De adelborst 1ste kl. R. Reinders, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", wordt, ouder intrekking zijner op nonactiviteitstelling, met den 20sten dezer overgeplaatst in die van Zr. Ms. wachtschip te "Willemsoord. Tweede Kamer. Heden is het wetsont werp op de coöperatieve vereenigingen aangeno men met 58 tegen 7 stemmen, na verschillende wijzigingen. Het bepaalt nu dat bij de acte van oprichting de mate van aansprakelijkheid der leden moet zijn bepaald. Z. M. heeft aan don Juan Cullell y Roka, gezagvoerder van het Spaansche schip „Marti Codolar," als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het verongelukt Ne- derlandsch schip „Cornelia" in Mei jl. toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift. In het heden verschenen rapport der Commis sie van financiën omtrent de gemeente-begrooting voor 1877 zegt zij van oordeel te blijven dat het onder zoek van de begrooting in de sectiën aan het advies van de Commissie van financiën behoort vooraf te gaan. Omtrent het voorgedragen plan om de rente-garantie voor den aanleg en de exploitatie der duinwaterleiding niet te voldoen uit de zoo genaamde gewone uitgaven, maar daarvoor het kapi taal der gemeente aan te spreken, hetzij door ver koop van inschrijving hetzij door niet belegging van de daarvoor aangewezen gelden, hetzij door het maken van schulden, verklaart zij dat er zel den een voorstel aan den Raad is aangeboden, waartegen zij meende zich met zooveel nadruk te moeten verzetten als nu. Eene gemeente is ver plicht zorg te dragen dat, wanneer een rentegevend kapitaal wordt verwisseld in een voorwerp dat binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop zijne waarde verliest, dat vervreemd kapitaal wederom successievelijk worde aangevuld of teruggebracht. De Commissie moet daarom ten ernstigste waar schuwen tegen eene zoogenaamde „tijdelijke schor sing" van de aan het eenmaal na rijpe overwe ging en ampele discussiën aangenomen beginsel te geven uitvoering. Wordt op dien weg van uit stel de eerste stap gezet, dan zal een terugkeer met elk jaar bezwarender worden, terwijl die schor sing telken jare zal worden verlengd, ook al mocht er- eens een tijd aanbreken dat er geene betaling van rente voor het kapitaal aan de duin waterleiding besteed meer behoeft te geschieden. Bovendien acht de commissie het beginsel waarop het voorstel steunt, geheel onjuist. Zij laat nog daar dat er hier geen sprake is van eene gemeentewaterlei ding. Immers, eerst wanneer de concessie, die voor 50 jaren zal worden verleend, is afgeloopen, zal de gemeente bevoegd zijn de waterleiding over te ne men onder zekere voorwaarden. De gemeente ont vangt. derhalve geenerlei kapitaal in de plaats van de vervreemde inschrijving of de gemaakte schulden. Zij acht het evenwel ter bestrijding van het voor stel voldoende er op te wijzen, dat het hier geldt eene rentegarantie en hoe zal men kunnen volhou den dat de jaarlijksche uitgaven dier rentegarantie steeds door verkoop van kapitaal of bij gebreke van kapitaal door het opnemen van gelden zullen mogen worden gedekt. Met evenveel recht zou men kunnen trachten in de betaliug van de renten en aflossing eener geldleening, door telkens nieuwe leeningen te sluiten, te voorzien, waarvan een financieel bankroet het onvermijdelijk gevolg zou wezen. De Comm. is van meening dat de rentegaran tie, al zij het ook niet bij voortduring, dan toch ge durende een groot aantal jaren zal moeten wor den voldaan en dat het uitzicht op winst tot de idealen behoort, die alleen in eene verre toe komst zullen kunnen worden verwezenlijkt. In allen gevalle verkeeren wij ten deze in een volslagen staat van onzekerheid, en bij zoodanige onzekerheid een stelsel toe te passen, dat wellicht nog eenigermatc verdedigbaar zou wezen in ge val kon worden aangetoond dat de uitgaven ge regeld en binnen een vooraf te bepalen tijdsbe stek zullen afloopen, acht de comm. in alle op zichten onraadzaam en hoogst nadeelig voor de financiën onzer gemeente. Ingeval eens de opti mistische beschouwing van Burgemeester en "Wet houders mocht blijken niet juist te wezen en de gemeente eens niet mocht worden ontheven van ïare verplichting tot betaling van rentcgarantie, zal dan telken jare bij vernieuwing een zekere som moeten worden opgenomen? Volgens het stelsel van B. en Ws., ja. De comm. adviseert dus af wijzend en stelt voor den post tot aankoop van inschrijvingen op het Grootboek 21/, pCt. met 9000 te verhoogen. Zij geeft tevens in overweging om de begrooting, eerst uitgetrokken in ontvangst en uitgaaf op f 488,648.5-1, vast te stellen in ontvangst en uit gaaf op f 498,050.54. Gemengd fSievtvvs. Voor de heden alhier gehouden aan besteding van het leveren van aardappelen voor de menages van het detachement 2de reg. veld-art. van 1 Nov. 1876 tot uit. Mei 1877 waren geene inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Donderdag vertrok door de Noordzee- sluizen het stoomschip „Rembrandt", van Amster dam, toebehoorende aan de kon. Nederlandsche stoombootmaatschappij. Heden verwacht men het stoomschip „Komeet", van dezelfde maatschappij. Te Utrecht is op het plein tusschen het academiegebouw en de domkerk, bij het schoonmaken der muurzuilen, eene muurschildering voor den dag gekomen. Wellicht is het mogelijk, door zorgvuldige verwijdering der kalk, dit schil derstuk geheel te ontblooten. Het praamschip „Jentien," schipper Jan Slagter, van Hoogeveen, geladen met onge veer 1500 ton fabrieksturf, geraakte Dinsdag bij zwaren mist op het Enkhuizer Zand aan den grondhet heeft zijn bovenlast over boord moe ten werpen en is met hulp van sjouwerlieden, die een etmaal aan boord zijn geweest, weder vlot geraakt. Woensdag-morgen is bij de Heerder- beek, de scheiding uitmakende tusschen Harder wijk en Nunspeet, het lijk gevoxden van een onbekende, gekleed in blauw dulfelsche jas, fijn geruite broek en blauw vest. Den vorigen dag onder Ermelo door den rijksveldwachter te Har derwijk gestationeerd ontmoet, zeide hij H. te heeten, te Utrecht te wonen en op weg te zijn naar Zwolle. Hij was toen eenigszins beschonken, en dronkenschap zal dus waarschijnlijk wel oorzaak zijn geweest van zijn dood, daar geen uiterlijke teekenen van geweld zichtbaar waren. Donderdag viel een 7-jarig knaapje in de Elandsgracht te Amsterdam. Zonder aarze len sprong zijn negenjarige broeder het kind na, doch zonder de spoedige hulp van een voorbij ganger zouden beiden verdronken zijn. Onder de gemeente Berg-Ambacht heeft een krankzinnige knaap, in toorn, zijn vader zoodanig aan het hoofd verwond, dat deze weinige uren later een lijk was. Een leidekker, werkzaam aan het dak der Jacobikerk te Utrecht, viel Woensdag-middag, doordat zijn hangstoel kantelde, eerst op het dak van het stovenhuis der kerk en daarna op straat, waardoor hij dermate aan hoofd en lichaam ver wond is geraakt, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Sedert eeltige weken oefent het per soneel van het loodswezen zich in het Noordzee kanaal, de Noordzeehaven en daar buiten, om na de openstelling van haven en kanaal op 1 No vember e. k. den loodsdienst te kunnen waarne men. Omtrent bebakening, betonningen verlichting is de Kanaalmaatschappij met het departement van marine in onderhandeling. Een jonge Hollander, in Amerika woonachtig, hield zich gedurende eenigen tijd op de badplaats Cape May, in een der voornaamste hotels gelogeerd, op. Het bleek spoedig, dat de vernuftige Yankee, eigenaar van dit hotel, in dezen gast een middel zag om zijne inkomsten en de reputatie van zijn hotel te vermeerderen, want ziet, den volgenden morgen prijkten aan alle hoe ken van de stad, aan stations en overal, groote gedrukte aanplakbiljetten, vermeldende, dat „count X. from the Netherlands" juist aangekomen was, dat een groot bal 's avonds te zijner eer zou wor den gegeven en dat de „count" te 9 uren zou verschijnen. Elke badgast werd uitgenoodigd deze pas gemaakte grootheid van Holland te aanschou wen. Op den vastgestelden tijd verscheen dan ook de jonge Hollander „in full dress", met twee zwarte pages, die zijn zakdoek en zijn waaier achter hem aandroegen. Natuurlijk waren alle dames ten hoogste vereerd, met dezen „count" te dansen. De jonge „count" maakte op kosten van den kastelein goede sier; de gasten van hunne zijde beantwoordden deze beleefdheid door menige flesch champagne, zoodat de waard voor deze verheffing in den adelstand goed werd beloond. Te Par ij s is dezer dagen een geheim speelhuis ontdekt, gehouden door twee croupiers, na de sluiting der speelbanken in Duitschland van hun bestaan verstoken. Een dertigtal jongelieden en eenige meer bejaarde personen uit de beste familién waren op het oogenblik dat de politie den directeur en zijne handlangers in hechtenis kwam nemen om de roulette-tafel geschaard. Uit Par ij s wordt gemeld: Een cadet van de school van Saint-Cyr, die zijn officiers examen had afgelegd en op het punt was van tot tweeden luitenant te worden benoemd, is tot groote ontsteltenis zijner kameraden op diefstal betrapt. Gedurende de twee jaren van zijn verblijf aan de school heeft hij aan verschillenden hunner in het geheel 6000 fr. ontvreemd, laatstelijk een bank biljet van 1000 fr., hetwelk hij opgerold in eene strook sigarettenpapier verborgen en in zijn siga- rettenkokertje gestoken had. Dit jongemensch, Philippot geheeten, is de zoon van officier. Hij studeerde te Saint-Cyr uit eene beurs. Zijne fa milie verwaarloosde hem, en aan de school ging bijna niemand met hem om. Wellicht heeft deze staat van afzondering hem tot misdaad verleid, wel licht ook lijdt hij aan monomanie. Althans hij stal niet alleen geld, maar ook voorwerpen van geringe waarde, zooals boeken uit de bibliotheek der school. Een bedenkelijker verschijnsel in de militaire wereld dan het op zich zelf staand mis drijf van dezen cadet, is, dat alweder een reser vist zich schuldig heeft gemaakt aan feitelijkheden jegens een officier. Een luitenant van het 122ste linie-regiment, in garnizoen te Montpellier, legde aan een troep luidruchtige reservisten, die voor het werfdepot, waar hij de wacht had, de „Mar seillaise" stonden te brullen, het stilzwijgen op, toen een hunner naar voren trad, den luitenant een zwaren slag in het aangezicht gaf en hard wegliep. De schuldige is achterhaald en zal terecht staan voor een krijgsraad. In de laatste, b ij eenkomst der acade mie van wetenschappen te Glasgow deed sir Wil liam Thompson eenige mededeelingen omtrent hetgeen hij te Philadelphia had gezien, voorna melijk ook over eenige nieuwe ontdekkingen op het gebied der telegraphie. Daartoe behooren die van Elisha Gray, volgens welke, door eene ver nuftige combinatie, langs een en dezelfde lijn vier dépêches tegelijk kunnen worden verzouden, als mede de automatische telegraaf van Adison, waar door 1015 woorden in 57 seconden worden over gebracht. Als het toppunt van alles echter noemde hij de sprekende telegraaf, die duidelijk en ver staanbaar aan het eene einde van den draad we dergeeft wat aan het andere wordt gesproken. „Ik heb, zeide de geleerde natuurkundige, met mijn eigen ooren zeer duidelijk aan het eene einde van den draad gehoord wat mijn collega professor Wat son aan het andere einde zeide. Hij sprak tegen een sterk gespannen blaasje of velletje, waaraan een licht stukje zacht ijzer was bevestigd op zoo danige wijze, dat dit de trillingen der lucht kon overbrengen op een electro-magnetisch toestel, waardoor die trillingen naar het andere einde van den draad werden overgebracht, waar ik alles dui delijk kon verstaan." Naar men van den 15deu dezer uit Limoges bericht, is de Vienne in het Pransche departement Opper-Vienne buiten hare oevers ge treden en heeft zij groote verwoestingen aange- rigtvooral de fabrieken te Coussac-Boneval en die van Tard hebben veel geleden, op verschil lende plaatsen zijn bruggen weggeslagen enz. Vol gens een later berigt was het water zakkende. B U I T E I - ATV 1 Dnitsciila.nct. Volgens de „Nordd. A. Z." heeft graaf Arnim de heerlijkheid Nassenheide, zijne laatste groote bezitting in Pruisen, voor 2,400,000 mark ver kocht aan zijn zoon, den vrijheer Von Arnim- Schlagenthin. De overdracht, die, wegens eene leemte

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2