voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen om als derde of tweede stuurman aan 's lands dienst in Ned.-Indië te worden verbonden, kunnen zich, bij gezegeld request, tot het depar tement van koloniën wenden. Het stoomschip „Prins Hendrik" is 15 dezer te Padang en den 19den te Batavia aangekomen de „Conrad" is den 18den van Batavia naar Nederland; de „Madura", van Batavia naar Nieu- wediep, den 14den van Padang vertrokken. De heer H. Pierson te 's-Hertogenbosch leeft een plan gevormd om het onderwijs in de geographie van Nederland meer dienstbaar te makpn aan het doel dat de lagere school moet beoogen. Daartoe wenscht hij een honderdtal groote lilho- grapbieën of chromolithographieën door een schil der van naam vervaardigd en die dus ook kunst waarde bezitten, voor een lagen prijs in den handel gebracht te zien, ten einde de Nederlandsche jeugd de vele eigenaardigheden van ons land goed te doen kennen. De heer J. H. Veldhuizen, be kend kunstschilder te Amsterdam, wil de taak aanvaarden, een uitgever van naam denkt er ernstig over de uitgave te ondernemen, indien hij maar eenige zekerheid heeft van het debiet, en het is den heer Pierson gebleken, dat bij genoegzame deelneming, voor zwarte lithographieëu de prijs van 100 platen f 25, voor kleurendruk misschien f 50 zou zijn. De heer Pierson looft vier prijzen uit: van f 100, f 75, f 50 en f 25 voor de beste ontwerpen, waarin 100 punten uit Nederland worden opgegeven, die het meest karakteristiek kunnen geacht worden voor de kennis van ons vaderland en het meest belangrijk voor de jeugd. Naar inen verneemt heeft de regeering f 1000 beschikbaar gesteld voor de restauratie van den Kloostergang bij den Dom te Utrecht. In de „Staatscourant" is opgenomen het kon. besluit van den 2östen dezer, houdende vaststelling van een algemeen reglement van politie voor het Noordzeekanaal, zijne havens, zijkanalen eu al wat daartoe behoort, eu zulks met intrek king van het koninklijk besluit van 29 Mei 1872. Door den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon 'zijn tot consulair agent der Nederlanden te Oporto en tot vice-consul der Nederlanden te Yiana do Castello respect, aangesteld A S. Vas- concellos en J. A. De Castro, de eerste ter ver vanging van J. S. Vasconcellos, aan wien opzijn verzoek eervol ontslag uit eerstgemelde betrekking is verleend. De hooge raad der Nederlanden heeft Mr. C. Asser, advocaat in Den Haag. benoemd tot, lid van het bureau van consultatie en zulks in de plaats van wijlen jhr. mr. J. De Witte van Citters. Ciemeng-d Nieuvts Hedenmiddag is eene dienstbode, water scheppende bij de stoep aan de Watersteeg, in den Nieuweu Rijn gevallen. Onmiddellijk begaf zich een man te water om haar te redden, boden vele hulpvaardigeu hunne diensten aan en ver leende IJr. Andreson geneeskundige hulp. De persoon, die zich te Gouda heeft uitgegeven voor notaris De Sitter van Winscho ten en op dien naam oplichtingen gepleegd, is, op aanwijzing van de Gouwsche politie, te Rot terdam gearresteerd, alwaar hij zich vroeger ook al aan oplichting heeft schuldig gemaakt onder den valschen naam van kapitein Dexter. Zijn eigenlijke naam is Gerson Soesman, koopman, wonende te Leeuwarden. Gisterochtend brak ten huize van den oliekoker Westerhof te Delfshaven een hevige brand uit, die al spoedig een dreigend aanzien verkreeg. Het mocht aan de brandweer, die spoedig op de plaats van het onheil aanwezig was, ge lukken binnen een uur den voortgang der vlam men te stuiten. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Neeltje Smit, oud 28 jaren, geboren te Sappemeer, arbeidster te Veendam, wegens kindermooid ver oordeeld tot epne tuchthuisstraf van 5 jaren. Voor een paar dagen werd gemeld, dat een schipper te Deventer, die een meisje drij vende zag in de haven, haar er halverwege uit haalde, en daarop de politie liet waarschuwen. Naar de „Koerier" verneemt is het meisje in het water geraakt, doordien zij door eenige huzaren achter volgd werd, waarop zij langs de aan de haven lig gende steenen is gevlucht en zoodoende in bet water geloopen. Er is een onderzoek ingesteld. De bisschop der Mormonen, John D. Lee, is wegens deelneming aan den moord van een karavaan emigranten ter dood veroordeeld. De wet laat hem toe te kiezen tusschen dood door den strop, het zwaard of door vuurwapenen. De bisschop heeft verkozen gefusilleerd te worden. De voltrek king van het vonnis is op den 27sten Januari bepaald. Op den Pacific-spoorweg moetthans, tusschen Nieuw-York en San-Francisco, een wag gon loopen, waarin gehuisvest zijn het redactie- bureau en de drukkerij van liet dagblad „The Transcontinental", dat in het voorbijgaan van be richtgevers aan verschillende stations zijne nieuws tijdingen ontvangt en welks editiën onderweg door de conducteurs worden verspreid. Donderdag-middag is in degemeente Schijndel een meisje van circa 15 jaar door eene koe zoodanig gestooten, dat bet aan de hekomen verwonding is overleden. Aan de „France" schrijft men uit Philadelphia van den 7den dezer: „Een hevige brand, de derde in twee maanden tijds, is op het tentoonstellingsterrein uitgebarsten in de Duitsche restauratie, naast de „Horticultural-Hall". Op zich zelf was de ramp wel niet zoo heel groot, want het verlies bedraagt slechts 20,000 dollars en is door assurantie gedekt, maar er is daarbij geble ken, hoe weinig vertrouwen men mag stellen op de organisatie der politie en brandweer. De laatste liet zich wachten; en toen zij er was, was er geen water. Nog gedurende 25 minuten nadat het brandsignaal gegeven was, won 't vuur terrein, en men heeft de eene helft van 't gebouw moeten opofferen om 't andere te redden. De politie ge droeg zich zeer slecht. Vele „policemen" plunder den de kelders van de restauratie, bedronken zich, beleedigden hunne chefs en zelfs den major van Philadelphia. In 't kort de verwarring was gren zeloos. De dagbladen roepen wraak over dit gebrek aan discipline en organisatie, dat den dienst der openbare veiligheid op de tentoonstelling kenmerkt. Maar 't schijnt niet dat deze derde verwarring vruchten dragen zal. De directie der tentoonstelling zal waarschijnlijk zeggen dat, zoolang de assurantie- maatschappijen zwijgen, de geassureerden niet mogen klagen." Volgens de „Indépendance" wordt het Bosch van Soignies sedert eenigen tijd bewoond door drie gedeserteerde militairen, die als wild dieven en inbrekers zich overal waar hun zulks gelegen komt het noodige verschaffen en onder de omliggende bevolking angst en schrik bren gen. Vruchteloos zijn tot dusver de pogingen geweest om deze bandieten in handen te krijgen, ofschoon eindelijk een twaalftal gendarmes en eveu zoovele houtvesters bij dag en sterke patrouilles 's nachts rusteloos de streek in alle richtingen doorkruisen. Tot overmaat vau ramp schijnen de boosdoeners middelerwijl tot een zevental te zijn aangegroeid. De „Gazette" verhaalt van een anderen ongemeen beheudigen dief, Poelmans ge naamd, dezer dagen te Brussel gevat, die in hui zen, welker bewoners tijdelijk afwezig waren, en magazijnen wist door te dringen, door ruiten uit de ramen te lichten, welke hij, na zijn buit te heb ben bemachtigd, weder inzette. Het zonderlingste is, dat de man van het onnoemlijk aantal gesto len voorwerpen ten zijnent eene verzameling had aangelegd, van etiketten en nummers voorzien en op de keurigste wijze gerangschikt. Van alle kan ten komen nieuwsgierigen die ten bureele van politie tentoongestelde collectie van ketels, zilver werk, keukengereedschap, kleederen,photographieën, een grooteu spiegel, juweelen, horloges en een aantal brieven, door middel van lijmroeden uit bussen gevischt, bezichtigen. e o li t n ii o li. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht. alhier van 21 October 1 w. het baggeren in den Rijn1 w. buiten een openbare waterplaats datgene te verrichten waartoe die inrichtingen bestemd zijn1 w. het rijden in eene verkeerde richting; I w. het laten luopen van vee op eens anders in den oogst staandeu grond. BUITENLAND. Frankrij k. In de commissie voor het budget heeft de minister van financiën, Léon Sav, medegedeeld dat hij de verlaging van het briefport en van den prijs der telegrammen tegen 1 Januari 1877 zal voorstellen. De minister meende dat met 1877 de inkomsten geen batig saldo hooger dan 30 millioen zouden opleveren. Sprekende van de con versie der 5 pCt. rente, zeide de minister dat die eventueel mogelijk, doch geenszins aanstaande was. Hij verwerpt de financieele ontwerpen van Gam- betta, vooral de belasting op de Fransche rente, welke hij eene oneerlijkheid van den Staat jegens zijne schuldeischers noemde. ü^panje. De regeering heeft besloten, al de medeplich tigen aan de door Zorilla op touw gezette en dezer dagen ontdekte samenzwering voor de ge wone rechtbanken te doen terechtstaan. Onder de in beslag genomen papieren bevinden zich brevetten, waarbij de in hechtenis genomen eed- genooten tot allerlei openbare ambten in verschil lende provinciën werden benoemd; deze zouden zich in elk district aan het hoofd hebben moeten plaatsen van de beweging, welke den 25sten dezer had moeten uitbreken. De heer Zorilla had bons in omloop gebracht, na het gelukken van den op-1 stand betaalbaar. Geen der gevangengenomen mi litairen was in werkelijken dienst; het waren allen op wachtgeld gestelde officieren. De „Gaceta" behelst eene koninklijke order,i in den ministerraad opgesteld, waarbij het gedrag van den onderprefect van Minorca eu de door hem ten aanzien van de Protestanten aldaar genomen maatregelen ten volle worden goedgekeurd, op grond dat uit het onderzoek blijkt, dat bedoelde ambtenaar zich aan de eenige methodistische kerk te Mahon geenszins vergrepen en zich er toe be paald heeft eene volgens de wet, evenals andere inrichtingen van dien aard, aan het toezicht der overheid onderworpen school binnen te treden. Die school was onwettig, aangezien zij bestuurd werd door een vreemdeling, tot de stichting er van onbevoegd, en de onderprefect is die alleen binnengegaan om den onderwijzer in heusche bewoordingen te waarschuwen, dat men zich in de nabuurschap beklaagde over het gedruisch, op ongewone uren in die school aangericht. Turkije. Te Parijs ontvangen particuliere berichten uit Konstautinopel bevestigen liet gerucht, dat Tgnatieff een wapenstilstand van zes weken, telkens echter zoo noodig te verlengen, voorstelt, en dat Turkije dit voorstel nog niet heeft aangenomen. Volgens een telegram uit Konstantinopel hebben ten gevolge, vau den onafgebroken strijd voor Alexinatz de Turken de op een hoogen berg gebouwde versterking, welke de sleutel is der positie van Deligrad, genomen. Zij bezetten ook Djunis en Kaouik, waar de vijand zijn hoofdkwar tier had. De Serviërs, in drie kolonnes verdeeld, moesten hunne posities met ontzaglijke verliezen opgeven. Aan den kant van Mitrovica zijn de Serviërs, na de huizen van Muzelmannen en Chris tenen te Manik in brand gestoken te hebben, met belangrijke strijdkrachten voortgerukt, doch na een hevig gevecht totaal geslagen. De Serviërs, die bij Koukoupoja geconcentreerd waren, werden uit de versterkingen, die zij bezet hielden, verjaagd. De divisie van Novibazar heeft de Servische ver schansingen aangevallen en na korten tegenstand waren de Serviërs genoodzaakt hunne posities te verlaten. Telegrammen. ZARA, 27 October. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld, dat Montenegro de krijgsgevange nen op vrije voeten liet. Uit Niksic zal den onge- regeldeu troepen der bezetting wegens gebrek aan voedingsmiddelen vrije uittocht worden verleend. LONDEN, 27 October. Reuters correspondent seint heden uit Belgrado, dat een ministerieele crisis is uitgebarsten. Nicoiic vroeg zijn ontslag, dat nog niet werd aangenomen. Jovanovic volgt hem waarschijnlijk op. De reden van dit ontslag is een geschil met Tschernajefl' over de Russische vrijwilligers. Het ministerie en de openbare mee-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2