LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5117. Dinsdag A0. 1876. 17 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nomroers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regels1.06. Iedere regel meer0"i- Grootere letters naar plaatsruimte. S TA 1) S-B E KI CUT E N. PVTEXTBLADKY. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de iogevnlde pal entbladen over het Dienstjaar l>>76/7 voor de wijken 7, S en bij het college vaa Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, evenals ook de reslanten, voorkomende onder de arlt. 3100 tot en met 3140, van de wijken 1, 3, 4, 5, en 7, en zulks dagelyks, behalve den Zondag, van den llden tot den 18den dezer, des namiddag* tusscben èén en drie uren, op vertoon van bet aanslagbiljet, terwijl na het verstrijken van den geooemden termijo, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wordeD afgegeven aan de deurwaarders der direote belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 10 October 1876. LEIDEN, 16 October. Op Maandag den 30sten dezer zal in de Kweek schol 1 voor zeevaart, alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. De vereenigiug Harmonie gaf gisteravond in de Stadszaal haar eerste uitvoering met intro ductie in dit seizoen, bij welke gelegenheid tevens haar nieuw tooneel voor de eerste maal werd in gebruik genomen. Tal van belangstellenden woon den de voorstelling bij, die in vele opzichten goed geslaagd kan genoemd worden, en waarmede de werkende leden toonden dat de tijd van rust voor de uitvoeringen die nu voorbij is, voor hen dat niet was voor hunne verdere oefening. Het eerste stuk: „Een eenige misstap", tooneelspel in twee bedrijven, vrij gevolgd naar het Frausch door C. J. Roobol, werd zeer goed gespeeld: de leden gaven blijken dat zij hunne rol niet alleen kenden, maar ook goed begrepen, wat van dilettanten, men heeft er zich onlangs nog van kunnen overtuigen, niet altijd kan gezegd worden. Drie personen vooral, nl. de oude bediende Balthazar, graaf Ernest van Villevallier en diens echtgenoote Léonie, waren uitmuntend. Een weinig meer gevoel in de stem zou den graaf evenwel soms niet geschaad hebben. In het tweede stukje: „Tooneelstudiën", blijspel met zang in één bedrijf van Justus van Maurik Jr., bewezen de leden hoe ver dilettanten het brengen kunnen. Het scheen als 't ware een wedijver tusschen hen om het best zijn taak te vervullen. Den aanwezigen werd daardoor een groot genoegen bezorgd en herhaaldelijk de lachspieren in beweging gebracht. Aan toejuichingen ontbrak het dan ook niet. Hoewel zoowel in dit als in 't vorig stuk slechts een gedeelte der werkende leden optrad en men nu dilettanten miste, die men bij vorige uitvoeringen zoo gaarne zag op treden, heeft het gisteravond werkende personeel getoond over hoevele krachlen de vereeniging kan beschikken. Als nastukje stond op het pro gramma vermeld een groot drama in twee bedrij ven, getiteld: „Hartstocht en liefde." Nog véiir het eerste bedrijf uit was, behoorden de hande lende personen echter niet meer tot de levenden, zoodat ten laatste de souffleur zich genoodzaakt zag uit zijn hokje te komen, tot de toeschouwers een toespraak te houden en tevens mede te deeleu dat, na dezen miserabelen afloop, van het tweede bedrijf natuurlijk niets komen kon. Blijkbaar is t een persifflage op vroegere en soms, onbegrijpe lijk, door een zeker publiek toch gezochte drama's. De in het stuk voorkomende zangnum mers werden verdienstelijk uitgevoerd. Overigens schenen, op eene enkele uitzondering na, de leden en daardoor ook het publiek het stukje niet geheel te begrijpen. Van het bal werd door vele, mis schien wel te veel, danslustigen gebruik gemaakt. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.40 en f 2.65; de laagste f 25.50, 5.10 en 2.50. Te Katwijk zal 6 November a. s. de aan besteding plaats hebben van het kanaal, waardoor Katwijk-aau-Zee direct met Leiden te water zal worden verbonden. Naar men verneemt is con cessie voor een derde boot aangevraagd, zoo ook naar het schijnt voor een tramway met dubbel spoor door Leiden tot het station van den IIol- landschen spoorweg en verder van daar met één spoor, op verschillende plaatsen van wissels voor zien. De Kamer van koophandel te Helmond heeft aan den minister van financiën hare inge nomenheid betuigd met een aan dien minister gericht adres van de heeren P. F. Van Missingen en O. aldaar en van fabrikanten uit Leiden, Haarlem en Kralingen, allen drukkers en ververs van katoenen goederen, waarbij de afschaffing wordt verzocht van de in- en uitvoerrechten, die hier te lande van de voor de katoendrukkerijen onmisbare grondstoffen geheven worden, welke belasting in den vreemde niet bestaat en waar door hunne industrie groote belemmering onder vindt. De Kamer wijst er op, dat, nu eenmaal zoo in Indië als hier te lande elke bescherming aan de katoenindustrie onttrokken is, het niet wel aangaat, nog de grondstoffen bij den invoer te belasten. Jhr. mr. J. De Witte van Citters heeft bij uiterste wilsbeschikking zijne belangrijke verza meling van geschilderde portretten van Zeeuwsche waardigheidsbekleeders aan de provincie Zeeland (Zeeuwsch genootschap), zijne geschiedkundige handschriften, vooral afkomstig van den ambassa deur Van Citters, aan het rijksarchief en zijne boekerij aan de koninklijke bibliotheek vermaakt. Aan het examen voor de akte in de Hoog- duitsche taal onderwierpen zich Zaterdag in Den Haag 6 candidaten, en werden toegelaten de hee ren B. B. Faber, uit Den HaagA. De Geus, uit Dordrecht; D. II. Meyer, uit Den Haag. Voor het examen voor hulponderwijzer hadden zich 20 candidaten aangemeld; 10 werden afgewezentoe gelaten de heerenJ. Boekholt, uit Rotterdam E. J. Bree, uit Overschie; J. Van Breukelen, uit Berkel; W. Dijkshoorn, uit Maasland; J. De Haan, A. De Haan, C. Van der Lecq, G. Maat huis, uit RotterdamA. Th. Simons, uit Som- melsdijk; H. De Zeeuw, uit Ridderkerk. Ecnigen tijd geleden heeft een ingezetene van Amsterdam een schrijven gericht aan den Amerikaanschen consul aldaar, betreffende gestolen of verloren geraakte schuldbrieven der Vereenigde Staten en hem verzocht zijn gouvernement daar van kennis te geven, ten einde de betaling der coupons en de aflossing der bonds te verhinderen. Naar aanleiding daarvan deelt de genoemde con sul in het „Hdbl." mede, dat het departement van financiën te Washington de eigenaars van bouds, schatkistbiljetten en coupons aan toonder niet tegen de gevolgen van verzuim of ongeluk kan beschermen en besloten heeft, voortaan alle zoodanige papieren uit te betalen aan den aan bieder, zonder zich met een onderzoek naar de herkomst in te laten. Den llden dezer werd in den te Keulen gevestigdeu Alterthums-Verein, onder voorzitter schap van den archivaris dr. Ennen, op voorstel van mevrouw Lina Schneider (Wilhelm Berg), met eenparige stemmen besloten in Vondels ge boortehuis, in de „Groszen Witschengasse", een gedenksteen te plaatsen, en wel op Vondels ge boortedag, den 17den November a. s. Bij die gelegenheid zal in het Victoria-Lyceum, dat onder de leiding van mevrouw Schneider staat, eene kleine feestviering worden aangericht. Het „Vaderland" verzekert dat de regeering slechts voorloopig besloten heeft de havenwerken van Batavia voor eigen rekening uit te voeren. Geen der gedane inschrijvingen is aannemelijk geacht. Inmiddels behoudt de regeering zich voor om, in geval van nieuwe aanbiedingen, die alsnog in overweging te nemen. Eerlang zal een groot aantal ingenieurs, werktuigkundigen, opzichters enz. hier te lande worden benoemd, die in het begin van het volgend jaar naar Batavia zullen vertrekken. Z. M. de Koning Groothertog heeft benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon den heer P. Caland, inspecteur van den waterstaat in alge- meenen dienst. De adjudant-onderofficier van het O.-.I leger C. Van Daalen zal den 28stcn dezer te Nieuwe- diep embarqueeren met het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip „Prinses Araalia". Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Nieuwediep, is 14 dezer van Suez vertrokken de „Friesland", van Rotterdam naar Java, is dien dag te Port Said gearriveerd. Het barkschip „Vier Gebroeders", gezag voerder C. Van der Zee, bestemd naar Soerabaia, zal, geladen met stukgoederen, op 1 November door het Noordzeekanaal zee kiezen. Er is sprake dat Z. M. de Koning daarbij tegenwoordig zal zijn. Blijkens bericht van den Nederl. consul te St.-Thomas zijn, ten gevolge van den op den 13den September jl. aldaar gewoed hebbenden orkaan, de Nederlandsche schooners „Midas" en „Sarah" van hunne ankers geslagen en aan den grond geraakt, eerstgemelde echter zonder belang rijke schade te bekomen. De Amerikaansche brik „Veteran", komende van Pnysander en bestemd naar Rotterdam, is in dien storm verloren geraakt, doch de lading gered. De adelborsten 1ste kl. J. A. Borel, P. S. R. Wolterbeek, J. M. Baak, F. C. E. L. Koster, R. Reinders, H. J. Van Bisselick, H. H. Brocx, G. J. Buys, jhr. J. F. Coertzen de Koek, A. L. Van der Moolen, J. M. Wijers, C. E. Hummel W. Voormolen, G. P. Posthuma, A. L. Boelen, O. J. E. baron Van Wassenaer Catwijck, J. W. A. F. Van Maren van den Berg en H. Backer worden met den 20sten dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 26sten daaraanvolgende wor den geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefst. „Zilveren Kruis" de adelborsten 1ste kl. G. F. Tydeman, J. J. Hissing, E. F. H. Sutherland, J. M. P. Kluit, W. J Cohen Stuart, T. H. De Meester, M. E. B. J. Kluit, D. N. Wentholt; aan boord van Zr. Ms. schroefst. „Leeuwarden" de adelborsten 1ste kl. J. II. Van Hoogstraten, R. O. J. Verschoor, A. C. Zeeman, J. M. Phaff, P. C. Swaan, K. D. De Vassy, H. Flaes en jhr. J. K. F. H. Von Schmidt auf Altenstadt; en aan boord van Zr. M. schroefst. „Prinses Maria" de adelborsten 1ste kl. J. W. A. F. Van Maren van den Berg en H. Backer. Tweede Kamer. Daar het verslag der commissie van rapporteurs over art. 2 van het wetsontwerp betreffende de coöperatieve vereeni- gingen nog niet gereed is, is het debat verdaagd tot morgen te 1 uur. Heden zijn tal van natu ralisatie- en onteigeningsontwerpeu aaugeuomen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1