Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Brielle J. W. C. Strang, thans inspec teur van politie te 's-Gravenhage; aan P. C. Swemer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Beesd. Onderzoek der gemeente-hegrootlng voor 187? In de sectiën. Tegen de voorgestelde verhooging der jaarwedden van de gemeenteboden met 50 bestond mede bezwaar. In eene sectie wenschte men inlichting te ontvangen, welke andere inkomsten de boden, behalve hunne vaste jaarwedde, terzake of uit hoofde van hunne betrekking genoten. De ge vraagde inlichtingen werden zooveel mogelijk ver strekt. Enkele leden meenden dat voorshands geene termen tot verhooging bestonden, ook op grond dat de werkzaamheden niet waren vermeerderd. Daartegen werd aangevoerd dat de geldswaarde verminderd was, hetgeen ook bij de verhooging der jaarwedden van andere ambtenaren in aanmer king was genomen. In eene andere sectie meen den meerdere leden, vooral wat betreft den bode- stadhuisbewaarder, dat deze eene bezoldiging ge noot die, met het oog op de door hem genoten wordende emolumenten, waaronder ook vuur en licht en vrije woning eene voor hem niet te ver smaden plaats bekleedden, en uit aanmerking van den stand waartoe hij in zijne betrekking moest gerekend worden te behooren, reeds vrij aanzien lijk was te achten. Zoowel deze bode als de drie overige genoten inkomsten die, hoewel niet direct uit de stadskas betaald wordende, toch door hen als bode genoten werden. Van deze emolumenten zouden de leden gaarne eene opgave ontvangen. Een der leden merkte nog op, dat hij voor de drie laatstbedoelde boden eene verhooging als de voorgestelde wenschelijk achtte, doch voor den bode-stadhuisbewaarder meende hij om de aange voerde redenen de verhooging niet noodig te we zen. Een lid achtte ook voor den stadhuisbe waarder de verhooging billijk, te meer omdat hij ook werkzaamheden verrichtte en vrijwillig dien sten bewees, die niet gerekend konden worden tot zijn eigenlijken werkkring te behooren. Een an der lid gaf zijne bezwaren te kennen zoo tegen de voorgestelde verhooging van den oudsten be ambte ter secretarie als voor den bode-concierge. Ook hij verklaarde zich tegen een vast systeem voor verhooging van bezoldigingen voor deze cate gorie van ambtenaren. In eene derde sectie gaf de meerderheid hare bevreemding te kennen dat voor alle boden eene verhooging van 50 werd voorgedragen. Eenparig was men van oordeel dat hier rekening moest gehouden worden met het aantal jaren dat elk hunner werkzaam was ge weest. Voor den jongsten, die slechts 2 a 3 jaren in die betrekking werkzaam was, stelde men eene verhooging voor, gelijk aan die welke men wilde toekennen aan de anderen, die reeds 20 of meer dienstjaren hadden. Men achtte dit onbillijk tegen over laatstgenoemden. Daarom werd door enkele leden voorgesteld het tractement van de drie oudste boden te vermeerderen met ƒ100 en dat van den jongsten met 50. Andere leden daarentegen wilden de voorgestelde verhooging van 50 enkel toegepast zien op de oudsten en den jongste ditmaal buiten aaumerking laten. De meerderheid meende evenwel dat het salaris van den bode, tevens stad- huisbewaarder, voldoende was, met het oog op de vrije woning, licht en vuur en andere emolumenten die hij genoot. Bij volgn. 65 werd in eene sectie bezwaar ge maakt in de verhooging van den post schrijHoonen, met. ƒ100. Algemeen was men van gevoelen dat ƒ850 voor schrijHoonen voldoende kon worden geacht. De vraag werd gedaan of uit die som ook door ambtenaren nog eenige inkomsten boven hunne jaarwedde werden genoten, waarop ten stelligste ontkennend werd geantwoord. Bij n». 66 werd in eene sectie door een paar leden de op merking gemaakt, dat de post reis- en verblijf kosten, indien daaruit inderdaad reiskosten der leden van het dagelijksch bestuur werden gekweten, al zeer laag was gesteld. Gemengd rVieuwst. Hedenmorgen om tien uur is bijAmi- citia uit den Singel opgehaald het lijk van den timmerman J. Van der L. Het is naar het .lijkenhuis vervoerd. A. s. Donderdag zal in de strafkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage dienen de zaak van K. H. De Graaf, van beroep commissi onair in effecten en kassier, laatst woonachtig te Leiden, zijnde hij thans voortvluchtig, beschuldigd van het als gefailleerd koopman, gesteld zijnde tot bewaarnemer van handelspapieren (obligation), de waarde dier voorwerpen waartoe deze bewaar geving betrekkelijk was, ten eigen bate te hebben aangewend. Als verdediger is hem toegevoegd mr. J. H. C. Horch. Vr ij dag-avond is te Amsterdam een kind van de Rotterdamsche boot in den Am- stel gevallen. Ofschoon spoedig er uitgehaald, was het reeds een lijk. Sinds eenigen tijd werden te Vlissin- gen vrij belangrijke hoeveelheden rottend graan verkocht, afkomstig van het stoomschip „Punch". De afschuwelijke lucht, die dit graan, langs de kade uitgespreid, iu de stad veroorzaakt, heeft eindelijk de gezondheidscommissie doen besluiten, den verderen aanvoer daarvan te verbieden. Of hiermede de nadeelige werking van dat graan, waarvan groote hoeveelheden door brouwers en graanhandelaars zijn aangekocht, geheel zal ver nietigd zijn, kan op goede gronden betwijfeld worden. Donderdag-namiddag had eenzestig- jarige schipper uit Loppersum, liggende, met zijn schip in het spoordok bij het station te Gronin gen, terwijl hij over de rails liep en naar zijn schip wilde, het ongeluk in aanraking te komen met de buffers van een voorbijgaanden trein, met het ongelukkig gevolg, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. De oudste inwoner van Tholen, de heer De Zeeuw, vroeger geneesheer te Driewegen, vierde Woensdag zijn 99sten verjaardag. Donderdag-avond is de toren van Oudorp, het voormalig hoofdkwartier van don Prederik de Toledo, verlicht geworden, ter herin nering van het aftrekken der Spanjaarden, terwijl tevens aldaar vuurpijlen werden opgelaten. Een zeldzaam voorkomend geval van oplichting werd onlangs voor de rechtbank te Amsterdam behandeld. Een jong meisje, voor eenige maanden door de rechtbank te Zutfen wegens oplichting op vrij groote schaal gepleegd, veroor deeld, zette, nadat zij haar straf ondergaan had, haar vroeger levensgedrag te Amsterdam en om streken voort. Op een avond in September vroeg zij bij een kruier te Amsterdam onderkomen. Zij grondde dit verzoek hierop, dat zij gereden had en daarvoor 10 had moeten betalenbij gebreke daarvan had zij haar laarsjes en doek afgestaan en kon nu, op pantoffels en niet goed meer ge kleed, onmogelijk naar het Amstel-hotel gaan, waar zij logeerde. De kruier willigde het verzoek van beklaagde in, die aldus dien nacht op een stoel in de woning van den kruier doorbracht. Den volgenden morgen vroeg de logé om een rijtuig; zij had een brief van een oom ontvangen, waarin haar verzocht werd bij hem te komen. Zij wenschte dien oom nu op te zoeken. Het rijtuig kwam voor, de kruier vergezelde haar, en zoo ging men op verkenning van den oom uit. In alle richtingen werd de stad doorkruist, ook de Haar lemmerweg bleef niet onbezocht. Van 's middags 1 tot 's avonds 8 uur was de koetsier met het rijtuig in dienst van bekl. Deze wantrouwde haar wel, vroeg herhaaldelijk om geld, maar werd steeds beantwoord met de opmerkingik heb slechts Engelsch papier. Dit werd echter niet vertoond; ook niet toen de koetsier voorstelde hem dat papier te geven, dan zou hij het wel wisselen. Het was echter de koetsier, die maakte dat de logé van den kruier gebracht werd ter plaatse waar zij behoorde. Bij nader onderzoek bleek, dat het zoogenaamde Engelsch papier eenvoudig vloeipapier met eenige krabbels wasook dat bekl. eenige dagen voor haar komst bij den kruier te Sloterdijk was geweest, om in het logement aldaar een groot diner te bestellen. Ook daar had zij van een oom gesproken, die aan den Haarlem merweg woonde. Te Sloterdijk had zij echter geen wil van de reis, daar een onderzoek werd inge steld naar den oom, natuurlijk met geen gunstig gevolg. Beklaagde, ondervraagd, gaf op, vroeger onderwijzeres (naaister) op eeu kinderschool te Nij megen te zijn geweest en beweerde volstrekt niet de bedoeling gehad te hebben om op te lichten als zij den oom had gevonden, zou zij de gemaakte onkosten wel vergoed hebben. De rechtbank lette natuurlijk niet op dit beweren en veroordeelde haar tot een celstraf gedurende 183 dagen. Eene merkwaardige veiling lokte Vrijdag tal van kunstliefhebbers naar het buiten goed Eykenstein bij Maartensdijk. Aldaar werd verkocht eene kostbare collectie historische anti quiteiten, afkomstig uit de Louvre en het paleis Elysée, indertijd door den Nederlandsch?n ambas sadeur aan het hof van Lodewijk XVI, baron Van Eyck van Zuylicbem, in de dagen der re volutie verzameld. Verscheidene dier voorwerpen prijkten met de familiewapens der Bourbons, en hebben blijkbaar ten gebruike van Lodewijk XVI en Marie Antoinette gediend. Er werden dan ook aanzienlijke prijzen betaald. Het meerendeel der kostbaarste voorwerpen werd aangekocht voor rekening van het Musée Louis XV te Amsterdam, en van den antiquaar Boasberg. Een paar schoor steenlustres o. a. brachten ƒ1400 op, een paar bronzen miniatuur-ruiterstandbeeldjes ƒ1700, een Gobelin- vuurschermpje werd, na op de veiling voor ruim ƒ400 te zijn verkocht, later voor 700 van de hand gedaan. Uit Hoorn wordt van 12 dezer ge meld Tot heden is het niet gelukt, de gezonken Rotterdammer boot boven water te brengen. Men zegt, dat zij zich met de schroef al dieper in den grond gewerkt heeft. Men was totnutoe bezig met de daarin geladen goederen uit te halen en te verkoopen, 't geen echter, zoo hier als elders, waar die goederen aangeland zijn, niet grif gaat. Er is niet veel, en dit nog tot geringe prijzen, verkocht. In Engeland,wordt met uitmuntend succes een machine verkocht om kousen te stop pen. De machine gaat vlug, werkt met 18 naal den, stopt even gemakkelijk een groot als een klein gat en kost slechts 2 pd. 10 sh. of onge veer 30. Naar men verneemt zal zij ook bin nenkort hier te lande in den handel gebracht worden. In de zitting dezer dagen door de Belgische, kon. academie van geneeskunde gehou den, werd een brief voorgelezen van den heer Meurs-Masy te Brussel, waarin deze mededeelde, dat hij met goed gevolg aluinpoeder had aan gewend tegen de jicht, welke hem kwelde. Hij had zich een kilo daarvan om de voeten gelegd en drie uren later kon hij zijne laarzen aantrek ken en gaan wandelen. BUITENLAND. Dnitschland. Blijkens de thans volledige lijst zijn op de tentoonstelling te Philadelphia 627 medailles toe gekend aan inzenders uit Dnitschland. De „Bank- und-Handelszeitung" zegt: „627 medailles op de ongeveer duizend Duitsche inzenders". Terwijl een zeer groot gedeelte derBerlijn- sche bevolking naar de nieuw aangelegde wijken trekt, alwaar de huishuren lager zijn dan in de oude, zijn ook in deze laatste de huurprijzen langzamerhand gedaald. In eene opgaaf van den ontvanger der plaatselijke belasting op de huur waarde wordt geconstateerd, dat in April de huur prijzen van 11,000 woningen zyn verlaagd en dat dit in het thans loopende kwartaal met ruim 15,000 woningen het geval is, terwijl ten gevolge van den aanbouw van nieuwe buurten thans ruim 10,000 woningen ledig staan. ftSpanje. Het is thans een feit dat Martinez Campos tot gouverneur-generaal van Cuba benoemd is. Den 20sten October zal hij van Catalonië met een eskader van 5 schepen en 14000 man vertrekkeD, om, zoo noodig, door nog 30,000 andere soldaten te worden gevolgd. Dit zijn nu niet langer vrij willigers, officieren en soldaten worden door 't lot aangewezen. De opstandelingen op Cuba tellen slechts, naar men wil, S a 10,000 man, maar het zijn dappere lieden, die de bosschen en bergen van Cuba voor hun guerilla-oorlog in hun voordeel hebben. Zij worden uit Chineesche en Amerikaan- sche havens van oorlogsbehoeften voorzien. Alge meen gelooft men dat Martinez Campos er in zal slagen de opstandelingen tot rede te brengen, en dat een behoorlijke geldboete, den voornaamsten leiders van den opstand opgelegd, dezen wel zal noodzaken Cuba voorgoed te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2