aanvaard. Omstreeks halfvijf kwam Z. M. aan den Oosterdoksdijk, van waar hij de reis naar het Loo aannam. Geheel Amsterdam was in feest dos gehuldvan zeer vele woningen wapperde de vlag en op vele plaatsen waren toebereidselen voor illuminatie gemaakt. Aan den feestdisch in het paleis voor volksvlijt namen drie honderd gasten deel, onder welke alle ministers, behalve de minis ter van marine. De „N. R. Ct." verklaart geen omstandig verslag tc kunnen geven van het feest, daar de bestuurders der Kanaalmaatschappij haren verslaggever het bijwonen der feesten belet hebben, eerst door hem formeel den toegang te weigeren, later door een kaart aan te bieden, die den verslaggever bij die van de Amsterdamsche bladen en van den „Times" achterstelde. Op zich zelf zegt het blad behoefde deze achterstelling ons nog niet terug te houden van de feestener konden goede redenen zijn. Maar de directie der Kanaalmaatschappij heeft aan onzen verslaggever te kennen gegeven, dat het blad, dat zich verstout had stukken op te nemen, die den bestuurders mishaagden, niet op den voet van de bevriende bladen zou worden be handeld. Gisteren zijn voor het middelbaar onderwijs toegelatenmr. P. A. Tukker, van Gorcum, voor aardrijkskunde; J. Merkelbach Jzn., H. L. Brusse en C. Van Senden van Amsterdam, voor boek houden. Afgewezen is een candidaat voor de Fran- sche taal- en letterkunde. Het provinciaal kerkbestuur in Zeeland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. herv. Kerk toegelaten de heeren C. Van Dis en J. Van den Kieboom, van de Utrechtsche hoogeschool. De onderhandelingen betrekkelijk de ont eigening van gronden, benoodigd voor den aan leg van een sperfort op den linker I.Tseloever nabij Hattem, zijn op last van den minister van oorlog gestaakt. De eigenaren, die de gronden tot dat einde reeds in der minne aan het rijk hadden afgestaan, hebben hiervan bericht ontvangen, met de troostwoordendat die tijding hun zeker aan genaam zal zijn, dewijl de benoodigde grond door hen liever niet werd afgestaan. De Ifaagsche gemeenteraad heeft besloten een post van 50000 op de begrooting onder de buitengewone werken op te nemen ter vernieu wing van de Boschbrug, alsook tot het bouwen van een abattoir, waarvoor /'300,000 is uitge trokken. Het stoomschip „Rembrandt", van de kon .Ned. Stoombootmaatschappij, is gistermiddag de haven van I.Tmuiden binnengevallen en het zeilschip „Vier Gebroeders" heeft van Amsterdam door het Noordzeekanaal de reis naar Soerabaia aanvaard. Door den minister van financiën zijn, na vergelijkend examen, benoemd tot adsp.-landmeter bij het kadaster de heeren A. Van der Werf te Sneek, L. .T. Krook te Breukelen, W. Albers te Nijmegen, A. P. Van Beurden te Boxmeer, R. De Cock Rouaau te Warfum, D. D. Van den Bosch te Zierikzee en C. H. Van Vlaanderen te Oost- Souburg. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te St.-Odilienberg A. P. Van der Schoot, thans com mies verific. der 1ste categorie voor den act. dienst der directe bel. enz. te Meerssen. Z. M. heeft J. R. Berghuis, arts, benoemd tot officier-van-gezondheid 2de kl. bij de zeemacht aan M. W. Cruger, gezaghebber van St.-Eustatius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, en in zijn plaats benoemd T. G. Groebe, ontvanger, tevens officier van justitie bij den raad van just, en ambt. bij het openb. ministerie op dat eiland. Gemengd Nieuws. Gisteravond is in Den Haag door de politie een matroos aangehouden, die uit een win kel in de Spuistraat een kistje met sigaren ont vreemd had. Te Haarlem is gearresteerd zekere Willem De Zeeuw, die onlangs diefstal te Rid derkerk had gepleegd in een logement en reeds drie jaren in een tuchthuis heeft doorgebracht wegetis diefstal van paardenstaarten en manen. Maandag-avond werd de gezonken Rotterdammer boot, die door Amsterdammers ge dicht is, te Hoorn binnengebracht, gesleept door de boot „de Stad Hoorn," die eerst hare passa giers aan wal bracht en toen naar de hoogte van Warder stoomde om de opgehaalde op sleeptouw te nemen. Men verneemt dat die lichting is aan genomen voor f 4000 en nagenoeg veertien dagen daarover gewerkt is. Er zijn nog vele goederen in de boot. Door de politie te Dordrecht is gis teren in beslag genomen een kist, inhoudende onder anderen 500 scherpe patronen, aldaar per spoor aangevoerd van Venlo en zulks in strijd met het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, 15 October 11. in werking getre den. Het betrekkelijk procesverbaal is aan den officier van justitie trezonden. Men meldt uit Deventer: De stads- arbeiders vonden Dinsdag jl. namiddag aan den kant van den IJsel in den modder een mand met kleedingstukken. De inhoud bestond uit uitrus tingstukken voor Indiëhet linnen, de overhemden, enz. waren gemerkt Zbovendien waren er eenige pakketten met nieuwsbladen enz. in, onder kruis band met het adres, voor zoover leesbaar: Krone- man, civiel-ingenieur, Billitonsommige der kruis banden waren gestempeld: Dordrecht, Wijhe; de goederen waren reeds geheel vergaan. Hoe zij op die plaats zijn gekomen en wie er eigenaar van is, is totnutoe onbekend. Men schrijft uit Ouwerkerk aan de „Middelb. Courant": Den 19den dezer moesten twee personen uit deze gemeente voor het ge rechtshof in Den Haag zijn, om te getuigen dat iemand door middel van een valschen sleutel een sommetje van nog geen tien gulden gestolen had. Een der getuigen, een veldarbeider, is ver in de zestig, stijf en kromgewerkt; de andere, eene vrouw, met drie hulpbehoevende kinderen, die ze noodwendig aan beloonde zorg moest achterlaten. Beiden zijn arm en hebben dus geen cent te missen. Ze gingen 's Woensdags den lSden heen en konden, daar er 's Vrijdags ge kunt het op de lijst nazien geen boot van Rotterdam afvoer, eerst des Zaterdags, den 21sten, terugkeeren. Zij waren alzoo vier volle dagen afwezig. Daarvoor is aan ieder van hen, volgens hunne verklaring, wegens tijdverzuim, reiskosten en gedwongen ver blijf, toegelegd de belangrijke som van negen gulden en vijf cent! Toelichting is hierbij over bodig. Met een ontslèmd gemoed verklaarden beiden mij, hoe armoedig ze geleefd hebben en wat ze er van hun zuur verdiend geldje hebben moeten bijpassen. Tot overmaat van smart was de be schuldigde niet voor het hof verschenen, omdat ze geen geld had om de reis derwaarts te doen, zoodat de getuigen onverrichter zake naar huis kondeu gaan en thans, tegen den 9den November a. s., opnieuw gedagvaard zijn voor gemeld hof, waarschijnlijk om voor negen gulden en vijf cent andermaal vier dagen in den vreemde te vertoeven, ten dienste der justitie. In den schouwburg te Groningen zal in de volgende week het oud-Beiersch passsie- gezelschap, onder directie van den lieer J. B. Schneider, eenige voorstellingen van het Ober- Aminergauer passiespel geven. In den nacht van Zondag op Maandag is in de branderij van den heer Van Aubei te Meerssen brand uitgebroken. De branderij, bene vens de aanwezige spiritus en jenever, zijn een prooi der vlammen geworden. Te Enkhuizen is Maandag eene vis- sehersschuit bij het zeekiezen door een hevigen rukwind omvergeworpen. Slechts met moeite kon den de drie opvarenden zich op een nabij liggende tjalk redden. Een sleepboot trachtte tevergeefs de schuit weer vlot te krijgen. De in de vorige week te Aelbeek nabij Maastricht gearresteerde persoon, die voor Oblain werd aangezien, bleek bij nader onderzoek een Pruisisch landlooper te zijn en is over de Pruisische grenzen gebracht. Eenige jagers, dezer dagen bij Enu- matil op de lange jacht zijnde, bespeurden een haas, die, op de kennismaking niet gesteld, natuur lijk zoo spoedig mogelijk uit het gezicht wenschte te geraken, de achterdeur van een aldaar wonenden logementhouder en bakker invliegt, de gang door, en in de bakkerij arriveert. De deur van den zoo- genaamden beneden-oven stond open, en deze als eene veilige schuilplaats aanmerkende, kroop de haas daarin. De knecht, in de werkplaats zijnde, en den vluchteling bemerkende, sloot spoedig den oven en was natuurlijk zeer verheugd over zijn zonderling baksel. Rechtzaken. De arrond.-rechtbank te Rotterdam deed giste ren uitspraak in eene zaak betredende den handel in dividenden Handelmaatschappij. Zij oordeelde, dat de gestelde feiten vaststaande, het onverschillig was of de eischers hunne handeling koop en ver koop hadden genoemd, hetgeen onjuist was. Uit de feiten bleek genoegzaam, dat de handel in dividenden is een kansovereenkomst. Daar nu de wet in art. 1825 B. W. alleen aan spel en wed denschap de actie ontzegt en dit artikel derhalve strenge toepassing eischt, bleef de vraag over of deze kansovereenkomst daaronder valt. De recht bank oordeelde, dat dit niet alleen niet was ge bleken, maar integendeel een der vormen is waar onder de moderne handel zich voordoet, en wees derhalve den eisch tot betaling van het prijsverschil der dividenden en de daarop berekende provisie toe. BUI TE NL AN D. Frankrijk. De minister van justitie heeft tot de procu reurs-generaal een circulaire gericht ter zake van den berooiden financieelen toestand, waarin vele notarissen ten gevolge der gebeurtenissen van 187071 geraakt zijn. De minister moet geloo- ven, dat het toezicht der kamers van discipline, althans in vele arrondissementen, veel te wenschen overlaat. Indien de voorschriften van 4 Januari 1843, die aan de notarissen alle handels- of beurs- speculatiën, zoomede iedere deelneming aan ven nootschappen, verbiedt, stipt opgevolgd waren ge worden, de gebeurtenissen van 187071 zouden voor de notarissen niet die noodlottige gevolgen gehad hebben. Vóór 1870 werden er jaarlijks gemiddeld niet meer dan 12 a 13 notarissen afgezet. In de laatste jaren is dit getal geklommen tot 19 a 20, in 1875 zelfs tot 28. Met diep leedwezen heeft de minister dit gezien. Aan het kwaad, waarop gewezen is, moet een einde komen, en de minister noodigt derhalve de procureurs-generaal uit, een waakzaam oog te houden op het notariaat binnen hun ressort en waar het kan de noodige maatre gelen te nemen ter voorkoming van de rampen, bedoeld in deze circulaire en waarvan de kleine handelaren en de landbouwers gewoonlijk de eerste slachtoffers zijn. Spanje. Uit Bilbao wordt gemeld dat de kleine benden, welke in het district Eas Encartaeiones aanwezig waren, zijn uiteengejaagd en dat de provinciale staten der Baskische provinciën te Vitoria zullen bijeenkomen, om een adres van hulde en trouw aan den koning te zenden. De correspondent van de „Times" te Barcelona meldt dat. er in Spanje in ernst over gesproken wordt, of Engeland, wanneer het door de Ooster- sche quaestie tot oorlog gebracht mocht worden en Spanje een bondgenootschap met Engeland aanging, niet Gibraltar zou teruggeven? Spanje zou dan 150,000 goede geharde soldaten leveren. Over deze zaak, die althans het voorrecht heeft een geheel nieuw gezichtspunt in de Oostersche quaestie te leveren, wordt zeer vriendschappelijk van beide kanten gesproken, meldt de correspon dent. Om de zaak smakelijk voor de Engelschen te maken roemt men de Spaansche soldaten hemel hoog, en als een feit dat niet weinig pleit voor het karakter van een Spaansch soldaat, meldt men dat, nu er onlangs 200,000 a 300,000 afgedankt zijn, toch 't getal misdaden niet slechts niet toe genomen, maar eer verminderd is. Italië. Den 25sten October zijn te Spezia, ten overstaan der ministers van oorlog en van marine, benevens een aantal buitenlandsche, namelijk twee Russische, twee Duitsche, een Spaansch, een Fransch en drie Engelsche officieren, proefnemingen begonnen met een honderdtons-kanon, naar het stelsel van Arm strong. Nadat op genoemden dag met goed gevolg een schot in zee gedaan was met een lading van 336 pond, werd den 26sten op een stalen schijf geschoten ter dikte van 22 duim, bevestigd op een sterken wand, overeenkomende met dien van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2