Mr. W. A. Beiger, agent van de Nederl. Bank te Groningen, is door Z. M. den Koning van Italië benoemd tot ridder der orde van de Kroon. 's Kijks middelen hebben gedurende de maand September jl. opgebracht 9,174,255, tegen 8,909,155 in September 1S75, en gedurende de eerste negen maanden van 1876 69,394,633, tegen f 65,674,799 in betzelfde tijdvak van 1875. Het 9/n der raming bedraagt f 64,357,740. "Van 3 tot 30 September zijn, blijkens in gekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast in Noord-Brabant 2, Zuid-Holland 42, Eriesland 14, totaal 58 runderen. In bet vorige tijdperk van vier weken waren er 69 aangetast. Tweede Kamer. De behandeling van bet ontwerp op de coöperatieve vereenigingen is ge schorst op voorstel van den hetr Kappeyne ten einde nog beden in de afdeelingen te kunnen onderzoeken bet door den minister nieuw voorgesteld art. 2. Dit bevat eene definitie van de coöper. vereeni gingen waartegen heden vele bezwaren rezen en die de minister zich bereid verklaarde nader te overwegen. Vooraf had de heer Verniers van der Loeff zijn amendement om, met intrekking van de verdere artt. van het ontwerp, de wet van 1855 op de coöperatieve vereenigingen van toepassing te verklaren, ingetrokken, nadat de minister uitdrukkelijk verklaard had bij aanneming daarvan niet tot de totstandkoming der wet verder te zullen kunnen medewerken. Z. M. heeft aan N. I. Snel, op zijn ver zoek, met ingang van 15 November, eervol ont slag verleend als notaris te Breukelenbenoemd tot substit.-off. van just, bij de arrond.-rechtbank te Hoorn mr. J. H. de Banitz, thans subst.-officier te Appingedam tot griffier bij het kantong. te Hillegersberg, mr. II. M. C. Poortman, thans 3>laatsverv. kantonrechter en adv. te Schiedam; tot griffier bij het kantong. te Hoogezand mr. B. Driessen ter Meulentot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Appingedam mr. E. N. Ma- claine Pont, advocaat te Leidentot griffier bij het kantong. te Bidderkerk, mr. B. Ten Broecke Hoekstra; aan mr. II. "W. Jordens, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als rechter plaats- verv. in de arrond.-rechtbank te Deventer; J. Schrijen herbenoemd tot burgem. van Broeksittard. Onderzoek der gemeente-begrooting voor lSfï in de sectiën. In eene sectie werd de wensch uitgesproken dat een ander belastingstelsel worde ingevoerd. De ongelijkmatige drukking der tegenwoordige belasting was oorzaak dat de meerderheid aan drong op het invoeren van eene gemeente-belasting, die op andere en betere grondslagen rustte, en die zelfde meerderheid was niet afkeerig van het denk beeld eener klassen-belasting. Een der leden wees er op, dat een post van f 2000 als ontvangst voorkomende weer in uit gaaf werd gebracht als jaarwedde der brugwachters, terwijl 4000, geraamd voor jaarlijksche herstelling der gemetselde wallen, niet door eene ontvangst werd gedekt. De schoolgelden konden 600 hoo- ger worden geraamd ten gevolge van het meerder aantal leerlingen aan het gymnasium. Ten aanzien der koophuizen, met recht van wederinkoop, meende een der leden dat bet nuttig zou zijn, indien vanwege het dagelijksch bestuur officieel aan de betrokken autoriteiten daarover werd geschreven. Uit het verslag van den toestand der Bank van Leening zou volgens de meening van een ander lid blijken, dat van de zijde van Burg. en Weth. geen vervolging te wachten zou zijn, en hij ondersteunde het eerstbedoeld voorstel, ter wijl nog een derde zich met. het gevoelen dier beide leden vereenigde. Een lid wenschte de be raadslagingen omtrent de nadere regeling der boekhouding van de. gasfabriek af te wachten, alvorens zijn oordeel uit te spreken over den on- derwerpeliiken postoverwinst der stedelijke gas fabriek. Nu was hij nog niet zeker dat de winst inderdaad op bet uitgetrokken bedrag kon worden bepaald en dat geen kapitaal onder den schijn van winst werd uitgedeeld. Een lid verklaarde zich tegen de andermaal voorgedragen verhooging van jaarwedde voor een opziener der gemeentewerken. Hij wenschte toch in bet algemeen meer aanbesteding van gemeente werken, minder uitvoering in eigen beheer. "Van een ruimere toepassing van dat stelsel zoude jninder behoefte aan toezicht bet onvermijdelijk gevolg zijn, en bij mindere werkzaamheden verviel elke aanleiding tot tractementsverhooging. In ant woord daarop werd verwezen naar een staat van werkzaamheden, ten vorigen jare overgelegd, en opgemerkt dat bij aanbesteding niet minder toe zicht. werd vereisebt. Het belang van den aannemer staat toch uit den aard der zaak lijnrecht tegen over dat van de gemeente. Bovendien werd gewezen op de speciale bekwaamheid van den betrokken opziener, waardoor hij met werkzaamheden kon worden belast die aan de overige opzieners moeilijk konden worden opgedragen. Het stelsel van aan besteding was inderdaad reeds belangrijk uitgebreid, hetgeen met. voorbeelden werd gestaafd. Volgn. 60, jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie, gaf in eene sectie mede tot bedenking aanleiding. Algemeen was men tegen de voorgestelde verhoogiDg der jaarwedde van den oudsten ambtenaar met ƒ150. Zijne werkzaamheden waren niet van dien omvang om daaraan, met inbegrip zijner personeele toelage, eene bezoldiging van 2000 te verbinden. Boven dien, waardoor werd een verschil van 600 tus- schen zijne jaarwedde en die van den volgenden ambtenaar gewettigd? Ook tegen bet toestaan eener bezoldiging van 400 voor den jongsten beambte bestond bezwaar. De raad bad als beginsel aangenomen verbetering van jaarwedden door in krimping van personeel. Daaraan kon worden vol daan door de plaats van den jongsten onvervuld te laten en ook die ƒ400, de 150 voorden oudsten voorgesteld, de ƒ100 waarmede, de schrijlloonen waren verhoogd, aan te wenden tot verhooging der jaarwedden van |de zeven over blijvende ambtenaren, doch niet pondspondsgewijze, maar in verhouding tot ieders werkzaamheden en meerdere of mindere bekwaamheid. Daartegen werd opgemerkt dat het personeel aan de Iste afdeeling bereids met 2 was verminderd en op 3 terugge bracht, zoodat daar moeilijk nu ook nog de joDgste beambte zou kunnen worden gemist. Het getal ambtenaren ter secretarie bedroeg toch 3 jaar geleden 11, en thans, met inbegrip van den jongsten, 9. Eerstbedoeld lid bleef bij zijne meening. Ook andere leden vereenigden zich met dat gevoelen. In eene andere sectie vonden enkele leden de voor gestelde verhooging van jaarwedde van den oudsten beambte niet gerechtvaardigd, omdat het hun toe scheen dat, met het oog op de door hem verrichte werkzaandieden, zijn tractement. reeds hoog genoeg was, te meer daar hem het vorig jaar reeds de 250, die hij uit de administratie der Bank van Leening genoot, als vaste toelage was verzekerd. Een lid wederlegde de meening als zou die oudste beambte, in den laatsten tijd ook niet meerdere dien sten verkenen. Desniettemin bleef een der leden de motieven voor die verhooging niet gerechtvaardigd achten. Een ander zag voor deze en de volgende posten in het geheel geen systeem voor de tracte- mentsverhoogingen toegepast. Hij zou het wensche- iijk achten een meer algemeenen maatstaf daarbij aan te nemen. Weder een ander lid zou zoodanig systeem minder doelmatig keuren, maar en dit was de meening van meerdere leden de be weegredenen voor de verhoogingen in het algemeen kwamen voor, niet genoegzaam gegrond te zijn. Gemengd Nieuws. De uitlevering van Duritsch aan de Zwitsersche justitie heeft plaats gehad, terwijl Paul le B. te Londen door den inspecteur van politie Kloppert op liet eerste gezicht moet zijn herkend, waarvan hij later aan den rechter eene omstandige verklaring heeft afgelegd. Gisteravond omstreeks negen uren is te Voorschoten een man in verzekerde bewaring genomen, die zich op eene der buitenplaatsen had verscholen, waarschijnlijk met geene goede bedoe lingen. Een kameraad van hem schijnt zich uit, de voeten gemaakt te hebben. Toen de meesterknecht van de firma A. De Haan en Zn., kuipers, op de Elandsgracht te Amsterdam, gisterochtend te halfvijf aan de werkplaats kwam, vond hij de straatdeur open, de deur die uit de werkplaats naar het kantoor leidt vernield, een brandkast opengebroken en de deur van een tweede brandkast zwaar beschadigd. Met een groote brutaliteit hadden de dieven tot zelfs het gereedschap, dat zij in de werkplaats vonden, gebezigd om hun werk te volvoeren, waartoe de aanwending van een groote kracht werd vereischt en veel handigheid noodig was. Na onderzoek bleek, dat de daders uit de geopende brandkast ongeveer honderd gulden hadden ont vreemd, en uit een blikken doosje het rekening boekje met de Associatie-cassa. Het gat in de deur van de tweede brandkast was niet zoo groot, om papieren van waarde daaruit te kunnen ont vreemden. Hier en daar lagen op de grond luci fers verspreid, zoodat de dieven bij licht schijnen te hebben gearbeid. Aan de straatdeur was geen braak te bespeuren. Eerst laat. in den morgen werd ontdekt, dat een tralieraam voor een der vensiers los stond, zoodat men vermoedt, dat. de dieven dit raam hebben uitgelicht en het venster van buiten opgeschoven. Zij verlieten de werk plaats door de straatdeur, die van binnen gegren deld was, en schijnen toen het tralieraam weder op de plaats waar het stond, te hebben gezet. Woensdag-avond te halfnegen brak te Amsterdam in perceel 74 in de groote Kat tenburgerstraat een hevige brand uit, die door de spuiten van 's rijks werf in zijn voortgang werd gestuit, want ten gevolge van een misverstand kwam de stedelijke brandweer later opdagen. De spuit-commandant aan den Kadijk had verkeerd verstaan en de brandweer eerst naar de Witten- burgerstraat laten rijden. Te ruim tien uren was de brand gebluscht, maar het perceel is uitgebrand. Het verbrande gebouw werd bewoond door zes huisgezinnen. Men zegt dat de brand ontstaan is in het vertrek, bewoond door een nachtwacht, die eenige manden sintels in een kast had geplaatst, welke door broeiing weder aan het gloeien moeten zijn geraakt. Dinsdag is de woning van den arbei- der T., te Baarle-Nassau, met al het daarin aan wezige door de vlammen vernield. De vrouw, die nog een en ander trachtte te redden, heeft daarbij zoodanige brandwonden hekomen, dat men voor haar leven vreest. Maandag-avond werd te Maastricht de hulp der politie ingeroepen tegen zekeren E., die na in beschonken toestand zijne moeder ge slagen en mishandeld te hebben, bezig was met de zich in het huis bevindende meubelen stuk te slaan. Bij de aankomst der gerechtsdienaren vond men hein hangende. Hij werd nog tijdig afge sneden, en met den strop om den hals naar het politie-bureau overgebracht. Drie wilddieven uitSpekholzerheide (Limburg) werden even over de grenzen door twee Pruisische politiedienaars betrapt. Er ontstond een schermutseling, waarbij van vuurwapenen werd gebruik gemaakt. Een der stroopers ontving een schot in den rug, terwijl een der politiedienaars aan den arm gewond werd. De justitie uit Maas tricht heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Te Simpelveld is een herder met zes schapen zijner kudde onder de wagens van een paardenspoor geraakt en omgekomen. De onge lukkige, die eenigszins aan verstandsverbijstering leed, wilde zich door den wachter niet laten terughouden en had zich, geholpen door zijn hond, die den wachter in den arm beet, uit diens handen weten los te rukken. Kapt. Angelo Ottaggio, voerende het Italiaansche schip „Cito Secondo", van de kust van Afrika te Marseille aangekomen, rapporteert, dat het grootste gedeelte der equipage op de thuisreis door hevige koortsen was aangetast en zijn voorraad quinine was uitgeput. Op den 20sfen Juli praaide hij het schip „Liberaal", kapt. Wie- rikx, naar Batavia bestemd, en vroeg om eenige quinine. Daar de equipage van het Italiaansche schip te ziek was om een sloep te bemannen, liet kapt. Wierikx een boot te water en voorzag kapt. Ottaggio niet alleen van het gevraagde, doch voegde er ook kaas, brandewijn, vruchten, sigaren en andere ververschingeu bij, zonder eenige vergoeding er voor te willen aannemen. Een Engelschman, de heer Bryce, heeft den berg Ararat beklommen; de „Times" meent, dat hij slechts twee of drie voorgangers, in 1834 en 1850, heeft gehad. De berg is ruim 17,000 Eng. voeten hoog, maar de laatste 4000 voet voor den top heeft de heer Brvee alleen moe ten afleggen, daar zijne Armenische begeleiders weigerden hem verder te volgen. Onder de bevol king heerscht namelijk het geloof, dat Noacbs

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2