A0. 1876 Maandag 20 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels l.Ofc. Iedere regel niecr O.i 7^ Grootere letters naar plaatsruimte. 3^* Hïet 1 December begint een nieuw kwartaal van het LEIDSCIE DAGBLAD. Zij «lie zich alsdan op deze Courant wen- schcn te abonnccren, ontvangen «Ie nog tot dien datum verschijnende nummers gratis* S TA S-iJ E itICHT E i\. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, bren- gen ter kenois van de belanghebbenden, dat eerstdaags door Rooi meesters een aanvang zal worden gemaakt met liet schouwen van de vuringen bedoeld bij de arlt. 182 en 187 der algemeeiie Politie-vcrordening van 16 October 1873; wordende de belang hebbenden uilgenoodigd rooimeesters in dc gelegenheid tc stellen om het aau hen opgedragen onderzoek naar behooren te ver richten. En wordt deze ter openbare kennis gebracht door plaatsing in dc Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER., Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 November 1876. LEIDEN, 18 November. Heden is aan de lioogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de lieer W. Meyeringh, geb. te Dedemsvaart, met acade misch proefschrift„Bijdrage tot de keunis van liet Hydroxylamin en zijne verbindingen". Door het Rijk is het huis op de Boommarkt N°. 14 alhier gehuurd, om daarin met den lsten Mei a. s. het kantoor van bewaring der hypothe ken en van liet kadaster te vestigen. Door de commissie van liet gerechtshof zijn lieden in Den TIaag als candidaat-notaris toege laten de heeren: Lambert, van Kralingen, en San- difort, van Leiden. Met het programma thans voor ons van het buitengewoon concert, dat de dames Redeker en Koning en de heer Cramer a. s. Maandag hier ter stede zullen geven, mag niet worden nage laten er de bijzondere aandacht op te vestigen. De verschillende nummers toch, zoowel voor solo als met onderlinge samenwerking, bieden veel sclioons en genotvols aan. Daarbij bezit het drie tal op muzikaal gebied algemeen erkende bekwaam heden. Dat onze stadgenooten nu ook toonen dat zij het eerste optreden van deze artisten in hun midden op hun kunstreis in ons vaderland weten op prijs te stellen en alzoo de verdiensten er van weten te erkennen. De namen der concertgevers hebben in de muzikale wereld een te goeden klank, dan dat onbekendheid thans zou kunnen gelden om de afwezigheid van't publiek te rechtvaardigen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5874 volwas sen personen en van 1218 kinderen. De vijfde aigemeene vergadering der Neder- landsclie Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde zal worden gehouden op Donderdag 14 Dec. a. s., 's voormiddags te lialftwaalf, te 's-Hage. Onder dc punten van beschrijving, 18 in getal, komen o. a. voor de verslagen in zake de weten schappelijke expeditie naar Midden-Sumatraom trent de kosten, die het maken van een stempel voor medailles zou vereischen, en omtrent de meest geschikte wijze, hoe de sterfdag van Linnaeus op 10 Januari 1878 zou kunnen worden herdacht. In de laatst gehouden aigemeene vergadering werd eene commissie benoemd tot onderzoek van de mogelijkheid, om vanwege de Maatschappij een tuinbouwkundige toe te voegen aan de door het aardrijkskundig genootschap uit te zenden weten schappelijke expeditie naar de Boven-Djambi en de Korintji-vallei, ten einde deze onderneming tevens dienstbaar te maken tot verheffing van onzen vaderlandschen tuinbouw. Deze commissie, bestaande uit de heeren dr. G. F. Westerman, dr. J. E. De Vrij, J. Van Stolk en II. Witte, benevens den voorzitter en den algemeenen secretaris-penningmeester der Maatschappij, de heeren J. H. Krelage en H. C. Zwart, kwam tot liet. besluit, dat liet mogelijk zou zijn het beoogde doel te hereiken, waarvoor zij deugdelijke gronden meende te hebben, terwijl de president van het aardrijkskundig genootschap als zijn persoonlijke meening te kennen gaf, dat de bezwaren niet onoverkomelijk zouden zijn. Een som van f 5000 wordt er voor noodig geacht en voor deze som stelt het hoofdbestuur thans voor een fonds te stichten door Nederlanders bijeen te brengen, door uitgifte van 50 rentelooze aandeelen van ƒ100. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden inschrij ving naar de levering van haver, ten dienste der gemeentereiniging, zijn ingekomen de volgende biljettenC. G. Van Dixlioorn, te Bergen-op-Zootn, voor f 11.38; J. Hoogewinkel, te Gorcura, voor f 11.48; G, Van Cazant, te Leiden, voor 12.50. Alles per 100 kilogram. -Het stoomschip „Friesland" is den Oden dezer van Rotterdam te Batavia gearriveerd; de „Celebes" is 5 dezer van Batavia naar Nederland vertrokken en zal Marseille aandoende „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is 17 (niet 15) dezer des morgens van Southampton vertrokkende „Stad Amsterdam" is 9 dezer van Nieuwediep te Batavia aangekomen; de „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, is 16 dezer Malta gepasseerd; de „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, heeft den 17den dezer van Napels de reis voorgezet. Te Delft zijn voor het middelbaar onderwijs geëxamineerd 3 voor landbouwkunde, van welke werden toegelaten de heeren L. Broekema, van Pieterbureu, en F. J. Van Pesch, van Zwolle. Uit Breda verneemt men dat bij het depar tement van oorlog het voornemen bestaat om aldaar 56 nieuwe woningen te bouwen voor ge huwde militairen, ter vervanging van de thans bewoonde, die, als bouwvallig, ongeschikt zijn verklaard. Indien die woningen door particuliere krachten zouden kunnen gebouwd worden, zou het genoemde departement deze ook voor den tijd van tien jaren in huur willen nemen. Ook zal binnenkort eene aanzienlijke verbouwing van de Hoofd- of Kloosterkazerne plaats vinden, waardoor dit gebouw meer aan zijne bestemming zal beant woorden om een geschikt verblijf voor den mili tair te zijn. Uit de memorie van antwoord over de begrooting van buitenlandsche zaken blijkt, dat de herstelling der diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela in eene niet verwijderde toekomst kan worden tegemoet gezien en dat vooral de onderhandelingen zullen bedoelen om de rust en handelsbelangen in West-Indië en Venezuela te verzekeren. De havens van Vela de Coro en Mara- caibo zijn nog niet voor den handel geopend, maar de haven- quaestie heeft opgehouden eene internationale moeielijkheid te zijn. Een ontwerp-besluit is in bewerking om de onschadelijke doorvaart van vergiftige stollen door Nederland te verzekeren en te voorkomen, dat die stollen in de nabijheid onzer knst in zee worden geworpen. Nederland en Luxemburg zijn het eens geworden om de verschilpunten over de verevening der schuldvorderingen aan een internationale arbi trage te onderwerpen en daarin te berusten. Uit de memorie van antwoord over de wet op de middelen blijkt, dat de nieuwe zegelwet spoedig aangeboden zal worden en eene herzie ning van het personeel en het patent wellicht nog in den loop der zitting tegemoet, kan worden ge zien. De afschaffing van den suikeraccijns is niet raadzaam. Belanghebbenden wenseheu die ook niet, tenzij er zekerheid besta tot afschaffing der uit- voerpremiën in Frankrijk. Naar het „Vaderland" verneemt is gisteren in de vergadering der synodale commissie, naar aanleiding van een adres van het. provinciaal kerk bestuur van Noord-Brabant over de al of niet- wettigheid en verbindbaarheid van het dezer dagen zoo dikwijls besproken art. 39 van het reglement godsdienstonderwijs, met eenparige stemmen ver- verklaard, dat gezegd art, wettig en dus verplich tend is te beschouwen. Voorts verneemt het blad, dat reeds ongeveer honderd adressen van predi kanten, kerkeraden en gemeenteleden tegen de voorgenomen toepassing van liet bewuste art. 39 bij de synodale commissie zijn ingekomen, behel zende liet verzoek om of een buitengewone synode bijeen te roepen, of waarbij de tusschenkomst der synodale commissie wordt gevraagd om middelen te beramen om aan den gerezen strijd een goed einde te maken. De minister van biunenlandsche zaken heeft bericht, geen aanleiding te vinden om voor rijks rekening de nieuwe buitenhaven, die te Zoutkamp noodzakelijk is, te laten maken. Als de provincie de zaak op zich neemt, zou de minister het toe kennen van rijks-subsidie alleszins bevorderen. De eilanden St.-Martin, St.-Eustatius en Saba zijn den 12den September jl. door een or kaan bezocht geworden. Volgens bij den gouver neur van Curasao ontvangen mededeelingen van de verschillende gezagvoerders, had men geen verlies van menschenlevens te betreuren. Op St.- Martin zijn in de hoofdplaats verscheiden kleine huisjes omgewaaid en hebben schier alle woningen schade bekomen. In de buitendistricten zijn 144 stroohuisjes geheel vernield, 116 zwaar bescha digd en is de methodisten-kapel in Colebaai geheel verwoest. In het fort Amslerdam zijn de vlaggestok en lichttoestel weggewaaid en heb ben meest alle gouvernements-gebouwen belang rijke schade geleden, terwijl al de wegen in zeer slechten toestand zijn geraakt. Eene groote hoe veelheid zout, die voor inzameling gereed was, is voor de Maatschappij van zoutwinning verloren gegaan. Een Amerikaansche schoener, een Engel- sche schoenerbrik en verscheiden kleine vaartuigen zijn vermoedelijk verongelukt. In het Fransche ge deelte van het eiland is de schade niet minder groot. St.-Eustatius heeft de minste schade geleden. Een paar bouwvallige huizen en eenige stroohuisjes zijn ingestort en eenige omheiningen omgeworpen. Op Saba zijn 26 stroohuisjes vernield en heeft de te veld staande oogst van aardvruchten zeer veel geleden. Op den 25sten September jl. werden ook de eilanden Curacao, Bonaire en Aruba door een storm bezocht, die op Bonaire maar vooral op Aruba veel nadeel, hoofdzakelijk aan de arme volksklasse, heeft veroorzaakt. De landseigendoru- men hebben op al de eilanden meer of minder geleden. Ofschoon op Curasao geene aanmerkelijke schade is aangericht, veroorzaakten de liooge zee en de sterke branding, dat de boei aan den havenmond door het breken van de kettingen los raakte en iu zeer beschadigden staat op het strand geworpen werd. Ten einde de hulpbehoevenden zooveel mogelijk tegemoet te komen, is door den gouverneur eene commissie benoemd om op Curasao liefdegaven in te zamelen. De kapitein der artillerie J. W. Bergansius, thans in garnizoen te Delft, is door den minister

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1