LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5144. Vrijdag A0. 1876. 17 November. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE JiTIENi Van 16 regela1.05. Iedere regel meer0.17». Grootcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van PETRUS YREEM, om vergun ning voor het oprichting van eene Spektlayenj en Rookerij in het pand in de Diefsteeg N°. 1 alhier: Gelet op de artt. 0 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 30sten November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 November 1876. LEIDEN, 16 November. Door de Maatschappij voor Toonkunst werd gisteravond in de Stadszaal het eerste gewone concert gegeven. Het schoone programma werd op even schoone wijze uitgevoerd. Mej. Gripekoven deed zich meer dan een vorige maal als alt-zangeres van bijzonder gunstige zijde kennen en gaf be wijzen dat zij ook wat hare voordracht betreft belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Zij mocht voor de uitvoering der aria uit de „Samsou" eu de liederen van Brahms, Rubinstein en Ililler, vooral voor wat de laatste voordracht betreft, de dankbaarheid van het uitgelezen publiek, dat thans iu grooter getale dan bij het vorige buiten gewone concert was opgekomen, ondervinden. Niet minder was dit tevens het geval met den heer Vreeswijk, die met zijn beide schoone voordrach ten op de viool het auditorium wist tc boeien. Het orkest der Maatschappij, op een paai uitzonderin gen na thans geheel uit Leidsche krachten bestaande, kweet zich dapper van zijn taak. In de symphonic van Haydn vooral muntte het uit door de dege lijke samenwerking en vervulden de eerste violen hunne partij verdienstelijk. Ongetwijfeld zal dit concert bij allen die het bijwoonden een aange- namen indruk achterlaten en belooft 't onder lei ding van den heer Wetrens, ook voor de volgende uitvoeringen veel goeds. Tot notaris binnen het arrondissement Leiden, ter staudplaats de gemeente Voorschoten, is be noemd de heer D. K. J. Schoor, candidaat-notaris te Amsterdam. Directeuren van Teyier's stichting en de leden van Teyier's godgeleerd genootschap hebben den lOden dezer uitspraak gedaan over vier ver handelingen, die hun ter beantwoording van de in 1874 uitgeschreven prijsvragen waren toege zonden. Twee daarvan betroffen het onderwerp „Geschiedenis en beoordeeling van den stelregel de vrije kerk in den vrijen staat." De eene, een oppervlakkig vertoog over een klein onderdeel van de vraag, kon volstrekt niet in aanmerking ko men; in de tweede, in 't Fransch, eene welge stelde populaire beschouwing over Cavour's stel regel en de toepassing daarvan in Roomsch-Katho- lieke landen, was het onderwerp niet breed genoeg opgevat. De twee andere verhandelingen strekken tot beantwoording van de vraag: „Wat leert de volkenkunde op haar tegenwoordig standpunt aan gaande 's menschen godsdienstigen aanleg?" De eerste leverde de meest doorslaande bewijzen van des schrijvers onbevoegdheid, van gemis aan we tenschappelijke methode en van diepe onkunde; in de tweede, in het Duitsch, was de vraag zoo volledig beantwoord, dat men besloot den schrijver te bekronen, die bleek te zijn de heer Julius Hap- pel, predikant bij de gereformeerde gemeente te Bützow, in Mecklenburg-Schwerin. Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteldMet het oog op de historische en archaeologische onder zoekingen van den laatsten tijd vraagt het genoot schap „eene geschiedenis van de christeJijke ge meente te Rome, van haar ontstaan tot omstreeks het midden der derde eeuw". Tevens herhaalt het genootschap de reeds voor het jaar 1875 uitge schreven vraag, waarop geen antwoord ingekomen is„Eene geschiedenis van de christelijke zeden leer gedurende het tijdvak des Nieuwen Testa ments". De tijd der inzending vau de antwoorden wordt gesteld vóór of op den eersten Januari 1878. Gisteren zijn in Den Haag voor het middel baar onderwijs toegelaten de heereuE. A. R. Beekman, van Gorcum, voor Duitsche taal- en letterkunde; L. Bouman Jz., van lloorn; II. J. Snijder, van Amsterdam; en J. W. Weevers, van Rotterdam, voor boekhouden. Afgewezen werden: 1 candidaat voor Nederl. taal- en letterkunde en 1 voor Fransche taal- en letterkunde. Bij de academie „Minerva" te Groningen zijn den 14deu dezer voor het eerst ook twee jongejuffrouwen wegens uitstekende vorderingen in de teekenkunst bekroond, nl. mej. Post, met de kleine koninklijke, en mej. Adriani (van Zuid- broek) met de academische medaille. Uit een staat van den uilslag van het na- jaars-examen 1. o. van 1876 in de verschillende pro vinciën, blijkt dat er van de 1833 candidaten, die zich voor eenig examen hadden aangemeld, 1726 het hebben afgelegd; aan 977 zijn akten toege wezen, aan 735 deze geweigerd. Enkelen hebben zich onder het examen teruggetrokken; vandaar een verschil van het cijfer der afgelegde examens met dat der geslaagden en afgewezenen. Sommigen, die onder de rubriek huisonderwijzers en huis- onderwijzeressen voorkomen, deden slechts voor een, anderen voor meer vakken examen. Het aan tal hulponderwijzers is in 1876 met 363 toege nomen. Evenwel acht men dit getal nog niet in evenredigheid met de vermeerderde behoefte aan onderwijzers. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. L. Visser, van Amersfoort. Door den Amsterdamschen gemeenteraad is gisteren o. a. besloten tot het verleenen van eer vol ontslag aan den heer J. Braet v. Ueberfeldt als leeraar in het teekenen aan de hoogere bur gerschool voor meisjes. De voordracht van B. en Ws. tot het geven van namen aan eeuige nieuw aangelegde wegen eu straten is aangenomenzoo dat de namen Pancras, Boerhaave, Swammerdam en Leeuwenhoek zijn vastgesteld. Aan de rege- lings-comraissie der in 1877 te houden tentoon stelling van kunst, toegepast op nijverheid, is voor die tentoonstelling een subsidie van 2000 toe gekend, benevens 1500 voor uitloving van prij zen en premiën voor de beantwoording van prijs vragen. Een voorstel betreffende het aanleggen eener kade aan de Nieuwe Vaart is uitgesteld. Aau het einde der zitting werd door het raadslid Feith eene interpellatie tot het dagelijksch be stuur gericht betreflende het gegeven verlof aan den hoofdonderwijzer der kostelooze school no. 17, tot het laten zingen van leerlingen dier school op den stads-schouwburg. Uit het door den wet houder voor het onderwijs gegeven antwoord is gebleken, dat B. en Ws. geen bezwaar hebben gezien om het verzoek van den hoofdonderwijzer in te willigen, om in dit bijzonder geval, bij ge- I legenheid van de opening van het Noordzee-kanaal, 1 waarmede de opvoering in den schouwburg in verband stond, toe te staan eenige kinderen een I paar coupletten te laten zingen, hetgeen niet op het tooneel zelf, maar achter de schermen plaats had. De Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der pharmacie heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend ter zake van liet pharmaceutisch onderwijs aan de hoogescholen. Zij brengt tevens een ontwerp voor pharmaceutisch onderwijs onder de aandacht des ministers. Art. 42 der wet op het hooger onderwijs bepaalt, dat bij de faculteit der wis- en natuurkuude onderwijs zal worden gegeven, onderl. in de artsenijbereidknnde. Tot dit onder wijs nu belmoren liaars inziensI. pharmaceutische botanie, pharmacognosie, microscopie. II. pharma ceutische chemie. III. galenische pharmacie, phar maceutische techniek, recepteerkunde, en tot de hiervoor noodzakelijke hulpmiddelena. een phar- macognotisch kabinet met herbarium van medici nale planten en annexe werkplaats voor miscros- copie, verbonden aan den hortus botauicusb. een pharmaceutisch laboratorium, ingericht met de nieuwste hulpmiddelen ook ter bereiding der galenische praeparaten, benevens annexe model apotheek. De onder II aangegeven afdeeling om vat voorzeker het voor de pharmaceuten meest belangrijke deel van het onderwijs. Bij deze moet de verkregen en op ruime schaal voortgezette studie der algemeene scheikunde iu pharmaceu tische, toxicologische, pathologische en hygiënische richting toegepast worden, en zal dit goed kunnen, geschieden, dan is het onder b. genoemde phar maceutische laboratorium onmisbaar. Het onder III genoemde onderricht moet, als een onderdeel der pharmacie, voor de practische vorming der jongelieden van overwegend belang geacht worden. Dr. J. Van Leeuwen is benoemd tot derden praeceptor aan het stedelijk gymnasium te Amster dam, en aan dr. Van Hennekeler tijdelijk opge dragen het onderwijs in de natuurkunde aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus aldaar. Het stoomschip „Java", van Batavia naar Nieuwediep, is 14 dezer te Gibraltar aangekomen en heeft des namiddags de reis voortgezetde „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, is 14 dezer des ochtends te Port Said aange komen. De prov. staten van Utrecht hebben ƒ40,000 toegestaan als subsidie voor de droogmaking der Tienhoven-Maarseveeusche plassen De postadministratie van het Duitsche rijk maakt in den „Reichs-Anzeiger" bekend, dat, te beginnen met 15 November, voor de postwissels naar Nederland de Nederlandsche gulden wordt berekend op 1 mark 71 penningen. Voor de commissie uit het gerechtshof te Leeuwarden hebben Dinsdag 4 adspiranten aau het examen voor het notaris-ambt deelgenomen, en is aan den heer W. Westra, te Kollum, het getuigschrift van bekwaamheid uitgereikt. Volgens het aangeboden wetsontwerp tot definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor het dienstjaar 1877 beloopeu de uitgaven ƒ517,301.68, de middelen ƒ400,501, dus de bijdrage uit 's rijks schatkist ƒ116,800.68. Het totaal der uitgaven door deu gouverneur, na verkregen goedkeuring van deu kolonialen raad, bij verordening van 6 Juli 1876 voorloopig vastgesteld, bedraagt 516,585.76, terwijl de middelen aldaar eveneens werden geraamd op ƒ400,501. De consul-generaal der Nederlanden te Londen heeft tot vice-consul der Nederlanden te Aberdeen benoemd Paul Ludwig aldaar. Volgens een bericht uit Bern aan de „Weser

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1