dok aldaar, belast met de dagelijkscke leiding der zaken. Gemengd IVieti-ws. Gisteravond omstreeks kalfacht bad op de Oude Vest de schipper van een beurtschip bet ongeluk door mis te stappen in het water te vallen, en zou zeker verdronken zijn, als niet zijn broeder er bij was gesprongen en hem bij de baren boven water gehouden had. Door hulp van eenige andere personen werd de drenkeling op het droge gebracht. Uit Noordwijk wordt van 14 dezer gemeld: De schroefstoomboot „Stella", kapt. Van "Wijk, komende van de Middellandsche Zee, geladen met krenten, raakte hedenmorgen te 5 uren door het mistige weder in de nabijheid van deze plaats aan den grond. Men ontdekte haar eerst te 10 uren en verleende hulp met de reddingboot, zoo dat zij te 12 uren weder vlot raakte. De boot bad goederen gelost te Vlissingen en was op weg naar de haven van IJmuiden. Ook gisteren nog ondervond de spoor- wegdienst in het Noorden vertraging. Zoo meldt men uit Deventer, dat de trein die daar des ochtends te 10 u. 25 m. moest aankomen, te balftwee nog niet was gearriveerd. De trein uit Groningen, die Maandag-namiddag te 5.50 te Zwolle moest aankomen, arriveerde eerst 's nachts te balftwee. Men meldt uit Zwolle van 14 dezer: Daar het water sedert gisteren 23 centimeter op den IJsel is gewassen, zijn de in den Ketel aan den grond geraakte stoombooten vlot gekomen de raderboot „Stad Amsterdam" is naar Amster dam gestoomd, om van daar den dienst weder te hervatten, terwijl de „Stad Zwolle" hedenochtend hier aankwam en te 11 uren weder vertrok naar Amsterdam. Twee schroefstoombooten van de firma Meeter en Co., die gistermiddag te 1 uur van Hoorn met eene lading vee vertrokken, zijn gister avond in den Ketel aan den grond geraakt. Heden morgen heeft men lichterschepen van hier derwaarts gezonden om het vee te lossen. Zondag-ochtend te zes uren brak te Enkhuizen ten huize van den slachter B. een brand uit, die spoedig zeer in hevigheid toenam. Hoewel de spuiten tamelijk laat water gaven, werkte de brandweer ilink en mocht het aan hare ijverige pogingen gelukken het vuur tot één perceel te beperken. Men wil, dat het omvallen van een pe- troleum-lauip de oorzaak is. Van huis en inboedel (beide waren verzekerd) is nagenoeg niets gered. Betreffende de wederwaardigheden, Zondag door de spoortreinen ondervonden, meldt de „Held. en Nd. Ct."Niet het minst werd zeker de guurheid des weders waargenomen door de reizigers en beambten van de treinen, die hier (Den Helder), des avonds te 7 u. 37 m. en te 10 u. 58 m. verwacht werden, maar eerst respectievelijk 's nachts te 2 uren en 's morgens te 7 uren arriveerden. Met groote moeite en in spanning werden deze reizen ten einde gebracht. Naar men ons verzekert, werden o. a. over het traject van Schagen naar hier niet minder dan vier uren besteed. Telegraafpalen waren over den weg geslingerd, de seinlichten waren niet zichtbaar of uitgedoofd en door den gevallen regen kon men niet dan met dc grootste behoedzaam heid den weg passeeren. Met een aantal flambou wen moest men gedurende een deel van den tocht een achteraankomenden trein waarschuwen om op een afstand te blijven. Tot overmaat van ramp waren bij aankomst enkele portieren zoo bevroren, dat men gereedschappen moest nemen om ze open te krijgen. De lichten in de waggons waren hier en daar reeds geruimen tijd uit, terwijl er ook passagiers waren, die in hun coupe grooten aan voer hadden van versche lucht, daar de ramen waren opengebroken. De vermogende landbouwer teOss, van wien gemeld is dat hij betrapt werd, bezig zijnde met het uitmelken van eens anders koeien, is door de rechtbank veroordeeld tot. twee maanden cellulaire gevangenisstraf. Door wijlen den viee-admiraal J. Boe len Jzn. zijn aan het koninkl. instituut voor de marine te Helder gelegateerd twee kunstig be werkte modellen van schepen, waarvan het eene reeds twee eeuwen oud moet zijn en het andere door hem zelf is vervaardigd. Genoemde modellen zijn er dezer dagen aangekomen en hebben onder deskundigen eene algemeene bewondering op gewekt. De Gron. correspondent van de „Vos Studiosorum" bericht, dat mej. Agar bij haar be zoek te Groningen haar voornemen te kennen heeft gegeven het volgend jaar terug te komen; zij zal alsdan optreden in Corneille's „Cid" en ook in Molière's „hemmes Savantes." Bij het afbreken van de Butte-des- Moulins te Parijs heeft men een doos gevonden met 1000 pistolen (10000 franken), de beeltenis van Bodewijk XIV dragende en in goeden staat verkeerende. Ongeveer drie jaren geleden werd te Bialla, in de provincie Oost-Pruisen, een man gearresteerd die door gebaren te kennen gaf dat hij stom was. De districtsrechter, dit niet geloovende, liet, in overleg met een geneesheer, den arrestaut met eene gloeiende knijptang op zeer gevoelige plekken pijnigen, ten einde hem tot spreken te noodzaken. Dit baatte echter niet en ten gevolge van verder onderzoek werd de arrestant tot 2'/, jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de gevangenis heeft hij nog lang aan de hem toegebrachte wonden geleden en werd hem belet wegens de hem aangedane behandeling eenige klacht in te dienen. Zoodra hij na afloop van zijn straftijd weder op vrije voeten was gesteld, heeft hij zich rechtstreeks tot den keizer gewend. Deze liet terstond een streng onderzoek instellen, met het gevolg dat de districtsrechter en de genees heer thans beiden zijn veroordeeld, de eerstge noemde tot zes weken gevangenisstraf, de laatst genoemde tot eene boete van 300 mark. Het open baar ministerie, hetwelk voor den districtsrechter 8 en voor den geneesheer 6 maanden gevangenis straf had geëischt, is tegen het vonnis in appèl gekomen, op grond dat zulke handelingen van zulke personen een veel strenger straf vereischen. Men heeft in Engeland eene uitvin ding gedaan, die groote gevolgen kan hebben. Het betreft eene soort van buskruitpapier, dat bestemd is om het gewone buskruit te vervangen. Dit papier (eene scheikundige zelfstandigheid, waarin chloor-, salpeter-, blauw- en chroomzure kali, als mede houtskool en een weinig droge stijfsel voor komen) wordt in den vorm van eene patroon opge rold, op de verlangde lengte en dikte. Het vervaardigen biedt geen gevaar aan en het papier kan alleen ontploften, wanneer het met vuur in aanraking komt; het laat daarenboven geen vet- achtig overschot na in de loopen, veroorzaakt minder rook, stoot minder en is eindelijk minder aan het vocht onderhevig dan het buskruit. De proeven, die men er totnutoe mede heeft kun nen nemen, hebben alleszins aan de verwachting beantwoord. De uitvinder stelt zich voor, dit papier nog goedkooper te kunnen leveren dan het gewone buskruit. BUI TE NLAN V>. Italië. De afgevaardigden Depretis, Mancini, Nicotera en Mazzalupo hebben tot den koning een adres gericht, waarin zij de functiën herinneren, die onder 't régime van den Pauselijken Staat, in geval 't overlijden des Pausen, door den kardi naal kamerling te verrichten waren. Zij wijzen er op, dat bedoelde functiën, met 't oog op de wet der aan den Paus verleende waarborgen, voort aan ten taak moeten vallen aan de burgerlijke overheid, en slaan derhalve de maatregelen voor, die bij 't overlijden van een Paus door deze over heid dienen genomen te worden. Onder die maat regelen belmoren1°. het bewaken van de buitenste toegangen des Vaticaans; 2°. het constateeren van het sterfgeval door lijkschouwing door den prefect van Rome in gezelschap met pauselijke artsen en beambten; 3°. verzegeling van alle meubelstukken in de vertrekken van den overle den Paus; 4°. het opmaken van een inventaris van alle goederen in 't Vaticaan. Turkije. De haven van Kiek is door de Oostenrijksche regeering, gedurende den tijd van den' wapenstil stand, voor Turksche transportschepen opengesteld, om zieken en gekwetsten van het oorlogstooneel weg te voeren en den aanvoer van proviand ge makkelijk te maken. Te Belgrado is een feestmaal ter eere van generaal Tschemajeff gehouden, waarbij deze een toost op den „koning van Servië" heeft uitgebracht, bewerende, dat Servië nog niet overwonnen was en slechts wachten moest tot er hulp kwam. De minister Ristic dronk op het welzijn van den czaar. Alle ministers, behalve die van oorlog, woonden het feestmaal bij. JES.usla.nd. De „Invalide" maakt een keizerlijk besluit van 1 dezer openbaar, houdende de vorming van 6 armeecorpsen uit de in de militaire districten van Odessa, Charkow en Kiew gestationneerde divisies. Het actieve leger wordt samengesteld uit de 7de 8ste, 11de en 12de armeecorpsen. Benoemd zijn: tot opperbevelhebber: de grootvorst Nicolaas Ni- colajewitch, broeder des keizerstot chef van den staf: de generaal-adjudant Nepokoischitzkytot chef der artillerieprins Messalskytot chef der genie: de generaal-majoor Depp; tot chef van den hospitaaldienstde generaal-majoor Stolzenwald; tot bevelhebber der ongeregelde troepende lui tenant-generaal Fomintot bevelhebbers der armeecorpsen, van het 7deprins Barkley de Tolly Weirmann; van het 8ste: generaal Radetzkyvan het 9de: baron Ivrudener; van het 10de: prins Woronzofl'; van het 11de: prins Schachoffskoï van het 12de: generaal Wannowsky; en eindelijk tot intendant-generaal der actieve arnttegeneraal Ahrens. -Het officieele regeeringsblad van gisteren maakt de door het „Journal de St.-Pétersbourg" reeds medegedeelde circulaire van prins Gorlschakoli aan de vertegenwoordigers van Rusland in het buitenland, gedateerd 1/13 November, openbaar. Daarin wordt gezegd, dat de keizer, met het oog op de daden van geweld, welke ondanks alle be moeiingen der keizerlijke regeering in liet Turksche rijk voortduren, vast besloten zijnde het vastgestelde doel te bereiken, het noodzakelijk acht een deel van het leger te mobiliseeren. De keizer wil den oorlog niet en zal al het mogelijke doen om dien te voorkomen, doch hij zal niet eerder zijne be moeiingen staken, dan wanneer de toepassing der noodzakelijke beginselen van humaniteit volkomen gewaarborgd zal zijn. Telegrammen. LONDEN, 14 November. Reuters office meldt uit Kaïro, dat eene volkomen schikking getroffen is tusschen den khedive en Gosehen en Joubert, op alle voorgestelde punten. Hedenmiddag moest de overeenkomst geteekend worden. WEENEN, 14 November. De „Polit. Corr." meldt dat graaf Andrassy, die reeds ongesteld was toen hij Weenen verliet, te Pest ziek geworden is, ten gevolge waarvan hij genoodzaakt was zijne verdere reis op te geven. ST.-SEBASTIAAN, 14 November. De koningin der Nederlanden is alhier aan het „hotel de Londres" afgestapt. Zij ontving den Franschen consul, den civielen gouverneur, den militairen commandant en den gemeenteraad en bezocht de kerken en de citadel, overal aalmoezen uitreikende. Zij vertrekt heden avond naar Tolosa. MOSKOU, 14 November. Strousberg is naar het buitenland gebannen. Landau, Poljansky en Borissowsky zullen naar Tomsk en Olonetz wor den gedeporteerd. Schumacher bekomt een maand gevangenisstraf. PARIJS, 14 November. Thiers wordt heden alhier teruggewacht. Prins Hohenlohe, Duitsch- lands ambassadeur, is gisteren teruggekeerd. Men verzekert, dat lord Salisbury eerst a. s. Maandag naar Konstantinopel vertrekken zal. SEMLIN, 14 November. Volgens berichten uit Sl.-Petersburg is het Russische leger gereed om te velde te trekken. RAGUSA, 14 November. De commissie voor de bepaling der demarcatielijn begint den 20sten dezer hare werkzaamheden. Enkele chefs der op standelingen, onder hen Mussic, weigeren den wapenstilstand te erkennen. Mussic legt het voor nemen aan den dag om de streek van Bubrava tusschen Mostar en Stola in opstand te brengen. Moukhtar Pacha betrekt de winterkwartieren in het Suma-district,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2