bij hen zal voegen. Zij zullen ook de Kaap de Goede Hoop aandoen. Blijkens het programma der feestelijkheden, die op 1 en 2 November zullen plaats hebben, bij gelegenheid van de. openstelling van de Noord zeehaven en van het Noordzeekanaal voor schepen van beperkten diepgang, zullen den lsten de ge- noodigden te Yelzen te zamen komen. Muziek uitvoeringen zullen er plaats hebben, o. a. door „Amstels Mannenkoor". Z. M. de Koning zal aan boord van een stoomschip de vaart door het kanaal en de haven openen, gevolgd door andere stoomschepen met gasten of bezoekers. Te 6 uren wordt een feestmaal in het Paleis voor volksvlijt gehouden. Donderdag-avond wordt een soiree in het Paleis voor volksvlijt gegeven. De koninklijke kapel van het regiment grenadiers zal zich doen hooren, alsook „Amstels Mannenkoor". De vleugel zalen zullen voor wandelen en dansen ingericht zijn. Yoor het kantoor der Kanaalmaatschappij, aan de woningen van directeuren en commissarissen enz., zullen illuminatiën worden aangebracht. De gemeenteraad van Den Haag heeft gis teren het door vier leden der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs gevraagd ontslag ingewilligd, onder dankzegging aan de aftredenden voor de vele en belangrijke diensten in die functie bewezen. De opengevallen plaatsen werden aange vuld door de benoeming van de heeren dr. C. Th. "Wijnmalen, L. C. Yan Kerkwijk, dr. Carsten en mr. J. G. Patijn. Eene correspondentie met voor noemde commissie bevestigde het bericht, volgens hetwelk de overige leden van dit college met het oog op de actueele verwikkelingen tusschen B. en Ws. en hen ook voornemens zijn af te treden. De ontworpen verordening op de kostelooze plaat sing van leerlingen op eenige inrichtingen van middelbaar onderwijs lokte een langdurig debat uit. Met eene meerderheid van 24 tegen 9 stem men heeft de Raad bepaald, dat jaarlijks twee leerlingen op die inrichting kunnen geplaatst wor den. Na breedvoerige discussie over de verdere artikelen is de verordening, bijna geheel geschoeid op den leest der Amsterdamsche, ten slotte met groote meerderheid aangenomen. Volgens een correspondentie uit Berlijn aan de „Köln. Zeitung" hebben de Pruisische autori teiten in last ontvangen, streng acht te geven op den invoer van zoogenaamd kunstmeel uit Neder land en tegen de verkoopers eene vervolging in te stellen, op grond dat dit product, onder den naam van meel in den handel gebracht, schadelijke bestanddeelen bevat. De zilverprijzen blijven langzaam stijgen. De aanvoeren, die in de vorige week uit West- Indië en Californië kwamen, werden tegen 52'/,6 pence verkocht en de Indische wissels werden tot hoogere koersen geplaatst. Op 19 Oct. was de noteering 52'/i, op 21 Oct. 53. De aanvoer was niet bijzonder groot, ongeveer 100,000 p. st. Daarentegen is voor 173,000 p. st. naar Engelsch- Indië uitgevoerd. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten, aan de h. b. s. aldaar een cursus te openen voor landbouw-onderwijs. Tweede Kamer. Nadat op eene vraag van den heer Heydenrijck, de minister Heemskerk verklaard had dat de regeering, ook na 't votum van gisteren, geen uitstel der behandeling van de overeenkomst met de exploitatiemaatschappij wenscht, is de discussie daarover aangevangen. Nadat onderscheidene sprekers daarover 't woord ge voerd en inlichtingen gevraagd hadden en de mi nister de geruststellende verzekering gegeven had omtrent de richtige exploitatie gelijktijdig en in onderling verband van de Noord-Hollandsche en Priesche lijnen, is de overeenkomst met algemeene stemmen aangenomen, zoomede eenige kleine wets ontwerpen. Z. M. heeft aan J. Drabbe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Boenen; het aan S. .1. Van Nooten, burgem. van "Willige-Langerak, op zijn verzoek, met ingang van 15 Nov. e. k., verleend eervol ontslag als secr. dier gemeente, goedgekeurdaan de juffrouwen A. Lewin, geboren te Wendohl (Pruisen), en M. W. K. Watz, geboren te Wyler (Pruisen), vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven den 2den luit. J. C. Telders, van de inf. hier te lande, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië. Gemengd. Nien-ws. Tegen een vijftal knapen, die zich sedert geruimen tijd hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van snuisterijen en geld in winkels, is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt; winkeliers worden alzoo gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Maandag-middag had te Rotterdam in de Bezemmakerssteeg een ongeluk plaats, dat wonderbaar gelukkig afliep. De zoon van den smid S., bezig zijnde kachels af te laten, stortte met een kachel van de vierde verdieping naar beneden. De kachel was verbrijzeld en de jongeling ongedeerd gebleven. Zondag-ochtend strandde te Ameland bij harden noordoostenwind en hevige brandingen het Noordduitsche galjootschip „Trientje", kapitein H. Eekhoff, met sintels en ruw ijzer van Middlesbro naar Brake bestemd. Zoodra dit bekend was, spoed den de reddingbooten van Nes en Hollum zich naar de plaats van het ongeluk, en na verschillende vruchtelooze pogingen tot redding der schepelingen, die zich tot levensbehoud in het want hadden moeten begeven, daar het hol door de brandingen overstelpt werd, gelukte het ten laatste der redding boot van Nes, met groot gevaar voor haar eigene bemanning, de vier schepelingen te redden. Uit Ylissingen wordt gemeld: De zaak der aanvaring door de „City of Brussels" is bij minnelijke schikking der partijen afgedaan. De aangevaren schoener „Mary Banfield", die de hulp van den rechter had ingeroepen, was nu echter ongenegen de gemaakte kosten te betalen, waarom Maandag door den deurwaarder op laatst genoemd schip op zijn beurt beslag werd gelegd. Men is bezig met Engelsche duikers te beproeven of er nog een gedeelte der lading van het gezon ken stoomschip „Grebe" te redden is. Uit Bourg-Madame wordt van22dezer gemeld, dat de overstroomingen in de Pyreneeën nog steeds groote verwoestingen aanrichten wegen zijn afgesneden, bruggen weggeslagen, huizen inge stort enz. Er moeten verscheidene menschen zijn omgekomen. Te Perpignan, zoo wordt nader van den 19den bericht, stonden de voorsteden onder water. Te St.-Laurent de la Salanque hadden de wateren der Agly een groot eind spoorweg en meer dan 150 huizen vernield. Als eene curiositeit kan gemeld wor den, dat te Dreumel, bij Tiel, door den heer J. Van Oorschot een komkommer is geteeld, die de zwaarte van 8 kilo heeft. Uit Samarang wordt aan de„Indiër" gemeldZooals men weet, worden den tot 2 of meer jaren dwangarbeid veroordeelden inlanders en daarmede gelijkgestelden, de lange hoofdharen afgeknipt. Dit schijnt een niet onbelangrijk emo lument voor eenige mandoers van het kettinggan- gerskwartier, daar zij het hoofdhaar van eiken veroordeelde voor 3 a (5 verkoopen. De mooiste, fijnste en langste hareu worden tot tjemara's ver werkt, om eenigen onder de schoone sekse te versieren. Wat daartoe niet geschikt is, wordt gebruikt om penseelen en fijne verfkwasten te maken. Te Weenen is een brievenbesteller vermoord toen hij op de vierde verdieping eener woning bij een daar sedert korten tijd alleen wonenden heer, die zich Mendoza noemde, een aangeteekenden brief kwam bezorgen. De zooge naamde Mendoza was sedert dien tijd verdwenen en werd tevergeefs door de justitie nagespoord. Hij had dien brief blijkbaar aan zich zeiven ver zonden, met het doel om den besteller te vermoor den en zich van de brieven met geldswaarde, die deze bij zich had, meester te maken. De omslagen van die brieven vond men met het lijk van den besteller in de door den moordenaar verlaten wo ning. De moordenaar had echter ook een hoed in het vertrek achtergelaten en die is zijn verderf geworden. Het etiquet, Nagel te Klagenfurt, gaf aanleiding daar onderzoek te doen en zoo kwam men tot de ontdekking, dat Mendoza een aange nomen naam was. De schuldige heet Enrico Pran- cesconi. Met veel tact volgde men zijn spoor en toen de spoortrein naar Verona te Pranzenfeste aankwam, werd het station afgesloten en 't duurde niet lang of de schuldige werd gevonden. Hij is de zoon van zeer bemiddelde ouders, die nog te Cuneo bij Turijn wonen. Hij was onderscheidene jaren te Klagenfurt op een kantoor werkzaam, doch ongeveer 4 maanden geleden buiten betrekking geraakt. Een ervaren landbouwer geeft den volgenden raad voor het inslaan van den voorraad aardappelen voor den winter, en wel met het oog op de rotziekte onder dat product. Het is bovenal noodig, om niet op te doen van de eerstgerooide soorten. De felle en aanhoudende droogte, die den groei zoogoed als tot stilstand had gebracht, werd opgevolgd door een bijna onafgebroken regentijd, welke ten gevolge had, dat de aardappelen in den knol eensklaps krachtig begonnen te groeien. Toen evenwel de tijd van rooien aanbrak, was het knolgroeien op alle gronden nog op verre na niet gedaan, en aan deze omstandigheid, waaronder een niet volwassen en met regenwater overvloedig gedrenkte vrucht voor de consumptie zou worden opgeleverd, is de rotziekte te wijten. Kiest men de laat-gerooide soorten en laat men die op een koele, voor regen beschutte plaats eerst goed lucht- droog worden, dan zal men geen last ondervinden want de goed gerijpte aardappel is dezen herfst zeer gezond. BUITENLAND. Diiitschland. De heer Yon Schweinitz, Duitsch gezant te St.-Petersburg, heeft Maandag eene langdurige audiëntie bij den keizer gehad en is des avonds naar St.-Petersburg vertrokken. Yan daar zal hij zich naar Livadië begeven, vanwaar hij binnen ongeveer drie weken te Berlijn hoopt terug te keeren. Spanje. Uit Madrid wordt officieel gemeldDe regee ring hield reeds sedert langen tijd een wakend oog op eene socialistische samenzwering, georga niseerd door Ruiz Zorilla en Salmeron, geholpen door eenige federalistische militairen. Toen zij aan de grenzen een brief van Zorilla, waarin bevolen werd onmiddellijk op te staan, onderschepte, be sloot zij te handelen. Zij nam de voornaamste schuldigen gevangen, onder welke eenige generaals, alsMerilo, Areyro, Patiuo en Acosta, die volgens de krijgswet gestraft zullen worden. Eenige bur gers, oud-federalistische afgevaardigden, zijn ins gelijks gearresteerd. Eenige samenzweerders zijn ontvlucht. Groot- Etritannië. Uit Britsch Indië wordt per telegraaf onder dagteekening van 22 dezer het volgende bericht „De uitzichten op den oogst in Bombay worden met den dag duisterdervoor de districten Khan- deisch, Nassick, Ahmednugger, Poona, Sholapore, Kaladgi en Dharwar, welke eene bevolking hebben van bijna zes millioen zielen, staat een aan hon gersnood grenzende schaarschte voor de deur. Blij kens eene ruwe berekening zal in drie dezer dis tricten reeds aan meer dan 200,000 personen onderstand uitgereikt moeten worden. De eerste oogst moet geheel mislukt zijn en de bestendige droogte heeft zelfs het uitzaaien voor den twee den oogst belet. Uit Poona wordt door den ont vanger der belastingen bericht dat er over mijlen lange uitgestrektheid 'geen grasblaadje te bespeuren isvijvers en rivieren verdrogen en het vee komt van gebrek om. In het district Sholapore schijnt de toestand nog bedroevender te wezen. De regee ring heeft de bevolking terstond aan openbare werken, als het graven van kanalen en nivelleeren van wegen ten arbeid gezet, om haar aldus in eigen levensonderhoud te doen voorzien. De lui tenant-gouverneur van Bombay heeft des onder- konings machtiging gevraagd om terstond met den aanleg van den spoorweg tusschen Dhoond en Munwar, den verbindingsweg tusschen de noorde lijke en zuidelijke zijlijnen van den Great-India- Peninsula-Railroad, een aanvang te maken. Deze op zich zelf reeds zeer gunstig gelegen weg heeft bovendien dit voor, dat hij door de meest be dreigde streken henen loopt, zoodat de werkzaam heden dienen kunnen om in den nood der bevol king te voorzien. Ook in sommige districten der provincie Madras wordt over den oogst geklaagd; verdere bijzonderheden zijn daaromtrent echter nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2