verzoekschriften tot het hekomen van vergunning krachtens die wet, met de daarbij vereischte stuk ken, als voor de op die verzoekschriften genomen beschikkingen, en de kennisgevingen, die ingevolge deze wet vereiscbt worden2°. dat het exploit, ingevolge het tweede lid van art 15 van genoemde wet opgemaakt, het eenige stuk is, dat aan de formaliteit van registratie behoort onderworpen te worden3". dat de bewaarders der hypotheken en van het kadaster, voor de uittreksels van de kadastrale leggers, welke, ter uitvoering van de aangehaalde wet, aangevraagd worden, de kosten in rekening kunnen brengen, bedoeld bij art. 3, 3, der wet van 14 Dec. 1844 (Staatsblad n°. (12). De commissaris des konings heeft de gemeen tebesturen in deze provincie namens de hooge regeering aangeschreven, om wanneer comman- deerende officieren van corpsen dit aanvragen, dezen afschrift te doen toekomen van alle openbare kennisgevingen waarbij miliciens-verlofgangers on der de wapenen zijn geroepen. Die afschriften moeten, bij vervolging van achtergebleven verlof gangers ter zake van desertie, tot bewijs strekken dat behoorlijke oproeping heeft plaats gehad. Het hoofd-comité van het „Roode Kruis" ontving dezer dagen van het comité' te Rotterdam de aanzienlijke som van ƒ1500 en van den gene- raal-majoor Smits te Bronbeek wederom eene som van 100 ten behoeve van de zieken en gewon den te Atjeh. Deze bijdrage zal worden besteed tot aankoop van de voor de zieken en gekwetsten benoodigde artikelen, die door het centraal-comité te Batavia zijn aangevraagd. De „Staats-Courant" bevat het overzicht van de verslagen der in 1876 gehouden eind examens van de hoogere burgerscholen. Tegen Mei a. s. zullen de volgende gar nizoensveranderingen plaats hebben5de reg. inf. depot 5de comp. van Ileusden naar's-Boscheene compagnie van 's-Bosch naar Heusden6de reg. inf. de 3de comp. van het 2de bat. van Willem stad naar Breda; eene comp. van het 1ste bat. van Bergen-op-Zoom naar Willemstad; 2de reg. veld-art. eene batterij van's-Hage naar Roermond de comp. transporttrein, bestemd voor den admin. dienst, van Breda naar 's-Hage3de reg. vesting- art. eene comp. van Willemstad naar 's-Hage eene comp. van Willemstad naar Bredade 6de comp, van Breda naar Willemstadreg. rijdende art. dc 4de batterij van Roermond naar Amersfoort. Z. M. heeft aan J. R. G. Coninck Westen berg, vice-consul van Zweden en Noorwegen te Tessel, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van St.-Olaf. Gemengd Nieuws. Gisternacht heeft te Amsterdam we der eene inbraak plaats gehad, gepaard met dief stal, en wel op de Heerengracht, bij de Wolven- straat, in een perceel, waarin kantoor gehouden wordt. In den laatsten tijd werden te Utrecht herhaaldelijk kleine kinderen op de straat van hunne gouden oorbelletjes beroofd door een meisje van omstreeks 14 jaren oud. Na een scherp on derzoek is het de politie gelukt de daderes in handen te krijgen. Naar men verneemt heeft zij reeds bekend. Als eene opmerkelijke b ij zon derheid wordt uit Groningen medegedeeld, dat dezer dagen aan de vischmarkt aldaar werd aangevoerd eene partij visch, gedeeltelijk in ijs verpakt, die door Hamburger visschers onder Norderney was gevan gen. Men meent, dat, zoodra de aansluiting van den staatsspoorweg aan de Noordduitsche spoorlijn bij Leer zal zijn in het leven getreden, dergelijke aanvoer meermalen zal plaats hebben. Te Utrecht heeft Donderdag-middag een onderwijzeres zich van het leven beroofd door in de Vleutensche wetering te springen. Voordat men haar kon redden, was zij reeds een lijk. Twee personen uit Bree, België, dezer dagen onder de gemeente Peer op de jacht zijnde, gebruikten op den kant eener sloot een boterham, toen in hunne nabijheid een haas te voorschijn komt. Beiden wilden schieten, doch door een onge lukkig toeval ontving de heer Eug. Jans de geheele lading vau zjjn makker in het hoofd, zoodat hij op de plaats dood bleef. De belangrijke werkzaamheden der indijking van den polder Dronthen, ten zuiden van Kampen, spoeden ten einde. Men denkt bin nen twee a drie weken met het geheele werk gereed te zijn. Met het egaliseeren der taluds en het leggen van graszoden is men druk bezig. Het geheel is een trotsch gezicht. P. m. 6000 bunders puike kleigrond zijn voorgoed ontwoekerd aan de overstroomingen der barre zee. Bijna nergens vindt men zulk een polder van puiken kleigrond, om singeld met een buitengewoon zwaren zeedijk, waartoe enkel klei gebruikt is, als daar. Dit werk beeft ruim f 250,000 gekost. Naar aanleiding van den goeden uitslag daarvan wordt door de stad Kampen ernstig gedacht om ook het Kamper- eiland op gelijke wijze te bedijken. Te Kuinre heerscht thans de typhus in zoo erge mate, dat het sterfte-cijfer op nog geen 1000 zielen reeds 33 bedraagt, meerendeels typhus-lijders. Groot is de ellende, die daardoor ontstaat. Zoo bracht de dood van 3 huisvaders 17 kinderen en 3 weduwen aan dc armenkas. Wees- of armhuizen bestaan daar niet, en de diaconie fondsen zijn reeds uitgeput. Ten gevolge van den storm uit het noordwesten zijn de uiterwaarden de gemeente Ambt-Vollenliove dermate door het zeewater onder- geloopen, dat de veehouders zich verplicht zagen 's nachts inderhaast hun vee van de uiterwaarden te balen. Zwemmende bereikte dan ook het grootste deel der koeien den vasten wal. 't Zeewater is daarna nog meer gestegen, zoodat men slechts weinig punten droog ziet, waarop nog enkele stuks vee grazen. De verpachting van vijf boerderijen aan het eerste gesticht te Veenhuizen, vanwege den minister van justitie, heeft tot geen resultaat geleid, daar geen enkele inschrijving is ingekomen, zoodat de notaris, met die verpachting belast, onverrichter zake huiswaarts kon keeren. Naar men zegt, waren de voorwaarden voor den pachter te bezwarend. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de scheepvaart waarschijnlijk binnen 14 dagen zal gesloten zijn. Er is reeds ijs op het Ladogameer. Uit Arlon wordt aan de „Indepen dence" gemeld dat de expresse-trein van Ostende naar Bazel in den nacht van Maandag op Dinsdag ten gevolge van het verkeerd zetten van een wis sel, bij Saargemünd met een goederentrein in botsing is gekomen, waarbij vier personen omgeko men en negen gewond zijn. Volgens een bericht in Havas' correspondentie zijn er alleen vijf per sonen gewond, waarvan drie vrij ernstig. BUITENLAND. Fr o nkrijk. De verklaringen van Decazes betreffende de Oostersche quaestie komen op het volgende neerDe regeering is nooit afgeweken van de gedragslijn, die Fraukrijks belang voorschreef. Wij weten dat vrede voor ons de allereerste behoefte is. Terwijl een gedeelte van Europa in ongerustheid verkeerde, hield Frankrijk zich met vreedzame worstelingen bezig. Doch de rust, die Frankrijk genieten wil, moet zich over geheel Europa uitstrekken. Daarom hebben wij niet geweigerd deel te nemen aan de pogingen tot herstel van den vrede. Geen oogen- blik kan ons besluit, om aan de worsteling vreemd te blijven, aan het wankelen worden gebracht. Maar wij zouden onze edelste bedoelingen ver loochend hebben, indien wij niet elke gelegenheid hadden aangegrepen om te pleiten voor hetgeen er rechtvaardigs is in de zaak der Christenen in Turkije. De thans gesloten wapenstilstand is de eerste schrede tot vrede. Zoodra de omstandigheden 't veroorloven, zal de regeering aan de Kamer de sinds 18 maanden gevoerde politieke corres pondentie voorleggen. Deze zal bewijzen dal Frank rijk eene eervolle plaats bij het. overleg der Euro- peesche mogendheden heeft ingenomen, en eene taal gevoerd heeft overeenkomstig de waardigheid des lands, terwijl het zich volkomen vrijheid van handelen voorbehield. Niets is van ons gevraagd, dan onze. eerlijke medewerking tot het voorkomen van Verwikkelingen, die door alle mogendheden gevreesd werden. Mochten, tegen onze verwachting, die verwikkelingen zich tóch voordoen, ook dan zullen wij niet afwijken van de onzijdigheid die ons is opgelegd. Als naar gewoonte begaven zich Woensdag, Allerheiligen, honderdduizenden van de Parijsehe hevolking naar de kerkhoven, om een bedevaart te doen naar de graven van bloedverwanten, van dierbare vrienden, of van andere hooggeschatte personen. Menig graf was als 't ware bedolven onder bloemenkransen. Onder anderen was dit het geval met het graf van Michelet. In 't geheel telt Parijs 20 kerkhoven, waarvan veertien binnen de muren en zes buiten de vestingwerken. De meeste dier kerkhoven ontvangen thans echter slechts de lijken van de familiën, die er reeds vroeger een grafkelder gekocht hebben. Nieuwe ruimte wordt er niet voor graven afgestaan. Sedert. 1860 zijn er op de 20 kerkhoven 747,022 lijkeu ter aarde besteld, waarvan 218,312 op Père-la- Chaiseop Mont-Parnasse werden er in de laatste vijftien jaren 136,810 begraven en op Montmartre 95,522. I>nit«ehland. De heer Von Forckenbeck is met 216 van de 218 stemmen tot voorzitter en de heer Schenck von Stauffenberg met 189 van de 217 tol eersten ondervoorzitter van den rijksdag herkozen. Beiden behooren tot de nationaal-liberale partij. De heer Vilmar, te Melsungen, in Hessen- Kassei, die met verscheidene Ilessische predikan ten oppositie voert tegen de aldaar ingevoerde kerkelijke regeling, is tot. eene boete van 30 mark of acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij sinds eenigen tijd bij zijne handteekening als zijne qualiteit vermeldt„In verzet gekomen metro- politaan." Volgens de „Deutsche Reichsglocke" is graaf Arnim voornemens, tegen prins Bismarck eene aanklacht wegens laster in te dienen. Spanje. Volgens den te Madrid gevestigden berichtgever der Londensche „Times" is de volgende opvatting van de onlangs ontdekte samenzwering waarschijn lijk de juiste. Sinds eenigen tijd waren leden der liberale partij, voornamelijk in het zuiden des lands, misnoegd en verontwaardigd over de wille keurige, inconstitutioneele maatregelen, waartoe het ministerie zijne toevlucht nam, en spanden zij in het geheim tegen de regeering samen, zonder echter onmiddellijk handelend te willen optreden. Nu had de regeering, tegen de aanstaande bijeen- omst der Cortes, zich verbonden om hare „buiten gewone bevoegdheden" neder te leggen,krachtens welke zonder vorm van proces verdachte lieden gevat en naar Ceuta, Fernando Po of de Mari- annen verbannen plegen te worden. Met het oog op deze belofte werd een krachtige maatregel tegen de ultra-radicaleenrepublikeinsche partijleiders raad zaam geacht en daaraan is hunne gevangenneming op enkel vermoeden toe te schrijven. Thans kan de regeering tot de Cortes zeggenGij ziet, welk eene geduchte samenzwering er bestond; hoe is het ons nu mogelijk, onze buitengewone macht neder te leggen en constitutioneel te regeeren Dit gaat niet wij moeten die macht blijven uitoefenen. Wordt de regeering door de openbare meening genoodzaakt er afstand van te doen, dan zal zij iu elk geval den republikeinen de loef hebben afgestoken en van de roervinken onder hen ontslagen zijn. Het is, zoo besluit de boven bedoelde berichtgever, volkomen onzeker, of er wel één brief van Zorilla ontdekt is. De vrouw, van wie men papieren beweerde te zijn meester ge worden, moet, zooals men thans zegt, ontkomen zijn en verscheidene te Madrid in hechtenis geno men personen, waaronder een generaal, zijn reeds weder als onschuldig, op vrije voeten gesteld. Turkije. Officieel wordt uit Konstantinopel gemeld dat. het Turksche leger na een nieuwe, overwinning Deligrad is binnengetrokken. Volgens de „Morning Post" doet de Rus sische regeering stappen om de onderhandelingen over de regeling der hangende vraagstukken, op den grondslag der Engelsche voorstellen, te ver haasten. Reuters correspondent te Belgrado seint dat,, ondanks den wapenstilstand, Donderdag een sterk kanonvuur gewisseld werd tusschen de Tur ken en de troepen van Tchernajeff en Ilorvatovich. Tchernajeff heeft zijne positie tusschen Jovanovitza, en Raganz, en zijn hoofdkwartier te Jovanovitza, drie uren van Paratschin en zes uren van Deli grad. Ilorvatovich ligt voor Kruzevatz.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2