LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5441. Dinsdag A°. 1876. 14 November. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. SÏADS-BEItlCHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 16den November, des namiddags te twee nor. Onderwerpen 1°. Benoeming van een onderwijzer der 2de klasse aan de school n®. 1 voor onvermogenden. (250) 2°. Idem als voren aan de school n®. 1 voor minvermogen den. (250) 3°. Verzoek van de wed. P. Kooreman, ter bekoming van ge meentegrond van den vestwal bij de Vlietbrag. (241 en 246) 4°. Voordracht betrekkelijk het verleenen vaD afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting dienst 1876 (243 en 249). 5°. Voordracht betrekkelijk de verlenging van de voor eenige tolheffingen verleende concessiëD. (247) •6°. Voordracht tot nadere regeling vbd de jaarwedde van den Directeur cn deu Boekhouder der Stedelijke Gasfabriek, concept-verordeoing, houdende reglement op het beheer en bestuur dier inrichting. (7, 17) 7°. Voorstel van den heer J. Scheltema betrekkelijk de boek houding van de Stedelijke Gasfabriek. (8*. 117, 134, 143, 165, 174 en 237) LEIDEN, 13 November. Op Maandag den 27sten dezer zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" gaf Zaterdag-avond in de Stadszaal eene voorstel ling, waarmede tevens haar derde tooueelseizoen geopend werd. Door het bestuur en de commis sarissen waren verschillende maatregelen genomen ten einde het den leden en genoodigden met hunne dames genoeglijk en aangenaam te maken. De voorstelling slaagde uitmuntend. De keuze der stukken was goed. „De twee Dooven" werd zeer aardig afgespeeld, en evenzoo „Jocrisse de Von deling", waarin vooral de bediende van Zorg uitmuntte. Hij weet van sommige aardigheden een bijzonder goed gebruik te maken. Indien de han deling evenwel nog wat vlugger hadde plaats gehad, zou het tot 't genoegen, dat de aanwezigen nu reeds genoten, ongetwijfeld nog meer hebben bijgebracht. Het nastukje: „Zonder geld opreis", werd niet onverdienstelijk uitgevoerd. Van een loge menthouder mag men echter verwachten dat hij zich in zijn eigen logement watmeeropzijngemakgevoe.lt dan nu 't geval was en een der onderwijzers wachte zich voor overdrijving in 't treurige. Hun spel zal er dan veel bij winnen. De kleerkooper vervulde zijne rol op eene voor de aanwezigen bijzonder bevredigende wijze; hij genoot de eer van alléén te worden teruggeroepen. De werkende leden gaven over 't algemeen blijken van juiste opvatting, flinke studie en een goede leiding te bezitten, en sedert de vorige uitvoering aanmer kelijke vorderingen te hebben gemaakt. Het publiek toonde zieh dan ook zeer dankbaar. Vóór den aanvang der voorstelling richtte de president tot de aanwezigen een kleine toespraak, waarin hij hun een hartelijk welkom toeriep, in 't kort den toestand der vereeniging naging, op meerdere toetreding tot het lidmaatschap aandrong, er op wees dat het den tienden November van het volgende jaar drie eeuwen zal geleden zijn, sedert de dichter, naar wien de vereeniging haar naam draagt, het levenslicht zag en dat die datum tevens als die van de oprichting der vereeniging gekozen is. Door een der leden werd der vereeni ging een met zilver gemonteerde presidentshamer aangeboden. Met een hartelijk woord van dank tot dit lid, opende de president de feestelijke samenkomst. Aan het bal, dat zeer geanimeerd was, werd door de leden en vele geïnlroduceerden met hunne dames tot laat in den nacht deel genomen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 55.00, f 27.00, f 5.50 en f 2.75; de laagste f 52.00, f 26.50, 5.20 en f 2.60. Eenige lidmaten der Ned. herv. kerk alhier zijn voornemens een adres in te dienen bij de algemeene synode dier kerk, waarin zij verklaren met diep leedwezen te hebben ontwaard dat in zake de aanneming en bevestiging van lidmaten niet alleen de door de synode des vorigen jaars voorloopig aangenomen bepalingen, maar ook alle bij haar ingediende voorstellen, strekkende om ruimte te laten aan de verschillende in de kerk bestaande richtingen met opzicht tot de geloofsovertuiging, door de synode zijn afgewezen. De strekking van die besluiten achten adressanten „in strijd met het bij uitnemendheid christelijk en protestantsch beginsel der Ned. herv. kerkde vrije uiting en de vrije ontwikkeling der geloofsovertuiging harer leden, bij eendrachtige samenwerking tot bevorde ring van het Godsrijk." Te dier zake zal a. s. Vrijdag eene vergadering gehouden worden. De praeses van het Leidsch studentencorps, de heer Baak, de eere- en overige leden van het col legium, de ontbonden commissie voor den gecos- tumeerden optocht bij gelegenheid van het 300jarig bestaan der academie, zoomede de voorzitters der onderscheidene faculteiten, hebben Zaterdag aan een diner deelgenomen, dat Z. K. II. prins Alexan der te zijnen paleize ter eere van dit corps gaf, als blijk van waardeering van het even prachtig als kostbaar aandenken, Z. K. H. aangeboden als eere-voorzitter van bovengenoemde commissie. Bij kon. besluit is aan H. M. De Jong, te Leiden, ontheffing verleend van den werkelij- ken dienst bij de militie. De adressant, loteling van de lichting der nationale militie van 1857 voor de gemeente Delft, en in dat jaar wegens gebrek aan maat voor een jaar van den militie- dienst vrijgesteld, heeft zich op 29 Augostus daaraanvolgende vrijwillig voor den tijd van zes jaren, ingaande met den dag zijner inscheping, verbonden als soldaat bij het krijgsvolk in 's rijks Oost-Indische bezittingen en is op 13 April 185S te Batavia aangekomenin laatstvermeld jaar is hij niet voor den militieraad verschenen, tot den dienst aangewezen eu ter inlijving bij de militie opgeroepen, doch heeft wegens zijn verblijf in Indié aan die oproeping niet kunnen voldoen. Toen hij op 10 September 1873 bij het koloniaal werf depot werd gepasporteerd, is verzuimd hieraan te voldoen, en dit verzuim ook onopgemerkt geble ven ter gelegenheid dal adressant zich op 23 September 1874 als soldaat voor den tijd van twee jaren bij het 4de regiment infanterie ver bonden heeft. Op 22 September 1876 uit den militairen dienst ontslagen, heeft hij tot het aan gaan van een huwelijk een bewijs van -"Idoening aan zijn militieplicht aangevraagd, bij ri ^.e gelegen heid bovenbedoeld verzuim aan het l:cht is geko men. Voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verschenen, werd hij door dit college op 11 Octo ber, met geldigverklaring van 'h' reuen van zijn achterblijven, voor den dienst bij de militie ge schikt bevonden. In dit bijzonder geval ware't niet billijk adressant alsnog, op 38-jarigen leeftijd, tot werkelijken dienst bij de militie te verplichten, nu hij gedurende meer dan vijf jaren als vrijwil- liger bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche be zittingen en bij het leger hier te lande heeft gediend. Voor het middelbaar onderwijs zijn Zaterdag in Den Haag toegelaten de heerenMr. W. M. H. Boers, van Tiel, voor aardrijkskunde; J. D. Kelder, van Botterdam, voor boekhouden. Afge wezen zijn1 voor Nederl. taal- en letterkunde, 1 voor Duitsche taal- en letterkunde en 2 voor boekhouden1 voor Fransche taal- en letterkunde was niet opgekomen. Te Voorburg is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer T. J. M. Van E verdingen. In de memorie van antwoord over de be- grooting voor Ned.-Iudië voor 1877 zegt de minister dat hij de vraag of de conversie nadeelig- kan werken op de gouvernements-koffiecultunr meent ontkennend te kunnen beantwoorden. Waar in verband met deze aangelegenheid door hem gesproken werd van cultures had hij het oog op de gouvernements-suikercultuur, ten behoeve van welke beschikking over de rijstvelden der bevol king noodig is. De gronden waarop de minister van oordeel is dat de Javaan inderdaad door het individueel bezit zal worden gehaat, zijn ontleend aan de geschiedenis, die heeft aangetoond dat de overgang van het communaal in individueel bezit, mits niet ontijdig ingevoerd of van hooger hand opgedrongen, overal guustig op den oeconomischen toestand der bevolking heeft gewerkt. Het voornemen der regeering is de havenwerken te Batavia van gouvernementswege in eigen beheer uit te voeren en te trachten zooveel mogelijk kleinere onderdeelen der werken in Indië uit te besteden. In verband met den buitengewoon voor- deeligen koffie-oogst van dit jaar, zou ook, al be droeg de raming van de hier te lande te veilen hoeveelheid slechts 750,000 picols, toch in 1877 een grooter bedrag aan de markt moeten worden gebracht. De raming van eene hoeveelheid van 830,000 picols is dus in geenen deele een bewijs dat deze begrooting fictief is, maar integendeel eene poging om tot den werkelijken toestand te naderen. Door wijlen den heer P. J. Ihnken, 20 Mei jl. te Amsterdam overleden, is aan de algemeene armen dier gemeente vermaakt een legaat groot f 13,000 nominaal, in te schrijven op het 2'/2 pCt. grootboek der nat. schuld, onder den last van vruchtgebruik. De resultaten van de werving voor de ma rine, ten vorigen jare in de noordelijke provinciën gedaan, schijnen genoegzaam grond opgeleverd te hebben om zulks weder te herhalen. Naar men ver neemt bestaat het voornemen dezen winter een oorlogschip naar de provincie Groningen te zenden, tot werving en opleiding van jeugdig scheepsvolk. Eerste Kamer. In de zitting van heden is met algemeene stemmen aangenomen de over eenkomst met de exploitatie-maatschappij. Morgen te 11 uur is de Indische begrooting aan de orde. Daarna de coöperati wet. Naar men verneemt heeft de 1ste luit. bij den staf der i f. F. E. L. A. Abel op zijn ver zoek een eervol ontslag als officier aangevraagd en bekomen, en zal hij to. burgerlijk ambtenaar (commies) bij het departement van oorlog be noemd worden. I. M. heeft benoemd tot inspecteur der ger.ie den kolonel F. A. Vailiant, thans bevelheb ber der 2de mil. afd.; tot bevelhebber der 2de mil. afd. den kolonel Holtzchue, thans inspect, der genie. Z. M. heeft aan S. Van Creveld, te Bot terdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van drenkelingen aldaar op verschillende;

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1