half vermeerderd, om de provin.cie in staat te stellen de rente en allossing te i roldoen van eene geldleening groot ƒ97,000, aaug egaan ter bestrij ding van buitengewone uitgaven. Het getal op centen in Overijsel, dat in 187 5 met den vermin derd werd, wordt voor 1877 zo owel voor de grond- nis voor de personeele belasting n jet drie vermeerderd tot behoud van het evenwicht t usschen ontvangsten en uitgaven. Hit het voorloopig ve rslag over de O.-I. begrooting voor (1877 blijkt dat verscheidene leden zich ingenomen toonden met de optreding van den nieuwen minister, w iens langdurig verblijf in Indië en de aanzieadij'Ke betrekkingen, door hem aldaar hekleed, en de zeer gunstige naam, daarbij door hem verworven, grond gaven voor de verwachting dat het hem althans niet aan locale kennis zou ontbreken. Evenwel werd ge vraagd welke richting de minister nopens het he lleer der koloniën voornemens was te volgen. Algemeen werd genoegen betuigd over de tijdige verschijning van het koloniaal verslag en over de hijwerking der begrooting tot het laatste, oogen- blik. Men hoopte, dat zoomin mogelijk buitenge wone kredieten zouden noodig zijn, te meer om dat de begrooting reden gaf tot bezorgdheid voor de toekomst der Indische financiën, aangezien, terwijl de uitgaven vermeerderen, de aanwas der middelen daarmede geen gelijken tred lioudt en om de begrooting te doen sluiten, met inbegrip der bijdrage aan Nederland van 7 millioen, een deel van batige saldo's der vroegere dienstjaren onder de middelen moet worden opgenomen. Met het oog daarop en op nog andere omstandigheden scheen de vrees maar al te. zeer gewettigd, dat 't reeds in 1878 moeielijk zal vallen 't evenwicht tusschen de Indische uitgaven en ontvangsten te bewaren, ja dat weldra een tekort, zal ontstaan. Daarom achtten zich verscheidene leden verplicht, aan te dringen op 't zooveel mogelijk inkrimpen van de uitgaven en op het uitzien naar uitbrei ding of verbetering van de middelen. Algemeen kwam men op tegen het. voornemen der regeering om, met afwijking van den sedert eenige. jaren gevolgden regel, in 1877 niet 750,000, maar 830,000 picols koffie in Nederland aan de markt msksil tet 1876. Evenwel had, bij handhaving van het ge wone cijfer van 750,000 picols, de prijs wel op 49 cents kunnen blijven. In den avond van 9 dezer is te Bendorf bij Coblenz de heer P. K. Bakker Korfl' op 47-jarigen leeftijd overleden. De overledene was vóór dertig jaren zijn loopbaan begonnen en onderscheidde zich steeds door ijver en strenge wilskracht, waardoor hij het vertrouwen van zijn directie mocht ondervinden. Dientengevolge werd hij dan ook voor ongeveer 20 jaren geplaatst aan het hoofd van de afdeeling „beweging" en alzoo met het beheer van het rollend materieel en al wat daartoe behoort, belast. De gunstige resultaten van dat beheer, vaak bij beperkte middelen en onder moeilijke omstandigheden, zooals de spoor- versmalling en al hetgeen daarop betrekking had, zonder hinder voor den gewonen dienst, zijn be kend. Dc Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft in hem een barer beste ambtenaren verloren. Vijf candidatcn waren gisteren in Den Haag voor het examen in de Engelsche taal4 werden afgewezen, terwijl de akte werd uitgereikt aan J. B. Govers uit Botterdam. Door de raads-commissie tot herziening van het stelsel der plaatselijke directe belasting te Amsterdam is een uitvoerig rapport over dit. on derwerp uitgebracht. Als slotsom harer beschou wingen stelt zij voor, dat door den Baad worde besloten1". de uoodige stappen bij de Regeering en de Staten-Generaal te doen, ten einde, door wijziging van art. 240 der Gemeentewet, de op centen op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendqmmen te kunnen vermeerderen tot een bedrag als waarmede die belasting, zoo in hoofdsmn als opcenten, door toepassing der wet van 22 Juli 1S73 voor Amsterdam is vermin derd; 2°. de opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting in het vervolg van gemeentewege niet meer te hefiën; 3°. te beginnen met 1 Ja nuari 1877 jaarlijks te heffen eene belasting op hpt inkomen, volgens eene gemankte classificatie der belastingschuldigen, te beginnen met die, welke een eigen inkomen van 600 hebben; 4o. de verordening op de heffing en invordering der plaatselijke directe belasting te wijzigen, in dien zin, dat jaarlijks eene plaatselijke directe be lasting worde geheven ten hoogste tot een bedrag van 1,000,000, volgens het inkomen, dat. uit de vertering der belastingschuldigen blijkt, De opbrengst eener belasting op de inkomsten wordt berekend op ongeveer 1,400,000, waarbij het werkelijk inkomen op 70 millioen geraamd wordt bij eene percentage van 2 pet. -Tweede Kamer. Na sluiting der alge- meene discussie is op art. 1 van het ontwerp op de vennootschappen met veranderlijk kapitaal een amendement van den heer Bredius aangenomen met 39 tegen 26 stemmen om in plaats van dien titel te lezencoöperatieve vereenigingen. Daarop is het debat geschorst tot morgen. De heer Verniers van der Loefi' heeft een amendement aangekondigd om alsnu op de coöperatieve vereenigingen de wet van 1855 toepasselijk te verklaren, dat de mi nister reeds nu bestreden heeft. Z. M. heeft J. M. Burgerhoudt, controleur der dir. bel. enz. te Bedum, benoemd tot controleur derz. middelen te DokkumR. Feith, ontv. der dir. bel. enz. te Zweelo, benoemd tot ontv. derz. middelen te BellingwoldeJ. A. Vlug, ontv. der dir. bel. enz. te Midwoud, benoemd tot ontv. derz. middelen te Sexbierum. Gemengd Nieuws. Hedennacht is een wekker, nabij het Oosterkerkplein bij de katoenfabriek op de Hee rengracht in het water gevallen en spoedig daarop gered. Uit Brouwershaven wordt van gister- middag gemeld Alhier zijn aangebracht een stuur man en vier matrozen van de gestrande bark „Sirian Star". Het schip is nog dicht. Ongeveer 113 vaten petroleum zijn gelost. Men zal trach ten, als het weder bedaart, het schip af te sleepen. Uit Boskoop wordt gemeld: De harde schrale noordoostenwind in Mei is oorzaak ge- 1 o-i zijn, zoodat er dan ook op de laatstgehouden ten toonstelling der pomologische vereeniging van die artikelen weinig te zien was. De droge zomer was voor hoornen en planten, waarvan de verzending reeds in vollen gang is, over 't geheel niet gun- stig, maar wel dreigde dit de vele regen, in den laatsten tijd gevallen, te worden. De polders even wel, die van een stoomgemaal voorzien zijn, ver- keeren in dit opzicht in een zeer gunstigen toe stand. Deze hebben dadelijk het overtollige water geloosd en daardoor kon de grond gemakkelijker het regenwater doorlaten. Dat men thans gemak kelijk van stoombemaling gebruik kan maken, be wijst de in den watermolen van den Laag-Bos- koopschen polder geplaatste machine. Deze ma chine, die het scheprad van den molen beweegt, heeft, in weinig dagen het polderwater op zomer- peil gebracht en laat tevens toe van den wind gebruik te maken. De af- en aankoppeling vordert slechts vijf minuten tijds. Woensdag is te Arnhem gevankelijk binnengebracht de veertienjarige herder Cornelis v. d. S. uit Geldersch Yeeneudaal. Deze knaap heeft niet. minder dan 39 bijenkorven van de 42, welke in den omtrek waren, leeggesnoept. Op de vraag of hij niet bang was geweest voor de bijen, antwoordde hij, dat deze hem nooit kwaad deden. Zekere H. Sikkelbeen, geboren te Zuidwolde (in Drente), vertrok na den dood zijns vaders naar Slagharen, gemeente Ambf-Hardenberg, waar thans zijne moeder nog woont. In de maand Januari van dit jaar verscheen hij met nog andere jongelieden voor den burgemeester van Ambt-Har- denberg, om zich voor de loting der nationale militie te doen inschrijven. De burgemeester zou hem echter gezegd hebben, dat hij een jaar te vroeg kwam en daarop vertrouwende, is Sikkelbcen naar huis gegaan. Den 28sten Maart jl. echter werd hij zonder loting voor één jaar bij de militie ingelijfd, en in den loop van dit jaar stond hij voor de rechtbank te Dordrecht, terecht, onder beschuldiging, dat hij zich niet binnen den daarvoor bij de wet. gestelden termijn voor de nationale militie had doen inschrijven. Hij werd deswege veroordeeld tot een geldboete van 3 of gevan genisstraf van één dag, welke straf hij Maandag heeft ondergaan. Naar men verneemt zal hij thans den burgemeester van Ambl-Hardenberg in rechten vervolgen. Voor eenige dagen kreeg men op hejt dorp Spankeren een bezoek van twee personen, die er op het oog niet gunstig uitzagen. Met aandrang vroegen zij aan verschillende huizen om nachtverblijf, wat hun eindelijk door een landr bouwer werd toegestaan. Zij gaven voor, dat zij politieke vluchtlingen warenzij hadden nl. aan het oproer te Amsterdam deelgenomen en moesten zich nu, uit vrees voor de politie, schuil houden. Zaterdag is te 's-Hertogenbosch een geheel huisgezin, kort na het gebruiken van het middagmaal, dermate ongesteld geworden, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Spoe dig bleek dat. de spijzen geroerd waren met een van die soort van lepels, welke bij het gebruik de metaallaag verliezen en verder bestaan uit een compositie van koper. Gelukkig is het bij de be trokken personen bij eene lichte ongesteldheid gebleven. Volgens het „Nieuws- en Advetten- tieblad van Gorinchem" is op de kermis te Kedichem een jongmensch, die niet altoos in het bezit van zijne geestvermogens was, op 15 bor rels onthaald en heeft hij dit met den dood moeten boeten. Te Arnhem heeft na het uitgaan der school in de Hommelstraat. Dinsdag-middag een der jongens een anderen, S. genaamd, een steek in den arm gegeven met een pennemes. Naar men zegt zou een der pezen van den arm zijn doorgesneden. Te Berlijn zijn op den gewonen drie- maandelijkschen verhuisdag, 1 October, niet. min der dan 52,000 gezinnen verhuisd. Dit cijfer, hoe hoog het moge schijnen, heeft niets onwaarschijn lijks. Blijkens de officieele opgaven toch bedroeg het den lsten April 46,570. Rechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 80 September 1 wegens het in dienst hebben van kinderen beneden den vereischten leeftijd; 1 w. het uitkloppen van een stofverspreidend voorwerp na gezetten tijd; 1 w. het. rijden in verkeerde richting; 1 w. het maken van nachtelijk burengerucht1 w. het houden van een ge heim huis van ontucht, zonder voorafgaande ken nisgeving aan de politie; 1 w. eigendunkelijke nalatigheid in het voldoen aan de vordering van den heer burgemeester te Leiden voor een trans port te land ten behoeve van het leger. De persoon, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond ter zake van poging tot diefstal met buitenbraak in het Japansch museum van het kon. zoölogisch genoot schap Natura Artis Magistra, is gisteren door dat rechtscollege te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden. De op perman, die op denzelfden dag aldaar voor de arrondissements-rechtbank heeft terechtgestaan we gens onwilligen manslag op een zijner kameraden, door het uit. onvoorzichtigheid laten vallen van een stuk hout uit een bovenverdieping in de Da niel Stalpertstraat, is te dier zake veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en betaling eener geldboete van 25. Een in Den Haag onbekend persoon, den 16den Juli jl. met den laatsten trein van Gouda geko men, had, daar hij den volgenden ochtend te 2 uren in de duinen zou gaan werken, besloten den nacht wandelende door te brengen. Een sterk opkomende dorst deed hem echter om een glas water vragen aan eene vrouw, die in de Bagijnestraat aan de deur stond. Hij volgde haar naar hare kamer, waar zij zeidc versch pompwater voorhanden te hebben. In plaats van het gevraagde werd hem een glas punch aangeboden, maar tevens 40 cent gevorderd. De dorstige onbekende wilde echter niet betalen, en trachtte het verblijf te verlaten, hetgeen de vrouw hem door duwen en slagen be-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2