LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5135. Dinsdag A". 1876. 7 November. GOED EN GOEDKOOP. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke iNommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regeli1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Hoe meer wij het tijdstip naderen, waarop ver moedelijk de nieuwe wet op het hooger onderwijs in werking zal treden, hoe meer men in de academie steden het oog begint te vestigen op de veranderde toestanden die daarvan het gevolg kunnen zijn. Dat de toekomstige hervormingen op dat gebied, met name de herschepping van het athenaeum illustre te Amsterdam in een universiteit, grooten invloed zullen kunnen uitoefenen o. a. op het cijfer der studeerenden aan de verschillende hooge- scholen, ligt voor de hand. Dien voor den bloei eeuer academie 7.00 onmis- baren factor, een fiksch aantal studenten, bracht ook de Groningsche hoogleeraar Sanger in rekening in de later in druk verschenen rede, door hem uitgesproken bij de overdracht van het rectoraat; en al zouden wij het nu den hoogleeraar niet gaarne nazeggen, dat Groningens academie zich in het bezit van een groot aantal zonen van Minerva zal mogen verheugen, zoodra het verblijf in die stad draaglijk zal gemaakt zijn en veraan genaamd door het aanleggen van een waterleiding, door het stichten van een bad- en zweminrichting en door een betere toepassing van het tonnen stelsel, in omgekeerden zin stemmen wij ten volle toe, dat een academiestad, door zich van de voor- deelen van dergelijke hygiënische verbeteringen te verzekeren, een der gegevens vervult-, op grond waarvan zij met redelijkheid kan verwachten, dat de normale toevloed van studeerenden eer zal toenemen dan verminderen, natuurlijk andere rede nen van bloei of verval, b. v. die welke meer de academie zelf betreffen, voor het oogenblik buiten rekening gelaten. Dit nu geldt bij uitnemendheid voor de stad onzer inwoning. Leiden behoeft gelukkig niet meer den grootsten toevloed van studenten tot zich te trekkendaarin verheugt het zichhet heeft slechts te zorgen, dat het dien stroom be- houde, maar te zorgen dan ook met alle middelen, die het ten dienste staan. Veel zal daartoe medewerken de aanleg eener duinwaterleiding, vooral wanneer zij wij kun nen het niet genoeg herhalen op ruime schaal ook voor de toekomst wordt ingericht; immers de bloei onzer hoogeschool is geen zaak van tien tallen, maar van honderdtallen van jaren; veel daartoe bijdragen ook een aanhoudende verbetering van het rioolstelsel, met krachtiger hand nog door gezet dan tot dusver geschiedde. Doch er is meer. Een frissche teug waters om te drinken, een zuivere bodem om zich op te bewegen, een reine lucht om in te ademen 1t is veel, maar niet alles wat den student, wien de keuze vrijstaat, de voorkeur zal doen geven aan Leiden als verblijfplaats. Naast dat alles hebben Minerva's zonen en zij niet 't minst op hun jeugdigen, kracht ontwikkelenden leeftijd be hoefte aan deugdelijk voedsel. Dat nu is hier ter stede voor hen slechts bij uitzondering te vinden, althans tegen een eenigszins matigen prijs. Met belangstelling namen wij daarom kennis van een tweetal artikels over dit onderwerp, voor komende in het Studenten-weekblad „Vox Studi- osorum," waarin „een Gastronoom" het plan op pert een kapitaal bijeen te brengen om een lokaal op te richten, waar men gedurende een zeker aantal uren des daags tegen redelijke betaling smakelijk toebereid en degelijk voedsel zou kunnen bekomen. Men zon zich dan natuurlijk moeten voorzien van de hulp van personen, geschikt om aan het hoofd der zaak te worden gesteld, terwijl eenige studenten zich bereid zouden moeten ver klaren het toezicht over de inrichting op zich te nemen en ten slottemen zou zich stipt moeten houden aan den regel dat niets wordt afgeleverd dan tegen contante betaling. Uit het tweede artikel blijkt, dat „een Gastro noom" ondanks de voortdurende klachten over slechten „Leidschen kost" weinig of geen blijken van instemming met of althans voorloopige deel neming aan zijn plan mocht ontvangen. Wel kwam hem in handen een brief van een der leden van het gild van hen, „die lange messen dragen," waarin deze als een der redenen, waarom door de tafelhouders hier ter stede zoo „geknoeid" wordt, o. a. opgeeft, „dat de betaling vanwege de jonge lui nimmer geregeld afloopt," en „een Gastronoom" zelf getuigt, dat de man van het vak hier de vinger op de woud legtchronisch gebrek aan bedrijf kapitaal ook ten gevolge van wanbetaling van de zijde der jongelui. Welnu, indien het werkelijk zoo met de zaak is gelegen, wat wij overigens geheel voor reke ning van „een Gastronoom" laten, is het middel om althans eenige verbetering aan te brengen als van zelf aangewezen. Zij, wien het ernst is zich een voldoend middagmaal tegen een billijken prijs te verschaffen, hebben zich te verbinden om, steeds tegen contante betaling, op bepaalde voor waarden hun maaltijd te gebruiken bij een tafel houder, die hun 't meest geschikt voorkomt. Deze zal, gebruik makende van het voordeel, dat een steeds beschikbaar bedrijfskapitaal oplevert, in staat zijn een goed en goedkoop middagmaal te leveren. Zoodoende zal men zich te Leiden in het bezit van althans één goede studentenrestauratie verheugen, en de concurrentie zal 't overige doen. Eindigen wij met de verzekering dat wij uit louter belangstelling in den bloei der Leidsche academie deze zaak ook in ons blad ter sprake brachten. Voor dien bloei is een goede en tevens goedkoope levenswijze volstrekt geen onverschillige zaak, vooral met het oog op de toekomstige Amsterdamsche academie. In de hoofdstad toch, waar de restauratiën tegen contante betaling door een gemengd publiek worden bezocht, vindt men overvloedige gelegenheid om zich een goed en goedkoop middagmaal tevens te verschaffen. Die gunstige omstandigheid zal bij het bepalen der keuze tusschen een der academie-steden mede eenig gewicht in de schaal legggen voor die jon gelui en hun aantal is grooter dan men wel licht zou vermoeden wier middelen zich binnen zekere grenzen beperken. Daarom wie 't wèl meent met Leiden en zijn academie zal een ver betering ook in deze van harte toejuichen. LEIDEN, 6 Niovember. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van IOO, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 56.00, 28.00, 5.70 en 2.90; de laagste 56.00, 28.00, 5.40 en f 2.80. Bij de heden te Katwijk gehouden aanbe steding der werken voor het kanaal aldaar waren in het geheel ingekomen 5 inschrijvings biljetten, als1°. voor het maken van een houten ophaalbrug: A. Hudders te Schiedam 2230, P. Van der Kamp te Leiden 1400, N. Haasnoot te Katwijk ajd. Rijn 1499, J. De Best te idem /'1198, C. Alkemade te Noordwijk ƒ1088; 2°. Voor het bouwen eener ijzeren ophaalbrug 7 bil jetten, als: A. Kudders te Schiedam ƒ8165, N. Haasnoot te Katwijk a/d. Rijn 7399, C. Alke made te Noordwijk 5387, H. E. De Baars te Scheveningen 10.400, P. Van der Kamp te Leiden ƒ6500, E Riepman te Groningen 14350, J. Sprey te Koudekerk 72653". Voor het graven van den waterweg met de daarbij behoorende werken 9 biljettenJ. Haasnoot te Katwijk-aan-zee 135.000, .1. Boshouwers te Utrecht 152.740, W. M. Schram te Slie drecht 169.900, J. Schrender te Winkel 149.700, P. A. Bos te Dordrecht 167.630, J. Verkoren te Voorschoten 149.000, Jb. Monster te Put- tershoek en Jan Monster te Strijen 137.040, W. Van Zon te Schiedam ƒ217.900, J. Fruytier te Utrecht 161 963. Bij de herstemming voor het kiescollege der Ned. herv. gemeente te Voorschoten zijn gekozen de heeren: J. Van Santen met 109, J. J. Sluy- ter met 96 en W. P. Broers met 101 stemmen. De heeren J. Van Kesteren, L. Van Grassteken C. Dijkman verkregen resp. 84, 94 en 91 stemmen. Voor het middelbaar onderwijs zijn Zaterdag in Den Haag toegelaten de heerenA. Jansen, van 's-Hertogenbosch, voor aardrijkskunde; J. C. T. Reelp, van Amsterdam, voor boekhouden. Afge wezen zijn 1 voor geschiedenis, 1 voor boekhouden en 1 voor Fransche taal- en letterkunde; 1 can- didaat voor boekhondeu was niet opgekomen. Onder de opgaaf van Vrijdag komt voor de heer Van der Poel uit Leidenmen lezeG. J. Van der Poll. Te Delft is voor delfstof-, aard-, plant- en dierkunde toegelaten de heer Heukels, van Deventer; voor de hoogere wiskunde de heer E. F. Leupeu, van Zierikzee; voor handteekeneu mej. C. J. M. Da Bruyn, van Dordrecht; voorlijnteekenen, waarvoor elf cand. werden afgewezen, de heer D. Lako, van Delft. Het Spinoza-comité, dus leest men in „de Nederlaudsche Spectator", heeft zich aanvankelijk niet te beklaeen over den uitslag zijner pogingen, om bijdragen voor het op te richten standbeeld te bekomen. Aangaande den geldelijken toestand is op de jongste vergadering (22 Oct.) het vol gende medegedeeld Door het hoofdcomité werden tot op dien dag inschrijvingen ontvangen ten be drage van ƒ2165. (Daartoe behooren de aanzien lijke sommen, door H. M. de Koningin, benevens HH. KK. HH. de prinsen Frederik en Hendrik toegezegd, terwijl Z K. H. prins Alexander het cijfer zijner bijdrage nog niet heeft doen opgeven. Uit het buitenland werd tot dusverre in ronde cijfers ontvangen 4575. In Nederland zelf bedroegen de inschrijvingen tot op den 22sten October ƒ2004.5U. Het totaal is alzoo ƒ8744.50. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand October 218,239 rei zigers vervoerdopbrengst 188,289.43 en aan goederen 63,384.92; diverse ontvangsten 1003.33; totaal 252,677.68. Mej. Agar is Vrijdag bij hare aankomst te Groningen door h. h. studenten verwelkomd, door wie een eergeleide gevormd werd. Des avonds werd haar na afloop der voorstelling tot aandeuken een fraaie armband aangeboden. Naar men verueemt zijn de werkzaamheden aan de inrichting voor kunstmatige vischteelt te Velp gestaakt. De belemmering van het vischrecht op den IJsel, waarop hoofdzakelijk de vooruitzichten der vennootschap gegrond waren, en het gemis aan vrije wateren ter exploitatie schijnen oorzaken te zijn geweest van de geringe rentabiliteit der onder neming, welke tot dit besluit heeft geleid. Men meldt uit Zuid-Afrika dd. 10 October De volksraad van de Transvaalsche republiek is

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1