Gedeputeerde Staten hebben op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken den Haag- schen gemeenteraad verzocht om in de heffing van tol aan den Scheveningschen weg zoodanige wij ziging te brengen, dat de geaccrediteerde vreemde gezanten van tolbetaling worden vrijgesteld. Burg. en weth. van Den Haag hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot het aanvragen eener rijkskweekschool in die gemeente. Z. M. heeft aan de kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, wegens bewezen diensten ten hove, een gratificatie ver leend van duizend gulden. Het stoomschip „Prins Amalia" is gisteren van Glasgow naar Nieuwediep vertrokkende -„Celebes" is 27 September te Batavia aangeko men de „Graaf van Bijlandt" is 1 dezer van Waterford naar Batavia vertrokkende „Larting- ton", van Batavia naar Marseille en Holland, is volgens telegraphisch bericht van 3 dezer te Aden aangekomen; de gezagvoerder was overleden. De commissie van rapporteurs voor de wets ontwerpen tot wijziging van het tarief van in- en uitvoerrechten en van de begrooting op het gedis tilleerd is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het verslag over het tweede onderzoek in de afdeelingen der Kamer -wegens die wetsontwerpen, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare be raadslaging over de beide wetsontwerpen genoeg zaam is voorbereid. De Tweede Kamer heeft tegen Woensdag 4e 11 uren aan de orde gesteld: 1°. regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal en na afloop daarvan 2°. tot naturalisatie van verschil lende personen3°. wijziging der begrooting voor het domeinfonds voor 1875; 4°. bekrachtiging eener overeenkomst met de Holl. IJzeren-Spoor wegmaatschappij. Naar men verneemt heeft de heer Alber- -dingk Thijm zich ten behoeve van het „Neder- landsch tooneel" met de vertaling van „La fille de Roland" belast. De begrooting wegens den arbeid der ge vangenen voor 1877 bedraagt ƒ264,240, zijnde 585 meer dan voor het loopend jaar werd toe gestaan. Het aantal gevangenen was op 1 Juli 1876, 305G, of 100 minder dan op 1 Juli 1875, en aldus verdeeld: SI7 crimineel veroordeelden, 61 jeugdige vrouwelijke veroordeelden, 131 jeugdige mannelijke veroordeelden, 412 ongevonnisden, 9 krankzinnige gevangenen en 174 in het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar. Door bet ministerie van oorlog zijn de commandanten der garnizoensbakkerijen aange schreven om „bij wijze van proef" een maand lang het oude munitiebrood te bakken, met be paling echterdat in plaats van om den anderen dag, nu het brood dagelijks moet worden gebak ken, zoodat de soldaat zijn ration brood iederen dag versch ontvangt. Het bericht, dat nog eeuigen tijd met. het bakken van het nieuwe brood zal worden voortgegaan, schijnt dus ook ongegrond. Met den 15den October worden het ram- scbip „Guinea" en de monitors „Heiligerlee", „Tijger" en „Adder" buiten dienst gesteld en de kapt.-luit,-ter-zee J. A. Baart de la Faille en de luit. C. J. Marinkelle, respect, het bevel over die schepen voerende, daarvan eervol ontheven. De officier van administratie 1ste kl. K. J. Adams, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Ilellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op nonact. gesteld en vervangen door den officier van adm. 1ste kl. W. F. E. Le Rutte, terwijl de officier van adm. 1ste kl. I. A. Lagaay, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, in de waarneming dier adm. vervan gen wordt door den officier van adm. 1ste kl. F. F. A. Canneelde kapt.-luit.-ter-zee D. Schuur man wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betr. van havenmeester der marine te Willemsoord, op nonact. gesteld en vervangeu door den kapt.-luit.-ter-zee P. J. Ro- -■senwald, die met den laatsten dezer eervol wordt ontheven vau de waarneming der betr. van lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren «n adelborsten, terwijl laatstgen. betr. wordt opge dragen aan den luit.-ter-zee 1ste kl. J. H. Haakman. -Z. M. heeft aan L. C. Dijxhoorn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Overschie; den 2den luit. L. Vos, van het 3de reg. huzaren, voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de cavalerie van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om zeven uren kwam van de Noordeindsbrug een koppel schapen en daarachter een voerman met paard en wagen, be laden met varkens. Tusschen de schapen en den wagen liep een boer met zijn zoon, welke laatste, niet spoedig uit den weg kunnende komen, onder het paard geraakte en een der wielen over zijn been kreeg, dat zoo gekneusd werd, dat de jon gen door zijn vader moest worden opgenomen en bij een chirurgijn gebracht. Gisteravond is in Den Haag bij de Boschbrug een paard met de vierwielige chais van baron v. H. tegen een boom geslingerd, rukte zich uit het tuig los en rende voort. Op de Groenmarkt wilde een artillerist van de patrouille het stuiten en kreeg zulk een trap tegen het lichaam, dat hij voor dood naar het politiebureel werd gedragen. Aan de Loosduinsche brug werd het dier tot staan gebracht, nadat het nog een man zoodanig bezeerd had, dat hij naar 't gast huis moest worden gebracht, Gisterochtend is te Haarlem een ruim zevenjarig kind van den smid De W. aan het Zuider-Buitenspaarne te water geraakt en ver dronken. Woensdag is bij het verplaatsen van een voltooiden stoomketel aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, dat zware lichaam onverhoeds van de dommekrachten afgeglipt, waarbij twee werklieden deerlijk zijn ver wond geraakt. Woensdag is te Arnhem gevankelijk binnengebracht de twintigjarige Tonia Zweers, uit Rheden, verdacht van verscheidene diefstallen in verschillende diensten, zoowel te Arnhem als te Rheden. Niet alleen van linnengoed, huishoudelijke voorwerpen, toiletbehoeften, ongebruikte postzegels enz., maar ook van baar geld heeft zij zich mees ter gemaakt. Men heeft in hare woning een ge heel magazijn gevonden, waaronder ook portemon- naies met goud. Haar laatste diefstal bestond uit een paar overschoenen en een zilveren ring, van eene harer kameraden. Door een vilder te Wijk-bij-Duur- stede wordt een drukke handel gedreven in be dorven vleesch, dat aan Utrechtsche worstmakers wordt gedebiteerd. Gewoonlijk wordt, op een uur afstands van daar een vigelante, van Utrecht ko mende, met deze waar volgeladen. Toen de sneltrein van Roozendaal naar Vlissingen Dinsdag-avond te 8 uren de brug nabij Arnemuiden naderde, werd het signaal „on veilig" gegeven. De machinist had bij ontdekking daarvan gelukkig nog den tijd te stoppen. De brug kon namelijk door een gebrek daaraan niet behoorlijk gesloten worden, zoodat er werkelijk groot gevaar voor dien trein schijnt te hebben bestaan. Een trein, per telegraaf van Vlissingen ontboden, heeft de reizigers en goederen overge nomen, die ruim halftien aldaar aankwamen. Het Nederlandse lie tjalkschip de „Twee Gebroeders" is gisteren op de Schelde vóór Antwerpen aangevaren door de Engelsche stoom boot „Aalster" en terstond gezonken. De schipper met vrouw en kinderen konden nog gered worden, maar de knecht, wien de uitgang door de planken van het half verbrijzelde schip versperd werd, is bij het ongeluk omgekomen. De politie te Groningen heeft een man aangehouden, die een vermoedelijk valsch bankbiljet van ƒ100 bij een kastelein in betaling had gegeven. Dezer dagen heeft vermoedelijk een jongmensch te Rotterdam zich arglistig meester weten te maken van de sleutels van het kantoor, waarop hij werkzaam washij is des avonds, nadat de werkzaamheden geëindigd waren, op het kan toor gekomen, heeft uit een lessenaar een som van ruim ƒ100 ontvreemd en in de plaats een fleschje met ontvlambare stof, van een lont voor zien, nedergelegd. Toen hij zich verwijderd had is het fleschje gesprongen en zijn eenige boeken beschadigd, Het is der politie nog niet mogen gc- lnkken den dader te ontdekken, die zich uit de voeten schijnt gemaakt te hebben. Dezer dagen heeft men eene belang- rijke ontdekking le Rome in de kerk van St.- Pieter ad vincula gedaan. Eenige. werklieden zijn reeds geruimen tijd bezig met het oprichten van een biechtstoel naast het. altaar. Terwijl zij aan het uitgraven waren in de nabijheid van het altaar, stuitten zij op een marmeren sarcophaag, meer dan twee meters lang. Aan de kanten zijn vijf groe pen, blijkbaar gebeeldhouwd in den stijl van de vierde of vijfde eeuw. De eerste stelt voor de opwekking van Lazarus, met diens zuster, knie lende bij het graf; de tweede, de vermenigvuldi ging van de brooden eu visschende derde, Jezus en de Samaritaansche vrouw aan den putde vierde, den Zaligmaker, aan Petrus zijne drie verlooche ningen voorspellende, en de vijfde, Christus, aan Petrus de sleutels gevende. Het inwendige is ver deeld in zeven vakken. De sarcophaag is met de gebruikelijke formaliteiten verzegeld en men heeft eene commissie van oudheidkundigen belast met het onderzoek naar eenig bewijs, dat licht zou kunnen verspreiden over deze ontdekking. Belangrijke proefnemingen worden tegenwoordig bij de centrale telegraaf-administra- tie te Parijs genomen met een werktuig van den heer Lenoir, dat in 1878 op de groote tentoon stelling zal te zien zijn en waarmede het schrift van den afzender eener dépêche zelf wordt over gebracht, zoodat deze uit de verte zijn naam kan teekenen. Ook de ingewikkeldste teekeningen kun nen aldus worden overgeseind. Dergelijke proef nemingen zijn vóór eenige jaren reeds gedaan met. een toestel van Caselli, die echter onbruik baar bleek wegens de schadelijke zelfstandigheden welke moesten gebezigd worden, en die trouwens zeer onvolkomen uitkomsten leverde. Rechtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 6 October M. V., te Zoeterwoude, wegens hoon, geldb. van f 25 of 2 d. gev.L. v. d. B., te Oegstgeest, w. diefstal, vrijgesproken; K. en J. Van 't W. te Alphen, w. mishandeling, de eerste 15 dagen cell, gev., geldb. van 8, of 1 dag cel), gev.; de tweede geldb. van ƒ3 of 1 dag gev.N. IJ., te Leiden, w. verwonding, één jaar cell, gevangenisstraf. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat te Amsterdam een onbekend persoon gepoogd had diefstal te plegen in het. genootschap Natura Artis Magistra en wel in de afdeeling voor land- en volkenkunde. Die persoon, zich noemende Jan Barvoets, stond Woensdag voor het hof te Amster dam terecht, beschuldigd van poging tot. diefstal met buitenbraak in een bewoond buis. Over het vroeger leven van den besch. licht een sluier; hierover bewaarde hij het stilzwijgen uithoofde zijner familie; zijne geboorteplaats hield hij ook verborgen. Uit de feiten bleek, dat besch., die een dag. te voren de afdeeling land- en volken kunde bezocht, en toen aan den oppasser aldaar gevraagd had of eenige door hem aangewezen voor werpen echt waren, zich den lsten Juli in den tuin had doen opsluiten, door zich op een zekere plaats verborgen te houden; dat hij des middernachts met zijn rug een glas had ingedrukt om aldus in het gesloten museum, waar de door hem begeerde kost baarheden lagen, te geraken. Door het vallen van glas was de oppasser, die 's nachts in het bene dengedeelte slaapt, wakker geworden en naar bui ten gegaan om te zien wat er gebeurde. Deze be merkte toen den besch., die zich terstond gevangen gaf. Volgens den oppasser, had hij echter vooraf gevraagd of deze alleen was, op welke vraag besch. ten antwoord bad ontvangen, dat er nog drie nacbtwachts ter hulpe gereed waren. Besch. werd toen in verzekerde bewaring gebracht. Hij erkende voornemens geweest te zijn te stelen, daarvoor lucifers bij zich gestoken te hebben om licht te maken en ook een stuk ijzer te hebben gekocht. Het O. M waargenomen door Mr. Op ten Oort, eischte eene cellulaire gevangenisstraf gedurende 9 maanden. Mr. Baron de Vos van Steenwijk, ambtshalve verdediger van den besch., wees op de zonderlinge wijze waarop deze gehandeld had en meende dat besch., die in zeer behoeftige om-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2