Naar men verneemt zal in het ontwerp op den kinderarbeid, dat aan het departement van justitie in bewerking is, ook de veldarbeid geregeld worden. Naar men verneemt zal bet stoffelijk over schot van professor De Bosch Kemper morgen namiddag te een uur te Diemerbrug ter aarde worden besteld. Het stoomschip „Friesland", van Botterdam naar Batavia, is 22 dezer van Aden vertrokken. Z. M. heeft aan C. A. Vriesendorp Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonrechter te Culenborgherbenoemd tot burgem. van Sambeek J. Van den Bosch, van Schinveld J. M. Beckers; benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, dr. F. 6. Slothouwer; tot burgem. der gem. Beesd C. D. Van Ledden Hulsebosch, tot ontv. der re- gistr. en dom. te Werkendam, A. F. W. Jordaan, thans ontv. te Baalte; W. J. F. P. Lanzing, ontv. der dir. bel. enz. te Gramsbergen, tot ontv. te Knijpe. Bij commissarissen der stedelijke gasfabriek be staat geen bezwaar om met 1 Januari e. k. in de plaats van de enkele boekhouding het thans door den Baad voorgestelde dubbel boekhouden over te nemen, daar bij juiste boekhouding de methode geen verschil kan geven in het eindcijfer van de winst- en verliesrekening. Zij kunnen niet toegeven dat de verkoopwaarde van eene fabriek door schat ting van de gebouwen en het materieel kan worden bepaald. Mocht onverhoopt blijken uit den ver koop dat de waarde bij taxatie bepaald veel hooger op de boeken is gesteld dan de reëele, dan zou de gemeente nadeel lijden, en wellicht, maar te laat, blijken dat een deel van het verstrekte kapi taal is verbruikt. Mocht de Baad het denkbeeld der overeenstemming in kapitaal-rekening bij de gemeente en bij de gasfabriek loslaten, dan stellen commissarissen 277,359.42 voor als de juiste waarde van den inventaris te bepalen. Geen juister maatstaf kan gebezigd worden, te meer daar de volgende administratie alsdan geheel bij die der vorige jaren zal aansluiten. Wordt het herstellings fonds opgeheven, zooals de voorsteller vraagt en waarin commissarissen berusten, dan moet de zoogen. af- en bijschrijving, die vroeger uit dit fonds plaats had, thans in de rekening worden opgenomen. Ofschoon commissarissen met. de comm. v. fin. overtuigd zijn, dat door dit fonds totdus- verre op zeer doelmatige wijze in de af- en bij schrijving is voorzien, achten zij, nu door enkele leden van den Baad verklaard is, dat de boekhou ding voor hen niet duidelijk is, het gewenscht om aan het geopperde bezwaar tegemoet te komen. In overeenstemming met het gevoelen van com missarissen had de comm. v. fin. eerst geadviseerd, de bestaande boekhouding in hoofdzaak onveran derd te laten. Door den heer Scheltema werd die boekhouding hoofdzakelijk veroordeeld op grond dat zij niet aanwijst de eigenlijke winst der fabriek. De gebreken uit dat oogpunt zijn breedvoerig aangewezen en vandaar het voorstel tot wijziging. Nu is echter volgens den heer S. het kardinale punt alleen de winst- en verliesrekening, het recht begrip van winst. Ware zulks ook naar het inzicht der comm. v. fin. het geval, zij zou hare instem ming betuigd hebben met het gevoelen van den heer S., behoudens wijziging in een enkel opzicht. De comm. v. fin. beschouwt dit punt echter als eene secundaire quaestie, die eerst ter sprake kan komen, als vooraf is beslist of de gasfabriek moet beheerd worden als eene op zich zelve staande fabriekzaak, of dat zij als gemeentelijke inrichting onderworpen is aan de wijze van beheer voor de gemeente-administratie voorgeschreven. De heer S. nu vordert eene boekhouding als van eene indus- trieele onderneming. Volgens hem is de fabriek eene geheel afzonderlijke bezitting der gemeente, eene zelfstandige onderneming door de gemeente als privaateigenaar gedreven. Is dit inzicht juist omtrent de verhouding van de fabriek tot de gemeente, dan keurt de commissie van financiën de bestaande boekhouding af. Zij deelt echter de beschouwing van den heer S. niet en be weert dat de fabriek, juist doordat zij in handen der gemeente, van een publiekrechtelijk lichaam, is, met betrekking tot de gemeente ten opzichte der administratie het karakter van handelszaak verliest en gemeente-inrichting wordt. De gemeente .lioudl bij hare administratie geene kapitaal-rekening. Deze bepaalt zich tot eenvoudig beheer der inkom sten en uitgaven. Ten einde tot eene gewenschte oplossing te geraken onderwerpt de comm. v. fin. aan de beslissing van den Baad de vraag of het beheer der fabriek moet beschouwd worden als handelszaak of wel als gemeente-inrichting. Bij de laatste wijze bepaalt dan de taak van de speciale commissie met de administratie belast zich tot het houden en afleggen van rekening van het toe vertrouwde kapitaal voor exploitatie, met uitkeering van het daarmee verkregen saldo en tot verant woording der gelden bestemd of toegestaan ter be strijding van de kosten voor onderhoud, vernieuwing en uitbreiding der inrichting. Naar het inzicht der comm. v. fin. is de laatste wijze van beheer de de eenig aannemelijke, als in overeenstemming met de geheele huishouding der gemeente. Bestaan er bezwaren tegen het behoud van het herstellings fonds, dan heeft de comm. geen bezwaar tegen de opheffing; het met dat fonds beoogde doel kan evenzeer bereikt worden door de daarvoor aange wezen som van 6 pCt. van het oorspronkelijk kapitaal voor de oprichting te bestemmen tot aflossing van kapitaal met de daarvoor reeds aan gewezen som van ƒ5000. Gemengd Nieuws- Men meldt ons bet volgende: Zater- dag-namiddag omstreeks halfvier had een schip per, die zich alleen op zijne schuit bevond, het ongeluk bij de Vinkbrug te water te geraken. Beeds was hij in zinkenden toestand en zou on getwijfeld op deze wijze jammerlijk zijn omge komen, wanneer niet de heeren L. J. N. Setten en J. Burkens med. cand. met eene roeiboot te hulp waren geschoten. Na vele pogingen mocht het hun gelukken den drenkeling van een anders wissen dood te redden. Na eeuigen tijd wisten zij de reeds bijna uitgedoofde levensgeesten weder op te wekken. Als een bewijs hoe verkeerd het beginsel van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank door den drenkeling werd begrepen, kan dienen, dat hij op grond van dat beginsel weigerde niettegenstaande zijn verkleumden toe stand een glas brandewijn aan te nemen, dat bem door eerstgenoemde zijner redders welwillend werd aangeboden. Inden Za te rdag-m orgen te 4 uren uit Ostende vertrokken spoortrein bevond zich zekere ter zake van een moord te Sivry, in Engeland, uit geleverde Oblain. Onderweg heeft hij den hem ver gezellenden gendarme gedood, heeft daarna bij ïronchiennes den trein verlaten en is spoorloos verdwenen. Op de spoorweg 1 ijn tusschen Meche- len en Antwerpen is van den goederentrein van Mechelen gisteravond een as gebroken tusschen Duffel en Contichde trein van Antwerpen is er op geloopen, en de locomotief en tien waggons zijn ontspoord. De dienst is voor lan gen tijd gestoord. Alles bepaalt zich tot stoffe lijke schade. Uit de ter hoogte van Schardam ge zonken stoomboot „De stad Hoorn" zijn reeds circa 20,000 kaasjes gelost, die in het openbaar verkocht zijn voor 14 a 15 mille. De meeste der kaasjes schijnen door het zeewater niet geleden te hebben. De voermansknecht, die bij het on geluk op den spoorweg te Zevenbergen in den avond van 17 dezer waarbij de heer Uittenboo- gaart is omgekomen, zwaar was gewond, is Don derdag aan zijne wonden bezweken, zonder bij zijn bewustzijn te zijn geweest. Omtrent het spoorwegongeluk tus- schen Winschoten en Nieuweschans verneemt men nader, dat de leerling-machinist, de eenige per soon is, die letsel heeft bekomen. Hij heeft een been gebroken. De heer dr. F. Seelheim, leeraar aan de hoogere burgerscgool te Middelburg, beeft, bij het nemen van chemische proeven, door het springen van een lleschje met ontplofbare stof het rechteroog verloren. Er is besloten 't Strand teLondente plaveien met bout, op voorwaarde dat de bewoners dier straat 't verschil zullen dragen tusschen de kosten van dat materiaal en die van steen. Vrijdag herdacht de hoogstgeplaatste persoon binnen de gemeente Breda zijn 25-jarige ambtsbediening, en wel de torenwachter A. Van Breugel, die gedurende dien langen tijd niet min- dan 828,500 maal voor de goede rust van Breda's burgerij in de nachtelijke uren geblazen heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 20 September. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Ciiriel Departement. Benoemd: Tot acU.-re9. van Magetan G. L. Schnltz; tot adj.-insp. der statist, opn. van Java, P. H. J. Varkevis8er; tot lid bij den r$ad van jast. te Makasser, J. W. M. Diemont. Bij de in- en uitvoerr. en acc.: tot ontv. te Panaroekan, J. S. Grashuis, te Bezoeki G. K. Von Mauw, te Toeban H. R. E. Dnitshoff, te Singkel F. G. A Akker, te Tandjong-Balei H. Th. Wilkens, te Hamperan-Perak L. hl. J. Dumas. Tot leeraar aan de laodbouwsch. te Buitenzorg, J. P. Strieker; tot contr. lste kl. bij het binnenl. best. buiten Java en Mad., P. J. Kooreman; tot adv. en proc. by den raad van just, te Soerabaia mr. R. Vorstman; tot adj.-griff. bij denlaodr. te Soerabaia, H. Smissaert; tot adj.-griff. bij den laDdr. van Batavia, C. N. Bisscholf; tot adj.-landm. lste kl. bij het kad. J. C. Bertach. Bij de alg. 6ecr.tot hoofdcomm., H. J. Hoog- winkel; tot lsten comm., G. J. P. Valette en mr. D. Beet9; tot 2den comm., mr. J. W. T. Cohen Stuart; tot 3den comm., J. S. De Lima; tot leeraar in de mod. talen en aardr. aan de h. burgerschool te Soerabaia, A. J. Goukatot boofdond. aan de kweeksch. voor inl. onderw. te Bandjermasin, J. G. L. Dücker, tot huipond. aan de o. lste 1. s. te Batavia, mej. L. Heyne- mann, tot 3den huipond. aan de o. 3de 1. 9. te Soerabaia, H. Volten; tot huipond. aan de o. 1. s. te Banjoewangi, L. W. A. Evers; tot 'iden hnlpoDd. aan de o. 1. s. te Neira, G. R. Le Bruyn. Ontslagen: Bij den raad v&o just, te Makassar, eervol, als lid, D. Groeneveld; eervol, uit hunne betr. de be- taalm. bij den spoorweg-aanleg SoerabaiaPasoeroeanMalaDg, J. Hupner en A. C. Defour; eervol, uit '9 lands dienst, onder toek. van pens., de ambt. op wachtg. G. Van Don; eervol, w. ziekte, de ontv. bij de in- en uitv. enz. te Singkel A. F. Schrader; eervol, de sleuteld. bij het gevaDgenh. te Weltevreden K. S. Burgerbij den post- en telegraafd., eervol, w. ziekte, de comm. 2de kl. A. EhreDcron. Ingetrokken: De ben. van de hulponderwijzeres te Soerabaia, mej. O. H. G. Van Steeden, tot hulponderw. te Kedirie. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. w. ziekte, aan den arch. 2de kl. bij den wat. W. H. J. G. Munro; een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den hoofdcomm. ter alg. seer. W. O. Gallois; een verlof naar Ned. voor 6 m., aan den 2den hulpond. te Samarang, C. J. F. Gaillardeen tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten hulpond. te Batavia, Th. J. C. Klaar. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot 2dcn luit. der inf. H. J. M. Vohl en C. J. H. Vohl; tot 2den luit. bij dé art., J. F. L. Bussmanntot bew. van het depot van zeekaarten en gidsen te Batavia, Th. Anderzon. Bevorderd: Bij de inf.: tot kapt. A. Backer, J. W. Stemfoort, G. J. A. Beuok, J. M. Joda, C. J. J. H. Van Kempen, L. Sieberg, J. Kesler, A. J. Willemse en J. O. Thiele; tot lsten luit. A. E. Stiemens, J. W. Wijs, W. F. Van der Mijll Dekker, W. A. Th. Diederich, H. Lincklaen Westenberg, J. L. Lacculle, J. C. Opperman, J. H. A. W. Schultze, H. Zinkei, A. A. A. M. Van Goor en A. F. R. De Branw. Geplaatst: Bij den raad van adm. van het snbsistentenk. te Batavia, de 2de luit.-kwarticrm. A. M. Van Hacften; bij het hosp. te Batoe-Toeli9, de 2de luit.-kwart. H. W. L. Couperus bij het ho9p. te Batavia, de 2de luit.-kwart. E. P. Bedier de Prairie. Bij het 11de bat. inf. de 2de luit. jbr. A. H. hl. M. Van Pabst van Bingerden; bij het linker 12de de 2de luit. A. E. Stiemens; bij het 18de de 2do luit. H. J. Van Palenstein Helderman; als chef van den 9taf ter Sumatra's we9tk. de kapt. hl. A. Kuytenbrouwerbij het 5de bat. inf. de 2de lait. A. C. Dorrenboombij het 7de de lste luit. R. A. F. Wijgersma en de 2de"luit. W. D. Hubuer. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der inf. H. L. J. F. Smeets. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttyd, met beh. van recht op pen9., de kapt. der inf. P. E. J. hloltzer. BUITENLAND. Turkije. Ruslands eisch bevat hoofdzakelijk deze drie punten: 1°. een wapenstilstand van zes weken; 2°. onvoorwaardelijke administratieve autonomie van Bulgarije, Bosnië en de Ilerzegowina; 3°. uitvoering der hervormingen onder medewerking van commissarissen der groote mogendheden, die door eene niet-Turksche gewapende macht tegeu het Mahomedaansch fanatisme zullen worden be schermd. De Turken hebben Donderdag hunne offen sieve beweging voor Alexinatz hervat en bezetten dertien versterkte positiën van de Serviërs, die volkomen geslagen werden en talrijke dooden verloren. Men verzekert uit Parijs, dat Engeland aan Rusland heeft geantwoord, thans het voorstel betreffende een wapenstilstand van zes weken niet te kunnen aanbevelen, aangezien het een wapenstilstand van zes maanden had ondersteund. Maar het zal zich tegeu een termijn van zes weken niet verzetten. Daar nu geen enkele mo gendheid het initiatief in deze zaak wil nemen, zoo blijft dit eene quaestie tusschen Rusland en Turkije. Eene oplossing dier quaestie kan nu alleen van Konstantinopel komen, alwaar de sul tan generaal Ignatieff ten gehoore moet hebben ontvangen. In diplomatieke kringen blijft men nog steeds hopen dat de zaak vreedzaam zal afloopen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2