Naar men verneemt is Dinsdag jl. door de betrokken afdeeling van den raad van state (de beeren Boot, Meeussen en Heemskerk Bz.), verslag uitgebracht over het ontwerp op het lager onderwijs. Volgens de bestaande voorschriften moet dat verslag gedurende veertien dagen ter visie liggen voor de leden, om dan (d. i. Dinsdag 7 November e. k.) in den vollen raad te worden overwogen. Vereenigt de raad zich met het ge voelen der afdeeling, dan wordt het rapport afge zonden, nadat alvorens gedurende 24 uren aan de leden elk in het bijzonder gelegenheid is gegeven, om een zelfstandig advies in te leveren, dat als dan bij het advies van den raad wordt gevoegd. Z. K. H. prins Alexander heeft de beraadslaging van de afdeeling bijgewoond, en zal naar men ver zekert ook bij de behandeling van het wetsont werp in den raad tegenwoordig zijn. Het. stoomschip „Prinses Amalia", van Nie- wediep naar Batavia, is 29 dezer te Southampton aangekomen; de „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, is 30 dezer 's morgens te Port-Said aangekomen. De „Staatscourant" bevat het kon. besluit van 20 dezer betreffende de uitloting en aflossing van 3'/j percents schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat voor 1877. Uit Curasao wordt van 5 October gemeld Den 23steu der vorige maand is van St.-Thomas alhier aangekomen Zr. Ms. stoomschip „Cornelis Dirks", comm. kapt.-luit.-ter-zee H. ,T. Van der Sloot, begeleidende den schoener „Midas", het vaartuig dat indertijd door de regeering van Vene zuela was aangehouden en welks teruggaaf hier als het teeken wordt beschouwd dat de geschillen met dat land öf reeds vereffend zijn, bf op 't punt van dit te worden. Dat vaartuig heeft half Sep tember te St.-Thomas nog groot gevaar geloopen. Den 13den beeft aldaar een hevige storm gewoed, waardoor een pakketschoener en de „Midas" op strand zijn geraakt. Ecrstgemeld schip is er zonder veel schade afgekomen. De „Midas" werd met meer moeite gered, ook door de inspanning van de bemanning van de „Cornelis Dirks". Volgens berichten uit Bonaire is er door storm belangrijke schade aan eigendommen veroorzaakt, die op onge veer f 12000 wordt begroot. De heeren Wackers te Ilerzogenrath en Sciimmer te Kohlscheid hebben concessie verkre gen tot het ontginnen van steenkolenmijnen in de gemeenten Kerkerade, Nieuwenhagen en Eigels- hoven, over eene uitgebreidheid van 457 hec taren. Bij beschikking van den minister van marine wordt de student voor den militairen geneeskun digen dienst der zeemacht B. H. L. Van Olst, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit die betrekking ontslagen. De kapt.-luit.-ter-zee jhr. E. P. E. De Stuers, «ommandeerende Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", wordt met den laatsten dezer eervol van bet bevel over dien bodem ontheven en vervangen door den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Smith. Z. M. heeft aan J. Evers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als concierge van het kon. kabinet van zeldzaamheden, en in zijne plaats benoemd L. M. Verheydt; met ingang van 1 Dec. e. k. bij de rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam tot hoogleeraar benoemd J. A. Alberdingk Thijm; aan J. J. Doon, bootsmansmaat, -dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip „Leeu warden", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een over boord gevallen matroos der bemanning van genoemd schip op 27 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffe lijk getuigschrift benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Makkinga, G. J. Middelbergb, thans ontv. te Noordwolde; de gem. Zaandijk en Koog aan de Zaan toegevoegd aan het ontvang kantoor der dir. bel. enz. te Zaandam en benoemd tot ontv. voor dat kantoor G. L Wijnen, thans ontv. te Zaandijkaan M. Beute eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. en acc. te Krommenie; benoemd tot ontv. der registratie en domeinen: te IJselstein B. Haga, te Druten D. E. C. ïrankamp, te Helder P. Fon tein, te Ilolwerd J. Hoeflake, te Raalte B. M. Moorrces, te Tessel P. II. Van Wijngaarden, te Gennep N. W. Swijghuizen Reigersberg; aan den inet, verlof hier te lande aanw. kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indé- ,T. F. L, Schneider, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsge breken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms milit. dienst, met. toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Het blijkt nader dat K. zich niet heeft willen verdrinken, maar in beschonkenheid te water is geraakt, en dat aan de gevolgen van dat bad en den daardoor bekomen schrik zijn dood moet worden toegeschreven. De „Gron. Ct.deelt mede, dat de gouden beker, aan admiraal Tromp aangeboden na den slag bij Chattam, thans het eigendom is van baron Rothschild, te Frankfort. Deze beker, waarop de geheele zeeslag afgebeeld is, was door de familie H., te Leiden, in wier bezit hij was, aan de Nederlandsche regeering voor f 50,000 ter over name aangeboden. De minister Heemskerk deinsde echter terug voor den aankoop van dit kunstwerk, dat thans, na in verschillende handen geweest te zijn, voor f 80,000 het eigendom is geworden van den tegenwoordigen bezitter. De tweede b ij een komst, in zake de jongste ongeregeldheden te Amsterdam, die tegen Zondag-namiddag 1 uur in het gebouw „Plancius" in de Plantage was aangekondigd, kon geen voort gang hebben, daar aan het talrijk publiek, dat zich op het bepaalde uur voor de deur bevond, de toegang werd geweigerd, omdat het lokaal voor anderen beschikbaar was gesteld. Wederrechtelijk namen toen eenigen het lokaal van het „Amster- damsch Werkmansbond" in bezit, om daar ver gadering te houden. De commissaris van politie der eerste sectie, die daar met twee agenten van politie -in burgerkleeren tegenwoordig was, werd met zijne begeleiders uit het lokaal gedron gen. Het bestuur van het „Werkmansbond" riep echter de hulp der politie in, om het gebouw te doen ontruimen, hetgeen ten laatste door twaalf agenten en een inspecteur geschiedde. Een vreeselijke misdaad had gisteren te Delft plaats. Twee ambachtslieden, aanstaande zwagers, hadden hevigen twist gehad. De een wachtte gisteren tegen 12 uren den ander op met een scherp mes in zijn zak. Na een half uur wachtens trof hij den geen kwaad vermoedende bij de Molen straat en bracht hem twee gevaarlijke wonden in de borst toe. De dader werd spoedig gearresteerd en de gewonde onder hevig bloedverlies naar het gasthuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. Zondag-nacht heeft men te Apel- doorn getracht op verschillende plaatsen in te breken. Door een ruit uit te snijden, beproefde men toegang te krijgen tot het kantoor van dan heer Hugenholtz. Zonder ontdekt te worden is dit ook gelukt, doch weinig of niets van hunne gading vindende, hebben de indringers zich begeven naar het pakhuis van den heer v. d. Water, slijter in sterke dranken. De bewoners van het pand echter werden door het gerucht op de been ge bracht, waarop de dieven op de vlucht gingen. Blijkbaar zijn het geen onbekenden geweest. De „In d épen dance" meldt, dat zich te Brussel eene commissie geconstitueerd heeft, om gelden te verzamelen tot het oprichten van een gedenkteeken voor den kwartiermeester der gen darmerie Meeus, onder wiens bewaking de beruchte Oblain uit Engeland naar de hoofdstad werd over gebracht. Onlangs werd te Monster verkocht de boedel van een weduwe, die in zorgelijke om standigheden was achtergebleven en tot dien ver koop was genoodzaakt. Een nagenoeg nieuwe chiffonnière werd voor 10, een kabinet voor 25, een bed met toebehooren voor 10 cents verkocht. Een 30-tal tuiniersgereedschappen moest, voor een stuiver gelaten worden enz., zoodat de geheele verkoop met hoofdsom en opcenten wordt geschat op pl. m. f 12. Iemand, die gekomen was om „zaken te doen", werd op de nabijheid van het water gewezen, waarom hij dan ook spoedig aftrok, en niettegenstaande dat ging alles heel rustig en was in korten tijd afgeloopen. De weduwe bleef in het bezit van haar boedel. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is uit. het pakhuis van den heer Wiselius, in de Leliestraat te Amsterdam, 500 kilo suiker uiteen vat geschept. De dieven hebben met. valsche sleu tels het pakhuis weten open te maken en weder te sluiten. Sedert 1804 komt op de begrootin- gen der gemeente Zwolle een post voor wegens ververschingen voor de leden der stembureaux, aanvankelijk op f 5, later op f 10 geraamd. Deze post was op de begrooting gebracht bij wijze van protest tegen eene aanschrijving van den toenma- ligen minister van binnenlandsche zaken, dat tot bedoeld einde geeue uilgaven in de gemeentere keningen konden worden geleden. Nadat de post 13 jaren lang op de begrooting had gefigureerd en ook gebruikt, was, heeft de raad thans begrepen, dat het protest lang genoeg had geduurd en den post voor 1877 geschrapt, voornamelijk ook ter wille van de consequentie, daar alle andere raads- commissarissen, hoe vaak ze ook vergaderen, nooit verteringen aan de gemeente in rekening brengen. Over de Engelsche Noordpool-expe- ditie worden de volgende bijzonderheden mede gedeeld Nadat de „Discovery" in de Lady Frank- linbaai was achtergelaten om te overwinteren, werkte de „Alert" zich nog zoo ver mogelijk door 't ijs, tot 82° 57'. Hier vond zij zich den weg versperd door een ijswal van 150 tot 200 voet dikte. Geen sprake van verder doordringen; men moest hier dus overwinteren. De zon was 142 dagen afwezig, en gedurende dien winter wees de thermometer de tot dusver laagst waargenomen temperatuur aan veertien dagen lang 59, en eens 104 graden onder 't vriespunt. In 't voorjaar werden sledevaarten ondernomen. Eene bleef 84, eene andere 75 dagen weg; doch 't ijs was zoo ruw, dat men dikwijls niet dan met de grootste moeielijkheid een kwartier gaans per dag kon afleg gen. 't Hoogste aldus bereikte punt was S30 20' hooger dan men ooit geweest is maar toch nog een goed eind (400 Eng. mijlen) van de Pool. De sledevaarders leden allen aan scor- buut, en vier hunner, onder welke de Eskimo- tolk Hans Christian Petersen, bezweken onder weg. Daar er geen denken was aan verder komen, zoo zag kapitein Nares wijselijk 't nuttelooze in van eene tweede overwintering, en werd tot den terugtocht besloten. Is alzoo 't. hoofddoel der expeditie (de Pool te bereiken) gemist, men kan zich troosten met de overtuiging dat 't mogelijke gedaan is, en dat de tocht dan toch geenszins onvruchtbaar is geweest. Immers de meegebrachte verzameling naturalia moet hoogst belangrijk zijn, en men heeft tal van waarnemingen kunnen doen, die de som der wetenschappelijke kennis zullen verrijken. Zaterdag-morgen had in de Hintha- merstraat te 's-Hertogenbosch een ijzingwekkend ongeluk plaats. Een jongetje van ternauwernood zes jaar wilde op een voorbijrijdenden, met twee paarden bespannen grooten wagen, waarop een locomotief-rad vervoerd werd, springen, niettegen staande de waarschuwing van den voerman. De sprong mislukte, 't kind viel en het achterste rad ging den jongen eerst over de beenen en verbrijzelde hem toen het hoofd. De voerman, die het ongeluk zag, hield de paarden in, doch kon natuurlijk dien zwaren wagen niet onmiddelijk doen stilstaan. De dood van het kind was oogenblikkelijk. BUI TE NLAND. Urmiiï»-i j li. Gisteren is de buitengewone zitting der Kamers geopend. De voorzitters van den senaat en de Kamer brachten in herinnering, dat de bureaux voor de buitengewone zitting onveranderd blijven. De senaat heeft zijn eerstvolgende zitting op a. s. Maandag bepaald. Het voorstel omtrent de admi nistratie bij 't. leger is het eerst aan de orde gesteld. De gematigde linkerzijde heeft besloten, dat zij geene interpellatie tot de regeering zal richten. Zij zal zich echter met de andere groepen der linkerzijde verstaan, om van den minister Decazes eene verklaring te vragen, die van vredelievende gevoelens getuigt, en van den wensch om onzijdig te blijven. Dnitschland. In de troonrede ter opening der zitting van den rijksdag wordt het volgende gezegd Duitsch- lands betrekkingen met bet buitenland zijn, on danks de moeilijkheden van den tegenwoordigen toestand, in overeenstemming met het vredelievend

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2