kantongerecht te Gorcumtot griflier hij het kan tongerecht te Gorcum mr. D. J. Van Heusde, te 's-Gravenhage; de benoeming van J. W. A. Im- mink, burgem. van Nieuwendam, tot secretaris dier gem., goedgekeurd. In verband met de wijzigingen op enkele arti kelen voorgesteld geeft de comm. van financiën in haar rapport over de outwerp-gemeentebegroo- ting voor 1877 in overweging de opbrengst der plaatselijke directe belasting uit te trekken op 120,200. Een voorstel strekkende om tot de invoering van eene belastingheffing direct naar het inkomen der ingezetenen over te gaan zal door haar met de meeste ingenomenheid worden be groet. Mocht, overeenkomstig het advies der comm., tot aankoop van inschrijving worden besloten, dan kan de post rente van kapitalen met ƒ362 worden verhoogd. De tegenwoordige jaarwedde van den oudsten beambte ter secretarie schijnt ook der comm. voldoende, zoodat zij voorstelt dit art. met 150 te verminderen. De inkomsten van den bode-stadhuisbewaarder komen haar mede van dien aard voor, dat eene verhooging niet noodzakelijk is. Tegen de voorgestelde verhooging met ƒ1000 voor de vernieuwing van de brug bij de Kraaier- straat heeft de comm. geen bezwaar, en aanne mende dat na onderzoek mocht zijn gebleken dat de Noordeindsbrug herstelling vordert, verzet zij zich niet tegen de beschikbaarstelling van de daar voor vereischt wordende gelden. Gelden toe te staan uit de gemeentekas om des avonds verlichte klokken te plaatsen voor de winkels van enkele horlogemakers, komt haar niet noodzakelijk voor, zoodat zij voorstelt dit art. met 150 te ver mindereu; dit geldt ook de som van 270 voor een ijzeren hekdeur in den ringmuur van de La kenhal, eene uitgave alleen de bevordering van sierlijkheid beoogende. Overeenkomstig de door den schuttersraad ingediende, begrooting zal het art. kosten der schutterij moeten verhoogd worden met 770.25. Eene verhooging der jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek met 200 komt de comm. niet gerechtvaardigd voor. De gelden uitgetrokken voor de prijsuitdeeling op de hoogere burgerschool kunnen gevoegelijk van de begrooting vervallen. De comm. maakt bezwaar om gunstig te adviseeren op de verzoeken om sub sidie zoowel voor de volkszangscholen als voor de tentoonstellingen, daar er genoeg aanzienlijke uitgaven voor dringend noodige werken worden gevorderd. Zij stelt echter voor, aan de comm. voor de tentoonstellingen te antwoorden, dat er geen bezwaar zal bestaan om na tijdige aanvrage restitutie te verleenen van de betaalde zaalhuur, wanneer het gebruik van de gehoorzaal voor de bedoelde tentoonstellingen mocht worden noodig geacht. Gemengd INieuws. Naar wij vernemen zal prof. Faber ook hier ter stede binnenkort eene voorstelling geven met zijne spreekmachine, welke vernuftige uitvinding veel belangstelling verdient. Door den heer I. A. M. M e e u w i s s e n kunstschilder te Amsterdam, worden de in het vorige jaar in de Groote Kerk te Deventer ont dekte muurschilderingen hersteld, op last van de rijksadviseurs voor de monumenten voor geschie denis en kunst. Door den directeur en commandant der marine te Nieuwediep is aan de bemanning der reddingboot, die zich 12 Eebr. 11. bij het redden der schipbreukelingen van het in de N. Haaks gestrande en verbrijzelde Grieksche brik schip „Ioannis" door moed en menschlievendheid heeft onderscheiden, een geschenk in geld groot ƒ250 uitgereikt. De onbekende schenker, die in de Ned. kolonie verblijf houdt, heeft zich onge twijfeld tijdens die schipbreuk aan de haven bevonden en is zeker getuige geweest van de zelf opoffering dier mannen. Donderdag-avond is trein n°. 10, te 10 u. 5 m. uit Groningen naar Nieuweschans vertrokken, bij het station Winschoten ontspoord, doordien zich paarden op den weg bevonden en de machinist door de groote duisternis verhinderd werd voor zich uit te zien. De stoker heeft zware kwetsuren bekomen, en vele andere personen zijn in lichtere mate gekwest. Donderdag-namiddag had een jonge ling van 15 jaren hel ongeluk in een timmer manswerkplaats in de Karrensteeg te Rotterdam onder een stapel planken, welke kantelde, te ge raken, waardoor hij zoodanig inwendig is gekneusd, dat hij een uur later den geest gaf. Gisternamiddag omstreeks halfvijf is te Rotterdam uit den diergaarde-singel door een agent van politie en een paar burgers opge haald het lijk van A. G. T„ die vermoedelijk des nachts door een of ander toeval daarin is ge raakt en verdronken. Het lijk is vervolgens onder toezicht der politie naar 's mans woning in de Cool- sche straat overgebracht. Donderdag-namiddag is een der jon gens van het opleidingsvaartuig de „Wassenaer" te Amsterdam overboord gevallen. Onmiddellijk werden pogingen tot redding aangewend, doch toen men hem ophaalde, was hij reeds een lijk. Naar men meldt zou thans de voor de tweede maal gearresteerde en in het huis van arrest te Eindhoven overgebrachte dader van den in de maand September jl. gepleegden moord op den Belgischen gendarme nabij Luykgestel, weder in vrijheid zijn gesteld. Kort na het bedrijven van het feit werd Sengers gevangengenomen, doch na eenigen tijd losgelaten, omdat geen rechtsver volging tegen hem kon worden ingesteld. In de vorige maand scheen men echter termen te hebben gevonden om hem te vervolgen en werd hij ander maal gearresteerd. Op welken grond men hem thans weder de vrijheid heeft moeten verleenen, is niet bekend. Men meldt uit Nun speet van 19 dezer: Uit de Hierderbeek onder de buurtschap Hulsthorst binnen deze gemeente werd gisteren opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon van onge veer 40-jarigen leeftijd. Het ontbreken van twee tanden uit den mond en een wond boven het linkeroog van den drenkeling doen vermoeden dat hier een misdaad heeft plaats gehad, hetgeen nog meer waarschijnlijk wordt door de verklaring van den brigadier der veldwacht te Harderwijk, die den man den vorigen dag in gezelschap van een ander, een verdacht persoon, heeft gezien. In de Sprundelsche bosschen is op aangifte van eenige jagers door de maréchaussee een verdacht vreemdeling aangehouden, die in het bezit was van een reiszak, gevuld met een groote waarde aan Amerikaansch goudgeld, en eenige stukken ter grootte van het goudgeld die ver moedelijk nog moesten afgewerkt worden. Daar men vermoedde, dat dit geld valsch was, is hij naar het huis van arrest overgebracht. De justitie houdt zich thans met een onderzoek der zaak bezig In de „Presse" van Weenen leest men dat de heer Abraham Ledebom (Ledeboer), lid van de firma Van Heek en Co., te Enschedé, eenigen tijd geleden op zijn huwelijksreisje, tusschen Weenen en Triest op den spoorweg kennis maakte met een zekeren Eugen Eriedrich Beckmann, een uit Mannheim voortvluchtig kantoorbediende, tegen wien bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd. Beckmann wist van den heer Ledeboer te verne men wie hij was, van waar hij kwam enz. enz., en naar Weenen teruggekeerd (de heer Ledeboer ging naar Triest), seinde hij naar de firma Van Heek: „Mijn reisplan veranderd, Dresden, Berlijn terug, zend per draad 2(10 florijn, groote verle genheid, Hotel Donau, Abraham Ledeboer". On middellijk kwam het telegraphisch advies voor 400 mark en mededeeling, dat de heer L. zich tot de bankiers Gustav Ullrich en Co. om geld kon ver voegen. Beckmann ontving 400 mark, nam bij de bankiers 50 florijnen en eenige dagen later wilde hij weder over 250 florijnen disponeeren. Maar in dien tijd was te Enschedé een brief ontvangen van den heer Ledeboer uit Genua, waaruit het be drog bleek en welke tot inhechtenisneming van Beckmann aanleiding gaf, die tot twee jaar tucht huisstraf werd veroordeeld. Men sc h r ij ft uit Paramaribo, dato 19 September jl. aan het „Utr. Dagblad": Met het goudzoeken wordt ijverig voortgang gemaakt. De laatste proefneming in de Sarakreek moest worden gestaakt, doordien het hoofd der expeditie, de hoogst bekwame ingenieur Burge, plotseling over leed, welk treurig geval een gevoelig verlies is voor de betrokken Maatschappij. R e c li t z n li e a. S. A. S., timmerman te Hardinxveld, stond gisteren voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht onder beschuldiging vandiefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van inklim ming en diefstal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van inklim ming. Deze persoon, in zijne gemeente bekend als zeer aan sterken drank verslaafd, wist in den nacht van 21 op 22 Augustus door inklimming zich uit eene tapperij eene hoeveelheid sterken drank toe te eigenen en in den nacht van 25 op 26 Aug. evenzeer door inklimming zich den toe gang tot eene bakkerij te verschaffen en zich met twee brooden te verwijderen. Ofschoon adv.-gen. mr. Gregory de diefstallen van weinig beteekenis achtte, vond hij het noodzakelijk dat besch. voor geruimen tijd aan zijne vrijheid zal worden ont trokken en eischte een jaar gevangenisstraf. Mr. Van der Burgh geloofde, met het oog op de dief stallen, dat zijn cliënt niet zoo gevaarlijk was als het O. M. wel meende en hoopte dat de straf, die zou worden opgelegd, niet van te langen duur zou zijn. Het hof legde de straf op welke door het O. M. was geëischt. C. J. B., sjouwer te Rotterdam, stond hierna terecht wegens diefstal van een klokje in den avond van den 2Ssten Aug., uit een openstaan- den horlogemakerswinkel aldaar. Het bleek dat besch. juist 14 dagen te voren uit de cellulaire gevangenis was ontslagen, en hij zeide, dat hij uit armoede het uurwerk ontvreemd en voor 2 verkocht had. Ook voor dezen besch. requireerde het O. M. een jaar gevangenis. Mr. Leesberg wees op verzachtende omstandigheden. Het hof veroor deelde B. tot de helft van de geëischte straf. BUITENLAND. Eh-ankrij k. Bij voortduring hebben er nog, ter zake van deelneming aan de commune, vervolgingen plaats tegen personen, die zich tot dusver schuil hadden gehouden, of, vroeger bij verstek veroordeeld, eindelijk naar Frankrijk teruggekeerd zijn, in het vertrouwen dat de krijgsraad thans een zachter vonnis over hen zal vellen. Zoo stond voor een paar dagen terecht zekere Louis Jance, beschuldigd van als lid der commissie van onderzoek van de commune, rapporten hebben opgemaakt tot aan duiding van personen, die in verzekerde bewaring moeten worden genomen. De krijgsraad heeft hem veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. D aitschland. De Fortschritts-partij heeft het voorstel van den heer Kopp verworpen, dat de regeering voor de integriteit van Turkije zou opkomen, en besloot, evenals de linkerzijde, de regeering aan te bevelen een politiek, afkeerig van annexatie en interventie. Groot-Britannië. De „Central News Agency" verspreidde een gansche reeks van schrikverwekkende nieuwstij dingen. De regeering had besloten 't parlement bijeen te roepen tot eene buitengewone herfstzit- ting. Lord Napier van Magdala, gouverneur van Gibraltar, had bevel ontvangen zich gereed te hon den om met troepen naar Egypte te vertrekken. De regeering had van Lloyds eene onverwijlde opgave verzocht van al de stoombooten die tot 't vervoer van troepen over zee zouden kunnen dienen. De opperbevelhebber van de Britsche armee had „confidentieel" bevel ontvangen drie legercorp sen gereed te maken tot spoedig vertrek naar de Middellandsche Zee. Eindelijk waren plannen tot. verdediging van Konstantinopel aan den Britschen admiraal in de Besika-baai toegezonden. Al deze nieuwtjes moeten beschouwd worden als uit de lucht gegrepen, en wel om de eenvoudige reden, dat tot geen der genoemde gewichtige maatrege len kan besloten zijn dan na rijp overleg in een kabinetsraad. De eerste kabinetsraad nu, sedert de toestand in 't Oosten eene ernstige wending nam, had pas Donderdag plaats later dus dan 't verschijnen der berichten van de „Central News". "Wat gemeld werd omtrent eene bijeen roeping van 't parlement, werd bovendien door „Daily News" afzonderlijk en ten stelligste tegen gesproken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2