Oudewater a. s. Donderdag en de gemeente Lei den a. s. Vrijdag door den commissaris des ko- nings in deze provincie worden bezocht. Prof. Paber zal a. s. Donderdag in de Stadsge hoorzaal eene voorstelling geven met de door hem uitgevonden spreekmachine. Het spreken wordt teweeggebracht door op toetsen te drukken, en duidelijk doet de machine zien, hoe door de men- schelijke spraakwerktuigen de vorming der klanken geschiedt. De menigte getuigschriften van geleerden en hooggeplaatste personen vermelden alle met lof het merkwaardig verkregen resultaat, zoodat een kijkje, ook voor de jeugd, alleszins de moeite waard is. Uit het eindverslag der commissie van rap porteurs over de Indische begrooting blijkt, dat na kennisneming der memorie van antwoord geen nader sectie-onderzoek noodig wordt geacht. De commissie gevoelt zich echter gedrongen op te komen tegen een zinsnede in par. 2 der memorie van antwoord. In zoover daaruit zou kunnen wor den opgemaakt, dat er Indische behoeften bestaan, die door de wetgeving van het moederland sedert lang onbevredigd zijn gelaten, acht de commissie dit verwijt ten eenenmale ongegrond. De Staten- Generaal hebben zich zich voortdurend bereid ge toond om de voor Indië gedane aanvragen, ook waar die buitengewone behoeften, zooals voor open bare werken, betroffen, toe te staan en van de zijde der Kamer is meermalen geklaagd, dat de daarvoor op de Indische begrootingen gebrachte sommen in Indië jaar op jaar ongebruikt bleven. Te meer gevoelde men zich tot deze herinnering verplicht, omdat de memorie van antwoord ter be doelde plaatse het in acht nemen van spaarzaam heid in Indië en de zorg voor het behoud van bet financieele evenwicht aldaar zelfs eenigermate afhankelijk schijnt te maken van de in het moe derland gevolgde handelwijze. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toegelaten mej. B. M. P. Van Aalst, van Den Haag. voor Duitsche, mej. II. C. De Bordes, van Den Haag, voor Engelsche, en mej. A. E. Hoek stra, van Haarlem, voor Nederl. taal- en letter kunde. Voor de akte lager onderwijs in de Pransche taal onderwierpen zich 7 candidaten aan het examen; 1 trok zich terug, 4 werden afgewe zen; toegelaten mej.: B. Bakker en A. J. Sickens, uit Delft. Als huisonderwijzeres in het rekenen is de eenige candidaat, mej. Verwohlt, uit Den Haag, toegelaten. Voor de vrouwelijke handwerken werden 5 van de 14 afgewezen toegel. mej.: J. A. De Graad, uit Botterdam, voor n. en s.A. De Greef, uit Dordrecht, voor nut; M. Ilooykaas, uit Botter dam, voor smaakN. Horselenberg, uit Botter dam, voor u. en s.G. S. Liotard, uit Botter dam, voor nutJ. M. Middelhoven, uit Dordrecht, voor n. en s.M. L. II. Niemann, uit Botterdam, voor n. en s.M. C. Boebij, uit Botterdam, voor smaakG. Stempels, uit Dordrecht, voor nut. Ds. II. V. Hogerzeil te Arnhem heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te 's-Gra- venhage bedankt. Ds. H. Pierson te 's-Hertogenbosch heeft de benoeming van directeur van het asyl Steenbeek, Bethel en Thalita Kumi te Zetten aangenomen. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar het Nieuwediep, beeft 21 dezer van Napels de reis voortgezet; de „Lartington" is 19 dezer van Batavia te Marseille aangekomen. De luit.-ter-zee 2de kl. K. W. H. Goets wordt met den lsten November a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip „Admiraal van Wassenaer". Tweede kamer. Gisteren is de beraadsla ging aangevangen over het ont werp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Ilollandsche Spoor wegmaatschappij. De heeren Harinxma thoe Sloten, Bredius en Van den Berch van Heemstede, voor standers van staats-exploitalie, hadden verschillende bezwaren tegen de overeenkomst ingebracht, als te voordeelig voor de maatschappij, tegenover de weinige voordeelen, die de staat erlangt. Vooral de verlenging der concessie van het Hollandsch spoor tot 1917 lokte veel bedenkingen uit in verband met de eventueele naasting der spoorwegen door den staat. De minister van binnenlandsche zaken heeft uitvoerig de overeenkomst verdedigd, op den voorgrond stellende dat de quaestiestaats exploitatie al dan niet, daarmede niet gemoeid mag zijn, als zijnde reeds beslist in 1863. Hier valt alleen de overeenkomst te toetsen aan het publiek belang. Heden is na uitvoerige discussiën de overeen komst met de Holl. Spoorwegmaatschappij verwor pen met 36 tegen 35 stemmen. Z. M. heeft benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot kolonel den luit.-kolonel Buthen; bij het 1ste reg. veld-artillerie lot com mandant van het corps, den luit.-kol. van Orsoy Veeren tot luit.-kol. den majoor Ising; tot majoor den kapitein Oltkamp; tot kapitein den lsten lui tenant De Vogel en den lsten luitenant Hulsman. Z. M. heeft benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw K. Elders, burgem. der gem. Bergen (hertogdom Limburg)aan G. Loo- huis, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling uit de schutsluis aan de Kalkmarkt, aldaar op 19 Aug. jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffe lijk getuigschrift; aan mr. C. W. Ament, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Ooslstellingwerfaan mr. W. A. Beiger, agent der Nederl. Bank te Groningen, vergund het aan nemen en dragen der ouderscheidingst. van ridder van de orde van de Kroon van Italië; den lsten luit. B. E. II. M. Gelderman, van het 3de reg. inf., op nonact. gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt; de 1ste luit. H. Hering, van het 7de reg. inf., en E. J. Gel derman, van het 1ste reg. huzaren, voor den tijd van vijf jaren gedet. bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag is de stoombrandspuit in werking geweest. Op de Vischmarkt werden er proefnemingen mede gedaan, welke, althans voor zooverre er geen brand of zelfs begin van brand te bekennen was, de gunstigste resultaten oplever den. De enkele straal bereikte den haan van den stadhuistoren, terwijl vervolgens langs de straat proeven met twee en drie stralen werden genomen. Aan kluchtige scènes ontbrak het daarbij niet. Ten einde klachten als die zich heden voordeden te voorkomen, zou het zeker niet ondienstig zijn wanneer de in den omtrek wonende manufaturiers die gewoonlijk een ge deelte hunner goederen, ook buitenshuis uitstallen, of andere neringdoenden, van dergelijke proefnemin - gen vooruit werden in kennis gesteld. In het begin der vorige week werd te Gouda in het hotel de Zalm een brief besteld aan het adres van den heer mr. De Sitter. Die heer bevond zich echter niet in dat hotel, doch een paar dagen later kwam er een heer logeeren, die opgaf te zijn mr. De Sitter, notaris te Win schoten, en vroeg, of er ook al een brief voor hem was bezorgd, welke hem werd ter hand ge steld. Na te hebben gedineerd, vertelde hij, met eenige heeren in België en Zeeland te hebben gejaagd en nu te Gouda te zijn gekomen om ge legenheid te zoeken met die heeren, welke over een paar dagen zouden komen, eenige dagen te jagen. Hij bezocht daarna eenige jachtliefhebbers, wien hij hetzelfde verhaalde, en informeerde naar goede jachtvelden, terwijl hij dan den bewusten brief vertoonde en tegelijk om eenig geld te leen vroeg, daar hij zijne portemonnaie had vergeten. Bij twee heeren is hem zulks gelukt; van ieder ontving hij f 10. Ook in het hotel trachtte hij geld te leeuen, doch daar is het hem niet gelukt. Vrijdag-middag is hij zonder te betalen stil vertrokken en bij onderzoek bleek, dat hij niet is de persoon, voor wien hij zich uitgeeft. Hij heeft eene tamelijke lengte, forsch voorkomen, blond haar en knevel, trekt eenigszins met het linkerbeen, spreekt Hollandsch met Groningsch dialect en ook Engelsch. Zijne kleeding iszwarte jas, lichtgrijze pantalon en ronde hoed. Zekere O., klerk op een der rijksont vangerskantoren te Amsterdam, is Zaterdag door de politie aldaar aangehouden en ter beschikking gesteld der justitie, als beschuldigd van diefstal en het verduisteren van aanzienlijke geldsommen. De aangehoudene belastte zich veelal tegen per centsgewijze belooning met het in ontvangst nemen, overbrengen en uitbetalen van belastinggelden, waarvan hij zich ten nadeele van verschillende eigenaren bedriegelijk heeft meester gemaakt en welke laatsten, meenende, dat zij met den fiscus behoorlijk hadden afgerekend, dezer dagen met waarschuwing en dwangbevel alleronaangmaamst verrast werden. Vrijdag-avond werd in het huis van arrest te Breda aangebracht eene gehuwde juffrouw uit Den Haag, die door België, alwaar zij zich ophield, aan Nederland is uitgeleverd, als beschul digd van zich aan een frauduleus bankroet te hebben schuldig gemaakt. Zij is Zaterdag van Breda naar Den Haag vervoerd. Volgens onderzoek is gebleken, dat de door Engeland uitgeleverde Belg, Oblain, die te Sivry in Henegouwen een dubbelen moord heeft, gepleegd, niet, gelijk gemeld werd, den hem ver gezellenden gendarme heeft vermoord. De gendarme is, na hevig zeeziek te zijn geweest, waarschijnlijk in een vasten slaap gevallen, waardoor Oblain ge legenheid gehad heeft te ontsnappen. Het spoor toch van den sprong en verder de voetstappen van Oblain zijn gevonden een kilometer vódr de plaats waar men 't lijk van den gendarme aantrof. In den vroegen morgen van Zondag bracht een noodlottig voorval de bewoners der Beurswijk te Antwerpen in opschudding. In de restauratie „Bavaria" vond men vier der vrouwe lijke bedienden, die in dezelfde kamer sliepen, geheel door 't gas bedwelmd. Toen de bedienden, na herhaaldelijk gewekt te zijn, niet beneden ver schenen, ging de eigenaar naar boven en verbrij zelde de deur der kamer, waaruit toen een sterke gaslucht kwamonmiddellijk opende hij ook 't ven ster en riep de hulp in van een juist voorbijgaand geneesheer, die later, bijgestaan door nog drie andere dokters, slechts twee der dienstboden in 't leven kon terugroepen. De vreemdeling, dieindevorigeweek in de Sprundelsche bosschen werd aangehouden, als verdacht van valsche-munterij, is weder op vrije voeten gesteld, en naar zijn vaderland (Duitsch- land) vertrokken. Het is bij het door de justitie ingesteld onderzoek gebleken, dat hij gedurende een aantal jaren in Amerika is werkzaam geweest en het aldaar door vlijt zoo ver heeft gebracht, dat hij thans eigenaar is van het bij hem gevon den goudgeld, 't welk een aanzienlijke som ver tegenwoordigt. Toch blijft het vrij vreemd dat iemand in zoo'n geval met dat geld in de Sprun delsche bosschen gaat dwalen. Te San Erancisco is de walvischvaar der „ïlorence" aangekomen met 190 man, behoo- rende tot de vloot van walvischvaarders in de Behringstraat. Twaalf schepen waren vergaan van de veertien waaruit de vloot bestond. Een deel van de schepelingen was aan boord gebleven, anderen waren omgekomen bij hunne poging om zich te reddenaan sommigen was het, na een verschrikkelijk lijden, gelukt aan boord te komen van de „Florence" en van het andere overgebleven vaartuig. Er bestond geen hoop meer om de overige schepen en hunne bemanning te redden. Het indertijd medegedeeld bericht omtrent een uitspraak van den hoogen raad, ter zake van het plaatsen van advertentiën waarbij een niet geoorloofde maat genoemd werd, was, volgens de „Goesche Ct.", verkeerd opgevat. Niet de uitgevers der bladen zijn strafbaar, maar wel zij van wie die uitgevers de geïncrimineerde ad vertentie rechtstreeks ontvingen. In het geval dat tot bovenbedoeld arrest aanleiding gaf, werd de firma E. Kleeuwens en Zoon, te Goes, veroordeeld, daar zij voldaan had aan de opdracht tot het in zenden van eene advertentie voor de „Zierikzeesche Nieuwsbode". De eigenlijke advertentie en de uit gevers van de „Z. N." werden niet gestraft. De boete bedroeg 1 per advertentie. Bechtzaken, De in België gevestigde „Sociëtë cooperative", opgericht met het doel om van den Staat der Nederlanden de uitkeering te verkrijgen van de vermaarde erfenis van Jacques Dubois, in 1704- te Batavia overleden, heeft op naam van twee barer leden, medegerechtigden tot deze erfenis,, Jean Joseph Colson te Brussel en Antoine Dubois te Bertincourt in het departement Pas-de-Calais, krachtens art, 1922 Burg. "Wetb. den Staat der Nederlanden gesommeerd tot mededeeling, binnen den tijd van ééne maand, van verscheidene bij die sommatie genoemde akten en stukken, welke be trekking hebben op de erfenis van Jacques Dubois. Deze sommatie is geschied, nadat de hooge raad

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2