LEIDSOÏÏ DAGBLAD. N°. 5130. Woensdag A0. 1876. I November. Geen halve maatregelen! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS «ER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. liet besluit, waarbij door onzen Gemeenteraad aan de naburige gemeente Katwijk een subsidie werd toegekend voor het aanleggen van een kanaal van Katwijk-aan-Zee naar Rijnlands uitwaterings kanaal, begint vruchten te dragen. Den 6den November toch zal de aanbesteding plaats hebben met en benevens die van het vervangen der thans bestaande brug aan de Roskam over den Rijn en der tegenwoordige Kwakelbrug respectie velijk door een nieuwe ijzeren en een dito bouten ophaalbrug. Het te graven kanaal zal aanvangen in het uitwateriugskanaal van Rijnland op onge veer 300 M. van de tweede sluis, doorsnijdende een gedeelte der langs het uitwateringskanaal gele gen stortgronden van Rijnland, het weiland van den heer Harteveld, een gedeelte der aardappelpannen van het zoogenaamde vlakke veld en verder de duin- gronden, om ten slotte nabij het. dorp Katwijk-aan-Zee te eindigen in een kleine haven met losplaatsen en toegangswegen, gelegen aan de noordzijde van het z. g. Hooge Mallegat, ongeveer tegenover den rijweg, bekend onder den naam van het Noord- einde. De lengte van dat kanaal is begroot op 680 M., terwijl de haven tusschen de deksloven der beschoeiing een lengte van 70 bij een breedte van 40 M. zal hebben. Voorzeker, de nabuurschap van een plaats, waar men op zoo loffelijke wijze naar vooruitgang, ver betering en ontwikkeling streeft, behoeven wij ons niet te schamenintegendeel wij hebben alle reden haar zoo dicht mogelijk tot ons te doen naderen, en daartoe zijn wij in staat door de middelen van gemeenschap uit te breiden. Maar reeds behoeven wij er niet meer op te wijzen, waar ondernemende mannen aan het werk zijn getogen. Twee plannen zijn reeds aangekon digd, het eene de uitbreiding eener bestaande, het andere de oprichting eener geheel nieuwe onderneming betreffende. Immers er is sprake van een concessie-aanvrage om een derde stoomboot tusschen Katwijk en Leiden in de vaart, te bren gen. Men heeft begrepen, dat het na opheffing van de belemmeringen der vaart ook voor een derde stoomvaart uig niet zal ontbreken aan per sonen en goederen, en de laatste niet 't minst, die op vervoer wachten. Want haast zal er zijn bij het werk of zal niet de kostbare vangst waarmee de koene Katwijker visscbcr eerlang de haven zal binnenvallen, ijlings naar de sleutelstad worden verzonden om, langs de ijzeren baan door de Rijnstreek steeds verder gebracht, eindelijk de grenzen te bereiken en ten slotte op de tafel van den een of anderen Duitschen liefhebber te ver schijnen Snelheid dus -daarop dient in de eerste plaats te worden gelet, waar het- aankomt op ver betering der middelen van gemeenschap. Door het in de vaart brengen van een derde stoomboot zal zij ongetwijfeld worden bevorderd, vooral wij stipten 't met een enkel woord reeds aan met het oog op het goederenvervoer; want indien een tweede onderneming tot stand komt, zal het personenvervoer hoofdzakelijk per as geschieden, althans wanneer die zaak goed op touw wordt gezet. Dat wij hier de concessie-aanvrage tot het aanleggen van een paardenspoorweg bedoelen, zal wel geen nader betoog behoeven. Doch daarbij schijnt sprake te zijn van een aanleg met wissels een inrichting nu op zoo ondoelmatige schaal zouden wij ten ernstigste ontraden in het belang van het verkeer en dus ook in dat der onderne ming zelf. Het ongerief van een tocht per tram way met enkel spoor, wie heeft het niet onder vonden, die van dit middel van vervoer gebruik maakte om zich van de residentie naar Schevenin- gen te begeven, en omgekeerd? Op een zoo kort traject vindt men niet minder dan drie wissels, waar de wagens moeten stilhouden om de rijtui gen af te wachten, die zich in tegenovergestelde richtiDg bewegen, een vertraging die somtijds zoo belangrijk is, dat een (link voetganger bijna op hetzelfde, tijdstip het punt van aankomst bereikt als het voertuig, dat, zich overigens met zooveel grooter snelheid langs de ijzeren baan bewegende, tegelijk met hem vertrok. Op den weg van Lei den naar Katwijk, die zooveel langer is dan die van 's-Gravenhage naar Scheveningen, zal men natuurlijk ook zooveel meer wissels moeien aan brengen maar gesteld dat men er zich slechts tot een drietal bepaalde, het oponthoud op die gedwongen pleisterplaatsen zou er des te grooter om worden, indien het rijtuig, op welks aankomst men moest wachten, door averij of om andere redenen wat achterlijk was. Hoeveel gerief daarentegen zal een tramway- dienst met dubbel spoor opleveren, waarvan elke lijn steeds voor een bepaalde richting wordt gebe zigd. Dan toch is men zeker van het vertrek op geregelde tijdstippen, kan daarenboven rijtuigen laten loopen zoo dikwijls er een genoegzaam aantal passagiers aanwezig is en heeft op den geheelen tocht geen oponthoud te duchtenimmers men zal steeds een vrije baan voor zich hebben. Hier geldt hetzelfde wat wij reeds bij herhaling omtrent de duinwaterleiding schrevendraag zorg voor een aanleg op zoo ruime schaal, dat uw onderneming op den duur kan voldoen. Wie anders handelt, veronachtzaamt het algemeen belang en gaat reeds in den aanvang den bloei zijner eigen zaak tegen. En dat zou hier des te meer zijn te bejammeren, aangezien wij in dit geval te doen hebben met een flinke concessie-aanvrage, die den aanleg van een dubbelen paardenspoorweg ook binnen de ge meente beoogt, namelijk langs Hoogewoerd, Nobel- straat, Breestraat en Noordeinde, in aansluiting aan de lijn naar Katwijk-aan-Zee, en een tweede, loopende van de Zijlpoort langs de Haarlemmerstraat tot aan het station. Ook dit gedeelte der aanvrage getuigt van het doorzicht van iemand, die zijn tijd begrijpt. Bij de steeds toenemende uitbreiding der steden en de daarmede gepaard gaande grootere behoeften aan snelle en tevens goedkoope verplaatsing worden de paardenspoorwegen meer en meer het aangewezen middel om dezelfde diensten te doen, die de stoomspoorwegen voor grooter afstanden bewijzen. Indien dat alles tot stand komt, zien wij voor Leiden en zijne omgeving een sclioone toekomst weggelegd. Aan de eene zijde de nauwere verbin ding met de naar ontwikkeling strevende zeeplaats aan den anderen kant, door de welvarende Rijn streek, de zoo lang gewenschte aansluiting aan het groote spoorwegnet tot ver over de grenzen des lands; binnen onze gemeente een verbeterde ge meenschap om het grooter vertier, dat ons onge twijfeld wacht, te vergemakkelijken ziedaar heel wat degelijker gronden om op verhoogden bloei en welvaart te rekenen, dan de glorierijkste voor spellingen der handigste spiritisten ons zouden kunnen voorspiegelen. Doch één zaak houde men daarbij dan ook in het oog: men bederve die toekomst niet door halve maatregelen. Naast een duinwaterleiding op ruime schaal aangelegd, een Ruïne-plein in een bevalligen lusthof herschapen, schenke men ons een tramway met dubbel spoor. Ook de Leidsche stedemaagd heeft behoefte aan een ruim kleed om zich vrij te kunnen bewegen. IJÜIDEN, 31 October. De officieren, onderofficieren en verdere mili tairen van het 4de regiment infanterie, die tijdelijk het. garnizoen te Amsterdam hebben ver sterkt, zullen morgenochtend per spoortrein van 'J.45 alhier terugkeeren. De stafmuziek zal alsdan aan het station tegenwoordig zijn. De 1ste luitenant W. N. Roldanus, van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen, is bij het ministerie van oorlog; de majoor .1.' W. J. Zegers Rijser, van het 1ste regiment ves ting-artillerie, bij het 2de regiment veld-artillerie alhier overgeplaatst. Gedurende de eerste helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: A. Van Zeulen, Amersfoort; wed. A. Numan, W. C. Wegman, B. Weber, Van der Spek, E. Van Gelderen, Boggia, Amsterdammej. De Seifer, Bergen-op-ZoomII. Van den Burg, BerkelP. Verkade IIz., Boskoop; Berends, DeventerEanny Stellenbosch, GroenloA. Kas, KralingenJ. H. P. Dijkman, Muntok; P. Verhoef, Oegstgeest; W.' Spierenburg, aan den Rijn; Anna Bom, Utrecht; mej. A. Van Lele, (niet leesbaar). Het gezelschap van de Nieuwe Rottcrdamsehe Schouwburgvereeniging onder directie van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels gaf gis teravond de eerste van de serie voorstellingen, die 't dezen winter hier ter stede zal geven. De volteekening van het abonnement en dc vele plaatsen die buitendien nog waren genomen, zoo dat de schouwburg buitengewoon goed bezet was, leverden het bewijs dat het gezelschap, thans ver meerderd met eenige der beste leden van het vroegere Hnagsc.he tooneel en die hier dus ook geen onbekenden meer waren, ten onzent nog vele vereerders telt. In de „DanicheftV gaven de vertooners blijken dat zij die belangstelling vol komen waardig zijn. Het blijft steeds een waar genot dit gezelschap te zien optreden. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren in Den Haag toegelaten de lieerenJ. A. De Bruyne, van Zierikzee, voor aardrijkskunde; .T. Verheul, van 's-Gravenhage, voor boekhoudenKj Holland Nzn., van 's-Gravenhage, voor huisonder wijs in boekhoudenafgewezen één voor Duitsche taal- en letterkunde en één voor boekhouden. Voor het lager ouderwijs werden voor de acte in de Eransche taal van de 6 candidaten toege laten mej.C. F. Kocli uit Leiden, II. De Koster uit Gouda en R E. Quélet uit Stadwijk. De nationale zangvereeniging in Den Haag onder leiding van den heer Marinas zal den lffden November een vocaal en instrumentaal concert geven, waarop o. a. ten gehoore zullen worden gebracht de nummers waarmee zij onlangs te Am sterdam den eersten prijs behaalde. Onze stadgenoot de heer De Goey zal zijne medewerking aan het vocaal gedeelte van dit concert verleenen. Naar men verneemt bestaat, bij den minister van oorlog het voornemen een pupillencorps op te richten, en zijn er reeds maatregelen getroffen om een standplaats voor die inrichting aan te wijzen. Gisteren is te Luxemburg op plechtige wijze het monument onthuld, ter eere van wijlen prinses I Hendrik opgericht.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1