uiteengegaan, zonder de voorstellen betreflende de confederatie te overwegen. Wat beweerd werd aangaande wreedheden, door de vrijwilligers enz. gepleegd, is gebleken onwaar te zijn. Het geschil met het Zuluhoofd zal worden vereffend door arbritage. Secocoenie heeft om vrede gevraagd. De voorstellen betreflende de belastingen en de lesolutie van den president, betreffende de spoor wegen, zijn aangenomen. Door wijlen mej. B. Heynleyn, wed. J. "Van der Woude, onlangs te Amsterdam overleden, is aan het burgerweeshuis aldaar een legaat van 25,000 vermaakt. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder 4de klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau den heer G. Gabu, hoogleeraar in den zang en de voordracht te Brussel. -Voor de levering van fourrages ten behoeve van de troepen voor den tijd van een jaar in gaande 1 Nov. jl. is voor het garnizoen te Lei den contract gesloten met den heer W. Hoogen- dijk te Breda. De Atjeh-medaille 1873/74 is o. a. toege kend aan de 1ste luits. T. C. C. Van Orsoy Veeren, van het reg. gren. en jagers en H. C. Smallenbach van het 4de reg. inf.aan den ser geant F. H. Van Kuyk en den soldaat A. J. Van Kol, van het 4de reg. inf., en aan den kanonnier E. Van der Spek, van het 2de reg. veld-artillerie. De minister van oorlog beeft op nonact. gesteld den luit. F. E. A. baron Van ïttersum van het 2de reg. vest.-art.overgeplaatstbij het lste reg. inf. den lsten luit. J. J. Van Raven van het 4de; bij het 4de reg. den kapt. J. H. P. Van Goens van het 6de eu den lsten luit. H. W. F. Tramburg van het 7de; bij het 5de reg. inf. den 2den luit.-kwart. J. J. T. Van der Eist van het 3de reg. huzareneervol ontheven van zijne detacheering bij de krijgsschool voor officieren, den lsten luit. L. Swart van het 5de reg. inf. en in zijn rang overgeplaatst bij het 4de reg. inf; van zijne detacheering bij de militaire verkenningen, met 1 Nov. jl., den lsten luit. H. A. Russer van het 4de reg. inf.gedetacheerd bij de militaire verkenningen, den lsten luit. S. P. Eindhout van hetzelfde reg., en bestemd tot eerstaanwezend ingenieur te Haarlem den kapt. I. H. J. Gijsberti Ilodenpyl, van de genie. Z. M. heeft aan J. W. L. Van Es te Am sterdam, als blijk van goedk. en tevredenheid we gens de redding van eeu drenkeling aldaar op 29 Juni jl.toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; den 2den luit. H. G. L. Frackers, van het 7de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Op 22 October jl. is ten postkantore te Alphen a. d. Rijn bezorgd een brief, geadres seerd aan A. D. v. d. B., station Tilburg, inhou dende een bankbiljet van f 25, gemerkt B. P. 6684, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Vr ij dag-nacht is een stoute inbraak gepleegd ten kantore van den heer L. Jonker Lz., in de Haarlemmer-Houttuinen te Amsterdam. De dieven schijnen door het dak te zijn binnenge komen. Men heeft beproefd de brandkast te ope nen, doch slaagde er niet in, hoewel men zelfs het slot met buskruit poogde te doen springen. In het geheel is niet meer dan ongeveer vijftien gulden ontvreemd. Dienzelfden nacht zijn dieven binnengedrongen in het kantoor van de heeren Gerh. Van Hall en C0., op de Heerengracht aldaar. Een lessenaar werd opengebroken en een bakje met geld ontvreemd. De jeugdige honingsnoeper, van wien wij eenigen tijd geleden gewag maakten, is tot drie maanden cellulaire gevangenis veroordeeld. Men schrijft uit Nijeveen: Een land bouwer in deze gemeente, die zich twee dagen achtereen had bezig gehouden met het karnen van eene tobbe met melk, zonder dat er boterforma- tie was te bespeuren, kwam daardoor op de ge dachte dat de melk waarschijnlijk betooverd kon zijn. Op den karntoestel werden dientengevolge met krijt allerlei figuren aangebracht; bovendien besloot de vrouw den volgenden nacht in den ielder door te brengen om door het prevelen van bezwerings-formulieren nog meer onheil af te wen den. De booze geest is echter niet verschenen. Men raadt dergelijke lichtgeloovige landbouwers aan om beter toezicht te houden op den gezond heidstoestand van hun vee, alsmede op het schoon maken van hun melkgereedschap, en eindelijk zorg te dragen voor behoorlijke ventilatie hunner kel ders. Met dergelijke middelen verwijdert men de heksen van het erf. De arbeider Arie Snijders, knecht bij den bouwman Langelaan, onder Akkersdijk, had Zaterdag het ongeluk, op de jacht zijnde, door het springen van zijn geweer zich den linkerduim te verbrijzelen. In het gasthuis te Delft opgeno men, is hem dat lichaamsdeel onmiddellijk geam puteerd. Naar men verneemt is in den nacht van Woensdag op Donderdag door middel van een valschen sleutel in de school te Bekum, onder de gemeente Hengelo, ingebroken. Na de schoolboeken door elkander te hebben gegooid en eenige hate lijke regels, betrekking hebbende op den onderwij zer, op het bord te hebben geschreven, hebben de kwaaddoeners het gebouw verlaten en het weer behoorlijk gesloten. Bij het verbouwen van een oud huis in de W. Ebbingestraat te Groningen was men bezig een kelder daaronder te maken. Te dien einde ondergroef men ook den gevel. Potseling stortte Vrijdag het grootste gedeelte van het buis in. De werklieden hadden, bij 't hooren van een dreigend gekraak, nog even den tijd het gevaar te ontvluchten. De dubbele houten ophaalbrug over de Nieuwe vaart vóór het Kattenburger plein te Amsterdam, die dringend hernieuwing eischte, is thans door een zeer schoone ijzeren brug vervan gen. De lengte der brug, die de as der Nieuwe vaart in schuine richting snijdt, bedraagt van walmuur tot walmuur 101 M., bij eene breedte van 10 en 8 M. Zij bestaat uit twee vaste ge deelten, waartusschen een ijzeren draaibrug van 60 M. lengte en 8 M. breedte. De vaste gedeelten (waarvan de zijden een trapezium vormen) bestaan uit een walhoofd en een pijler, verbonden door tien gegoten ijzeren bogen, welke een doorvaart overspannen van 12.55 M. De draaibrug rust met dragers van staal op een ijzeren spil met gehard ijzeren stalen kop, wegende 2700 kilogr., staande in een ijzeren spilhouder die 6000 kilogr. weegt en gemetseld is in den middenpijler van 6 M. middellijn. Er is aan de brug 380,000 KG. ijzer en 9000 KG. staal, metaal en zink gebruikt. De beproeving heeft plaats gehad met eene gelijk matige belasting, overeenkomende met 350 kilo per M2. Onder deze belasting mocht de doorbui ging voor de vaste gedeelten niet meer bedragen dan 0.75 C.M. en voor de draaibrug niet meer dan 1,50 cM. Aan deze eischen is voldaan. Met het werk was in Mei 1875 een aanvang gemaakt. De kosten van een en ander beloopen ongeveer f 220,000 Gisteren is te Amsterdam een uit- gaande zeeboot op de hoogte der Westerdoksluis aan den grond gevaren drie stoombooten trachtten ze af te krijgen, terwijl een lichter langs zijde kwam om te lossen. Keehtzahen. Verleden week is zekere L., timmermansbaas te Rheden, veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van 8 maanden. Deze persoon had in dertijd een plaatsvervanger voor zijn zoon gesteld, wien hij op termijnen afbetaalde. De som was tot op f 160 voldaan, toen L., die gaarne van zijn schuld wilde af zijn, twee personen in den arm nam en aan elk van hen tien gulden gaf, opdat dezen van den remplaqant verkregen dat hij tegen betaling van f 40 een quitantie gaf voor de geheele som. Deze slaagden daarin; de f 40 werden uitgekeerd, maar L. zelf ontstal ze den jongen man onmiddellijk daarop. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. De rechtbank veroordeelde hem tot 8 maanden cellulaire gevangenis. De rechtbank te Groningen heeft eene stiefmoe der wegens mishandeling van hare twee stiefkin deren tot vier maanden celstraf en twee boeten van f 8 veroordeeld. KOLONIËN. BATAVIA, 29 September. Uit Atjeh wordt van een dier trekjes melding gemaakt, die men in de geschiedenis onzer Oost- Indische oorlogen herhaaldelijk ontmoet. Kapitein Nuysinck was op weg van Lamprit naar het zuidoos- telijkgelegen Lamnjong, waar kapitein Van der Groen zich bevindt aan het hoofd eener compagnie, die daar bezig is aan 't versterken van onze nieuwe vestiging en aan het openkappen van het in de nabijheid gelegen terrein. Ziende, dat die man schappen door het geweervuur van den vijand werden lastig gevallen, maakt kapt. Nuysinck zonder bedenken met twintig man een omweg en overvalt den op de soldaten van kapt. v. d. Groen schietenden vijand, die blijkens het aantal dooden, dat hij achterliet, tamelijk talrijk moet geweest zijn. Met zijn twintig man bracht hij den vijand een verlies van 14 dooden toe, doch raakte zelf gewond en viel ten gevolge van een wond, waarbij zijn been gebroken was. Vier van zijne mindere militairen werden mede gewond en de flankeur Keukenbrink had vijf klewaughouwen bekomen doch ondanks zijne wonden droeg de trouwe sol daat den officier buiten het gevecht. Waarschijnlijk is het troepje, waartoe de gewonden behoorden, óf het eerst met den vijand slaags geraakt, of te ver vooruitgedrougen en omsingeld geworden en daarna door de anderen ontzet, van welk oogenblik de gewonden gebruik maakten om uit het gedrang te komen. Door den gouvernear-geüeraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ingetrokken: De toevoeging aan den bevelhebber te Atjeh van den contr. lste kl. R. W. Tadama; op verzoek, het aan den lsten comm. bij de alg. rekenk. Th. E. Van Hek verleend tweej. verlof Daar Nederlaud. Gesteld: Tijdelijk, ter beschikking van den bevelhebber te Atjeb, de contr. lste kl. H. L. Van der Waarden. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op peDS., de gewezen lste comm. bij de algem. rekenk. Th. E. Van Hek; eervol, w. ziekte, de comm. 2de kl. bij den post- en telegraafd., H. E. F. Cord- romp; uit zijne betr., de vendam, te PadaDg, A. W. A. Scholte; uit 's lands dien6t, de boofdopz. bij de staatsspoorw. op Java, J. Th. Van Gestel. Benoemd: Tot vendum. te PadaDg, H. Van Sant-wijk. Bij den post- en telegraafd.: tot commies 2de kl. J. F. Scheltema, tot commies 3de kl. J. J. J. Van Driessche. Goedgekeurd: Dat door den consul van Frankrijk te Batavia voorl. zijn opgedragen de funct. vaD consulair agent van Frank rijk te Soerabaia aan E. A. Ten Brink; dat door den res. van BantaDg is belast met de waarn. der funclién van gouv. landrn. en iooim. in de rcsid. Bantam, de iDg. lste kl. H. J. Roeland. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned.w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan dtm lsten luit.-kwartierm. D. H. LöÜDg; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. P. J. HeiDtz. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbr. diensttijd, eervol uit Zr. Ms. milit. dienst en met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. J. W. A. Kooymans. BUITENLAND, t* rnukrijk. De beraadslagiug over het voorstel Gatineau werd in de Kamer-zitting van 4 dezer hervat. De heer Lisbonne verklaarde dat de commissie, geleid door een geest van verzoening, de volgende nieuwe redactie van art, 1 heeft vastgesteld„Bij het uitvaardigen dezer wet komt de verjaring, be paald bij art. 637 van het wetboek van straf vordering, alle personen ten goede, die ter zake van de Commune tot dusver aan geen vervolging blootstonden, met uitzondering van hen, die be schuldigd zijn van moord, brandstichting en dief stal. De veijaring komt, met. dezelfde uitzonde ringen tevens ten goede aan de personen, wier vervolging reeds is begonnen, maar niet geëindigd". Deze wijziging werd aangenomen met 353 tegen 149 stemmen. Artt. 2 en 3, bepalende dat de in art. 1 bedoelde personen voor de hoven van assises zullen terechtstaan, werd,eu goedgekeurd art. 3 slechts met eene meerderheid van 2 stem men. Art, 4, volgens hetwelk de vervolging der bij verstek veroordeelden, die binnen het bereik der justitie komen, overgebracht wordt van de krijgsraden bij de hoven van assises, werd daar entegen verworpen met 266 stemmen tegen 224. Hierna is de wet in haar geheel met 318 tegen 181 stemmen goedgekeurd. Oostenr.- Hong- Monarchie. Voor de discussie over het antwoord der regeering op de interpellatie betrekkelijk de Oos- tersche quaestie waren 37 sprekers ingeschreven. Verscheidene verklaarden zich voor de handhaving van de integriteit van het Ottomanische rijk. Plener is van oordeel, dat Oostenrijk moet be-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2