LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 5110. Maandag A0. 1876. 9 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1,04. Iedere regel meero-ni Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Koning der Nederlanden," waar van het vertrek uit het Nieuwediep op den 14den dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene mail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 13den en de brie ven den volgenden morgen, per eersten trein, te Den Helder aangekomen te zijn. De commissie aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen die eene acte van be kwaamheid voor het m. o. wenschen te verkrijgen in de Ned. taal- en letterkunde en de geschied kundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handelswetenschappen, de levende talen'en hare letterkunde en het schoonschrijven zal voor het jaar 1876 zitting houden te 's-Gravenhage. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd, dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het m. o. tot leden: dr. J. A. Wynne, hoogl. te Utrecht; mr. H. E. Moltzer, id. te Groningendr. J. II. II. Hiilsmanu, directeur der r.. h. burgerschool te TilburgE. H. C. Schaefer, id. te Roermond dr. C. M. Kan, leeraar aan de r. h. burgerschool te Utrecht; mr. L. De Hartog, id. te Utrecht J. G. Sennett, id. te Alkmaar; E. Chatelain, leeraar aan de h. burgerschool te 's-Gravenhage J. C. Mensing, idem. Bij het openen zijner lessen heeft prof. Vis sering aan zijne leerlingen medegedeeld, dat de wet op het hooger onderwijs hoogstwaarschijnlijk met 1 September 1877 in werking zal treden. Z. M. heeft herbenoemd tot plaatsvervangend kantonrechter alhier, met ingang van 11 dezer, den heer J. J. Hubrecht; tot kantonrechter te Noordwijk, met ingang van 4 December, mr. A. ii, Croockewit. I 't Is misschien niet overbodig te herinne ren, dat met 14 dezer te beginnen geene kinderen bpneden 12 jaar op de fabrieken, werkplaatsen enz. in dienst mogen zijn. In eene onlangs te Schiedam onder voorzit terschap van den heer J. S. G. Disse alhier, gehouden vergadering van de Z.-H. gymnastiek-onderwijzers- vereeniging werd na lezing en goedkeuring der notulen als plaats der volgende bijeenkomst Gouda aangewezen. De leden woonden daarop eene open- hart* les bij, waarbij vele belangstellenden tegen woordig waren. De oefeningen werden geleidelijk ep over 't. algemeen zeer juist door twintig meisjes uitgevoerd. De heer Disse hield daarna eene lezing, waarvan het onderwerp wasverbreiding van zuivere begrippen over de gymnastiek, hare be oefening te bevorderen en te pogen haar tot volkszaak te maken. Hij toonde het dwaze en verkeerde aan van het denkbeeld, als zou de gym nastiek niets anders zijn dan eene nuttelooze ver tooning van kunstjes. Een blik op het schoolwezen leverde de ervaring, dat men niet overal en altijd genoeg in 't oog houdt, dat de ontwikkeling van geest en lichaam hand aan hand moet gaan. De schooitabellen inziende, zeidc spr., vroeg men zich onwillekeurig afwaar moet liet heen met. de hersenen der kinderen, die van 912 en van 24 uren, en soms ook nog in den avond, moeten zitten blokken. De weinige vrije uren, zoo drin gend noodig voor spel en lichaamsbewegingen, worden daarenboven nog besteed aan huiswerk en privaatlessen. Ten slotte toonde spr. aan, dat het onderwijs in de gymnastiek voor meisjes, meer nog dan voor jongens, eene dringende noodzake lijkheid is. Daarna werd de vergadering voortgezet met eene lezing van den heer C. A. Bader over de regeling en inrichting van het onderwijs in de gymnastiek. Hij verlangt afzonderlijke gebouwen, groot genoeg om er 70 a 80 leerlingen te laten marcheeren, voorts kleedkamers, speelplaatsen, eene kegelbaan enz. en aan iedere gymnastiekschool twee onderwijzers, waarvan één geëxamineerd voor mid delbaar onderwijs. Voorts zou hij het opzicht willen zien opgedragen aan drie inspecteurs gekozen uit de leeraars. Dr. Vaillant maakte eenig bezwaar tegen het aanstellen van specialiteiten aan de gymnastiekschoen en tegen de kosten, en zeide er zeer voor te zijn, dat de gymnastiek aan alle scholen als verplicht leervak worde opgenomen. Daarna werd de vraag, of de vrouw dezelfde ge schiktheid tot het geven van gymnastiek-onderwijs heeft als de man, ingeleid door den heer Meilink. Algemeen was men van oordeel, dat zij slechts uitmuntend geschikt was voor het geven van pre- vaatlesseu aan meisjes, maar niet voor grootere klassen. Een voorstel om een bibliotheek ten be hoeve der leden op te richten werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Aangaande het adres der vereeniging van gymnastiek-onderwijzers aan de regeering werd met algemeene stemmen besloten dit door een adres van adhaesie te ondersteunen. Aan den lieer Vaillant is het eereiidmaatschap der vereeniging aangeboden. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer L. P. Qijsberti Hodenpijl, ofKcier-van-gezondheid lste klasse bij de Ned. marine. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5469 volwas sen personen en van 1216 kinderen. Voor de Eransche taal onderwierpen zich gisteren in Den Haag 7 candidaten aan het exa men; toegelaten werd de heer T. Kromhout, uit Den Haag. Onlangs werd in het Notarishuis te Rot terdam de 48ste jaarlijksche Vergadering gehou den van het Algemeen Meisjes-, Vrouwen- en Weduwenfonds, onder het bestuur van de heeren •f. P. A. Erancois en B. De Regt. Uit het ver slag door de Directie uitgebracht blijkt, dat het aantal verzekerde sommen in het afgeioopen boek jaar (1 Juli 1875 30 Juni 1876) dat van vorige jaren aanzienlijk overtreft, en meer dan het dubbel bedraagt van het gemiddelde der laatste vijf jaren. De toestand van het fonds mag dan ook hoogst bevredigend worden genoemd. Aan weduwen-pensioenen werd betaald f 37,355.25. Behalve een som van 8151.63 aan kortingen voor den geheelen duur der verzekering, werd aan de leden 15 pCt. van de premiën terugbetaald tot een bedrag van 5143.89 en ontvangen zij die in het genot van een weduwen-pensioen of lijfrente zijn, boven het bedrag waarvoor zij zijn verzekerd, eveneens 15 pCt. van de premie die het laatst voor haar is betaalddeze toelage be liep 2S44.36. Aan premiën werd ontvangen f 36,080.27 en aan intrest van belegd kapitaal f 22,189.121/,. De rekening en verantwoording, door een Commissie uit de leden nagezien, sluit in ontvangst en uitgaaf met f 72,344.68. Omtrent den financieelen toestand kan het volgende wor den medegedeeld. De reserve voor de lijfrenten en loopende contracten bedraagt, blijkens de ba lans, 418,786.96; de buitengewone reserve voor meer dan gewone sterfte en mogelijke verliezen f 90,039.20. Deze lasten zijn meer dan voldoende gedekt door de baten, o. a. van 875,000 in- schrijvingen op het Grootboek en f 14000 certi ficaten der 2'/a pCt. Ned. Werk. Schuld. Als ge volg van den gunstigen toestand werd door de Vergadering op voorstel van het bestuur, besloten den leden en den trekkenden weder een korting te verleenen en wel van 11 pCt. Gistemaraiddag heeft H. M. de Koningin den eersten steen gelegd van het gebouw voor het Sophia-Kinderziekenhuis en Pleegzuster-ver- eeniging, aan den Westersingel te Rotterdam. Het gebouw is ontworpen door de heeren A. W. Van Dam en P. Vermaas, terwijl de uitvoering is opgedragen aan den heer P. Blijenburg. Het verkrijgt aan het front eene breedte van 10 en eene hoogte, tot aan de lijst, van ruim 16, bij eene diepte van ruim 40 meters. Het voorste ge deelte zal vier, het achterste twee verdiepingen hebben. De benedenverdieping zal bevatten de directie-, consultatie-, operatiekamers, wacht- cn spreekkamers, badvertrekken en andere localiteiten, benevens twee ziekenzalen met eene veranda aan den tuin, langs den achtergevel. Op de eerste bovenverdieping worden ingericht een gezelschaps zaal, eetzalen en weder twee ziekenzalen met een balkonop de tweede eenige slaapkamers en andere vertrekken; op de derde de zolders, vertrekken ten gebruike van het dienstpersoneel, enz. Langs de eene zijde van het gebouw wordt eene binnen plaats aangelegd, terwijl overigens alles er op be rekend is, om het voorpand voor de pleegzusters en het achlerpand voor de zieke kinderen beschik baar te houden. In een brief van den staatssecretaris van de Zuid-Afrikaansche republiek aan den consul- generaal te Amsterdam, dato 26 Aug., komt het volgende voor: „Zoo even ontving ik een brief van den staatspresident, mij meldende, dat hij heden of morgen te Pretoria denkt te zijn, ver zoekende tevens u te berichten, dat de zaken met betrekking tot den oorlog tegen Sekokoeni in het geheel niet slecht staan en de grootste kans bestaat hem te overwinnen." Door den consul der Nederlanden te IIcl- singfors zijn tot vice-consul der Nederlanden respect, te Frederikshamin en te Uleaborg aan gesteld D. Brunila en H. Winckelmann aldaar, ter vervanging van de afgetreden vice-consuls C. H. Ahlquist en N. E. Ringvall. Bij kon. besluit is het aantal luitenants bij de torpedo-compagnie van drie op zes gebracht. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postk. te Groningen, O. G. Bungenberg, thans te Sneektot directeur van het postk. te Tilburg, jhr. J. L. L. P. M. Van Sasse van Ysselt, thans te Bergen-op-Zoom. Gemengd Nieuws. Na afloop eener uitvoering van het Studentengezelschap „Arena Studiosorum", op gis teravond in de gymnastiekschool op de Pieterskerk gracht, bij welke gelegenheid tevens de inschrijving of installatie van nieuwe leden plaats had, begaven te elf uren oude en nieuwe leden zich in optocht met fakkellicht en voorafgegaan door de muziek der infanterie langs Langebrug, Rapenburg, Steen- schuur en Breestraat naar de Sociëteit „Minerva" waartoe de „groenen" evenwel nog geen toegang hebben en alzoo in de gelegenheid gesteld werden na eenige malen in de zaal gedefileerd te heb ben, zich te verwijderen. Het aantal nieuwsgie rigen nam gedurende den optocht gaandeweg toe. Uit een der slooten aan den Rijs- wijkschen weg nabij den Haag is gistermiddag door de politie opgehaald het lijk van een onbe kend manspersoon, naar gissing 50 jaren oud.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1