N°. 5119. Donderdag A0. 1876. 19 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. STADS-BEItlCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hmder kunnen veroorzaken. Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan JOHANNES ALOYSIÜS BOTS en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener leer looierij in het woonhuis en den tuin van liet perceel aan de Langegracht N°. 80 alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 October 1876. EKI»EN>, IS October. Tot hoogheemraad van Rijnland is benoemd de heer D. W. P. Wisboom van Giessendam. Gedurende de tweede helft der maand Sep tember zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden: Heems kerk, Alphen; mevr. Prins Van Kinkhoven, wed. Numau, Horst, J. Nijkerk, F. J. Van Straaten, Kuhler, L. Kammin, K. Thiman, AmsterdamP. Lomans, Brakel; M. Vlasveld, Den Burg; Van Gistel, M. Schuuliug, W. Mosier, De Groot, wed. B. Nijenhuysen, P. G. A. Langeveld, W. Ger- bens, Trappenberg, 's-GravenhageJ. R.Miedema, Groningen; Verlinden, Harderwijk; mej. A. Ploe- mes, Kempten; P. Hoogendoorn, Nieuw-Helle- voet; mej. M. Mang, J. Mulder, Rotterdammej. C. J. Langeveld de Groot, SassenheimM. R. Gantz, Zwolle; J. Van Oosten, niet vermeld. BriefkaartenA. J. Jansen, H. J. Brakel, Am sterdam. Voor het lager onderwijs zijn in Den Haag gisteren van de 9 candidaten voor het Fransch toegelaten de heeren: P. Diederik en H. H. Van der Voort, uit Rotterdam. Voor de hulponder wijzersakte werden van de 18 candidaten 10 toe gelaten, de heeren: J. Adams uit Rotterdam, E. K. M. Capel uit Den Haag, L. Van der Geest uit Sassenheim, P. Haverhorst uit Delfshaven, J. Hobbee uit Den Haag, D. M. Van Leeuwen uit Lei den, J. A. M. Luyk uit. Rotterdam, H. Siliakus uit Den Haag, Ch. W. Valken uit Scheveningen en B. J. T. Varenhorst uit Rijswijk. Gisteren zijn in Den Haag aangevangen de examens voor het verkrijgen van akte voor het middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toe gelaten is mej. A. A. Lanting van Amsterdam voor Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen is eene voor Duitsche taal en letterkunde, terwijl eene voor het Nederlandsch niet is opgekomen. In den Haagschen gemeenteraad werd gis teren behandeld de quaestie van 't gymnastiek onderwijs aan de hoogere burgerschool. Deze zaak is tot eene beslissing gebracht door de aanneming, met 18 tegen 13 stemmen, van een voorstel waarmede de heer De Jonge, die eerst een ander voorstel had gedaan, zich vereenigde van den heer Stam, strekkende om den minister van bin- nenlandsche zaken te kennen te geven, dat de door hem verlangde regeling van het onderwijs in de gymnastiek (als leervak tusschen de andere uren in) met het welbegrepen belang der school moeielijk is overeen te brengen, en hem eerbie dig te verzoeken, de voorwaarden, waarop het subsidie ten behoeve der h. b. s. door den minis ter is toegezegd, in nadere overweging te nemen. Door den architect-directeur der gemeente werken in Den Haag is aan Burg. en Weth. inge zonden een ontwerp voor de rioleering van de stad. Uitvoerig betoogt hij de wenschelijkheid van algemeene invoering van het spoelstelsel als het meest aanbevelenswaardige met 't oog op den plaatselijken toestand der residentie. Hij geeft een treurige schets van den tegenwoordigeu toestand der riolen, die dringend verbetering eischt. De kosten der algeheele invoering van het spoelstelsel, gerekend op eene bevolking van 150,000 zielen, worden geraamd op f 2,746,000, terwijl aan hulp middelen eene som van f 1,300,000 zal worden vereischt, dus gezamenlijk f 4,046,000, welke som met f 300,000 kan verminderd worden, indien men met behoud van de tegenwoordige riolen daarop alleen het spoelstelsel toepast. Tot leeraar in de Pransche taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool te Dordrecht is benoemd de heer H. Duvanel, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's-Gravenhage. Uit het verslag der commissie van rappor teurs over het afdeelings-onderzoek van het door de regeering in de zitting van 13 dezer voorge steld gewijzigd art. 2 van de wet op de coöpera tieve vereenigingen, blijkt dat de gedachtenwisse- ling speciaal geloopen heeft over de definitie van 't geen de wet onder coöperatieve vereenigingen verstaat. De slotsom is geweest, dat men zich ver eenigde met eene definitie, welke in een gisteren rondgedeeld gewijzigd wetsontwerp der regeering is opgenomen, luidende„Onder coöperatieve ver eenigingen verstaat de wet vereenigingen van per sonen waarbij de in- en uittreding van leden is toegelaten en de bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben als door mid del van gemeenschappelijke nitoefeniug van hunne nering of ambacht door aanschaffing van hunne benoodigdheden of het hun verstrekken van voor schotten of crediet. Eene vereeniging, welke aan deze vereischten voldoet verliest haar karakter niet indien de statuten haar veroorloven haren werkkring ook tot derden uit te strekken." Intusschen bleef er op dén punt eenig verschil bestaan, namelijk of het beginsel der aanspra kelijkheid al of niet in eene definitie moest op genomen worden. De minister was er tegen, om dat z. i. de defiuitie wel moet zeggen wat de coöperatieve vereeniging is, maar niet waardoor deze werkt. Hij deelde echter mede voornemens te zijn in de volgende artikelen te bepalen, èn dat er altijd aansprakelijkheid der leden zal wezen, èn dat die aansprakelijkheid niet zal werken, tenzij de schulden, die de vereeniging heeft, niet op haar te verhalen zijn. Te dien aanzien r.u was er in de commissie eene meerderheid, die de nadere wijzigingen vooral wilde kennen, en eene minder heid, die met de regeering de aansprakelijkheid in de definitie onnoodig achtte. Wijders heeft de meerderheid, ofschoon het sectieonderzoek eigen lijk over art. 2 liep, doch met 't oog op art. 35 van het reglement van orde, nog amendementen op onderscheiden andere artikelen voorgesteld. Dr. R. H. C. C. Scheffer, directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg, is door 'L. 1:.. den koning groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Het is thans zeker, dat Z. M. de Koning gevolg zal geven aan het. verzoek, hem door de directie der Amsterdam^che Kanaalmaatschappij gedaan, om hij de opening van het Kanaal, op 1 November, tegenwoordig te zijn. Den 28steu dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier per spoortrein naar lietNieuwe- diep vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 125 man, benevens 5 onderofficieren, om dienzelfden dag te embarkeeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip „Prin ses Amalia". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der art. van het O.-I. leger G. E. C. Guft'roy, terwijl tot medegeleiders zijn aangewezen de kapitein der inf. W. Teng- bergen, de ritmeester der cavalerie J. J. Bijleveld en de 1ste luit. der inf. H. T. O. Köppelmann, alsmede de 2de luit. D. Van Zomeren, van de inf., en J. L. Swart, van de art., allen van het O.-I. leger. De vier eerstgenoemden keeren van verlof naar Java terug. Het stoomschip „Lartington", van Sama- rang naar Marseille, is 14 dezer te Malta aange komen; de „Stad Amsterdam", van Nieuwediep naar Batavia, is 17 dezer te Port-Said aangeko men de „Friesland", van Rotterdam naar Batavia, is den 16deu 's avonds van Suez vertrokken. De ministers van buitenlandsche zaken en justitie hebben in antwoord op het verslag der commissie van de Tweede Kamer, in wier handen was gesteld de brief van den consul-generaal te Alexandria omtrent de toetreding van het Neder landsch gouvernement tot de hervorming van het rechtswezen in Egypte, het betoog van de com missie bestreden, als zou de verandoring, die de rechtstoestand, waarin de jurisdictie onzer consuls iu Egypte verkeerde, door onze toetreding tot de instelling der gemengde rechtbanken onderging, wettelijke rechten betreffen. Bij eene door den Nederlandschen consul- generaal te Londen medegedeelde „order in coun cil" van 29 September jl. is de haven van Roches ter, waartoe ook Queensborough behoort, te rekenen van 1 October opengesteld voor het landen van buitenlandsch vee, met inachtneming der voor schriften vervat in de order van 1875. De Nederlandsche Bank had op 16 Oct. bij een munt- en rauntmateriaal van 155,197,741.10 voor eene som van f 160,618,359.27'/i minder aan bankbiljetten iu omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 64,247,343.71 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan H. Van Goudoever, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Bergum; aan W. Van Riesen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov., eervol ontslag verleend als notaris te Datumawoudemet 1 Nov. benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht, mr. J. M. Rens, thans griflier bij het kantongerecht te Alphen, uit welke betr. hem tevens eervol ontslag is verleend; tot griffier bij het kantongerecht te Heerlen, J. J. Timmers, lid van den gemeenteraad aldaar; benoemd tot notaris binnen het arroud. Tiel, standpl. Eek en Wiel, gem. Maurik, B. A. Vau Houten, c-and.-notaris te Hengelo; aan H. J. Van Daalen Wetters, op zijn verzoek, uithoofde van vijfenzestigjarigen ouderdom, met den laatsten December a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betr. van hoofd commies titulair bij hot departement van marine, onder dankbet. voor zij» la.igd. dienst en onder toekenning van pensioen; aan J. Moolenburgh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne Tweede Kamer. Art. 2 van het ontwerp op de coöperatieve vereenigingen is onveranderd aan genomen, zoomede artt. 3 lot 6, het laatste met eenige wijziging. Morgen voortzetting. Naar men verneemt heeft de heer mr. F. P. Karseboom, procureur-generaal bij den hoogen raad, wegens den zwakken staat zijner gezond heid zich genoopt gezien tegen 1 Jan. a. s. zijn ontslag uit die betrekking te vragen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1