Zeitung" zijn Hongkong, Laboean, de Bermuda eilanden en Jamaica thans definitief in het inter nationaal postverdrag opgenomen. Aan het ministerie van buitenl. zaken is heden aanbesteed het leveren van ijzeren perron overdekkingen en luifels voor de stations van den spoorweg van Soerabaia naar Pasoeroean en Ma- lang, henevens van de ijzeren kapspanten enz. voor de werkplaats voor dien spoorweg te Soera baia. Van de acht ingekomen biljetten was het minste dat van de heeren L. J. Enthoven en Co. te 's-Gravenhage, voor 35,297. Z. M. heeft met ingang van 1 Dec. be noemd tot griffier bij het kantong. te 's-Graven- deel, J. Visser, cand.-notaris aldaar; tot staats raad in buitengew. dienst benoemd N. Trakranen, president der Neder). Handelmaatschappijaan den luit.-ter-zee 2de kl. L. Kamphuis Suermondt, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; na afgelegd examen benoemd tot sur numerair bij de posterijenW. J. P. Kroef, van GorcumI. G. Van Nauta Lemke, van Amster dam E. T. J. P. Neomagus en B. J. B. Basch, van Breda; B. G. Graadt van Boggen, van Am sterdam; M. Zandee, van Goes; I. Woltersom, van AssenH. Tjebbes, van Oldenzaalbenoemd tot commies der posterijen van de 1ste kl., C. M. Hennequin en A. Bijser; tot commies der posterijen van de 2de kl. H. A. Monhemius, W. P. G. L. Koppen, P. D. Cöster, jhr. A. A. J. Bowier, P. F. Freudenberg, P. Keg Cz., E. A. W. Camp en G. Koppenbij de cavalerie be noemd tot lsten luit., den 2den luit. B. W. A. A. baron Van Dedem, van het wapen, gedet. bij bet leger in Ned.-Indië; bij het 3de reg. huza ren, tot lsten luit., den 2den luit. W. B. Slot boom, van het corps; bij het 4de reg. huzaren, tot ritmeester 2de kl., den lsten luit. J. P. Wijnstroom, van het 1ste reg. huzarentot lsten luit., den 2den luit. jhr. C. E. A. Boëll, van het corps. Gemengd Nieuws. Uit Bijnsburg wordt gemeld, dat ter- wijl de stand der late bloemkool al reeds dadelijk veel te wenscben overliet, de oogst daarvan thans evenals verleden jaar door de strenge vorst bijna geheel is mislukt. De schade hierdoor veroorzaakt is groot; enkele landbouwers spreken van meer dan ƒ1000 per hoofd. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft heden A. M. P., onderbaas bij den bouw van de B.-K. kerk in de Parkstraat, door wiens achteloosheid den 20sten Juli jl. een brugsteiger brak en vijf werklieden min of meer ernstig zijn verwond, eene boete van 50 of subs, gevange nisstraf van 5 dagen opgelegd. Maandag bezocht iemand uit Sloten een koffiehuis op het Bembrandtsplein te Amster dam. Om eene partij biljart te spelen trok hij zijn overjas uit, hing dien op, speelde, deed den jas weer aan en miste zijn portefeuille, waarin ƒ150 aan papier. Van den dief is geen spoor ontdekt. Dinsdag-avond omstreeks halfzes zijn de stoombooten „Johan De Witt", komende van Botterdam, en „Telegraaf", komende van Antwerpen, op de hoogte van Kralingen met elkander in aanvaring geweest en wel met zulk eene kracht, dat de voorsteven van de „De Witt" ruim 3 meter diep in de voorkajuit van de „Tele graaf", even boven de raderkast, drong, tot grooten schrik van de vier passagiers, die zich in die kajuit bevonden, doch welke gelukkig ongedeerd zijn ge bleven. Door den schok werden ook op de „Johan de Witt" al de passagiers door elkander geworpen de tafels met al hetgeen er op stond, de kaehel, alles ging het onderstboven, terwijl in de hof meestershut de koppen, glazen en flesschen in een hoop scherven waren veranderd. Persoonlijke ongelukken hebben ook hier niet plaats gehad. De twee booten zaten zoo vast in elkander, dat er zonder buitengewone hulpmiddelen niet aan te denkeu viel ze van elkander te bevrijden. De „Johan de Witt", met volle kracht achteruit- stoomende, nam dan ook de geënterde „Telegraaf" mede naar een minder diep punt aan de overzijde der rivier, waar beide zoo goed mogelijk werden vastgemaakt, terwijl de passagiers later wérden overgenomen door de Moerdijksche book en naar Dordrecht vervoerd. Gistermorgen waren de beide booten van elkander bevrijd, maar de „Telegraaf' is toen gezonken, terwijl de „Johan de Witt", die betrekkelijk weinig schade had bekomen, zoo goed mogelijk werd voorzien om de reis naar Dor drecht voort te zetten. Zekere A. Kuyl, oud 57 jaren, sedert eenigen tijd te Oudheusden woonachtig, was Zon dag-avond in beschonken toestand thuis gekomen en daarop door zijne vrouw naar de aan den weg gelegen slaapkamer hunner woning geleid. Nadat hij daar eenigen tijd had vertoefd, schijnt hem de lust om nog meer te gaan drinken weder te hebben bekropen. Door uit een raam te klimmen kwam hij op den weg en is waarschijnlijk door de gladheid, veroorzaakt door den gevallen ijs- regen, op den grond gevallen, alwaar hij na eeni gen tijd door voorbijgangers geheel verstijfd werd gevonden. Daarop in zijne woning terugge bracht, bleek het dat hij een lijk was. Dinsdag-avond is de personentrein, die te 9.45 van Utrecht te Hilversum aankomt, op een voor het perron stilstaanden goederentrein geloopen, hoogstwaarschijnlijk door misstelling van een wissel. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De schroefstoomboot, varende tus- schen Assen en Zwolle, die den 13den dezer, wegens het ijs op de Drentsche hoofdvaart, de reis niet kon voortzetten en weder aan wal kwam, is den volgenden ochtend vertrokken. De beurt schepen en barges op Groningen zijn den 14den niet naar gemelde stad vertrokken, wegens het ijs op het Noord-Willemskanaal. De postkarren kwamen te Assen te laat aan, een gevolg van de sneeuw, die op sommige plaatsen opgehoopt ligt. Dezer dagen maakte een jonge dame in den laatsten sneltrein van Keulen naar Frank fort eene vreeselijke reis. Zij was met een onbekenden heer de eenige passagier in een coupé van de tweede klasse. Even voorbij het laatste station waar de sneltrein stilhield, begon haar medereiziger ver schrikkelijk te kermen en te steunen. In haar angst sloeg zij de glazen van de portieren stuk en riep om hulp, doch hare stem werd niet gehoord. Eindelijk, even vóór men Frankfort bereikte, hield de reiziger zich stil. Daar aangekomen bleek de man overleden te zijn. Men vond 9000 mark bij hemwaarschijnlijk was hij een koopman, die op de Frankforter mis inkoopen wilde doen. De jonge dame was zoo overspannen geraakt, dat men een oogenblik ook voor haar leven vreesde. De bekende kapitein Boy ton heeft met zijn toestel zich te Turin te water begeven, om over de Po naar Venetië te zwemmen. Toen hij te Castel Nuovo was gekomen, werd hij door eenige geneesheeren bezocht en deze vonden hem door bloedverlies zoo verzwakt en koortsachtig, dat zij hem aanraadden den zwemtocht te staken. Boyton was 33 uren aanhoudend in het water geweest. Bij Parijs zijn uit de Seine opgevischt drie zakken, inhoudende het in stukken gesneden lijk van eene vrouw. Duizenden hebben de „Morgue" bezocht om te trachten het lijk te herkennen. Tot nogtoe is men daarin niet geslaagd. De laatste berichten uit Nieuw-York behelzen bijzonderheden omtrent den geduchten orkaan, waardoor Centraal-Amerika den 3den en 4den October werd geteisterd. De stad Manaqua, in Nicaragua, werd overstroomd en omstreeks 400 huizen waaiden om. De inwoners vluchtten op de daken om het wassende water te ontkomenvelen vielen naar beneden en kwamen ellendig om. De aan gerichte schade werd op twee millioen dollars ge schat. Van de stad Blewfield, aan de Mosquitokust, in denzelfden staat, werden omstreeks 300 huizen door den storm vernield. Deze voer ook over het Nicaragua-meer, ontzaglijke schade aanrichtende. Een aan de werf van Granada liggend stoomschip werd vernield. Het verlies aan den koffie-oogst werd op 3 millioen dollars geraamd, omstreeks twintig personen kwamen om het leven en het geheele om liggende district werd overstroomd. Uit Stockholm wordt onder dagtee- kening van 8 dezer gemeld, dat sedert Maandag in het gansche land een geduchte sneeuwstorm heerschte. De hevigheid van den storm en de ver bazende massa gevallen sneeuw hadden de spoor- wegdirectiën genoodzaakt den dienst te staken. Bij Kalmar zijn des Maandags niet minder dan 20 schepen gestrand. De Fransche tooneelschij ver Edouard Plouvier, ook hier te lande hekend als auteur van „le Mangeur de fer" (Ijzervreter) is in 55-jarigen ouderdom overleden. Hij was zijne loopbaan begon nen als schoenmakersleerling. Bechtzaken, Een jongmensch, bediende bij een houder van een huis van koop met recht van wederinkoop te Amsterdam, nam tusschenbeide gekochte (eigenlijk beleende) voorwerpen weg en liet die dan door een ander persoon weer inbrengen, welke hem, na aftrek van ƒ0.30 en een boterham of iets anders, het voor het voorwerp verkregen geld ter hand stelde. Het was dikwijls gebeurd, dat de jonkman de door hem gestolen voorwerpen zelf in beleening nam en den inbrenger betaalde. Een gouden horloge met ketting had hij zesmaal ge stolen, en even zoovele malen door den door hem uitgekozen persoon doen beleenen. De diefstal was ontdekt omdat, toen zijn patroon hem 's avonds wegens zijne late thuiskomst en zeer ongeregelde levenswijze den dienst had opgezegd, hij er op stond, nog een portemonnaie en horloge, welke hem toebehoorden, te moeten hebben, welke voorwer pen uit een beleende broek te voorschijn kwamen. 2'/j jaar was de bekl. bij den patroon, dien hij nu bestolen had, werkzaam geweest daarvan had hij 2 jaar zeer goed opgepast, doch het laatste half jaar was hij op den verkeerden weg geraakt.. Dinsdag heeft de arrond.-rechtbank hem tot een celstraf voor den tijd van 18 maanden veroordeeld. De werkman, die 'bij den jongsten brand in de Pieter Corneliszoon Hooftstraat te veel had gedronken van geredden wijn en in dronkenschap zich eenige stukjes kindergoed toeëigende, is, met toepassing van verzachtende omstandigheden, door dezelfde rechtbank veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van een maand. Dezer dagen stond voor de rechtbank te Arn hem terecht zeker S. Smit, uit Harderwijk, be klaagd van als burger de desertie van een mili tair te hebben begunstigd. Een Belgische soldaat bij het koloniaal werfdepot verklaarde als getuige dat hij op zekeren dag in de Kerkstraat te Har derwijk was ingeroepen door eene vrouw, die som tijds als cantinière den troep op een militaire wandeling vergezelde. Binnengekomen vond hij die vrouw en den beklaagde, die hem tegen be hoorlijke betaling hier en wijn gaven en hem voorts vroegen, of hij niet wilde deserteeren, in welk geval zij hem wel burgerkleeren zouden be zorgen. Hij liet zich overhalen en betaalde voor de vermomming vooraf ƒ12. Den volgenden avond begaf hij zich weder naar het huis, ontving daar eerst nog eenigen drank en ging toen met den bekl. en de vrouw, die onder hunne kleederen de voor hem bestemde kleeding verborgen hadden, de deur uit. Zij brachten hem een eind buiten Harder wijk in een boscbje verkleedde hij zich en werd na door zijne beide gidsen op den weg naar Putten gebracht, nadat eerst de bekl. nog uit zijn mili taire broek zijn portemonnaie met ƒ13 en een gouden ring genomen en zich toegeëigend had. Intusscheu werd hij den volgenden nacht reeds te Putten als deserteur gearresteerd door de politie, welke per telegram uit Harderwijk had vernomen, dat er vermoedelijk een deserteur in aantocht was. Hoe de bekl. aan de burgerkleeren was gekomen, verklaarden de koopman Bilderbeek en zijne vrouw. Den dag vóór de desertie had hij nl. bij dezen een jas, broek en vest voor 2.50 gekocht, welke hij zeide noodig te hebben, omdat hij een lading aardappelen te Arnhem of te Amsterdam ter markt wilde brengen en dan geen goede kleederen wilde dragen. Deze heide getuigen, zoowel als de deserteur, herkenden de ter terechtzitting als overtuigings stukken aanwezige kleederen voor dezelfde, waar van zij bij hunne opgaven hadden gesproken. De bekl. ontkende zijne schuld; den deserteur kende hij niethij had hem dus niet tot desertie aangezet en hem geene kleederen gegeven; bij Bilderbeek bad hij wel kleederen gekocht, maar deze had hij weder gegeven aan een hem onbe kenden man op het kerkhof te Harderwijk, die ze noodig had. De hem ter terechtzitting vertoonde kleederen waren dan ook niet dezelfde. Intusscheu verklaarden de echtelieden Bilderbeek nog, dat

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2