LEIDSCH DAGBLAD. J\Tü. 5122. Maandag A0. 1876. 23 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*! Van 16 regelsl.Ofc. Iedere regel meer0.17». Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEüICllTES. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 26 October e. k. des namiddags te één uur. Behandeling der gemeentebegrooting voor 1877. LEIDEN, 21 October. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. I. Dubourcq, geb. te Amsterdam, na verdediging van stellingen. De Commissie voor de bewaarscholen alhier acht eene verhooging van de jaarwedden der hoofd onderwijzeressen aan die inrichtingen voor het dienstjaar 1877 niet wenschelijk, omdat dan de verhouding tusschen de wedden van het onder wijzend personeel zou verbroken worden. Wel vindt de Commissie ƒ600 'sjaars een te geringe bezoldiging voor eene bekwame en beschaafde vrouw aan het hoofd van eene inrichting van opvoeding geplaatst, maar de toestand der hulponderwijze ressen eischt op zijn minst even dringend voorzie ning. Zij is daarom gaarne bereid om de regeling der traktementen nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en in den loop van het volgend dienstjaar de voorstellen te doen, die zij nuttig acht. B. en Ws. refereeren zich aan dit advies en geven den Baad in overweging de door de Commissie toegezegde voorstellen af te wachten. Van geachte zijde wordt ons verzocht, van hetgeen gesproken werd bij het leggen van den eersten steen van het nieuwe gebouw voor de Kweekschool van bewaarschoolhouderessen aan het Bapenburg geen publiciteit te geven, daar zulks geenszins de bedoeling der sprekers was. Heden is Coenraad Noll 25 jaar trouw en eerlijk bij den heer II. A. Timmerman, hoeden- fabrikant alhier, werkzaam geweest. Van zijn pa troon ontving hij bij die gelegenheid een aanden ken in zilver met toepasselijke inscriptie en werd door dezen tevens in staat gesteld den dag in vreugde met zijn gezin te herdenken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5769 volwas sen personen en van 1116 kinderen. Men schrijft ons uit Noordwijk Donderdag had alhier de aangekondigde harddraverij en ring- rijderij plaats. Hoewel het weder niet zeer uitlok kend was, waren toch tal van belangstellenden nit de naburige gemeenten opgekomen om aan het feest deel te nemen. De kas der commissie per mitteerde een zeerzeker niet dagelijks voor komend feit het houden van twee harddra verijen, nl. één van paarden van zessen klaar en één van paarden die nimmer een prijs wonnen, zoogen. boerenpaarden. Na een hevigen strijd werd, in de harddraverij van paarden van zessen klaar, de stekelharige bles „Cornelia" van den heer W. Doon, te 's-Hage, pikeur A. Bos, over winnaar, terwijl de premie werd gewonnen door de „Mallejan" van den heer C. M. Oppelaar, te Koudekerk, pikeur P. Van Santen. Bij de hard draverij in boerenpaarden werd de prijs gewonnen door de „Jan" van den heer M. Kerkvliet, te Noordwijkerhout, bereden door P. Kerkvliet, ter wijl de premie ten deel viel aan de „Koningin" van den heer C. Van Grave, te Lisse, bereden door J. Van Grave. Terwijl de harddraverijen in den namiddag waren gehouden, had in den mor gen de riugrijderij met paard en tilbury voor in gezetenen uit Noordwijk plaats. De prijs werd be haald door H. Duivenvoorde, terwijl P. Hoogeveen, J. Parlevliet, P. De Wit en C. Zandbergen respectievelijk den lsten, 2den, 8den en 4den prijs wonnen. De muziek der jagers van 's-Hage deed zich bij afwisseling hooren. 's Avonds te zeven uren werden in de zaal van „het Hof van Holland" de prijzen uitgereikt, bij welke gelegenheid de voorzitter der commissie, de heer W. Boomkamp, in hartelijke en flinke taal de overwinnaars feli citeerde, hun die de commissie instaat hadden ge steld tot het houden van het feest, waaronder in de eerste plaats de eere-voorzitter Mr. H. Graaf Van Limburg Stirum, den dank der commissie bracht, evenals het publiek over zijne waardige houding tijdens het feest, en ten slotte allen die bijeen waren aanspoorde het thans nog eenige uren voort te zetten. Met daverend applaus werd 's voorzitters kernachtig woord toegejuicht, en dat dat woord in goede aarde was gevallen, zal ieder zijn gebleken die de vroolijke gezichten der dan sende en stoeiende menigte in de zaal heeft gade geslagen. Ieder ging voldaan huiswaarts en we zijn er van overtuigd dat menigeen, zij het al niet overluid dan toch in de binnenkamer zijns harten, den wensch zal hebben uitgesprokenSchenkt ons meermalen zoo'n feest! Een eerwaardig echtpaar in de residentie, de heer en mevrouw Kroesen-Pibres, kondigt heden zijne vijftigjarige huwelijksviering, tegen den 25steh dezer, aan. Het mag zich verheugen in het bezit van twee zoons in Ned.-Indischen staatsdienst, beiden adsistent-residenten, de eene te Blitar (Kediri). de ander te Kotta-Badja (Atjeh), die zich bijzonder loffelijk in lmnne dienstbetrek kingen hebben gekweten. De eerste werd bij de ramp der overdelving van de modderspuwing der Kloet, wegens zijn menschlievend, manmoedig ge drag door den Koning tot ridder der orde van den Nederlandsoben Leeuw benoemdde laatste heeft zich als onderhandelaar met oorlogvoerende hoofden van Atjeh en het planten der Neder- landsche vlag op de verwonnen landstreken even eens roem en onderscheiding, van gouvernements- wege, verworven. Naar men verneemt heeft het wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsch muntwezen een groote wijziging ondergaan. Er wordt thans voor gesteld de tegenwoordige guldens en rijksdaalders als standpenningen in omloop te laten, maar aan den minister van financiën de bevoegdheid toe te kennen tot verkoop van ontmunt zilver, indien de wisselkoersen mochten stijgen. De voordracht omtrent bronzen pasmunt blijft onveranderd. Voor het middelbaar onderwijs zijn giste ren in Den Haag actes toegekend aanmej. E. Z. Veuve, van Wijk-bij-Dunrstede, voor Eransche taal- en letterkunde- en aan mej. A. De Vlaming, van Kralingen, voor Duitsche taal- en letterkunde. Eene candidate voor het Engelsch was niet opge komen. Voor de acte in de gymnastiek wer den voor het lager onderwijs geëxamineerd 4 candidatentoegelaten de heeren B. B. Beeuwkes en W. M. Weyne uit Den Haag; voor de Hoogd. taal werd van de 7 candidaten toegelaten de heer I. Van Gelderen uit Botterdam. Vanwege de synode der Ned. herv. kerk is dezer dagen rondgezonden aan de provinciale kerkbesturen en de classikale vergaderingen, opdat deze hunne consideration zouden mededeelen, het reglement op het hooger onderwijs in de godge leerdheid tot vorming van evangeliedienaren voor de Ned. herv. kerk. Uit de „algemeene bepalingen" blijkt in art. I dat, in elke der drie steden, waar eene rijks-universiteit is gevestigd vanwege de Ned. herv. kerk, hooger onderwijs iu de godgeleerdheid zal worden gegeven, voor zoover het van staatswege gegeven godgeleerd onderwijs, door de kerk voor die vorming onvoldoende wordt geacht. Amsterdam wordt dus niet genoemd, hoewel van sommige zijden was verzekerd, dat dit wel in de bedoeling der synode had gelegen. De studietijd wordt vast gesteld op vier, in plaats van op drie jaren, zooals dit thans een vereischte is. De oud-hoogleeraar aan het Amsterdamsch athenaeum jhr. inr. J. De Bosch Kemper, oud lid van de Tweede Kamer, is gisteren plotseling overleden, op een leeftijd van 69 jaren. Terwijl hij zich in het lokaal van het Grootboek bevond, werd hij door eene beroerte getroffen, die onmid dellijk zijn dood ten gevolge had. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, dd. 11 dezer, heeft de geueraal-majoor Wiggers van Kerchem den 7den te voren het volgende uit Atjeh bericht: Den 27 en 28sten September werd gewerkt aan de versterking te Kadjoe (in een vorig telegram Pradjoe genoemd, op 1200 meters ten zuidoosten van Gighen) en het omliggend terrein schoonge- kapt. De vijand was zeer talrijk en beschoot het bivouac. Den 29sten werd de vijand uit den omtrek verdreven, waarwij 9 stukken geschat buit ge maakt en de kampongs verbrand werden. Aan onze zijde werd een verlies van 15 mindere mili tairen geleden. Den 30sten drong de vijand weder op en werd hij nogmaals verdreven. Daarbij sneu velde één mindere militair, terwijl gewond werden de kapitein Cohen (licht) en voorts 14 minderen en 2 dwangarbeiders. Aan 's vijands zijde werd Tong koe Payah (hoofd van Tandjong Semantoh aan de Oostkust) ernstig gewond. Op 8 October werd de versterking Kadjoe voltooid en bezet. Thans was onze noordoostelijke linie tot Kwalla Gighen naar eisch bevestigd. De ogeerende troepen keer den naar Kotta-fiadja terug, aangezien het zeer ongunstige weder verdere operatiën volslagen on mogelijk maakte. Het cholera-hospitaal was ledig; de gezondheidstoestand overigens minder gunstig. Den 4den October kwam de te Pedir geplaatste adsistent-resident, met een hoofd van Gighen, te Kotta-Badja aan. De radja van Gighen was weer in zijn land teruggekeerd. De gezindheid ter Noordkust was bevredigend. Uit een den 27sten September van den gouverneur-generaal ontvangen telegram is nog gebleken, dat de kapitein Nuy- sink aan zijne wonden overleden is. Het stoomschip „Java" heeft 19 dezer van Aden de reis naar Amsterdam voortgezet; de „Stad Amsterdam", van Nieuwediep naar Batavia, heeft 19 dezer van Suez de reis voortgezet; de „Hampton" is 13 dezer van Java naar Botterdam vertrokken De kapiteins-ter-zee W. C. Klis, B. D. Van Trojeu en W. Enslie worden met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschepen 1ste klasse „Zilveren Kruis" en Leeuwarden" en Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, en vervangen door de kapiteins-ter-zee W. K. Van Gennep, A. Dronkers en A. Bietveld. De off.-van-gez. 2de kl. van het leger in Oosl-Indië M. Butgers van der Loeft' zal den llden der volgende maand via Suez naar Java vertrekken met het stoomschip „Holland". Z. M. heeft mr. W. J. Van Weideren baron Bengers op zijn verzoek eervol ontslagen I van de waarneming der betrekking van rijksad vocaat in Friesland. Z. M. heeft benoemd tot subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Appingedam mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, griffier bij het

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1