N°. 5111. Dinsdag A0. 1876. 10 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENT1EK: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 October. Het bericht, dat de verschillende perceelen, noodig voor den aanleg van den spoorweg Leiden Woerden, thans in handen van de concessionarissen •zijn overgegaan meldt de „N. R. Ct." is niet juist. Slechts ongeveer de helft van het be- noodigde is in eigendom overgegaan. Onder de gemeente Zoeterwoude is de onteigening bijna afgeloopenin Hazerswoude slechts voor een klein gedeelte. In Alphen is nog bijna niets onteigend in Zwammerdam en Bodegraven nog maar weinig. Verder tot Woerden is de onteigening bijna ge heel afgeloopen. Rails zijn aangekocht en worden aan de Goudsche sluis onder Alphen op een daartoe gehuurd stuk land aangevoerd. De quaestie van de brug over de Gouwe is beslist. Men is bezig met grondboringen onder Alphen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 26.50, 5.40 en ƒ2.70; de laagste 26.50, 5.30 en ƒ2.60. A. s. Donderdag zal te Delft, op uitnoodi- ging van het hoofdbestuur der Ned. Gustaaf- Adolf-vereeniging, in de Waalsche kerk eene mu ziekuitvoering worden gegeven door den heer .1. A. Klerk, organist der Oudekerk, en den heer J. A. Wetrens (viool), met medewerking van mej. K. Gripekoven, onderwijzeres voor den solo-zang aan de muziekschool alhier. De opbrengst van die uitvoering is ten voordeele dier vereeniging. Volgens brief van kapitein H. J. Van Nouhuys, voerende het fregatschip „Europa", was hij den 14den Augustus 11., na eene voorspoedige reis van 112 dagen, te Poeloe Bras gearriveerd. Ten gevolge van slechten ankergrond en zware valwinden is het schip drift gegaan en hield slechts op 50 meter afstand van de steile klippen, voor heide ankers met 90 en 40 vadem ketting. Onder deze hoogst gevaarlijke omstandigheden mocht de kapitein alle mogelijke hulp ondervinden van het etat-major en de manschappen van Zr. Ms. oor logschip „Deli", van den commandant C. Schui- lenburg der „Schouwen", alsook van den gezag voerder van het schip „Tromp", kapitein Hoekstra, en zijne equipage. Aan hunne vereenigde krachtige pogingen mocht, het gelukken het schip op eene veilige ligplaats te brengenter voorkoming van grooler onheil was men echter genoodzaakt een anker met 75 vadem ketting te laten slippen. Kapt. Vail Nouhuys wenscht door de vermelding van bovenstaand feit zijne erkentelijkheid te be- toonen voor de bereidvaardige assistentie, die hij mocht ondervinden, waaraan reederij, assuradeuren en alle belanghebbenden het behoud van het schip „Europa" te danken hebben. Voor de akte als hoofdonderwijzer zijn Zater dag in Den Haag 10 candidaten geëxamineerd, waarvan er 4 werden afgewezentoegelaten de heerenG. A. Bosch, uit LeidenP. Hak, uit Rotterdam; J. Van der Togt, uit Leiden, en A. Willemse, uit Leiderdorp. Aan het examen voor de akte der Fransche taal onderwierpen zich 7 candidatenéén trok zich gedurende het examen terug, terwijl de anderen werden afgewezen. Voor de alg. vergadering, door het „Tooneel- verbond" den 2Ssten October te Rotterdam te houden, zijn de volgende vraagpunten ter bespre king voorgesteldIs het wenschelijk de verstge- vorderde leerlingen der Tooneelschool reeds nu op een der bestaande schouwburgen in kleine rollen te doen optreden Is het wenschelijk en mogelijk, en ligt het op den weg van het Tooneelverbond, een pensioenfonds voor tooneelspelers op te richten Op welke wijze zijn de stukken van Molière bruikbaar te maken voor het Nederlandsch Too- neel? Zouden, in afwachting dat de regeering van hare zienswijze in zake het eigendomsrecht van dramatische schrijvers doe blijken, de verschillende tooneelbesturen niet reeds nu kunnen overeenko men geene oorspronkelijke of vertaalde drama's, ook na de uitgaaf, te zullen opvoeren dan tegen uitkeering van een deel der bruto-opbrengst? Zoo ja, hoeveel zou die uitkeering dienen te bedragen Bij gelegenheid van deze vergadering zal op Vrijdag den 27sten eene tooneelvoorstelling in den Grooten Schouwburg, onder directie van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels, worden aange boden door de afdeeling Rotterdam. Opgevoerd wordt: „Uit onze dagen", tooneelspel van Gerard Keller. Na afloop der voorstelling zal eene bijeen komst van afgevaardigden en leden met hunne dames worden gehouden in de bovenzaal van den Schouwburg; na afloop der vergadering op den 28sten een gemeenschappelijke maaltijd in het gebouw der Yachtclub. In het nieuw programma der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zijn opgenomen de volgende zes nieuwe prijsvragen 1. Zij looft uit hare gouden medaille en 500 aan den schrijver van eene voldoende „Handleiding voor de kennis van het ornament in zijne toe passing op de nijverheid", welke vóór het jaar 1882 zal zijn uitgegeven. Wanneer vóór dat jaar twee of meer werken over het onderwerp ver schijnen. zal de uitgeloofde prijs aan den schrijver van het best gekeurde worden toegekend. 2. De gouden medaille voor eene beschrijving der gom- copalsoorten van den handel en een vergelijkend onderzoek, zoowel van de gewone als van de zoo genoemde fossile gom-copal, in verband met hare waarde voor de nijverheidvoorts eene opgave der kenmerken, waardoor zij zich van hamsteen onderscheidt, en eindelijk statistieke en aardrijks kundige mededeelingen omtrent de productie van gom-copal en barnsteen, henevens monsters tot toelichting. 3. De gouden medaille voor het beste niet te klein model, voorstellende een tak van nijverheid in Ned.-Indië, in al zijn onderdeelen, als de suiker-, thee-, indigo-bereiding, de. tin- exploitatie, enz., met daarbij gevoegde beschrijving. 4. De gouden medaille voor eene uit een handels oogpunt belangrijke verzameling producten uit de Transvaalsche Republiek. 5. Idem voor een derge lijke uit den Oranje-Vrijstaat. 6. De tweede gouden medaille voor eene dergelijke verzameling producten van de Oostkust van Afrika, bepaaldelijk uit het gebied van Zanzibar. Het standbeeld van prinses Hendrik, opge richt in het park te Luxemburg, is Vrijdag ochtend op het voetstuk geplaatst. Volgens de berichten is de bewerking van het beeld, evenals die van alle overige deelen van het monument, uitmuntend geslaagd. De plechtige onthulling zal den 30sten dezer plaats hebben. De koning van België heeft voor het eerstvolgende congres voor openbare gezondheid en veiligheid een gouden schaal beschikbaar ge steld, ter waarde van 5000 fr. en bestemd tot een prijs voor de stad, de plaatselijke overheid, de vereeniging of den persoon, die door het ver beteren van de woningen der behoeftige klassen er in slagen zou het aanmerkelijkst en met de minste kosten het gemiddeld sterftecijfer onder die klassen tc verminderende koningin eene gouden medaille, voor de openbare of particnliere inrichting tot weezenverpleging, waarin het ge middeld sterftecijfer het laagst zou zijn. De heer Van Hasselt, eerstaanwezend inge nieur bij den Oosterspoorweg, heeft zich belast met de opmeting en het in kaart brengen eener spoorwegverbinding van Apeldoorn over Epe, lieerde naar het station Hattem van den Nederl. Ceutraal- spoorweg. Met die werkzaamheden is reeds aan gevangen. Bij een dezer dagen door den minister van marine genomen besluit worden aan een ramtno- nitor en een schroefstoomschip 4de kl., te Feiea- oord in aanbouw, de namen gegeven van „Matador"' en „Bonaire." Aan de bij de fabriek van stoorn- en andere werktuigen en de maatschappij Atlas, beiden te Amsterdam, in aanbouw zijnde stoom- riviervaartuigen die van „Rhenus en „Isala", en aan de stoomkanonneerbooten, op stapel gezet bij Christie, Nolet en Kuyper te Delfshaven, die van „Wodan," „Thor" en „Freya", terwijl het gepant serd riviervaartuig den naam zal voeren van „Vahalis." Zr. Ms. schroefstoomschip „Samarang," lig gende te Feienoord, wordt met den 16den dezer in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indiu en het bevel over dien bodem opgedragen aan den luit.-ter-zee 1ste kl. D. J. Weys. Op last van den minister van oorlog zullen er van den 16den dezer tot ultimo Februari e. k. geene voordrachten tot het toekennen van pensioen of van ontslag uit den dienst wegens lichaamsge breken onder toekenning van gratificatie aan on derofficieren en verdere manschappen aan dat departement mogen worden ingezonden, dan alleen wanneer door hen, die daarvoor in aanmerking zullen komen, uitdrukkelijk het verlangen wordt te kennen gegeven om niettegenstaande het min gunstige jaargetijde uit den dienst te worden ont slagen. Naar men verneemt is aan het depart, van financiën een ontwerp tot wijziging der zegelwet in bewerking. Z. M. heeft benoemd tot telegrafist 3de klasse van den rijkstelegraaf, W. C. Krol, vroe ger in die betrekking werkzaam. Gemengd IVieu-ws. Zaterdag-avond omstreeks zeven uren is aan de Morschpoort een vaartuig, dat zwaar met pannen, steen en tras geladen was, gezonken.' De schipper, juist van wal willende steken, ging aan het pompen, maar zag geen kans, het vaartuig daardoor boven water te houden; vrouw en kin deren riepen om hulp, welke onmiddellijk door de knechts van de pannenbakkerij verleend werd,' die er in slaagden de in gevaar verkeerende per sonen behouden aan wal te brengen. EenjonJ gen, die Zaterdag-avond op de Korte Langegracht liep te spelen, is tot bijna aan den hals in de bagger gezakt en door twee diepers uit zijn be narden toestand gered. Met zijn mandje met twaalf eieren, die hij bij zich had om te bezorgen, is het treurig afgeloopen. Hedenmorgen kreeg op de Oude Vest eene vrouw twist met een man; die zich in een schuit bevond, en in zijn drift de vrouw opnam en in 't. water gooide, waarna hij wegroeide. Een opperman bracht haar op het droge. Dezer dagen is het bovenste gedeelte van den steiger om de spits van den Nieuwen-' kerkstoren te Delft weggenomen, waardoor nu de ranke, sierlijke vorm van dat gedeelte der spits volkomen in het oog valt. In de volgende week worden de ornamenten op de vensters geplaatst en daarna zal ook de steiger tot beneden de ven sters worden afgebroken. Het plan bestaat om nog_

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1