergiftiging deden denken, in het binnengasthuis zijn opgenomen, doch aangaande het werkelijk bestaan eener vergiftiging nog niets met zekerheid kan gezegd worden. Gisternacht is te Amsterdam inge- broken in het kantoor der gebr. Goedkoop iu de Haarlemmer Houttuinen. De brandkast, is niet aangeroerd, maar de dieven hebben zich meester gemaakt van negen pond sterling en vijftig gulden. Men schrijft uit Grave: Op het raad- liuis alhier bevindt zich een zilveren keteltje, met hengsel en tuit ongeveer 12 cm. hoog en 20 cm. in doorsnede. Volgens een randschrift is „dit kleynoet bij Maxmiliaen Longkgreef tot Bueren van der ongelovige in Afhriga gewonen en S Desemb. A 1586 der stat Graef gegonen". De schenker schijnt bovendien op een medaillon zijn wapen te hebben laten graveeren. Vorm en versiering van „dit kleynoet" verraden ontegenzeglijk een Moor- sche afkomst, 't Is wellicht veroverd bij den ongelukkigen tocht van Karei V naar Algiers in 1531. Een kunstkooper heeft reeds daarvoor een bod gedaan, dat echter door den gemeenteraad niet hoog genoeg werd geacht, 't Is te hopen, dat, indien „dit kleynoet" zeker ée'nig in ons vaderland verkocht moet worden, 't een plaats moge vinden in een onzer vaderlandsche verzame lingen. Te Meeuwen is Donderdag-namiddag eene vrouw, terwijl zij bezig was waschgoed te spoelen, in de vliet gevallen en eenige oogen- blikken daarna door haar man, die ongerust over haar lang uitblijven was geworden, levenloos ge vonden. Donderdag-ochtend ontstond in den Drouwendermond, gemeente Borger, een felle brand in den stoom-houtzaagmolen toebehoorende aan de firma Landweer en Somer. De brand nam zoo hevig toe, dat binnen betrekkelijk korten tijd niets van den molen meer te zien was. Het ver brande perceel was tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Utrecht van 16 dezer: Twee knapen, die hedenochtend wegens diefstal terechtstonden en tegen wie eene niet geringe straf is geëischt, hebben zich hedenavond schul dig gemaakt aan diefstal door van den bestelwagen van Van Gend en Loos een pakje te ontvreemden. Op heeterdaad door de politie betrapt, is ook ditmaal tegen hen proces-verbaal opgemaakt en zullen zij ter beschikking van de justitie worden gesteld. Hedenavond werd de winkel van J. B. in de Willemstraat alhier bezocht door twee onbekende personen, die het door hen gekochte, ter waarde van 0.50, met een rijksdaalder be taalden. Toen de vrouw hun twee gulden daarvan had teruggegeven, wierp een hunner haar eene hand vol asch in de oogen, waarop beiden met den door hen betaalden rijksdaalder, de terugontvangen 2 gulden en de gekochte waar ijlings den winkel verlieten. Rechtzaken, Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 17 November: J. V., M. v. d. II. en G. G., allen te Leiden, wegens diefstal van brood, ieder 1 m. cell. gev. G. W. H., te Leiden, w. diefstal van een fuik, 1 m. cell, gev.; A. S., te Leiden, w. diefstal van glaasjes, 1 d. gev.J. v. M., te Leiden, w. mishandeling, geldb. van f 8 of 1 d.gev.;H. S., te Nieuwkoop, w. beleediging, geldb. van ƒ25 of 5 d. gev. BUI TE IV E A. IV B. Groot- Britannië. Volgens een te Woolwich ontvangen bevel van den minister van oorlog, moeten in 't vervolg 2 millioen in plaats van millioen patronen per week vervaardigd worden. In alle departementen van het arsenaal heerscht groote bedrijvigheid. Te Devonport is bevel ontvangen tot het gereedmaken der panlserschepen „Cyclop" en „Hydra" tot dadelijken dienst.. Oostenr.- Hong. jMonnrchie. Iu het lagerhuis weigerde gisteren de minister president Tisza, bij beantwoording der interpellatie over de Oostersche quaestie, inlichtingen te geven omtrent de politiek in 't Oostenhet stelsel der regeering had geene wijziging ondergaande regeering wenschte nu geen debat over de Ooster sche aangelegenheden wegens de groote verant woordelijkheid die op haar rust. Tu de redevoering van den czaar komt geen woord voor over Oos tenrijk—Hongarije, dat zich dus niet als bedreigd kan beschouwen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft in de Oostersche quaestie positie ge kozen waarin het zich verder handhaven zalook op de conferentie waarin het toegetreden is. Rusland. Op de spoorweglijuen, welke de steden Warschau, Terespol, Kiew, Brest, Moskou, Tambow, Saratow, Griasi, Zaritzin, Charkoff, Nicolajeff en Koslow onderling verbinden, is het goederenverkeer Don derdag gestaakt. Bij eene Woensdag te St.-Petersburg gehou den revue over de troepen heeft de keizer tot de generaals en andere officieren gezegdMijne heeren laat ons den opperbevelhebber het beste succes toewenschenDe woorden des keizers werden met eenstemmige hoera's begroet. Turkije. Reuter ontvangt uit particuliere bron uit Pera bericht dat heden te Konstantinopel een buitenge wone groote ministerraad gehouden zou worden om tot eene bepaalde beslissing te komen betref fende de quaestie der conferentie en zulks nadat Engeland zijn krachtige eisclien bij de Porte ver nieuwd heelt. Telegrammen. DEN HAAG, 18 November. Uit de. memorie van antwoord op Hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting blijkt dat ter bekoming van een voldoend ontwerp voor een nieuw academiegebouw te Leiden eene prijsvraag zal uitgeschreven worden, waar voor het programma wordt voorbereid en eerlang kan verwacht worden. Art. 150 wordt verhoogd met f 24,000, deels voor eene nieuwe plantenkas in den kruidtuin, deels voor het bouwen van een observatiehuisje bij de Sterrenwacht. Het wetsontwerp tot herziening van het lager onderwijs is bij den Raad van State in behan deling en dat tot wijziging der kieswet wordt in gereedheid gebracht, nadat de provinciale besturen daarover gehoord zijn. Het voornemen bestaat de herziening der militie- en schutterijwetten tegelijk in te dienenover den inhoud is het overleg nog gaande. De Regeering hoopt nog in den loop der zitting omtrent de droogmaking van het zuide lijk deel der Zuiderzee een wetsontwerp in te dienen. LONDEN, 17 November. Tegen morgen is de ministerraad bijeengeroepen. Volgens de „Pali Mall Gazette" zullen Engeland en Frankrijk op de conferentie alleen door speci aal gevolmachtigden vertegenwoordigd worden. PARIJS, 17 November. De beweringen van de „Köln. Zeiting" dat Decazes wapening eischt en dat prefecten rapporten hebben overgelegd die van opgewondenheid der bevolking getuigen, zijn van allen grond ontbloot. N1EUW-YORK, 17 November. De hoofden der republikeinsche partij te Nieuw-Orleans weigeren met de democraten samen te werken tot het con troleeren der uitgebrachte stemmen, omdat het comité van cotrole geen bevoegdheid schijnt te hebben om frauduleuse processen-verbaal omtrent stemmingen af te wijzen. BERLIJN, 17 November. De Poolsche reser ves zijn met strengheid geworven. Te Warschau zijn zij zelfs, naar men zegt, des nachts van hun bed opgelicht en onder geleide naar de gereed staande treinen gebracht. Het geheele Poolsche contingent is voor den dienst opgeroepen en Rus sische garnizoenen zijn te Warschau en in andere groote steden gelegd. PARIJS, 17 November. Volgens „le Temps" heeft de minister van buitenlandsche zaken van den Franschen ambassadeur te Petersburg een telegram ontvangen betreffende een onderhoud, dat hij met keizer Alexander heeft gehad en waarin laatstgenoemde de verzekering gaf, dat hij alles zou aanwenden om den vrede te handhaven. ATHENE, 17 November. De kamer der afge vaardigden heeft een votum van vertrouwen iu het kabinet uitgebracht, met 88 tegen 74 stem men. Tot toebereidselen ter wapening is in be ginsel met algemeene stemmen besloten. Ter markt te leiden aangevoerd. 17 en IS November. Wintertarwe 11 hectoliter f 11.50 a 12.Zomer- tarwe 11 hectol. 9.50 a 10. Winterrogge 15 heet. f 7.00 a 7.50. Zocnerrogge 13 hectol. 6.25 a/fi.'ö. Zomergerst 12 hectol. f 6.25 a 6.75. Chevalier-gerst 12 hectol. 7.25 a f 7.75. Zware Haver 15 hectol. 5.0n a 5.50. Lichte Haver 15 hectol. 6.75 a 4.00. Dui- venboonen 0 hectol. 10.50 a/ll.'iO - Paardenboonen 7 hectol. 0.00 a 9.2-. Ossen stuks a Stieren, 10 stuks f 70.0 a 1G0. Kalfkoeien 30 stuks t 180.no a 250.00. Varekoeien 410 stuks 130.00 a 245.00. Vette koeien 400 stuks f 205.O0 a 385.00. Kalveren (vette) 30 stuks 35.00 a 90. Kalveren magere) II stuks f 7.00 a 16.00. Hamels (magere) stuks —.00 a -.00. Hamels (vette) 8 0 stuks, f :8.00 a 39.00. Varkens (magere) 100 stuks ƒ12.00 a 25.00. Varkens (biggen) 310 stuks 5.00 a5.00 Grasboter 7100 kilogr., 1ste qualit. -j vat/76.0(1 a/80.00. Schei- 2de qualit. vat f 63.00 a 67.00; Grasboter 'ste qual. per kilogr. J.90 a ƒ2.00, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.57s a 1.67. Ter markt aangebracht 860 runderen, 41 kalveren en 842 schapen. i MKKM.otfil!;TKK vajm .Ka.tik.KbiM.ci-i morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 H. 12 u. 4 n. 5 u. 8 u. 51° 45° 40' 433 48 46 WindZaterdag-middag 4 u. W.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2