DAGBLAD. IV0. 5127. A0. 187ft. Zaterdag 28 October. PRIJS DEZER COURANT: ?oor Leidon por 3 maanden..f 1.10. Franco per post;.i. .i.i1.40. A fzumjerlijke Nommers 0.02, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVEKTE.VI'tKS Van 1regels l Iedere regel meer0.17-%. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Oêmeent^raad van Leiden, op Maandag den 30aten Octobe^, des namiddags te (jen ,nur. Onderwerp} Voortzetting vail de bèhaudeling der gemeen- tebegrooting voor 1877. LE1HES, 27 October. Het bezoek van den commissaris des konings in Zuid-Holland aan deze gerqeéfite beeft heden plaats gehad. Z. Exc. bezocht bij dié gelegenheid openbare en particuliere instellingen, alsmede eènige fabrieken, en verleende te twaalf uren op het Raadhuis audiëntie. Over het garnizoen werd 's mor gens op het schuttersveld groote inspectie gebonden. De burgemeester en eeidge andere ciyiele "en militaire autoriteiten waren bij yërschillëndé be zoeken in groot' tenuetegenwoordig. Gisteravond had in de StadsZaal de aangekondigde tentoonstelling Van prof. Eabers spreekmachine plaats. De zaal was, de weinige belangstelling van het pubji^k in dergelijke zaken in aanmerking genomen, vrij góed bezet. Nadat de uitvinder in kqrte trekken de inrichting van het menschelijk spreekorgaan had medegedeeld en de hoofddeelen van liet instrument besproken, namen de proeven een aanvang. Met bet voort brengen van eenvoudige woorden (papa, mama enz.) beginnende, liet prof. Faber haar vervolgens tel len in het Duitsch, Engelsch en Hollaridsch, later ook in het Franschhiervoor werd aan de machine een menschelijk masque aangebracht om de nazale klanken te kunnen voortbrengen. Daarna sprak zij meer samengestelde woorden (Constantinopel Philadelphia e. a.), ja zelfs volzinnen, door som mige der aanwezigen opgegeven, en eindigde met het publiek op een welsprekende wijze dank te be tuigen voor de betoonde belangstelling. Jammer dat enkele der belangstellenden te ongeduldig waren om het einde der séance af te wachten, waardoor zij allicht geneigd zijn van de zaak eene scheeve voorstelling te geveii. De meeste der toehoorders echter zullen met ons moeten instem men dat prof. Faber allen lof verdient voor de ingenieuze wijze waarop hij de oplossing van een gewichtig wetenschappelijk vraagstuk, waaraan verscheidene geleerden hunne beste krachten heb ben gewijd, een stap nader heeft gebracht. Voor het lager onderwijs zijn gisteren in Den Haag van de 17 candidaten voor hulponder wijzeres 15 toegelaten, mej.H. M. Boucher, A. J. W. Homan, J. L. Keilerman, J. M. Kist, E. W. J. Van Eoghem, A. M. j. Perrin, C. A. Du Rieu, J. Van Sonsbeek en J. B. Wevers, allen nit Leiden; P. V. Van der Swalme, uit Voorburg; Ch. M. Van der Dussen en H. Hulstijn, uit Rot terdam; C. Plooy en K. De Ven, uit Schiedam; G. J. Pantófski, uit Delft. Voor het Pransch zijn van de 7 geslaagd mej.P. L. De Heer, M. De Jager en E. Van Loon, uit Rotterdam, en C. G. 't Hooft, uit Dordrecht. Te Delft is voor het middelbaar onderwijs toegelaten voor lagere wiskunde de heer W. Van Loghem, uit Den Haag; voor natuur- en schei kunde en cosmographie de heer J. Kuypers, uit Rotterdam. De gemeenteraad van Amsterdam lieeft tot directeur der stadsreiniging benoemd dqn heer A. Voorvoorn, opzichter bij den waterstaat te 's-Gravendeel. Het gewijzigd ontwerp van wet tot rege ling van het Nederlandsch muntwezen wijkt in enkele punten van het oorspronkelijk ont werp, den 5den Mei 1876 ingediend, af. Stand penningen zijn, nevens de in gebruik zijnde zilve ren, de volgende gouden muntstukkenhet tienguldenstuk, het vijfguldenstuk. Zilveren stand penningen worden, tot daaromtrent nader bij de wet zal zijn voorzien, niet meer aangemunt. De oude koperen pasmunt wordt buiten omloop gesteld, nadat tot inwisseling daarvan gedurende ten minste veertien dagen gelegenheid is gegeven. De minis ter van financiën is bevoegd om een deel der zilveren, standpenningen te doen versmelten tot baren en die baren te verkoopen; alsmede om voor rijksrekening goud aan te koopen en tot standpenningen te doen vermunten. De wet treedt in werking op den lsteu Januari 1877. Gisteren is ten behoeve der staatsspoorwegen op Java, aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteedhet maken, in elkander zetten, beproeven, weder uit elkander nemen en langs boord een zeeschip leveren van den metalen boven bouw i van acht bruggen. Hiervoor waren acht biljetten van inschrijving ontvangen. Het minst was ingeschreven door de Actiën Gesellschaft J. C. Harkortten te Duisburg, voor f 73900. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is 23 dezer van Point de Galle vertrokken; de „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, heeft 25 dezer van Napels de reis voortgezet. - Men verneemt dat door de Belgische regeeriug met de Nederlandsche onderhandelingen zijn aange knoopt over het sluiten van eene nieuwe overeen komt betreffende het verbeteren van het kanaal van Gent naar Neuzen. Men wil, dat er opnieuw sprake is van het aankoopen van den LuikLim- burgschen spoorweg door het Belgische gouverne ment. Deze spoorweg is in exploitatie bij de Maatschappij van exploitatie der Nederlandsche staatsspoorwegen. Door dezen spoorweg, in verband met de spoorwegen Nord-Belge en Nord-Fran<;ais, kunnen de goederen van Frankrijk naar Amster dam en Rotterdam vervoerd worden, onaf hankelijk van de Belgische staatsspoorwegen. Gaat deJ.uik- Limburgsche spoorweg over aan den Belgischen Staat, dan is het vervoer tusschen Frankrijk en Nederland geheel afhankelijk van de Belgische staatsspoorwegen, die wel belang hebben bij den handel van Antwerpen, waar niet van Amsterdam en Rotterdam. Den llden der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot naar Nieuwediep vertrek ken een detachement suppletie-troepen, sterk 125 man benevens 5 onderofficieren, om dienzelfden dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip „Holland." Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger K. M. A. Botter, die van verlof naar Java retourneert, onder medegeleide van de 2de Jujt. van dat wapen J. Arendsen de Wolff, A. A. T. H. Gij?en en A. J. C. Keyser. Door de luitenants Prancke en De Meester zal eene tweede poging worden aangewend, om een fonds, niet alleen voor onderofficieren, maar ook voor korporaals en soldaten, vrijwilligers van het leger, tot stand te brengen, dat in beginsel de goedkeuring van den tegenwoordigen minister van oorlog wegdraagt. Het doel der oprichters is een fonds in het leven te roepen, niet om in het geheele onderhoud der weduwen te voorzien, maar wel om hen daarin tegemoet te komen; zoowel onmiddellijk bij het overlijden barer echtgenooten als gedurende haar volgend leven. De deelneming zal worden opengesteld voor alle gelmwde, vrij willig dienende militairen, beneden den rang van officier, tot den leeftijd van CO jareu. Aangezien de grootste behoefte bestaat bij overlijden, wordt een betrekkelijk groote som als uitkeering voor eens gegeven en daarna jaarlijks een onderstand bij den aanvang van het winterseizoen. De kapitein F. A. V. W. H. Van Tueren- hout, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog, is op zijn verzoek eervol ontheven van zijne betrekking bij dat de partement, onder dankbetuiging voor de goede diensten, en in rang overgeplaatst bij het 6de reg. infanterie te Breda, ten einde belast te wor den met het onderwijs in de Duitsche taal bij de krijgsschool voor officieren. Naar men verneemt zal de 1ste luitenant F. E. L. A. Abel, die onder den kapitein P. A. V. W. H. Van Tuerenhout bij het bureau voor het personeel en militaire zaken bij het ministerie van oorlog werkzaam was, in diens plaats optreden. Voor het middelbaar onderwijs zijn giste ren in Den Haag toegelaten, mej.M. J. Muloch Houwer, van Zierikzee, voor DuitscheC. P. J. Van Hoëvell, van Dordrecht, voor Fransche taai en letterkunde; A. L. Collard, van Leeujvarden voor boekhouden. Afgewezen eene voor geschie denis. Z. M. heeft herbenoemdtot burgem. van Oldeuzaal mr. G. Waller, van Schoondijke J. M. De Smidt, van Broek op Langedijk J. A an Bommel, van Vessem H. J. Tassetde scheepsklerken 11 F. M. Van Alteua en H. A. G. T. D. Rant, op hun verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen J. P. G. Van Mens, arts, benoemd tot off.-van- gez. 2de kl. bij de zeemacht. Gemengd. Nieuws Gisteravond is op de Nieuwstraat alhier een dienstmeisje, een bak steenkolen voor het fornuis neerzettende, door eene beroerte ge troffen plotseling overleden. Een telegram, Woensdag-avond door het parket te Brussel ontvangen, melt dat Oblain, de moordenaar die op den spoorweg te Trouchien- nes aan den gendarme Meeus ontsnapte, te Rijsel gearresteerd is. Hoe 't mogelijk was, dat Meeus zijn waagstpk met den dood moest bekoopen, terwijl Oblain er ongedeerd van af kwam, laat zich zeer gemakkelijk verklaren. Oblain kon, ge bruik makende van 't slapen van den gendarme, het geschikte oogenblik kiezen om den sprong te wagen hij plaatsts zich waarschijnlijk op de loop plank en sprpng in cjezelfde richting als waarin de trein zich voortbewoog. Meeus daarentegen, bij zijn ontwaken den cevangene ontsnapt ziende, heeft hem waarschijnlijk op een afstand van een paar honderd meter door het veld zien loopen, en is, zonder zich in zijn schrik rekenschap van zijn waagstuk te geven, in die richting, d. i. juist in tegenovergestelde richting als de trein zich bewoog, uit den wagen gesprongen en met zulk een vreeselijke kracht op den grond neerge ploft, dat het lichaam vier malen gericocheteerd heeft en telkens een diepen kuil in den bodem achterliet. De afstand tusschen den eersten en laatsten kuil was 15 a 20 meter. Men meldt uit Maastricht van 25 dezer: Heden ochtend kreeg de brigade der maréchaussée te Valkenburg bericht, dat er een verdacht persoon in en om het naburige dorp Aelbeck rondzwierf, die volgens het uiterlijk veel op den moordenaar Oblain geleek, bij wiens ontvluchting de vorige

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1