koloniën! werd aan de beroemde actrice voor haar hotel „de Eenhoorn" een serenade met fakkellicht gebracht door het muziekcorps der huzaren. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indie, dd. 2 dezer, heeft de geDeraal-majoor Wiggers van Kerchem den 27sten September jl. het volgende uit Atjeh berichtDen 25sten September werd de versterking te Silang voltooid en bezet. Den 29sten werd, langs den weg van Blang-Pandjang, opgerukt naar Pradjoe. Men ondervond hevigen tegenstaud en trof een aantal versterkingen aau22 stukken geschut en een voorraad ammunitie vielen in onze handen; de vijand liet 35 dooden achter; aan onze zijde sneuvelde dén mindere militair en werden gewoud de 1ste luitenant Smith en 7 minderen. Eene versterking wordt opgericht op 1200 meters zuid oostelijk van Kwalla Gighen. De gezondheidstoe stand was goed en de weersgesteldheid gunstig, de stemming der troepen uitmuntend. Het stoffelijk overschot van den op reis van Java naar Nederland overleden gepens. gene- raal-majoor Ch. L. S. A. M. De Roy van Zui- dewijn is gisteren per spoor te Breda aangekomen en te één uur met militaire eerebewijzen begra ven. Het geheele garnizoen, henevens de cadetten der kon. mil. academie, de schutterij en de scherpschutters, met de muziekcorpsen van het 6de reg. inf. en de schutterij, volgden de lijk koets door de stad naar het kerkhof Zuylcn, onder Prinsenhagen. Ruim honderd vijftig officieren maakten deel uit van den stoet, onder anderen ook de gep. luit.-generaal Engelvaart en de vicc- admiraal Pels Rijcken, die tevens slippendragers waren. Door de orde van hoogleeraren aan het athenaeum illustre te Amsterdam zijn op de uitgeschreven prijsvragen drie antwoorden ontvan gen. Eén op de theologische prijsvraag, over de chronologische data in de Handelingen en in de als echt erkende brieven van Paulus, geteekend: „De harmonistiek is een zonde, waarvoor in deze eeuw geen vergeving is." Eén op de literarische prijsvraag, over Pieter Paulus, geteekendN'ayez pas le succes pour ideal suprème, levez plus haut votre ante et regardez ailleurs (Victor Laprade)." Eén op de natuurphilosophische prijsvraag, waarbij een voortgezet onderzoek in de richting van Dr. Engelmanus onderzoekingen over ontwikke ling en voortplanting van infusoria wordt ver langd, geteekend„Luctor". Ten raadhuize te Amsterdam werd gisteren aanbesteed het maken van de noodige grondwer ken voor den aanleg van vijf nieuwe straten in den Over-Amstelschenpolder, tusschen den Oete- walerweg en den geprojecteerden zijtak van den Rijnspoorweg naar het entrepotdok. Dit werk werd aangenomen door C. Bouterse, voor 50,000. De volksraad der Transvaalsche republiek heeft in haar vergadering, in Augustus te Preto ria gehouden, besloten mej. Catharina P. Van Rees schriftelijk dank te betuigen voor haar belangstel ling aan 't land betoond door de vervaardiging van het lied en de melodie, getiteld „Transvaalsch volkslied". Genoemd lied, door den raad „ons lied" genoemd, werd bij de sluiting der zitting door een goed mannenkoor gezongen eu dient steeds tot slotlied op elk concert en bij elke fes tiviteit. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Nieuwediep naar Batavia, is 7 dezer Lissabon gepasseerdde „Prinses Amalia," van Glasgow naar Nieuwediep, is den 9den des nachts Dun- geness gepasseerd. F. Wolfman te Hannover is aannemer ge worden van 5S paarden voor het 1ste regiment veld-artillerie tegen ƒ687 per paard en van 12 paardeu voor het 2de reg. veld-artillerie tegen ƒ643 per paard. Bij beschikking van den minister van ma rine is de jongeling J. A. Voorthuis benoemd tot student voor den milit. geneesk. dienst hij de zeemacht. Met den 16den dezer worden de volgende officieren geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip „Samarang"de luit.-ter-zee 2de kl. L. C. Rovers, A. Voormolen en W. AUirol, eerst- gen. als oudste officier, de off.-van-gez. 2de kl. P. A. Risch en de off. van admin. 3de kl. O. R. ïaehlig. De heer P. Desvernois, consul-titulair en kanselier bij de Fransche legatie, met verlof naar Parijs vertrokken, is daags- na zijne aankomst aldaar aan een aanval van beroerte bezweken. Gemengd Nieuws. Zooals dezer dagen werd gemeld is Friedrich Duritsch naar de Zwitsersche grenzen getransporteerd om te Verrières te worden uitge leverd. Een goede bekende van hem, Clanget, met wien hij in Den Haag zaken deed, maar die eensklaps was verdwenen, bevindt zich reeds in handen der Zwitsersche politie. Een ander vreem deling, Francis P., vertrok met de noorderzon naar Londen, gevolgd door zekeren Paul de R., een Franschman, die, naar men verhaalt, in Den Haag verscheidene kwartieren in huur had en evenveel namen voerde. Door de Engelsche politie aangehouden, geeft de laatste voor, niet te zijn de persoon dien men zoekt. De inspeeteur van po litie Kloppert is derhalve naar Londen vertrok ken om hem te herkennen. Zondag-avond heeft te Elspeet eene vechtpartij op den publieken weg plaats gehad tusschen twee jongens van 12 tot 15 jaar, waarhij de een den ander met een mes eene zóó hevige wonde in het onderlijf heeft toegebracht, dat de gekwetste gisteren onder een vreeselijk lijden is gestorven. De dader is nog denzelfden avond door den rijksveldwachter gearresteerd en gisteren ge vankelijk naar Harderwijk overgebracht. Als eene groote zeldzaamheid meldt men uit Zwolle, dat Zaterdag door W. Beekman met een hengel in de Vecht een tarbot is gevangen. Volgens het Engelsche blad „Iron'' worden plannen gemaakt om de Kaapstad door eene telegraaflijn over het vasteland van Afrika met het Europeesche telegraafnet te verbinden. Er bestaat reeds eene telegraaflijn van Alexandrië naar Khartoem, alsmede van Kaapstad naar de Delagoabaai. Van Khartoem naar genoemde baai is een afstand van 2000 mijlen, waarlangs men slechts weinige telegraafpalen zou noodig hebben, omdat men do hoornen daarvoor zou willen ge bruiken. De grootste moeielijkheid acht men het vinden van middelen om den inboorlingen te be letten de ijzerdraden af te snijden in een land, waar het ijzer zeldzaam en van groote waarde is. Naar de „Sheffield Daily Telegraph" meldt, heeft de groote firma gehr. Sanderson te Sheffield besloten hare staalfabriek naar Syracuse in den staat Nieuw-York te verplaatsen, wijl zij in Engeland voor de levering van staalwerk in Amerika niet langer met de Amerikaansche fabri kanten concurreeren kan. Zij gaat nu „den strijd overbrengen op 's vijands grondgebied." Men ver wacht dat dit voorbeeld navolging zal vinden, en dat alzoo de staal-industrie van Amerika groote uitbreiding zal erlangen met behulp van Engelsch kapitaal. Terwijl de ontploffing van de ont zettende massa dynamiet in de rotsen van Heil Gate nabij Nieuw-York zich nauwelijks buitenaf heeft doen gevoelen, hebben de eerste schoten met het 81-tons-kanon te Shoeburyness zulk eene zware dreuniug veroorzaakt, dat glasruiten en zelfs deuren en paneelen er door zijn verbrijzeld ge worden. De proefnemingen met het stuk blijven overigens voortreffelijke resultaten opleveren. Te Par ij s is een zeer buitengewoon man aangekomen. Hij bezit vier onderscheidene stemmen, die hij gezamenlijk of afzonderlijk kan doen hooren. Hij kan een gesprek voeren alsof het tusschen vier personen plaats had, en het zon derlingste is, dat, daar hij een soort van buik spreker is, de tonen, die hij voortbrengt, schij nen te komen uit verschillende punten der zaal, waar hij zich bevindt. Hij is een inwoner der Bas- kische provinciën van Spanje, en spreekt goed Fransch, Russisch, Duitsch en Engelsch. BechtzaUen. De hooge raad heeft gisteren arrest gewezen in de bekende zaak van zekeren Huygen en dr. Mensert te Amsterdam, de eerste veroordeeld we gens bedelarij, de tweede wegens medeplichtigheid door het afgeven van een onwaar certificaat van ziekte. Dc hooge raad heeft het arrest van het hof te Amsterdam, zoo wat qualificatie als straffen betreft vernit :tigd,'maar toch ten slotte H. veroor deeld tot 3 naanden eenzame opsluiting en daarna opzending na ar een bedelaarsgesticht en dr. M. tot 45 dagen eet tzame opsluiting. 11ATAVIA, 6 September. Uit Oenarang schrijft men van 29 Augustus: Gisteren werd' midden op den dag de woning van den loerah der dessa Soesoehan in brand gestoken, naar 't schijnt met het misdadig doel, om hem en de zijnen niet alleen van alle bezittingen, maar ook van het leven te berooven. Immers, toen men binnenshuis den brand ontdekte en naar buiten wilde vluchten, bleek het, dat de deuren van het huis aan de buitenzijde met een touw waren dichtgebonden. Gelukkig wisten de bewoners de achterdeur van het huis open te krijgen, en langs dien weg het leven er af te brengen, maar het huis en alle goederen van den loerah (waaronder twee paarden) zijn totaal verbrand. De schuld van 's lands kas te Samarang aan de kas van het vendukantoor moet, naar men verneemt, reeds tot ƒ300,000 gestegen zijn. Men vreest ernstige moeielijkheden als deze toestand nog eenigen tijd zoo voortduurt. Den 4den dezer werd alhier de verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje op de ge bruikelijke wijze gevierd. In den morgen werd op het Waterlooplein eene militaire parade, gehou den, waaraan de Bataviasche schutterij en de te Rijswijk, Weltevreden en Meester-Cornelis in gar nizoen liggende troepen deelnamen. In tegenwoor digheid van den gouverneur-generaal, die, verge zeld van den legercommandant, den generaal-ma- joor A. J. E. Diemont, en een talrijken staf van hoofd- en subalterneofficieren op het terrein aan wezig was, werd door de vereenigde troepenmacht gedefileerd. Dezelfde dag was bestemd voor de onthulling van het standbeeld van Jan Pieterszoon Koen. Na den afloop der parade werd de gouver neur-generaal door eene compagnie van het bat- taljon infanterie der schutterij als eerewacht en verder door de cavalerie naar het terrein der ont hullingsplechtigheid geëscorteerd, waar Z. E. door de commissie voor het standbeeld werd opgewacht en naar den voor haar bestemden zetel begeleid. Een door de stafmuziek uitgevoerde feestmarsch, voor deze gelegenheid gecomponeerd door deu heer G. Sauvlet, leidde de plechtigheid in. Nadat door den president der commissie voor het stand beeld met eene korte rede de beteekenis der plech tigheid was in herinnering gebracht, gaf de gou- vernerneur-generaal het verzochte teeken om de onthulling te doen plaats vinden. Onder fanfares en het spelen van het Wilhelmus werd hieraan gevolg gegeven. De „Citadel" gaf een saluut van 21 schoten. De gouverneur-generaal nam het mo nument vervolgens meer van nabij in oogenschouw, waarna de troepen nogmaals defileerden en de plechtigheid besloten werd verklaard. In den loop van den dag hadden op het Waterlooplein volksspelen plaats. Des avonds werd door den gouverneur-generaal in het gouvemements-hotel te Rijswijk aan een aantal genoodigden een thé- dansant aangeboden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende- beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, nit 'e lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de hulponderw. te Banjoe- wangi A. A. J. Niels; eervol, uit 'slands dienst, dc comm. op- het bureau van den ads.-re3. voor de politie te Padang F. K. VoornemaD; idem, dc 1ste klerk op het kantoor van den ads.- res. van Soekaboemi A. A. Bcrtling: eervol, uit zijne betr., de not. te Kediri, A. J. Kluppel; eervol, uit 's lands dienst, de kl. bij den OlIv. der in- en uitvoerr. enz. te Batavia H. J. C. B. Eschauzier; eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de opz. lste kl. bij het boschw. Ch. J. F. Speet; uit 'slands ditnst de gew. lste kl. bij het dep. van fin., C. J. Jellinghaus; uit zijne betr., de ontv. der in- en uitvoerr. enz. te PanaroekaD, P. VanWijkj eervol, nit zijne betr. bij den post- en telegraafd.,' w. ziekte, de comm. 3de kl. M. V. Simon; uit zijne betr. de zoutverkoop- pokhuism. te Pontianak, J P. W. Jansen; eervol, uit 'slands dienst, de burgerl. schr. 5de kl. bij de mil. adm. C. F. Mac. Mootry; idem, de burgerl. schr. 5de kl. bij de mil. adm. B. V. Klamberg; eervol, als bniteDgew. snbst.-griff. bij de rechtb_ te Banjoemas G. A. C. N. Horst; eervol, w. vertrek, als bni teDgew. subst.-griff. bij de rechtb. te Samarang, mr. A. J. De Geus. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned w. ziekte, aan den lsten commies ter alg. secr. E. C. baron Sweerts de Landas Wijborgh en aan den ambt. op wachtgeld W. Lammers. Be noemd: Tot griff. bij den landraad der stad en voorsteden van Batavia, P. A. Jasper; tot griff. bij den landr. te Maga- lang F. J. Muller, bij dien te Pamakasan A. Marten; tot 3den commies bij het dep. der burg. openb. w., H. A. Bethbeder. Bij de algem. rekenk., tot lsten commies: J. G. Roosenburg,G. K. Pik, F. A. Klokke, F. Westerkamp, J. Plune, A. H. Sier-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2