betr. van ontv. der dir. bel. enz. te Bruinisse, behoudens aanspraak op pensioen M. M. De Crane, ontv. der dir. bel. enz. te Wormerveer benoemd tot ontv. derz. middelen te Veendamden 2den luit. Hammacher, van liet 3de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.- Indië. Blijkens de memorie van antwoord op het algemeen sectiën-verslag over het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1877 hadden B. en Ws. verwacht dat hun voorstel oin den aankoop van inschrijving op het grootboek te staken in ver band met de uitgaven ten behoeve van den aan leg eener duinwaterleiding lot belangrijke discussiën zou aanleiding geven en tevens dat zich daartegen tal van stemmen zouden verheflen. In verband met de gevoerde discussiën achten zij het niet overbodig de bedoeling van hun voorstel nader te omschrijven. Vooreerst wordt er op gewezen zeggen B. en Ws. dat wij geen poging heb ben willen wagen om eene terugkoming te provo- ceeren op liet besluit betrekkelijk de wederaan- vulling van het voor schoolbouw bestemd kapitaal. Integendeel wordt alleen eene tijdelijke schorsing voorgesteld van de uitvoering der betrekkelijke besluiten, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, aangezien op de begrooting voor het loopende jaar 4000 voor belegging is aangewezen. Uit gaven, die naar alle waarschijnlijkheid slechts ge durende eenige jaren noodig zullen zijn om de gemeente in 't bezit te stellen van eene inrich ting, waarvan het nageslacht bij voortduring zal genieten, moeten niet in haar geheel gevonden worden door eene meerdere belasting te heffen van de personen, die in de jaren, gedurende welke die buitengewone uitgaven moeten worden voldaan, belastingschuldig zijn. Een deel der lasten ver bonden aan de duinwaterleiding moet worden ge ëndosseerd op het nageslacht en in de gegeven omstandigheden is het eenvoudigst den verplich ten aankoop van kapitaal uit te stellen en dien over te laten aan een volgend geslacht. Wij be antwoorden uit volle overtuiging bevestigend de door een lid tot ons gerichte vraagzoudt gij, wanneer de gemeente geen kapitaal op het groot boek bezat of wanneer niet tot de aanvulling van bet vervreemd kapitaal ware besloten, in ernst ■het aangaan van eene geldleening hebben voor gesteld? Wat betreft de vraag of gedeputeerde staten zoowel eene dergelijke begrooting als eene dergelijke geldleening zouden goedkeuren, ant woorden wij dat college heeft niet alleen zorg te dragen voor het nageslachtook de tegenwoordige gemeentenaren hebben aanspraak op hunne be scherming, ten einde niet. door eene overmatige belastingheffing te worden uitgeput. Leiden behoort voorzeker tot die gemeenten welke een tal van Inrichtingen bezitten waardoor vele vreemdelingen worden genoopt zich er te komen vestigen, maar tevens kan niet worden ontkend, hetzij dan terecht of ten onrechte, dat het den naam heeft van eene betrekkelijk aanzienlijke belasting van hare inge zetenen te heffen en dat daardoor het bevolkings cijfer door verhuizing van elders minder toeneemt dan anders het geval zou zijn. Met belangstelling hebben B. en Ws. bespeurd dat in eene sectie vele leden de invoering van eene zcogenaamde klassenbelasting aanbevelen, op grond van de ongelijkmatige drukking van de tegenwoordige belasting en zij verzekeren dat de vraag van al of niet wijziging van het bestaande stelsel bij hem een punt van ernstige overweging uitmaakt. De vraag of de koophuizen met recht van wederinkoop in strijd zijn met de wettelijke bepalingen aangaande de banken van leening schijnt ontkennend te moeten worden beantwoord; het schijnt twijfelachtig of het tot. de taak van het dagelijksch bestuur behoort om op eene vervolging aan te dringen. De door commissarissen opge maakte raming van de winst der gasfabriek kan behouden blijvenuit de stukken is gebleken dat nooit kapitaal in den vorm van winst is uitgekeerd geworden. B. en Ws. vereenigen zich met de zienswijze, dat bij uitbreiding van het stelsel van aanbesteding de behoefte aan toezicht niet zou verminderen. Eene belooning van ƒ1000 voor den 2den opzich ter der 1ste kl. achten zij niet te hoog. Ten aanzien van de voorgestelde verhooging met 200 van de jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek J. S. G. Disse, waartegen enkele leden bezwaar maakten, vertrouwen B. en Ws., dat de kennisneming der ingewonnen adviezen tot de over tuiging zal leiden dat de verhooging zeer gerecht vaardigd is. Het aantal lesuren is onlangs met ëén vermeerderd ten gevolge van de splitsing van een der klassen van de school van mej. Winkler. De omstandigheid dat de heer Disse voordeelen geniet door het geven van orthopaedisch onder wijs en van de huur van het gymnastieklokaal doet niets ter zake. Met evenveel recht zou men bij de vaststelling van de jaarwedden der leeraren aan gymnasium en hoogere burgerschool in aan merking moeten nemen dat door velen privaat-on derwijs wordt gegeven. Het voorstel om 300 beschikbaar te stellen ten behoeve van de volkszangscholen, dat door onderscheidene leden krachtig werd verdedigd, en het verzoek om subsidie voor de beide alhier in 't volgende jaar te houden tentoonstellingen worden door B. en Ws. ondersteund. Aangaande maatregelen om te bevorderen dat ook door de naburige gemeenten, naar evenredig heid van het aantal hier ter school gaande kin deren in die gemeenten woonachtig, worde bijge dragen in de onderwijskosten, zullen door B. en Ws. binnenkort de noodige voorstellen worden aangeboden. Gemengd Nienws. Morgenavond zal in de Stadsgehoor zaal de inauguratie plaats hebben van de studen ten, die dit jaar aan de hoogeschool alhier zijn aangekomen en zich als lid van het studentencorps hebben doen inschrijven, bij welke gelegenheid een optocht door een gedeelte der stad zal ge houden worden, opgeluisterd door muziek en het het ontsteken van bengaalsche verlichting. De bankwerker J. Van der Wal vierde Maandag zijn vijftigjarigen diensttijd aan de ko ninklijke fabriek te Amsterdamzijne kameraden boden hem een gouden horloge en ketting aan, en de directeur schonk hem eene som gelds, onder mededeeling, dat hem en zijne vrouw eene plaats in het Oorvers hof was verzekerd. Maandag-avond te elf uren is te Bot terdam in een loods op het terrein van het cen traal spoorwegstation aan de Schie door den waker op dat terrein gevonden het lijk van een aldaar werkzaam zijnden zandkruier. De man had zich des namiddags van dien dag ongesteld gevoeld, en verzocht in de loods te mogen slapen, het geen hem was toegestaan. Waarschijnlijk is hij aan eene beroerte gestorven. Gisternacht is te Rotterdam in een huis op de Cool vest tusschen twee vrouwen twist ontstaan, die weldra zoo hoog liep, dat de eene de andere met een mes in de borst heeft ver wond. De verwonde is door tusschenkomst der politie naar het ziekenhuis vervoerd, en verkeert niet buiten levensgevaar. De daderes is naar het huis van bewaring overgebracht. Eenjongeling, te Ons tweddealskwee- keling werkzaam, is 11. Vrijdag op noodlottige wijze om het leven gekomen. Met een scherp pen- nemes in de hand, wilde hij aan zijne makkers toonen, hoe vroeger de veeren pennen vermaakt werden. Bij ongeluk struikelde hij, en daarbij drong hem het mesje door de kleeren in het lichaam, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk overleed. Voor eenige dagen is te Leeuwarden in het licht verschenen een tweede druk van het bekende „Oera Lindabók", nadat de eerste druk, in 1872 uitgekomen, uitverkocht was. Dr. J. G. Ottema heeft liet bij dezen druk gevoegde voor bericht vooral gewijd aan de bestrijding der be weringen van den heer Frederik Muller c. s., omtrent het papier van het handschrift, en daarin verklaard nog aan de echtheid te gelooven en gedurende zes jaren niets te hebben kunnen vin den wat hem eenigen grond van twijfel aanbood. Bovendien heeft hij getracht hierbij te bewijzen dat het handschrift al langen tijd vódr het jaar 1600 heeft bestaan. Naar de „Sussex Daily News" meldt, zal in 't aanstaande voorjaar met 't bouwen eener gezondheidsstad naar dr. Richardson's model een aanvang gemaakt worden, en wel nabij Worthing, aan Engelands zuidkust. In het nieuwe reglement van de bouw- politie te Parijs wordt bepaald, dat de eigenaars van nieuwe huizen de nummers zoodanig moeten aanbrengen, dat ze des avonds en des nachts door verlichting zichtbaar zijn. Offer mans, de bekende Belg, die met 120,000 frs. op den loop was gegaan en, in Den Haag gevat, aan de Belgische politie werd uitge leverd, heeft zich, wegens volslagen gebrek aan middelen, door ophanging van het leven beroofd. De jury in het proces-Strousberg bestaat uit 17 kooplieden, 2 ambtenaren, 2 am bachtslieden, 2 boeren, 1 kleinen burger en 1 koop man van het eerste gilde. Na voorlezing der akte van beschuldiging heeft Strousberg ontkennend geantwoord op de vraag of hij schuldig isin de akte, zeide hij, waren zijne afgelegde verkla ringen onjuist weergegevenzij houden het tegen deel in van hetgeen hij bedoelt. Etechtzahea, Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 17 October C. v. Z., te Oegstgeest, w. verbreking van af sluiting, vrijgesprokenA. v. Z. te Oegst geest, w. beleediging en mondelinge bedreiging met moord, onder voorwaarde, 3 m. cell, gev., geldb. van 8 of 1 d. cell. gev. en geldb. van. 15 of 2 d. cell, gev.; J. A. C., te Leiden,, w. moedwillige mishandeling, 3 m. cell. gev. en eene geldb. van 8 of 1 dag cell. gev.J. J. C., te Leiden, w. idem, 4 dagen gev.A. B., te Leiden, w. idem, 3 m. cell. gev. en eene geldb. van 8 of 1 d. cell, gev.; H. R., te Leiden, w. misbruik van vertrouwen, 3 m. cell, gev. en eene geldboete van 12.50 of 2 d. cell, gevangenis. Bij arrest van den hoogen raad is verworpen de voorziening in cassatie va» gebr. M. te Rot terdam, ingesteld tegen het arrest van het gerechts hof te 's-Gravenhage, waarbij zij ieder tot ƒ500 boete veroordeeld zijn wegens het te zamen in werking hebben van eene fabriek of inrichting tot het vervaardigen van belastbaren wijn, zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. -J. II. Thuis, beschuldigd van vergiftiging, gepleegd op zijne eerste vrouw, is door de recht bank te Arnhem verwezen naar den procureur-ge neraal, zoodat het zich voorzien laat, dat deze zaak in het laatst van November of in December op de publieke terechtzitting van het. gerechtshof te Arnhem zal behandeld worden. BUITENLAND. TurLrije. Uit Wcenen wordt gemeldRusland, op de vroegere voorstellen van Engeland terugkomende, verlangt garantie voor de in te voeren hervor mingen door eene internationale akte, hetgeen, naar bekend is, de Porte weigert. Servië neemt geen wapenstilstand meer aan. Berichten uit Wcenen doen vreezen, dat de Russische regeering, overweldigd door de Slavische beweging, verplicht zal zijn te intejvenieeren Turkije, twijfelende aan de goede trouw van zijn tegenstanders, schijnt van zijn kant vast te willen houden aan een wapenstilstand van zes maanden dientengevolge worden tusschen Rusland en Enge land de onderhandelingen over een wapenstilstand zeer bemoeilijkt. Reuters office meldt, dat een verbond tus schen Rusland en Oostenrijk op 't punt staat gesloten te worden. Rusland zou met zijne troepen Turkije binnenrukken, zoo het een wapenstilstand van korteren duur blijft weigeren. Oostenrijk zou voorloopig neutraal blijven. Rusland zou niet in de bezette provinciën blijven, maar zoo de ge beurtenissen den val van de Ottomanische regeering mochten ten gevolge hebben, dan zou het aan Oostenrijk het grondgebied afstaan, hetwelk dit zou verlangen. Telegrammen. BRUSSEL, 17 Octobet. Reuter's agentschap rnaakt een telegram openbaar uit Bucharest, ver meldende de conventie, die tusschen Rusland en de Rumeensche spoorweg-maatschappijen gesloten is. De Rumeensche spoorwegen zullen in dier

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2