in dit jaar, wanneer het weder daartoe gunstig is, "het onderste gedeelte der spits geheel af te dekken, zoodat voor het volgend voorjaar slechts overblijft het herstellen en versieren der frontalen en de spits tegen den zomer geheel kan zijn afgewerkt. De politie te Amsterdam legde Vrij- dag weder de hand op een gevaarlijken boosdoener, zekeren Pierre Paul K., eerst sedert eenige maan den na eene gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaren uil een der rijks-gevangenissen ontslagen, waar hij reeds vroeger herhaaldelijk gezeten heeft. Thans worden hem opnieuw eenige diefstallen bij winkeliers in gouden en zilveren werken te last gelegd, en hij werd Vrijdagnamiddag op heeterdaad betrapt bij het ontvreemden van een zilveren hor loge bij een horlogemaker op de Haringpakkerij. Misbruik van sterken drank brengt den ongeluk kige, overigens een flink werkman, telkens binnen de kerkermuren terug. In den laatsten tijd is men te R ij n s- burg en in omliggende gemeenten druk bezig met het bereiden der akkers tot het poten van bloembollen. Het rooien van late aardappelen is, bij een ruim beschot, bijna afgeloopen. De rood- en witkiemensoorten, welke meest door den wer kenden stand geteeld worden en tot winter-pro- visie dienen, worden na het delven door de ziekte in zoo groote hoeveelheden bedorven, dat enkelen bijna niets overhouden. Het geroote en op het land uitgespreide vlas is onder veel tegen spoed toch eindelijk droog binnengehaald. De vroege bloemkool, welke dezen zomer met veel onspoed te worstelen had en bij de eerste snede veel le wenschen overliet, is nu meest groot van stuk en goed van qualiteit. De late soort is, behoudens enkele stukken, door de veelvuldige regens zoozeer bevangen, dat zij verre van een voldoenden oogst zal opleveren. Hel inleggen van dit product gaat, niettegenstaande de hooge marktprijzen, toch ge regeld en op gewone wijze voort. Dit jaar loopen de prijzen van 26 tot 28 gld. per vat, terwijl in het vorige jaar maar 18 gld. werd besteed. De ruwe koolsoorten, zooals roode, witte en savooie, leveren bij een middelmatig beschot bevredigende prijzen op; voor de 100 stuks wordt gemiddeld ter markt van 4 tot 5 gld. besteed, naar gelang van qualiteit. Voor buitenlandsche rekening wordt weinig of niet gekocht. Ongeveer 10,000 hecto liter uien zijn naar Engeland verzonden; ware de oogst daarvan dit jaar goed geweest, dan had het getal ruim eens zooveel kunnen bedragen; de laatsten van dit artikel gingen tegen f 5.25 vlug van de hand. De te veld staande vruchten, tot veevoeder bestemd, zijn voor den aanstaanden win- ter ontoereikende. Te Hoorn is men nog bezig met de goederen uit de gezonken Rotterdamsche boot te halen. Duizenden kazen zijn er uitgehaald, gedeel telijk met. beugelnetten. Het mosterd- en het kar- wijzaad, dat in groote hoeveelheid ingeladen was en welke zaden thans buitengewoon hoog in prijs staan, zijn geheel weg. De meeste goederen zijn echter geassureerd. Eenige botters, die aangenomen hebben de boot op te halen, men zegt voor de som van f 1400, zijn hiermede druk aan den gang en men denkt, dat zij haar weldra zullen binnen brengen. Bij gelegenheid der beestenmarkt, tevens kermis, te Vunspeet, is een hevige twist ontstaan tusschen twee boerenarbeiders, waarbij een hunner verscheidene gevaarlijke messteken in het aangezicht en op den rug werden toege bracht. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat de van kindermoord verdachte M., geb. v. d. H., hare misdaad heeft bekend. De man dezer vrouw zit sedert 4 jaren in het tuchthuisstraf te Leeu warden. In eene vergadering van het depar tement Monnikendam der Maatsch. tot nut van T algemeen is aan Jan Kroon, scheepstimmerman aldaar, de zilveren medaille met een getuigschrift voor meer dan 50jarigen trouwen dienst bij de zelfde firma, uitgereikt. Ofschoon men er in geslaagd is, het in het Oosterdok te Amsterdam omgeslagen schip „Willemina en Clara" gedeeltelijk weder op te richten, is men nu op een nieuwen toestel wach tende om er den laatsten stoot aan te geven. Het schip lag reeds geruimen tijd in het dok en zou in publieke veiling verkocht worden. Zaterdag-middag is een der vier groote gashouders der vernieuwde gasfabriek te Arnhem, waarschijnlijk door het niet regelmatig opwaarts loopen der schijven, met geweldige kracht naar beneden gevallen, waardoor eene schade van vele duizenden guldens is veroorzaakt, en daar een herstel vele maanden zal vereischen, zal de fabriek door mindere gasproductie bovendien veel schaden lijden. Eenige jaren geleden verzakte een der andere gashouders, die toen op slechte fundeering was geplaatst, hetgeen destijds circa /■-25000 aan herstelling kostte. Rechtzaken, Het gerechtshof te Arnhem behandelde Don derdag twee gevallen van moedwilligen doodslag. Het eerste betrof een fabriekarbeider uit Almelo, die op een morgen in den afgeloopen zomer met een vriend uit vinken was gegaan en met zijn kooi, waarin een lokvink zat, zich had geplaatst op het erf van een boer, waarschijnlijk om aldaar een vink weg te vangen. De boer gelastte hem, zich van daar te verwijderen, waaraan hij ter stond voldeed; nu zette hij de kooi op een af stand van daar in een bosch. De boer kwam eenigen tijd later met zijn vrouw langs die plaats om naar de kerk te gaan en eischte nu weder, dat de kooi, hoewel zij aan den publieken weg stond, zou worden weggenomen. Toen hieraan niet werd voldaan, schopte hij de kooi tweemaal om ver. De fabriekarbeider, verstoord over deze wille keurige handelwijze, viel op den boer aan en gaf hem met een mes, dat hij geopend in de hand had, een snede achter het linkeroor, ten gevolge waarvan de verwonde, aan de linkerzijde geheel verlamd, ineenzakte. Niettegenstaande terstond geneeskundige hulp werd aangebracht, overleed hij 17 dagen later. Ten gevolge van dit een en ander stond de fabriekarbeider Donderdag terecht. Hij bekende zijne daad volledig. Een geneesheer, als getuige en deskundige gehoord, verklaarde, dat de dood bepaald het gevolg van de verwon ding moet zijn geweest. De advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg, de schuld van den beschuldigde volhoudende, wees er op, dat hier verzachtende omstandigheden aanwezig waren, daar de verslagene geheel wederrechtelijk had gehandeld, door op den publieken weg de kooi omver te schoppen. Hij trok echter zeer te velde tegen de verderfelijke gewoonte, welke vooral in Twenthe bestaat, om altijd met een mes op iemand aan te vallen en eischte een cellulaire gevangenisstraf van twee jaar. Mr. Kronenberg, als verdediger optredende wees zijnerzijds op de provocatie, welke aanleiding tot de daad had gegeven en vroeg een milde toepassing der strafwet. Daarna stond terecht een stoelenmaker uit Kui lenburg, beschuldigd van aan zijn zwager een schop te hebben gegeven, ten gevolge waarvan deze zou zijn overleden. De verslagene, een dronkaard, woonde bij den besch. aan huis, maar deze zeide hem op grond van zijn wangedrag de samenwoning op. Hierover verstoord, gaf hij zijn zuster, de vrouw des besch., een slag in het gezicht, waarop besch. en zijn vrouw hem de deur uitzetten. Hij liep nu in gebogen houding en kermende weg, zeggende, dat zijn zwager hem een schop tegen het onderlijf had gegeven. Eene vrouw, die in de buurt woonde, verklaarde, dat zij een manspersoon had zien schoppen en de verslagene, die den ge- heelen dag dronken bleef, deelde hetzelfde aan verscheidene personen mede. Ook verklaarde één getuige, dat de besch. aan hem in den loop van den dag zou hebben bekend, dat hij den schop zou hebben toegebracht. Intusschen ontkende de besch. het feit pertinent. Hij beweerde alleen zijn zwager buiten de deur gezet te hebben. Den volgenden dag begaf deze zich naar het Ziekenhuis, waar hij alleen klaagde over pijn in den rug, welke hij daaraan toeschreef, dat hij bij zijne moeder, waar hij turf van den zolder had gehaald, van de trap was gevallen, hetgeen echter hij onderzoek bleek onwaar te zijn. De pijn nam intusschen toe en den volgenden dag overleed hij, zonder dat hij aan den dokter of aan iemand anders meer had gezegd, dat zijn zwager hem zou hebben geschopt. De naaste buurvrouw van den besch. verklaarde als getuige, dat de verslagene den avond voor dat hij de deur uit was gezet, dronken te huis was gekomendal zij, nadat hij naar hoven was ge gaan, een zwaren val in het huis van haar buur man had gehoord en den verslagene den volgenden dag in den vroegen morgen had gesproken, toen hij reeds klaagde over pijn in het geheele lijf en gebogen liep. De geneesheer uit het Ziekenhuis verklaarde, dat de dood het gevolg was van een hevig van buiten aangebracht geweldhetr was niet onmogelijk dat hij door een schop was ver oorzaakt. De advocaat-generaal hield de beschuldiging vol. Met aanneming van verzachtende omstandighe den eischte hij een cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Mr. Kronenberg meende dat het bewijs van schuld allerminst was geleverd. Eéne getuige toch slechts beweerde een schop te hebben zien toe brengen; wat de verslagene had gezegd kon niet in aanmerking komen, daar het alleen een getuigenis de auditu was, maar bovendien hij zelf had in nuchteren toestand aan niemand, zelfs niet aan den dokter, over den schop geklaagd. Bovendien had hij, reeds voordat deze zou zijn toegebracht, ge bogen geloopen en over pijn geklaagd, terwijl hij dan ook hoogstwaarschijnlijk den vorigen avond, beschonken zijnde, was gevallen. Evenmin was het bewezen, dat de dood het gevolg van een schop zou zijn geweest, daar alleen de mogelijkheid was geconstateerd. Pleiter concludeerde dus tot vrijspraak. In beide zaken zal het hof a. s. Don derdag uitspraak doen. BUITEiVLAND. Frankrijk. Volgens den Parijschen correspondent van de „Köln. Zcitung" zou de heer Dufaure, president van den ministerraad, weldra tot het privaat le ven terugkeeren. Hij heeft voor een paar dagen aan zijne vrienden in zijne omgeving te kennen ge geven, dat, als zij hem iets te verzoeken hebben, zij zich haasten moeten, aangezien hij voornemens is, „zijn staatkundig testament te maken." Dnitschland. Graaf Amims rechtskundige raadslieden hebben bij bet gerechtshof te Berlijn een protest inge diend tegen de handelwijze dezer autoriteiten in het tweede proces en daarbij overgelegd een eigen handige brief van Thiers, strekkende ter bevesti ging van graaf Amims verklaringen omtrent de onderhandelingen over de ontruiming van het Pransche grondgebied door de Duitsche troepen. Turkije. De correspondent van Reuter te Belgrado be richt dat tusschen de liberale partij in Servië en de militaire partij, die hoofdzakelijk steun vindt in de Russische elementen, verschil van meening bestaat, dat zulk een vinnig karakter aanneemt, dat men voor eene uitbarsting bevreesd is. De partij, die de koningsproclamatie provoceerde, breidt hare vertakkingen van lieverlede over het geheele land uit. De eerste, overwinning der Ser viërs zou wel eens een algemeene volksmanifes tatie ten gunste van het koningschap ten gevolge kunnen hebben. Men verzekert dat Ristic opnieuw heimelijk pogingen bij de consuls aangewend heeft om van de mogendheden te verkrijgen dat aan het Servische leger een wapenstilstand worde op gelegd. Te Patras, Zante, Nauplia en aan de Piraeus hebben demonstraties plaats gehad ten gunste van de Grieken in Turkije en van militaire maatre gelen, door Griekenland te nemen. Volgens een telegram uit Konstantinopel had EUiot Zaterdag eene particuliere audiëntie bij den Sultan. Het antwoord van de Porte was nog niet officieel aan de mogendheden medege deeld. De Porte zou eerst over eenige dagen eene memorie aan de mogendheden indienen. Er komen gunstiger symptomen, de Porte schijnt conciliant te worden. De mogendheden zullen in de vol gende week een wapenstilstand eischen, dien zij Servië zullen dwingen aan te nemen. De terug komst. van Ignatiefl' schijnt uitgesteld. Montenegro heeft toegestemd in verlenging van de wapenschorsing voor onbepaalden tijd, tot een definitieven wapenstilstand of vrede zal ge sloten zijn, onder voorwaarde dat het de hoeveel-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2